Z pewnością nieraz spotkaliście się z określeniem bawełna organiczna lub bio bawełna. Tkaniny organiczne cieszą się coraz większą popularnością wraz ze wzrostem świadomego stylu życia i większej świadomości konsumentów. Ale co jest w niej właściwie tak szczególnego?
Bawełna organiczna – czym jest?
Bawełna jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanym w przemyśle odzieżowym. Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie i rosnący popyt na ten materiał, producenci i plantatorzy stosują w swoich uprawach coraz więcej pestycydów, środków chemicznych oraz środków owadobójczych, które minimalizują ich straty i pozwalają na zwiększenie produkcji. Substancje przez nich stosowane nie pozostają obojętne dla nas i naszego środowiska.
Bawełna organiczna pozyskiwana jest z upraw ekologicznych, w których wyklucza się stosowanie toksycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. Zamiast trujących środków używane są naturalne i biodegradowalne, takie jak między innymi kwasek cytrynowy, czosnek (który jest naturalnym środkiem owadobójczym), papryczki chili oraz lucerna.
Bawełna rośnie więc zgodnie z naturą i człowiek w żaden sposób nie ingeruje w ten proces. Uprawa taka pozwala na oszczędność wody, która podczas upraw przemysłowych jest zużywana w ogromnych ilościach. Inny jest również proces zbioru i przetwarzania włókien.
Odchwaszczanie przeprowadza się przeważnie ręcznie, dzięki czemu bawełna jest o wiele czystsza, a do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, co poprawia jej jakość. Oprócz tego podczas procesów barwienia używane są naturalne barwniki (np. gliny).
Jakie właściwości ma bawełna organiczna?
Bawełna organiczna pozwala skórze oddychać, dobrze absorbuje wilgoć i posiada właściwości termoregulacyjne. Materiał ten nie przeciera się tak szybko, jak dzieje się to w przypadku zwykłej bawełny. Wynika to między innymi z grubości włókna oraz innych procesów obróbki. Dzięki temu tkaniny z bawełny organicznej są trwalsze, nie tracą sprężystości, a proces naturalnego rozciągania tkaniny zachodzi dużo wolniej. Bio bawełna jest całkowicie przewiewna i naturalnie oddycha, dzięki czemu chroni nasze ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Jest całkowicie bezpieczna dla każdej skóry oraz nie powoduje podrażnień, dzięki surowo kontrolowanemu procesowi produkcji.
Dlaczego bawełna organiczna jest lepsza od zwykłej?
Wybierając bawełnę organiczną wspieramy ekologicznych rolników, sprawiamy, że ekologiczne praktyki stają się bardziej popularne i możemy mieć nadzieję, że kupując produkty tekstylne z certyfikowanej bawełny organicznej, że będą wdrażane w miejsce konwencjonalnych.
Oprócz tego bio bawełna jest w pełni bezpiecznym materiałem, co sprawia, że może być stosowana przez alergików i osoby z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień. Producenci odzieży coraz częściej wybierają bawełnę organiczną do produkcji ekologicznych ubranek dla dzieci, kocyków i innych akcesoriów tekstylnych, ponieważ jest odpowiednia dla wrażliwej skóry najmłodszych, a przy tym pozostaje niezwykle miękka i przyjemna w dotyku.
Jak rozpoznać bawełnę organiczną?
Bawełna organiczna zazwyczaj ma neutralny kolor, choć niektóre marki odzieżowe opracowały naturalne metody nadawania tkaninom intensywnych barw. Kolejnym kryterium jest trwałość. Ubrania ze zwykłej bawełny mogą zbiegać się w praniu i płowieć, natomiast te z organicznej dobrze znoszą pranie nawet w bardzo wysokich temperaturach, a ich kolory pozostają takie same. Wyroby z tej tkaniny wyróżnia również faktura – są bardziej miękkie w dotyku, co jest zasługą nienaruszonych chemikaliami włókien. Organiczną bawełnę wyróżnia również cena - są droższe od wyrobów z bawełny konwencjonalnej, ale znając proces ich wyrobu, wyższe koszty są w pełni usprawiedliwione. O ekologicznym charakterze tkaniny świadczą również specjalne oznaczenia.
Wymienione wyżej cechy mogą pomóc w rozpoznaniu organicznej bawełny, ale jedynie certyfikat daje gwarancję, że płacimy za produkt w pełni ekologiczny. Na wielu wyrobach można spotkać oznaczenia „100% cotton” lub „100% bawełny”, co nie musi wcale oznaczać, że tkanina spełnia kryterium organiczności. Do ubrań tego typu dodawane są np. chemiczne substancje zapobiegające ich kurczeniu w praniu i nadmiernemu gnieceniu bądź utrwalające kolory.
"Organiczny" certyfikat otrzymać może wyłącznie bawełna pochodząca z upraw całkowicie wolnych od środków chemicznych, zakładanych na glebie wolnej od chemii. Kolejnym koniecznym warunkiem jest również zapewnienie pracującym na niej ludziom godnych i bezpiecznych warunków finansowych oraz bezpieczeństwa.
Poszukując wyrobów z bawełny organicznej warto zwracać uwagę na następujące oznaczenia:
- Certyfikat GOTS - Global Organic Textile Standard jest najważniejszym świadectwem w dziedzinie ekologicznych tekstyliów i oznacza, że tkanina jest w pełni organiczna i spełnia wymagane standardy zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania, pakowania oraz etykietowania. GOTS powstał w celu ujednolicenia różnorodnych praktyk certyfikacyjnych stosowanych przez cztery organizacje: OTA z USA, IVN z Niemiec, Soil Association z Wielkiej Brytanii i JOCA z Japonii.
- Certyfikat Naturtextil – ten niemiecki znak gwarantuje, że tekstylia są w 100% organiczne, wytwarzane bez użycia środków chemicznych, w tym barwników oraz tworzone przez pracowników, którym zagwarantowano godne warunki pracy i płacy.
- Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 - odnosi się wyłącznie do tkanin i jest przyznawany przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. Tkanina, która uzyska ten certyfikat, nie musi być wykonana z organicznych włókien, ale jego obecność gwarantuje, że przy jej produkcji nie stosowano substancji toksycznych, a ewentualne stężenie szkodliwych dodatków jest na tyle małe, że nie zagraża osobom wchodzącym z nią w kontakt. Od 1991 roku prawo do wydawania certyfikatu ma również Instytut Włókiennictwa w Łodzi.
Jeśli marka deklaruje organiczny charakter swojej bawełny, ale nie przedstawia na to dowodów pod postacią certyfikatów, istnieje niebezpieczeństwo, że robi to bezpodstawnie, choć nie zawsze tak jest. W tej sytuacji warto skontaktować się z producentem, który wytłumaczy, na czym opiera deklarację ekologiczności swoich wyrobów.
CZYTAJ TAKŻE:
W jakich produktach stosuje się bawełnę organiczną?
Bawełna organiczna wybierana jest przez producentów coraz częściej do produkcji tekstyliów. W dzisiejszych czasach konsumenci mają coraz większą świadomość ekologiczną oraz wiedzą, że ich wybór nie pozostaje obojętny dla środowiska.
Z bio bawełny szyte są ekologiczne ubranka dla dzieci, ze względu na to, że jest bezpiecznym materiałem niepowodującym podrażnień. Oprócz tego coraz większą popularność zyskuje bielizna z bawełny organicznej, która charakteryzuje się tym, że jest bardzo przewiewna, równie miękka, przyjemna w dotyku oraz nie zawiera pozostałości po toksycznych środkach chemicznych. Trwałość tego materiału pozwala na to, by produkować z niej właściwie każdy rodzaj odzieży - od bielizny, po koszulki i inne produkty.
Jeżeli interesuje Cię ekologia i troska o środowisko oraz produkty, które powstały z poszanowaniem natury, w naszym sklepie e-Horyzont.pl znajdziesz odzież oraz ekwipunek turystyczny, które wykonane zostały z materiałów ekologicznych, a także produkty wykonane w całości z tworzyw pochodzących z recyklingu. W ofercie eko odzieży znajdziesz koszule i koszulki, polary, t-shirty, czapki, kurtki oraz chusty wielofunkcyjne. Uzupełnieniem tej oferty są plecaki i torby podróżne, które zostały wykonane z ekologicznych materiałów oraz z poliestru odzyskanego w procesie recyklingu.
Bądź eko - wybieraj taki odzież i sprzęt, które przyczyniają się do troski o środowisko naturalne!