Planujesz podróż autostopem? Dowiedz się, jak się do niej dobrze przygotować!

Planujesz podróż autostopem? Dowiedz się, jak się do niej dobrze przygotować!

Spis Treści

  Podróżowanie autostopem staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Do lamusa odeszły te czasy, gdy łapanie stopa kojarzyło się głównie z niebezpieczeństwem i niedogodnościami. Dzisiaj podróż autostopem to nie tylko tani sposób na zwiedzanie kraju i świata, lecz także szansa na poznanie wielu ciekawych osób i zawarcie wyjątkowych znajomości. Wystarczy tylko spakować bagaż i ruszać w drogę! Jak się do niej dobrze przygotować? Co warto wiedzieć o podróży autostopem? Oto krótki przewodnik, który rozwieje nasze wątpliwości.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Co zabrać w podróż autostopem?

  Planując podróż autostopem, musimy przede wszystkim odpowiednio się spakować. Odpowiednio, czyli zadbać nie tylko o spakowanie wszystkiego, co niezbędne na tego rodzaju wyjeździe, lecz także wybrać najbardziej optymalny rodzaj bagażu. W przypadku podróży autostopem warto postawić na plecak, który jest znacznie wygodniejszy niż walizka, a także umożliwi doczepienie do niego namiotu lub karimaty. Nie zapominajmy w końcu, że pokonanie ustalonej przez nas trasy może niekiedy potrwać nawet kilka dni. Nie zawsze zostaniemy wysadzeni przez kierowcę w najbardziej dogodnym dla nas miejscu, co będzie się wiązało z koniecznością pokonania niekiedy nawet kilku kilometrów – w takiej sytuacji zdecydowanie najwygodniejszy będzie plecak. Oczywiście z tego też powodu musimy pakować się rozsądnie i brać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Dużą wagę przyłóżmy do wyboru odzieży – warunki mogą być dosyć nieprzewidywalne, więc najlepiej będzie nastawić się zmienne temperatury.

  oczekiwanie na stopa

  Czego nie może zabraknąć w naszym bagażu?

  • Namiotu: najlepiej lekkiego, poręcznego i takiego, który szybko się rozkłada, aby w razie potrzeby móc zorganizować sobie nocleg;
  • karimaty: wygodnej, ale i zajmującej niewiele miejsca;
  • śpiwora: im mniejszy, tym lepszy. Z doświadczenia wiemy, że śpiwór warto mieć ze sobą o każdej porze roku – nawet podczas cieplejszych miesięcy;
  • ubrań: skompletujmy taką garderobę, która sprawdzi się podczas różnych warunków. Weźmy pod uwagę i wyższe temperatury, a co za tym idzie, ewentualne plażowanie, jak i deszcz czy ochłodzenie. Niezbędne będzie nakrycie głowy, kurtka przeciwdeszczowa oraz ciepły polar lub sweter;
  • butów: wybierzmy te, które są wygodne i zapewnią nam komfort nawet podczas wielu godzin marszu lub podróży. Najlepiej mieć ze sobą buty sportowe, sandały i/lub japonki. Jeśli planujemy wędrować po górach, koniecznie zabierzmy także buty górskie;
  • powerbanku i ładowarki: w przeciwnym razie możemy zostać pozbawieni kontaktu ze światem, gdy nasz telefon lub tablet się rozładują. Wybierając się w podróż autostopem za granicę, pamiętajmy, że w niektórych krajach są inne gniazdka niż w Polsce i konieczne jest posiadanie przejściówki;
  • naczynia, sztućce i kubek termiczny: dzięki którym przygotujemy sobie ciepły posiłek lub napój nawet w miejscu, w którym nie znajdziemy żadnego baru ani restauracji – niezbędne w każdej podróży autostopem;
  • jedzenia: absolutna podstawa w bagażu każdego autostopowicza. Suchy prowiant, gorące kubki, kabanosy, dżemy czy pasztety sprawdzą się w czasie podróży autostopem.

  na stopie

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Gdzie wyruszyć w pierwszą podróż autostopem?

  Jeśli jeszcze nigdy nie podróżowaliśmy autostopem, to dobrym kierunkiem na początek będzie oczywiście Polska. Możemy spróbować wybrać się stopem nad morze lub w góry – taki wyjazd z pewnością będzie dobrą okazją, aby nabrać doświadczenia. Kiedy już poczujemy się pewniej i będziemy chcieli ruszyć za granicę, warto obrać kierunek na Bałkany. Obszar ten zamieszkują ludzie niezwykle otwarci i serdeczni. Choć nie ma tutaj gęstej sieci autostrad, to z pewnością nie będziemy mieć żadnego problemu ze złapaniem stopa.

  na stopie

  Podróż autostopem – porady

  • „Uśmiech to podstawa” – tak powinna brzmieć dewiza każdego autostopowicza. Od naszego nastawienia i pozytywnej energii będzie zależało to, czy zrobimy na kierowcy dobre wrażenie i czy zgodzi się zabrać nas w podróż autostopem.
  • Pamiętajmy o prezencji – higiena to kwestia kluczowa. Dbając o schludny wizerunek, będziemy mieć pewność, że nie odstraszymy ewentualnego kierowcy.
  • Dbajmy o swoje bezpieczeństwo – zawsze informujmy bliskich, dokąd się udajemy. Warto przesyłać smsem numer rejestracyjny pojazdu, jakim się poruszamy i pozostawać z kimś w stałym kontakcie.
  • Śledźmy drogę! Warto zachować czujność, śledzić zjazdy i znaki drogowe, aby nie przegapić miejsca, do którego chcieliśmy się dostać.
  • Miejmy mapę pod ręką. Dzięki niej zawsze będziemy wiedzieć, gdzie się znajdujemy i czy zmierzamy w dobrym kierunku.
  • Najłatwiej złapać stopa w miejscach, takich jak stacje benzynowe, parkingi lub główne drogi – przy nich zawsze będziemy czuć się bezpiecznie.
  • Nigdy nie wysiadajmy na autostradzie! Przy drodze szybkiego ruchu szansa na złapanie stopa jest bardzo mała, a na dodatek za stanie na pasie awaryjnym możemy otrzymać mandat.
  • Jeśli planujemy podróż autostopem, koniecznie zabierzmy ze sobą drobne pamiątki lub słodycze, którymi będziemy mogli podziękować kierowcy za podwiezienie.

  pies na stopie  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.