Burza w górach: zasady, których powinieneś przestrzegać!

Karol Wiadomy 22/08/2018

Ci z nas, którzy regularnie wędrują po górach, z pewnością mają pełną świadomość tego, jak szybko i diametralnie może zmieniać się pogoda w górach. Piękne słońce o poranku nie jest gwarantem pogody na cały dzień i odwrotnie – deszcz w każdej chwili może minąć, a chmury zostać przegnane przez wiatr. Wyruszając więc w góry, powinniśmy być przygotowani na różnorodne warunki atmosferyczne. Warto także wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko natrafienia na burzę w górach i jak zachować się w trakcie nagłego załamania pogody. Wiedza dotycząca tego, co robić podczas burzy, może uratować nasze zdrowie i życie.

Zaplanuj wędrówkę

Choć w żaden sposób nie możemy całkowicie przewidzieć warunków pogodowych ani na nie wpłynąć, to możemy jednak zminimalizować ryzyko napotkania burzy w górach. Przed wyruszeniem na szlak zawsze sprawdzajmy prognozę pogody i dostosujmy do niej długość naszej trasy. W miarę możliwości starajmy się wyruszyć jak najwcześniej, ponieważ to popołudniami przypada największe ryzyko wystąpienia burzy. Dodatkowo, warto obserwować zmienność warunków pogodowych na bieżąco i dostosowywać do nich dalszą wędrówkę, aby uniknąć burzy w górach. W żadnym razie nie należy bagatelizować zjawiska, jakim jest burza! Dołóżmy wszelkich starań, aby nasza wyprawa w góry zakończyła się pomyślnie i obyła bez przykrych niespodzianek.

Co robić podczas burzy?

Każdy miłośnik górskiej wspinaczki powinien wiedzieć, jak zachować się w przypadku napotkania burzy w górach. W sytuacji, gdy nastąpi nagłe załamanie pogody, należy bezwzględnie zastosować się do kilku zasad. Miejmy świadomość, że ich przestrzeganie jest absolutnie konieczne i od nich może zależeć zdrowie nasze i naszych współtowarzyszy. Przede wszystkim:

  • schroń się – podczas burzy w górach przede wszystkim unikajmy otwartych przestrzeni. Należy zejść najniżej, jak to możliwe i schować się z dala od drzew i wystających skał;
  • wyłącz telefon – niegdyś wiele mówiło się o zagrożeniach związanych z włączonym telefonem w trakcie burzy. Później pojawiło się wiele głosów przekonujących o ich rzekomej nieszkodliwości. Dzisiaj zdania są podzielone, ale mimo tego, radzilibyśmy wyłączać telefon w trakcie burzy w górach. Naszym zdaniem lepiej unikać niebezpieczeństwa i zminimalizować ewentualne ryzyko jego wystąpienia;
  • zachowaj dystans w grupie – jeśli wędrujemy w grupie, to w razie burzy w górach zdecydowanie musimy się rozproszyć. Należy unikać przebywania w skupiskach i bliskiego kontaktu – w żadnym razie nie powinniśmy trzymać się za ręce! Miejmy na uwadze fakt, że w razie porażenia piorunem ucierpi więcej osób;
  • kucaj – w przypadku, gdy nie mamy możliwości uniknąć spotkania z burzą w górach, musimy przeczekać ją w odpowiedniej pozycji. W żadnym razie nie wolno nam leżeć ani siadać na ziemi – musimy odizolować się od podłoża. Najlepiej będzie, jeśli kucniemy, łącząc przy tym nogi lub usiądziemy na plecaku (ale nie na takim, który posiada stelaż lub inne metalowe elementy);
  • unikaj mokrych i metalowych przedmiotów – w czasie załamania pogodowego kategorycznie należy unikać tych przedmiotów! Pamiętajmy, że elementy, jak np. metalowe barierki lub łańcuchy, są przewodnikami ładunku elektrycznego, co w czasie burzy w górach może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Wszyscy, którzy chodzą po górach lub uczestniczą w górskich trekkingach, doskonale wiedzą, jak przygotować się do wyjścia w wyższe partie terenu. Ważne jest nie tylko to, aby wiedzieć, co robić podczas burzy, lecz także, jak przygotować się do ewentualnego załamania pogody. Kluczowe będzie odpowiednie obuwie: nieprzemakalne i antypoślizgowe (które przed założeniem odpowiednio zaimpregnowaliśmy) oraz przewiewna i przeciwdeszczowa kurtka z kapturem, która w trakcie burzy w górach będzie po prostu niezbędna.

Jeśli wybieramy się na dłuższą wędrówkę, to poleca się zabrać ze sobą sprzęt turystyczny górski. Warto wyposażyć się w nieprzemakalne pokrowce na plecak i ekwipunek, aby ochronić je przed opadami. Podczas burzy w górach niezbędne będą także ręczniki szybkoschnące, które posłużą jako dodatkowe okrycie lub przydadzą nam się do wytarcia, gdy zdarzy nam się zmoknąć.

Powiązane Wpisy