Choroby tropikalne - sprawdź, jak się przed nimi chronić!

Choroby tropikalne - sprawdź, jak się przed nimi chronić!

Spis Treści

  Wybierasz się na wakacje w tropiki? Brzmi jak przygoda życia, jednak łatwo może zamienić się w koszmar. Wszystko przez ryzyko zarażenia tropikalną chorobą Nie pozwól, aby przytrafiło się to również Tobie! Zobacz, jak chronić się przed niebezpieczeństwem!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Choroby tropikalne - WZW

  W tropikach istnieje zagrożenie zarażenia się typem A i B wirusowego zapalenia wątroby. Obie te choroby tropikalne, mimo podobnych nazw, znacząco się od siebie różnią.

  Wirusowe zapalenie wątroby typu A atakuje układ pokarmowy. Może przebiegać bezobjawowo, jednak niekiedy jego wystąpienie wiąże się z bardzo ciężkimi objawami. Najczęściej zaczyna się od złego samopoczucia i gorączki. Pojawiają się też nudności, a po kilku dniach żółtaczka. Zazwyczaj WZW A ma znacznie cięższy przebieg u osób starszych, a jego leczenie może trwać wiele miesięcy. Źródłem jest zwykle spożycie zakażonej wody lub żywności, dlatego najbardziej narażeni na nią jesteśmy w miejscach, gdzie panują złe warunki sanitarne. Zagrożeni są głównie podróżujący do północnej Afryki, dlatego unikajmy tam surowego jedzenia (warto pomyśleć o zabraniu kuchenek turystycznych) i wody z nieznanego źródła. Przydatny będzie więc także odpowiedni filtr do wody, np. marki Water-to-Go. Innym źródłem zarażenia może być kontakt z nosicielem choroby.

  butelka Water-to-Go

  WZW B, choć częściej niż typ A nie daje żadnych objawów, jest znacznie groźniejszy, gdyż może prowadzić nawet do raka wątroby lub jej marskości. Jeśli już zauważymy symptomy, najczęściej będą to nudności, bóle stawów, wymioty, wysypka i brak apetytu, rzadziej żółtaczka. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu skaleczonej skóry lub błon śluzowych z wydzielinami i płynami ustrojowymi nosiciela. Na największe ryzyko wystawieni jesteśmy, wyjeżdżając do krajów słabo rozwiniętych. Lepiej wystrzegać się tam m.in. kontaktów seksualnych, piercingu i tatuaży. Warto też udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich szczepień.

  Niestety, w przypadku tych chorób tropikalnych, w Polsce również nie możemy czuć się całkowicie bezpieczni. Ich przypadki zdarzają się na całym świecie.

  Choroby tropikalne - żółta gorączka (żółta febra)

  Ta choroba wywoływana jest przez wirusa z rodziny Flaviviridae, przenoszonego przez komary. Często przebiega bezobjawowo, jednak może mieć też bardzo poważne następstwa. Silny ból głowy, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, brak apetytu, mdłości i wymioty, a nawet spowolnienie rytmu serca to dopiero pierwsze stadium. Na szczęście do drugiej fazy dochodzi rzadko, jednak występujące w niej krwotoki i silne wymioty często kończą się śmiercią w ciągu niecałych dwóch tygodni, dlatego żółtą gorączkę możemy zaliczyć do najgroźniejszych chorób tropikalnych. Najbardziej narażeni na żółtą febrę jesteśmy w tropikalnych obszarach Afryki i obu Ameryk.

  moskitiera podwieszana

  Aby uchronić się przed chorobą, przede wszystkim musimy zapobiegać ukąszeniom przez komary. Stosujmy skuteczne repelenty, np. Repelent na moskity roll-on 50% MUGGA, i zawsze śpijmy pod moskitierą, jak ta dostępna na naszej stronie, DWUOSOBOWA MOSKITIERA MOSQUITO PYRAMID NET firmy SEA TO SUMMIT. Przed wyjazdem udajmy się również do lekarza po odpowiednie szczepienia.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Choroby tropikalne - dur brzuszny

  Choroba wywoływana jest przez pałeczkę Salmonella typhi. Jej objawami mogą być bóle głowy, gorączka, brak łaknienia, pogorszenie samopoczucia i bezsenność, a niekiedy też problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, np. biegunki. Czasem może dojść nawet do bradykardii i zapalenia płuc. Charakterystyczne są występujące u ok. ⅕ zarażonych różowe plamki na skórze, które bledną pod wpływem nacisku. W nielicznych przypadkach dur brzuszny może zaatakować mózg, co grozi nawet śmiercią. Najcięższy rozwój choroby obserwuje się u dzieci do 4 r.ż. Występuje głównie na terenach południowej Azji, a także w Afryce Zachodniej i Północnej oraz Ameryce Południowej.

  niewidzialne bakcyle w powiększeniu

  Durem najłatwiej zarazić się drogą pokarmową, jednak źródłem może być kontakt z nosicielem. Warto wprowadzić środki zaradcze, takie jak w przypadku WZW A oraz odpowiednie szczepienia.

  Choroby tropikalne - malaria

  Malaria, nazywana również zimnicą, należy do chorób tropikalnych przenoszonych przez komary. Najgroźniejszy dla ludzi jest zarodziec sierpowaty, Plasmodium falciparum, wywołujący malarię tropikalną. Do jej objawów należą bóle głowy i mięśni, ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia, a także charakterystyczna gorączka, której towarzyszy nadmierne pocenie, choć wbrew powszechnemu przekonaniu dwa ostatnie to jedne z rzadszych symptomów. Choroba jest o tyle niebezpieczna, że początkowo łatwo pomylić ją ze łagodniejszymi schorzeniami, jednak może prowadzić do ostrej niewydolności nerek, a nawet śpiączki. Najczęściej malaria występuje w Afryce, południowej Azji i Ameryce Południowej. Aby się przed nią uchronić, powinniśmy unikać ukąszeń komarów, tak jak w przypadku żółtej febry, a także przyjmować odpowiednie leki służące profilaktyce.

  moskit w akcji

  Przy wielu chorobach tropikalnych objawy mogą w ogóle nie wystąpić, jednak niekiedy zakażenie prowadzi do poważnych konsekwencji. Dlatego przed wyjazdem w miejsca wysokiego ryzyka, nigdy nie zapominaj o profilaktyce!  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.