Beskid Żywiecki – atrakcje, szlaki, noclegi. Wszystko co musisz wiedzieć o Beskidzie Żywieckim

Bartek Conrad 30/06/2020

Znajdujący się w południowej części województwa śląskiego i południowo-zachodniej małopolskiego, Beskid Żywiecki pozwala nam poczuć pełnię gór z dala od zgiełku miast i zatłoczonych nierzadko szlaków sąsiedniego Beskidu Śląskiego. Mimo swojej nieco większej dzikości, Beskid Żywiecki jest dobrze skomunikowany, poza samochodem możemy dotrzeć tu pociągiem oraz autobusem.

- CZYTAJ TAKŻE -

słońce

Na Babiej Górze

Beskid Żywiecki – położenie i podstawowe informacje

Szlaki tego Beskidu są bardzo różnorodne, każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wspinać się na pojedyncze szczyty lub przemierzać całe grzbiety. Jeśli ogranicza nas czas, znajdziemy ciekawe jedno-dwudniowe przejścia, jeśli czasu mamy więcej, możemy wyruszyć w długi i wymagający marsz wzdłuż granicy polsko-słowackiej.
Najwyższym szczytem jest majestatyczna i zgubna Babia Góra, wznosząca się na 1725 m. n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem Polski (nie licząc tatrzańskich wierzchołków). Równie pięknymi i wartymi zdobycia szczytami są Pilsko czy Wielka Racza. Nie brakuje niezwykłych i klimatycznych miejsc oraz schronisk, baza noclegowa jest szeroka, zwykle też nie ma problemu, by zabrać ze sobą czworonoga.

las w beskidzie

W lasach spotkamy sarny, jelenie, borsuki, lisy, a nawet rysie i niedźwiedzie, choć te ostatnio trafiają się niezwykle rzadko. Bogata fauna i flora zachęca do aktywnego spędzania czasu w tych nieco mniej popularnych górach i na pewno zadowoli każdego wielbiciela górskich wojaży.

Co warto odwiedzić w Beskidzie Żywieckim?

Beskid Żywiecki

W Beskidzie Żywieckim znajdziemy wiele ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Prym wiodą szczyty i hale. Wierzchołki Pilska i Babiej Góry są miejscami o niezwykłych walorach przyrodniczych i widokowych. Hala Rysianka wraz ze znajdującym się na niej schroniskiem również należy do czołówki najchętniej odwiedzanych miejsc Beskidu Żywieckiego i nie dzieje się to bez powodu. Poza pięknymi szlakami, halami i majestatycznymi szczytami nie brakuje też bardziej „przyziemnych” atrakcji. W samym Żywcu możemy zwiedzić Muzeum Browarnictwa, Stary Zamek czy Park Habsburgów. Znajdujące się obok miasta Jezioro Żywieckie zadowoli wielbicieli odpoczynku nad wodą, można wynająć żaglówkę lub postawić pierwsze kroki w windsurfingu. W Węgierskiej Górce możemy odkryć tajemnice „Westerplatte Południa”, czyli pięciu ciężkich schronów bojowych, a dzieci pewnie zadowoli wizyta w Geoparku Glinka.

Szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim, propozycje przejść

Beskid Żywiecki

Na żółtym szlaku

Beskid Żywiecki, nieco bardziej dziki niż Beskid Śląski, poprzecinany jest wieloma turystycznymi szlakami dającymi szeroki wybór przejść, które możemy dostosować do naszych potrzeb i możliwości. Można wybierać drogi zmierzające prosto na szczyty lub długie, kilkudniowe trekkingi. Możemy poruszać się lasami lub wybierać szlaki biegnące odsłoniętymi grzbietami. Pamiętajmy jednak, że wybierając się nawet na najkrótszy szlak, powinniśmy mieć ze sobą dobre górskie buty, nieprzemakalną dzież i zapas wody, a planując trudniejsze przejścia należy się do nich świadomie przygotować.
Babia Góra pokonała niejednego doświadczonego turystę. Zmienna pogoda, silny wiatr i mgła wiele razy zmuszały do odwrotu pretendentów do jej zdobycia, a pobliska baza GOPR ma w każdym sezonie wiele wezwań o pomoc. Planując wyjście na szczyt, powinniśmy dobrze zapoznać się z prognozami pogody i zawsze zabierać ze sobą odzież przeciwdeszczową, która ochroni nas tak przed wodą jak i wiatrem, który potrafi być tu bardzo dokuczliwy.

wschód słońca

Wschód słońca na Babiej Górze, w oddali - Tatry

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się nocne wejścia na szczyt Babiej Góry w celu podziwiania wschodów słońca. Najkrótszą drogą wejścia jest dojazd na Przełęcz Krowiarki, skąd czerwonym szlakiem możemy osiągnąć wierzchołek już w nieco ponad 2 godziny. Najbardziej popularnymi szlakami są te prowadzone z Zawoi, tu jednak trzeba liczyć się z czasem wejścia w granicach 4 godzin. Warto też pamiętać, że podejście od Markowych Szczawin żółtym szlakiem (tzw. percią akademicką) jest ubezpieczone łańcuchami i osobom z dużym lękiem wysokości zaleca się raczej zdobywanie szczytu szlakiem czerwonym, który jest łagodniejszy.
W podobny sposób jak Babią Górę możemy zdobyć Pilsko. Tu najkrótszą drogą będzie podejście od przełęczy Glinne, które zajmie nam 2,5 godziny. Klasyczne wejście przebiega żółtym szlakiem z Korbielowa przez Halę Miziową i zajmuje nieco ponad 3 godziny.

na szlaku

Jednym z ciekawszych przejść w Beskidzie Żywieckim jest trasa biegnąca od Zwardonia do Rycerki czerwonym szlakiem przez Wielką Raczę, Przełęcz Przegibek i Wielką Rycerzową. Szlak jest bardzo malowniczy i widokowy, częściowo przebiega wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Przejście go sprawnemu turyście zajmuje 2 dni z noclegiem na Przegibku lub spokojniejszym tempem 3 dni z dwoma noclegami w schroniskach na Wielkiej Raczy i Rycerzowej. Wyzwaniem jest już zdobycie samej Wielkiej Raczy, szlak mozolnie pnie się w górę, często na odsłoniętych zboczach, co w okresie gorącego lata potrafi solidnie zmęczyć. Dalsza część trasy jest znacznie przyjemniejsza i łagodna. Po zdobyciu Rycerzowej możemy rozpocząć zejście do Rycerki lub przedłużyć drogę wzdłuż granicy polsko-słowackiej, aż do bacówki na Krawcowym Wierchu. Jest to jednak długa i wymagająca przeprawa, którą polecamy zaprawionym w bojach turystom.
Obowiązkowym punktem Beskidu Żywieckiego jest również hala Rysianka, do której możemy dojść właściwie z dowolnego kierunku, gdyż zbiega się tam wiele szlaków. Polecam dojście z Ujsoł (czarny/żółty szlak) lub Milówki (zielony/czarny/żółty szlak) przez Halę Redykalną, która dostarczy dodatkowych wrażeń wizualnych w postaci pięknych widoków. W obu przypadkach czas przejścia waha się od 4 do 5 godzin.

na szlaku

- CZYTAJ TAKŻE -

Beskid Żywiecki - schroniska które warto odwiedzić

W Beskidzie Żywieckim możemy znaleźć wiele wspaniale usytuowanych schronisk i bacówek. Jedne z nich robią wrażenie swoim usytuowaniem, inne klimatem, jaki tworzy sam budynek oraz obsługująca go załoga. Do tych ostatnich należą na pewno bacówki na Rycerzowej i Krawcowym Wierchu. Schroniska na Przegibku, Opacznem czy też Lipowcu również urzekają klimatem. Starsi turyści pewnie z rozrzewnieniem wspominają jedno z najbardziej niezwykłych miejsc noclegowych, jakim było schronisko PTT na Chyżu u Bacy, gdzie przed wejściem widniał znak przystanku autobusowego, a w toalecie można było przeczytać instrukcję obsługi wózka widłowego. Świetnie usytuowane są schroniska na Markowych Szczawinach oraz na Hali Miziowej. Pierwsze znajduje się u podnóża Babiej Góry, drugie Pilska, są to więc dobre miejsca wypadowe na wspomniane szczyty.

Markowe Szczawiny

Nowe schronisko PTTK na Markowych Szczawinach

Jeśli planujemy nocować w którymś ze schronisk, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym oraz podczas długich weekendów, warto zrobić wcześniejszą rezerwację. W innym wypadku może nas czekać przymusowa „gleba”, co oczywiście również ma swój urok, ale o komforcie możemy zapomnieć.
Na koniec warto sobie jeszcze zadać jedno ważne pytanie, gdzie podają najlepsze ciasto? Opinie pewnie byłby podzielone - ja zachęcam, by drogę na Halę Rysianka przebyć od Milówki, a podczas wędrówki spróbować specjalności schroniska na Hali Boraczej, które to akurat znajduje się po drodze.

droga do schroniska Opaczne

Jaki sprzęt warto zabrać na wycieczkę górską w Beskid Żywiecki?

Podstawą są zawsze dobre buty, w końcu tylko one łączą nas z podłożem, po którym będziemy chodzić. Wysokie obuwie średniej twardości dobrze będzie trzymać się podczas chodzenia po ziemi i kamieniach, jednocześnie asekurując nasz staw skokowy przed skręceniem. Dobrym przykładem będzie tu model butów Force Strike od Jack Wolfskin
Na kilkudniowe wycieczki idealnie nada się plecak średniej wielkości o pojemności około 40 litrów, model Kalari Trail 42 (Jack Wolfskin), który posiada wygodny system nośny, dobrą wentylację, pokrowiec przeciwdeszczowy i zestaw dobrze zorganizowanych kieszeni. Warto również dodać, iż model ten powstał z materiałów recyklowanych.

Na Babiej Górze

Na Babiej Górze

Deszcz i wiatr często towarzyszą górskim wycieczkom, mając więc nawet optymistyczne prognozy pogody, zawsze powinniśmy mieć ze sobą przeciwdeszczową kurtkę. Lekka i pakowna kurtka JWP SHELL Jack Wolfskin jest całkowicie wiatro i wodoodporna, a po złożeniu zajmuje wyjątkowo mało miejsca.
Idealnie spodnie trekkingowe, to takie które są lekkie, oddychające i wielofunkcyjne, za przykład mogą posłużyć spodnie OVERLAND ZIP AWAY Jack Wolfskin. Spodnie te posiadają odpinane nogawki i wykonane są elastycznego materiału chroniącego przed wiatrem, sprawdzą się w każdych warunkach.
Warto pamiętać też o pierwszej i drugiej warstwie odzieży, czyli bieliźnie termoaktywnej oraz warstwie docieplającej. Wszystkie niezbędne rzeczy znajdziesz na www.e-horyzont.pl.

Beskid Żywiecki - rodzinna wycieczka, czy warto?

rodzinna wyprawa w góry

Gdy nasze maluchy potrafią już bez większego trudu pokonać kilka kilometrów, możemy bez obaw zabrać je w Beskid Żywiecki. Na początek dobrze sprawdzą się krótkie trasy, których ukoronowaniem będzie dojście do schroniska. Schronisko, w którym można otrzymać pieczątkę i zjeść słodki deser działa jako dobry motywator. Z Żabnicy możemy dojść na Halę Boraczą w nieco ponad godzinę, to zaledwie 3 km. Podobny dystans dzieli Roztoki od schroniska na Przełęczy Przegibek. Oba cele są dobrą destynacją na pierwsze wyprawy dla najmłodszych. Dla nieco starszych dzieci otwiera się droga na Halę Rysiankę, Miziową, a także okoliczne szczyty. Pamiętajmy, by mierzyć siły na zamiary, ale nie nasze, a naszych dzieci. Dzięki temu góry będą kojarzyły się z pozytywnym wysiłkiem, który z czasem zaowocuje silnymi i zaradnymi ludźmi niebojącymi się wyzwań i wysiłku.

Pilsko

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty