Buty trailowe – do czego są używane oraz jakie wybrać?

Maciej Hewelt 21/06/2021

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności na świeżym powietrzu. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ bariera wejścia do tego sportu jest bardzo niewielka. Wystarczy odrobina chęci, dostosowany do aktywności i do pogody strój oraz dobrej jakości buty do biegania. Te ostatnie są najważniejszym elementem, który wpływa na komfort biegu, ale też bezpieczeństwo samego biegacza. A więc jakie buty wybrać do biegania w terenie?

- CZYTAJ TAKŻE -

Do kogo skierowane są buty trailowe?

Buty trailowe to popularne nazewnictwo butów dedykowanych do biegania w terenie. Sam teren w tym wypadku to pojęcie dość szerokie i obejmuje wszystkie nawierzchnie poza utwardzonymi – czyli na przykład ścieżki leśne, skaliste szlaki w górach, podmokłe ścieżki, piasek na plaży, itp. Buty do biegania w takich warunkach różnią się od butów do biegania na asfalcie czy chodnikach, dlatego by, podkreślić tę różnicę mówi się na nie – buty trailowe.

Buty trailowe - rodzaje

Jedynym podstawowym i naturalnym podziałem butów do biegania trail jest podział na buty trailowe męskie i buty trailowe damskie. Nie występuje oficjalny podział na kategorie butów trailowych, natomiast można je nieoficjalnie podzielić ze względu na cechy i cele jakie mają spełniać. Próbę dokonania takiej klasyfikacji podjąłem poniżej, natomiast należy pamiętać, że to podział umowny i płynny, ponieważ cechy poszczególnych modeli mogą się łączyć w różnych konfiguracjach i przykładowo buty z kolcami mogą być butami startowymi, a buty ultramaratońskie będą czasem zawierały cechy butów do nawierzchni mieszanych.

 • Trailowe buty startowe – to buty które są dedykowane startom w zawodach. Wyróżnia je agresywny bieżnik. Ich waga jest niewielka, a podeszwa stosunkowo sztywna w części śródstopia. Mają dawać poczucie dynamiki i pewnego odbicia podczas zawodów. Charakteryzują się niewielką amortyzacją.
 • Trailowe buty treningowe – typowe buty trailowe, które wyróżnia agresywny bieżnik, odpowiadający za przyczepność w grząskim leśnym terenie. Mają większą wagę niż buty startowe. Muszą być przede wszystkim wygodne, stosunkowo uniwersalne, miękkie i wytrzymałe.
 • Trailowe buty treningowo startowe – to obuwie o charakterystyce między butem startowym a treningowym. Jest nieco odchudzony wagowo, ale nadal posiada pewne wsparcie amortyzacji. Jest doskonałym wyborem jako but do treningu dla bardziej zaawansowanych wyczynowych biegaczy, natomiast mniej doświadczonym biegaczom może posłużyć jako but startowy.
 • Buty do ultramaratonu – ultramaratony to zawody na bardzo długim dystansie. Można przyjąć, że dystans ten rozpoczyna się od 45 kilometrów. Odbywają się w terenie, nierzadko na trasach o górskim profilu z przewyższeniami dochodzącymi do kilku tysięcy metrów. Na takie warunki konieczne są buty do zadań specjalnych. Przede wszystkim wygodne – miękkie, z dużą ilością miejsca dla stóp. Poza tym odznaczające się dużą wytrzymałością i bieżnikiem odpowiednim na różnorodne nawierzchnie.
 • Buty z kolcami – wąska, specjalistyczna grupa butów, które używane są do biegania w oblodzonym terenie lub do biegania na orientację.
 • Buty wodoodporne – występuje w nich membrana, która zapobiega przedostaniu się wody do środka buta.
 • Buty do nawierzchni mieszanych – obuwie, którego bieżnik będzie dobrze funkcjonował zarówno podczas biegania w terenie, jak i po nawierzchniach twardych.

Buty do biegania Hoka One One

Buty do biegania Hoka One One Challenger ATR 6

- CZYTAJ TAKŻE -

Jakie cechy i funkcje powinny spełniać buty trailowe?

Obuwie trailowe charakteryzuje się kilkoma nieodłącznymi cechami. Poznamy je przede wszystkim po bieżniku, który jest znacznie bardziej agresywny niż w przypadku butów do biegania na asfalcie. W większości przypadków kołki są wykonane z gumy mniej odpornej na ścieranie niż w przypadku butów na asfalt.
Amortyzacja w większości modeli butów trailowych jest mniejsza niż w przypadku butów do biegania na asfalcie. Bieganie w terenie jest mniej obciążające dla stawów niż bieganie po asfalcie, dlatego buty terenowe zwykle są twardsze. Od kilku lat widoczny jest jednak trend, który zapoczątkował producent – HOKA ONE ONE – wprowadzając na rynek buty trailowe o bardzo dużej amortyzacji. Obecnie większość producentów stara się mieć w swojej ofercie przynajmniej jeden model, który charakteryzuje się dużą miękkością. Buty tego typu sprawdzają się dobrze na przykład podczas długich treningów lub ultramaratonów.
Jeżeli chodzi o cholewkę, różnorodność jest bardzo duża. Generalnie buty trailowe charakteryzują się mocniejszymi i bardziej odpornymi na zniszczenie cholewkami niż buty na asfalt, ale nie jest to regułą i często można znaleźć przewiewne siateczkowe cholewki w trailowym obuwiu. Niemal zawsze w przedniej części buta występują wzmocnienia, które chronią palce podczas uderzeń o przeszkody terenowe.
Wśród butów do biegania po nawierzchniach twardych występuje podział na buty ze wsparciem dla nadpronatorów oraz buty neutralne. Wśród butów trailowych taki podział nie ma zastosowania i rzadko kiedy spotyka się buty z dodatkowym wsparciem. Powodem jest to, że podczas biegania w terenie stopa ląduje na nierównej powierzchni, i cały czas pracuje w różnorodnych zakresach. Nie ma powtarzalności ułożenia podczas lądowania, więc ryzyko kontuzji ze względu na nadpronację jest mniejsze.

buty trailowe inov-8

Buty do biegania Inov-8 Roclite G275

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów trailowych?

Należy wziąć pod uwagę, że podczas biegania w butach trailowych prawdopodobnie będziemy mierzyć się z trasami pagórkowatymi – zbiegami, podbiegami, bieganiem po trawersie. W takiej sytuacji z jednej strony but powinien mocno i stabilnie trzymać stopę, by ta nie przesuwała się w butach na boki lub w płaszczyźnie przód – tył. Z drugiej strony w przedniej części buta powinien pozostać około 1-centymetrowy luz przed palcami. Należy zminimalizować ryzyko, że palce dotkną czubka buta podczas zbiegu lub gdy lekko spuchną po przebiegnięciu kilku czy kilkunastu kilometrów.

Jak zadbać o buty trailowe? - konserwacja

Dola obuwia trailowego jest taka, że pewnie prędzej czy później zmierzy się z błotem lub bagnem. Po powrocie z treningu na którym ubłociliśmy buty trailowe należy spłukać podeszwę i cholewkę butów pod bieżącą wodą (np. pod szlauchem lub prysznicem), wypchać środek buta gazetami i postawić na słońcu do wyschnięcia. Pozostawienie błota na bucie może skutkować jego wyschnięciem, które skróci żywotność cholewki. Natomiast suszenie na słońcu lub pod kaloryferem bez uprzedniego wypchania butów gazetami może sprawić, że cholewka się delikatnie skurczy i jej żywotność również ulegnie skróceniu.
Należy pamiętać, że bieżnik, amortyzacja, cholewka, to elementy które wraz z pokonywanymi kilometrami tracą swoje właściwości, dlatego warto przynajmniej raz w roku dokonać inwestycji w nową parę butów biegowych.

buty do biegania damskie

Damskie buty do biegania Hoka One One Torrent 2

Polecane buty trailowe z naszej oferty

W ofercie sklepu Horyzont posiadamy buty trailowe marki HOKA ONE ONE  oraz marki Inov-8. Modele obydwu producentów zostały dobrane w taki sposób, żeby dawać alternatywę do możliwie jak najszerszych potrzeb treningowych.

HOKA ONE ONE

 • Torrent 2 – model o stosunkowo niewielkiej jak na HOKĘ amortyzacji, jednak nadal bardzo wygodny. Jest to idealna propozycja na buta startowego lub treningowo startowego. Może też przypaść do gustu biegaczom, którzy chcieliby przetestować buty marki HOKA, a nie przepadają za przesadną miękkością obuwia.
 • Challenger ATR 6 – cechą charakterystyczną tego modelu jest jego uniwersalność. Posiada bieżnik który będzie stabilny i przyczepny w urozmaiconym terenie leśnym, a zarazem podeszwa jest na tyle wzmocniona, by poradzić sobie podczas biegania na asfalcie. Duża warstwa pianki amortyzacyjnej sprawia, że jest w nim miękko i bardzo komfortowo.
 • Speedgoat 4 – model odznaczający się największą amortyzacją, doskonałą przyczepnością podeszwy, wzmocnionym materiałem cholewki. Nie znosi kompromisów, dlatego będzie doskonałym wyborem na dystanse ultramaratońskie lub po prostu na trening dla osób chcących mieć buta, który poradzi sobie z każdym wyzwaniem w terenie.

INOV-8

 • Terraultra G270 – Model stworzony do biegania na bardzo długich dystansach, np. w ultramaratonach. Odznacza się dobrą amortyzacją, szerszą komorą dla stóp w przedniej części buta, oraz agresywnym bieżnikiem z gumy wzmocnionej domieszką grafenu.
 • X-Talon G235 – Najlżejszy i najbardziej „wycieniowany” z modeli Inov-8 jakie mamy w ofercie. Jest butem startowym lub treningowo startowym na teren bardzo grząski, taki jak śnieg, błoto, piasek, ściółka leśna.
 • Trailroc G280 – Obuwie dedykowane do biegania w skalistym terenie, gdzie na szlaku występują luźne kamienie lub występują ostre skałki. W podeszwie zatopiona jest utwardzona płytka, która z jednej strony lepiej chroni stopę podczas nadepnięcia na skałę, a z drugiej zapewnia bardziej dynamiczne odbicie.
 • Roclite G275 – najbardziej uniwersalny z butów trailowych Inov-8. Jest stosunkowo lekki i bardzo wygodnie leży na stopie. Występuje w nim amortyzacja piankowa odpowiednia dla codziennego treningu.

  buty trailowe inov-8

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty