Butelka na wodę w góry i na inne wyprawy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze butelki turystycznej?

Maciej Szewczyk 05/03/2021

Tym razem w naszym poradniku sprzętowym dla Was zajmiemy się zagadnieniem butelek i bidonów turystycznych. Ich zastosowaniem, rodzajami, a także postaram się odpowiedzieć, czy warto jest zaopatrzyć się w butelkę czy też bidon na wodę. Jestem pewien, że każdy z Was miał kiedyś styczność z tym rodzajem turystycznego ekwipunku. Podczas każdej aktywności fizycznej należy odpowiednio dbać o nawodnienie organizmu. Pozostaje tylko wybrać, w czym napój będzie przenoszony. Przy każdej niemal aktywności fizycznej widuje się osoby korzystające z bidonów oraz ze zwykłych plastikowych butelek PET, które po opróżnieniu najczęściej lądują w koszu. Jakie rozwiązanie jest lepsze, bardziej ekologiczne i zdrowsze dla nas? Zapraszam do lektury!

- CZYTAJ TAKŻE -

z butelką na szlaku

Dlaczego warto zabrać ze sobą w podróż butelkę na wodę?

Zastanawialiście się kiedyś ile butelek plastikowych rocznie wyrzucacie do śmieci? Albo ile butelek PET po napojach jest wyrzucane przez pseudo turystów na szlakach? Ile tysięcy ton plastiku pływa w oceanach zatruwając wodę i zwierzęta? Liczby są ogromne, a nasza planeta powoli przestaje sobie z tym radzić. Jednym z małych kroczków poprawy tej sytuacji jest zdecydowanie się na korzystanie z butelek wielokrotnego użytku. Jeśli chcesz dbać o środowisko to tego typu butelki są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Plastiki zatruwają nas i całą planetę. Jeśli każdy z nas nie zacznie o nią dbać to boleśnie odczują to przyszłe pokolenia, w tym nasze dzieci i wnuki

Plastiki zatruwają nas i całą planetę. Jeśli każdy z nas nie zacznie o nią dbać to boleśnie odczują to przyszłe pokolenia, w tym nasze dzieci i wnuki

Nowoczesny design i wzornictwo sprawiają, że butelki na wodę idealnie sprawdzają się podczas codziennego użytkowania w pracy czy w domu, mieszcząc się najczęściej do torby lub plecaka. Do tego najlepsi producenci na rynku gwarantują ich najwyższą jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego też warto kupić dziecku taką specjalną butelkę, często ozdobioną fajnym wzorem tak, aby bidon był tym ulubionym dla dziecka. Od małego uczmy dzieci korzystać z takich wielorazowych butelek czy naczyń. Ekologiczna edukacja dzieci od najmłodszych lat jest niezwykle ważna.

Ulubioną butelkę na wodę dziecko może nosić zawsze przy sobie np. w kieszonce bocznej szkolnego plecaka. Butelka Jack Wolfskin Kids Tritan Bottle 0,5. Plecak Jack Wolfskin Little Ori

Ulubioną butelkę na wodę dziecko może nosić zawsze przy sobie np. w kieszonce bocznej szkolnego plecaka. Butelka Jack Wolfskin Kids Tritan Bottle 0,5. Plecak Jack Wolfskin Little Ori

Butelka na wodę to także idealny sposób na odpowiednie codzienne nawadnianie organizmu zarówno w pracy, w szkole, jak też podczas treningów biegowych czy jazdy rowerem. Znajdzie też zastosowanie na siłowni, podczas spaceru po parku z dzieckiem czy nawet podczas jazdy autem.

Warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas każdej aktywności fizycznej

Warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas każdej aktywności fizycznej

W turystyce taki bidon na wodę także jest dobrym rozwiązaniem. Po opróżnieniu butelki zawsze można poprosić o wodę w schronisku czy jakimś gospodarstwie przy szlaku. Przy okazji można pogadać z miejscowymi i często dowiedzieć się czegoś ciekawego o okolicy. A zimna woda ze studni cudownie gasi pragnienie w upalny dzień na szlaku. Natomiast gdy będziemy podróżować w krajach, gdzie woda będzie niepewnej jakości warto wyposażyć się w specjalną butelkę z filtrem. Tak samo, gdy wodę będziemy czerpać ze strumieni, rzek czy ogólnodostępnych dla ludności źródeł wody, butelka z filtrem będzie idealnym rozwiązaniem.
Większość bidonów na wodę ma kształt idealnie pasujący do kieszonek bocznych plecaków turystycznych. Łatwo jest taki bidon wyjąć i schować, dodatkowo można go przytroczyć do pętelek w plecaku. Z mojego doświadczenia wiem też, że większość butelek na wodę będzie także pasowała do uchwytów na bidon w rowerze.
Jeśli butelka na wodę to jest to, czego potrzebujesz, to przeczytaj dalej jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać odpowiednią dla siebie butelkę.

Jakie są rodzaje butelek na wodę?

Butelki z tworzyw sztucznych

Najbardziej popularne i rozpowszechnione butelki. Towarzyszą nam w życiu codziennym i w sporcie oraz turystyce. Pojemność? Kolor? Kształt? Jakie tylko chcemy, do wyboru do koloru. Butelki oznaczone jako BPA Free są powoli wypierane przez te wyprodukowane z materiału o nazwie TRITAN. Znacznie bezpieczniejszego dla zdrowia i trwalszego niż zwykłe plastiki.

Moja butelka na wodę Pinguin Tritan Bottle. Ze względu na szeroki wlew służy mi głównie do transportowania wody do gotowania na kuchence turystycznej.

Moja butelka na wodę Pinguin Tritan Bottle. Ze względu na szeroki wlew służy mi głównie do transportowania wody do gotowania na kuchence turystycznej.

Butelki metalowe

Są praktyczne i trwałe, jednak wgniecenia zawsze mogą powstać, gdy butelka upadnie na twarde podłoże. Wytwarzane głównie ze stali szlachetnej i aluminium. Kupując butelkę z aluminium upewnijmy się, że pochodzi od sprawdzonego producenta i środek butelki jest zabezpieczony przed wchodzeniem w reakcję z płynem. Takie zabezpieczenie jest istotne, gdyż aluminium jest szkodliwe dla zdrowia. Metalowe butelki pokryte są specjalną warstwą antypoślizgową, co ułatwia ich trzymanie i otwieranie nawet w rękawiczkach. Niestety są cięższe od modeli plastikowych oraz nie widać w nich, ile jeszcze płynu do picia pozostało.

Butelka Jack Wolfskin

Klasyczny przykład prostej metalowej butelki na wodę zakręcanej korkiem. Używam jej już kilka lat zazwyczaj na całodniowych wypadach ze względu na dużą litrową pojemność. Świetnie nadaje się także do transportu wody do gotowania na biwaku.

Butelki zwijane

Butelki składane bądź też zwijane są niezwykle ciekawym rozwiązaniem. Są bardzo wytrzymałe na zgniatanie i rolowanie. Po opróżnieniu i zrolowaniu takiej butelki nie tracimy cennego miejsca w plecaku. Niektóre marki takich butelek dają możliwość zamontowania do niej filtra. Powstaje wtedy uniwersalna butelka na wodę z filtrem, która na pewno sprawdzi się w regionach świata, gdzie trzeba uważać, co i z jakiego źródła się pije.

Butelka elastyczna Source Liquitainer Pro o pojemności 1 litra

Butelka elastyczna Source Liquitainer Pro o pojemności 1 litra

Butelki termiczne

Najczęściej wykonane z wysokiej jakości stali, mają podwójne ścianki dla lepszej izolacji termicznej płynu. Zasada działania jest identyczna jak w termosach. Butelki termiczne są jednak zakręcane korkiem, ponieważ to rozwiązanie gwarantuje utrzymanie wysokiej lub niskiej temperatury zalanego płynu.

Budowa metalowej butelki na wodę na przykładzie Hydroflask 180Z Standard Mouth 532 ml pojemności.

Budowa metalowej butelki na wodę na przykładzie Hydroflask 180Z Standard Mouth 532 ml pojemności

Butelki dla dzieci

To specjalny rodzaj butelek do których dzieci bardzo się przywiązują. Bez ulubionego bidonu mojego syna nie możemy wybrać się na wycieczkę czy nawet spacer po parku. Lubi nosić ją w bocznej kieszonce swojego plecaczka. Butelki dla dzieci są mniejsze niż wersje dla dorosłych. Porządna butelka powinna mieć kształt ułatwiający dziecku jej trzymanie. Sposób picia także powinien być prosty, tak aby dziecko samo obsłużyło taką butelkę. Najlepiej sprawdzają się ustniki-dziubki lub ustniki ze specjalną zginaną słomką. Oczywiście butelka dla dziecka musi być kolorowa, a idealnie jak będzie miała naniesiony jakiś fajny motyw np. z ulubionej bajki.

Bidon dla dzieci Jack Wolfskin Kids Tritan Bottle 0,5L

Bidon dla dzieci Jack Wolfskin Kids Tritan Bottle 0,5L

A może bukłak na wodę?

Ciekawym i sprawdzonym rozwiązaniem przenoszenia płynów w plecaku jest bukłak ze specjalną rurką zakończoną ustnikiem. Pojemności są różne, ale najpopularniejsze to od 2 do 3 litrów. Zalany bukłak wkładamy do specjalnej kieszonki w plecaku, przymocowujemy go uchwytami, a rurkę wyprowadzamy przez dedykowany otwór w plecaku i mocujemy na szelce plecaka. Bukłaki na wodę są o tyle wygodne, że napić możemy się w każdej chwili sięgając tylko po rurkę i mamy obie ręce wolne. Bukłak sprawdzi się więc podczas takich aktywności jak jazda na rowerze czy bieganie.

Bukłak na wodę Source WXP LP o pojemności 2 litrów

Bukłak na wodę Source WXP LP o pojemności 2 litrów

Butelki z Tritanu – plastiku przyszłości

Szkodliwość dla zdrowia człowieka plastików i zawartych w nich związków BPA oraz BPS jest naukowo udowodniona. BPA przenika z plastikowych opakowań do żywności i płynów i wraz z nimi trafia do organizmu człowieka. Szczególnie szkodliwy jest dla kobiet w ciąży i dzieci. U dorosłych osób może powodować liczne choroby jak otyłość, cukrzyca czy nowotwory.
Producenci opakowań plastikowych zaczęli eliminować w produktach obecność szkodliwego BPA zastępując go innym, jak się okazało także wysoce szkodliwym, związkiem o nazwie BPS (bisfenol S). Okazuje się więc, że produkty oznaczane jako ,,BPA Free’’ nie są tak do końca bezpieczne i zdrowe dla życia człowieka. Choć na pewno są lepsze od zwykłych plastików.
Prace naukowców nad wyeliminowaniem związków BPA i BPS z plastikowych opakowań doprowadziły w końcu do opracowania nowoczesnego tworzywa o nazwie TRITAN. Wyprodukował je w 2002 roku koncern chemiczny Eastman. Zyskuje on coraz większą popularność przy tworzeniu butelek i opakowań na żywność. Jako, że łączy pozytywne cechy plastiku i szkła oraz eliminuje ich największe wady nazywany jest ,,plastikiem przyszłości’’. Coraz częściej butelki i pojemniki z Tritanu można spotkać w branży turystycznej.

Zalety butelek wykonanych z Tritanu:

 • Butelki wykonane z tego materiału są bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia niż te szklane
 • Nie tłuką się i nie pękają w razie upadku
 • Odporne na wysokie i niskie temperatury. Butelki z Tritanu można wyparzać w gorącej wodzie i myć w zmywarce, nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur
 • Nie wydzielają zapachu i nie powodują jego zmian w przechowywanych płynach
 • Chronią przed promieniowaniem UV
 • Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka
 • Wolne od bisfenolu A (BPA) oraz bisfenolu S (BPS), a także od aktywności estrogenowej (EA) oraz aktywności androgenowej (AA), dzięki czemu są o wiele bezpieczniejsze od innych plastików
 • Ekologiczne butelki z niego wytworzone mogą być poddawane recyklingowi
 • Mają estetyczny wygląd przypominający szkło
 • Są higieniczne i łatwe w czyszczeniu
 • Odpowiednio przechowywane i konserwowane będą służyły latami

Butelka na wodę Pinguin Tritan Sport Bottle 1L

Butelka na wodę Pinguin Tritan Sport Bottle 1L

- CZYTAJ TAKŻE -

Jaka pojemność, kolor i kształt?

Podczas wybierania odpowiedniej dla siebie butelki na wodę trzeba wziąć pod uwagę jaka pojemność będzie adekwatna do uprawianej aktywności fizycznej. I tak na przykład do biegania najlepiej wybrać małą smukłą butelkę o pojemności od 250 do 500 ml, którą to będzie można zmieścić do kieszonki koszulki czy do torebki biodrowej. Butelka do używania na co dzień w domu, czy do pracy powinna mieć już trochę większą pojemność. Idealnie sprawdzi się taka o pojemności od 0,5 litra do powiedzmy 0,8 litra. W turystyce i na rowerze odpowiednia będzie butelka o pojemności od 0,5 litra do 1 litra, a niektórzy wybierają też większe objętości.

Kolor butelki zależy od naszych preferencji. Wybór kolorowych butelek jest ogromny i każdy znajdzie na pewno coś w swoim ulubionym kolorze. Natomiast z mojego doświadczenia podpowiem, że najlepiej sprawdzają się butelki kolorowe, ale takie bardziej przezroczyste, w których widać ile jeszcze pozostało płynu. Butelkę o wyrazistym kolorze łatwiej też znajdziemy po ciemku w plecaku, na biwaku czy schronisku. Jeśli planujemy zakup butelki dla wszystkich domowników to fajnie, aby każdy miał ją w innym kolorze.

butelki Hydro Flask

Kolorowe butelki marki Hydro Flask

Kształt bidonu czy butelki powinien być smukły i wysoki, ułatwi to pakowanie do plecaka czy bocznych kieszonek. Te bardziej pękate butelki o nieregularnych kształtach sprawdzą się lepiej podczas miejskiego użytkowania, czy też w domu lub na uczelni. Dobrze też, aby butelka miała profilowany uchwyt na palce, co ułatwi trzymanie jej np. w rękawiczkach. Metalowe butelki mają najczęściej specjalną antypoślizgową powłokę ułatwiającą trzymanie.

Przy wyborze butelki zwróćmy uwagę, w jaki sposób jest zamykana czy zakręcana. W Specjalistycznych sklepach dostępne są różne butelki z kilkoma rodzajami zamknięć. Są zakręcane klasycznie korkiem, posiadające ustnik do picia jak w bidonach rowerowych czy specjalny chowany ustnik. To ostatnie rozwiązanie posiadam w mojej ulubionej butelce marki Source i je sobie najbardziej chwalę. Praktycznie ustnik tej butelki mogę otworzyć i zamknąć kciukiem. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Otwór do wlewania płynu może być szeroki lub wąski. Butelka z szerszym otworem jest łatwiejsza w myciu, natomiast w moim odczuciu gorzej się z niej pije. Z kolei butelka z wąskim wlewem jest bardziej czasochłonna przy myciu, ale pije się z niej jak z normalnej plastikowej butelki.

Bardzo przydaje się dodatkowe oczko, pętelka lub uchwyt do troczenia do plecaka, co ułatwi jej przenoszenie. Dodatkowo takie przytroczenie do plecaka np. małym karabinkiem zabezpieczy ją przed zgubieniem.

Przydatna pętla do trzymania bidonu - Jack Wolfskin Kids Tritan Bottle 0,5L

Przydatna pętla do trzymania bidonu - Jack Wolfskin Kids Tritan Bottle 0,5L

Czy warto kupić butelkę na wodę z filtrem?

Tak, warto! Zwłaszcza, gdy podróżujemy po krajach, gdzie woda pochodzi z niepewnego źródła. A także, gdy chcesz być niezależny na szlaku od schronisk czy sklepów w dolinach i będziesz ją pobierał z rzeki, strumyka czy jeziora. Warto też rozważyć kupno butelki z filtrem, gdy w domu po prostu będziesz chciał/a pić wodę z kranu. Rozwiązanie to na co dzień stosuje moja żona od dłuższego czasu i jest mega zadowolona.

Większość sprawdzonych producentów butelek z filtrem (np. Water to Go, LifeStraw, Dafi) daje gwarancje filtrowania wody ze szkodliwych substancji, bakterii i drobnoustrojów na poziomie 99,99%. To daje niemal pewność, że nie zatrujemy się wodą pobraną z niepewnego ujęcia.

Kupując butelkę z filtrem należy się upewnić, że producent specjalizuje się w tego typu produktach i będzie oferował cały czas filtry do kupienia na wymianę. Filtry należy wymieniać zgodnie z tym, co producent zaleca!

Zestaw filtrujący Firmy Source pasuje do większości butelek i bidonów, a nawet butelek typu PET

Zestaw filtrujący Firmy Source pasuje do większości butelek i bidonów, a nawet butelek typu PET

O czym należy pamiętać przechowując wodę w butelce wielorazowej?

Posiadając już porządną butelkę czy bidon na wodę warto wiedzieć o paru zasadach jej konserwacji i przechowywania. Ogólnie zasady użytkowania są identyczne jak w przypadku termosów i kubków termicznych.

 • Nie wlewamy do takich butelek napojów gazowanych, bo ciśnienie wytworzone w środku zaraz spowoduje rozszczelnienie zakrętki/ustnika butelki i prawie cała zawartość znajdzie się na naszym ubraniu lub pobrudzi zawartość torebki czy plecaka.
 • Nie napełniamy bidonu także alkoholem, zwłaszcza gazowanym, a także np. mlekiem, kawą. Są to płyny, które mogą wejść w reakcję z tworzywem, z którego wykonana jest butelka, oraz mogą pozostawić swój zapach na długo w butelce.
 • Najlepszymi płynami do zalania butelki są moim zdaniem czysta niegazowana woda, woda z sokiem, kompot, izotonik własnego pomysłu, nie za mocna herbata.
 • Czytajmy etykiety na opakowaniach butelek, instrukcje użytkowania podane przez producentów czy też informacje podane na samej butelce. Często jest tak, że producent nie pozwala np. myć butelki w zmywarce czy też używać jej w mikrofalówce. A jeśli pozwala to podaje zakres temperatur.
 • Po powrocie do domu z wycieczki lub pracy nie zostawiajmy butelki z resztką płynu na dłuższy czas. Najlepiej od razu wylać lub dopić zawartość i umyć butelkę ciepłą wodą z płynem do naczyń. Dokładnie wypłukać i zostawić do wyschnięcia. Suchą butelkę zawsze należy przechowywać niezakręconą szczelnie.
 • Co jakiś czas należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek w butelce, szczelność zakrętki lub chowanego ustnika. W przypadku butelek z ustnikiem z rurką i słomką w środku czy bukłaków trzeba skontrolować, czy w rurce nie gromadzi się osad, który po czasie zacznie nieprzyjemnie pachnieć.
 • Do mycia butelek i bidonów używamy ciepłej wody i płynu do naczyń. Jeśli wnętrze butelki zacznie brzydko pachnieć można też użyć sody oczyszczonej lub specjalnych środków do mycia tego typu naczyń. Do zalanej czystą wodą butelki wsypujemy 2-3 łyżeczki sody, mieszamy dokładnie, zakręcamy butelkę i odstawiamy na około pół godziny. Potem wylewamy zawartość i myjemy butelkę i ustnik ciepła wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Płuczemy dokładnie i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Polecane butelki na wodę z oferty e-horyzont.pl

Sportowa butelka Jack Wolfskin Mancora 0,7 litra

Sportowa butelka Jack Wolfskin Mancora 0,7 litra

Klasyczna zakręcana korkiem butelka na wodę firmy Jack Wolfskin model Mancora. Występuje w wersji o pojemności 0,7 i 1,0 litra oraz w 3 kolorach. Wykonana z Tritanu, tworzywa najwyższej jakości i bezpiecznego dla zdrowia. Jest lekka i wytrzymała na ciężkie traktowanie. Szeroki otwór do wlewania napoju ułatwia mycie, a dodatkowy uchwyt ułatwia jej troczenie do plecaka.

Metalowa butelka na wodę Hydroflask 180Z Standard Mouth 532 ml pojemności

Metalowa butelka na wodę Hydroflask 180Z Standard Mouth 532 ml pojemności

Metalowa butelka na wodę Hydroflask 180Z Standard Mouth 532 ml pojemności. Wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej o podwójnej izolacji próżniowej. Idealnie nadaje się zarówno do zimnych jak i ciepłych napojów. Dzięki specjalnej izolacji TempShield utrzymuje chłodną temperaturę napojów do 24 godzin, a ciepłych do 12 godzin. Butelka pokryta jest chropowatym lakierem proszkowym, dzięki czemu nie będzie się ślizgać w ręku lub rękawiczce. Ma wąski, smukły kształt dlatego idealnie zmieści się w kieszonce plecaka czy torbie używanej na co dzień. Dostępna w kilku kolorach.

Butelka dla dzieci marki Hydroflask o pojemności 355 ml

Butelka dla dzieci Wide Mouth Kids marki Hydroflask o pojemności 355 ml

Butelka dla dzieci marki Hydroflask 120Z Wide Mouth Kids o pojemności 355 ml. Tak samo jak butelka powyżej została wykonana ze stali nierdzewnej w izolacji próżniowej, i pokryta proszkowym lakierem. Dodatkowo butelka dla dzieci jest wyposażona na dole w silikonową nakładkę ułatwiającą trzymanie butelki i powodującą, że butelka nie będzie się ślizgać na stole czy np. stoliku w pociągu. Butelka posiada też bardzo łatwy w użytkowaniu przez dzieci system picia w postaci pokrywki z ustnikiem i słomką. Mój syn uwielbia to rozwiązanie i woli taką butelkę niż taką z zakręcanym korkiem czy ustnikiem jak w bidonie rowerowym. Butelki HydroFlask są dostępne w kilku ciekawych kolorach, które na pewno przypadną do gustu dzieciom.

Należy pamiętać, że pokrywka ze słomką z szerokim wlewem nie jest w 100% szczelna i nie jest przeznaczona do stosowania z gorącymi płynami.
Produkty HydroFlask nie zawierają szkodliwych związków BPA ani ftalanów, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Butelka Primus Trailbottle Tritan 1L

Butelka Primus Trailbottle Tritan 1L

Butelka Primus Trailbottle Tritan 1L jest lekka, wytrzymała i bezpieczna dla zdrowia. Sprawdzi się idealnie podczas górskiej wycieczki oraz w codziennym użytkowaniu. Butelka jest przeźroczysta i ma na ściance podziałkę, dzięki czemu widać ile napoju jeszcze pozostało. Łatwe zamykanie w postaci korka. Duży otwór wlewowy ułatwi też czyszczenie butelki. Dodatkowa pętelka sprawi, że łatwo przyczepimy ją do plecaka.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przekonałem Was do kupna i używania butelek oraz bidonów na wodę. Butelki wielokrotnego użytku są przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Używając takich butelek przyczyniamy się także do ochrony środowiska, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne. Dodatkowo posiadanie fajnej butelki na wodę jest teraz modne i zdecydowanie lepiej wygląda picie z niej, niż ze zwykłej plastikowej butelki PET.

Do zobaczenia na szlaku!

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty