Co spakować na wyjazd? Poradnik dla początkujących podróżników!

Karol Wiadomy 16/07/2018

Kto z nas nie kocha podróży? Ekscytująca wyprawa, długie marsze w górach, podziwianie widoków albo zwiedzanie dalekich krajów… Gdyby tylko nie trzeba było się pakować! Ty też tego nie znosisz? Dowiedz się, co spakować na wyjazd, aby Twoje wakacje były udane!

- CZYTAJ TAKŻE -

Lista rzeczy na wyjazd - o czym nie możesz zapomnieć?

Pierwsza rzecz, jaka będzie Ci potrzebna, to z pewnością odpowiedni plecak czy torba. Jeśli wyruszasz w podróż samolotem, lepiej nie wybieraj tej materiałowej - obsługa lotniska czasem mało delikatnie obchodzi się z bagażem kabinowym. Jak wybrać rozmiar? Najpierw przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy i ułóż je obok siebie. To powinno dać Ci obraz tego, ile miejsca potrzebujesz na swój bagaż. Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz, z pewnością ważne jest spakowanie podstawowych środków higienicznych, jak żel pod prysznic bądź mydło, dezodorant lub antyperspirant, pasta i szczoteczka do zębów, szczotka lub grzebień, krem z filtrami UV oraz ręcznik, najlepiej szybkoschnący. Do bagażu podręcznego zapakuj też chusteczki - higieniczne oraz nawilżane. Pora na ubrania. Co spakować na wyjazd? Pamiętaj o koszulkach i bieliźnie, najlepiej osobnych na każdy dzień wyjazdu oraz spodniach na zmianę i ciepłej bluzie sportowej - nawet nad ciepłym morzem wieczorem może być chłodno. Zawsze przyda się też czapka lub kapelusz do ochrony przed słońcem oraz dobre okulary przeciwsłoneczne. Pamiętasz o sprzęcie elektronicznym? Nie zapomnij o ładowarkach do niego!

co spakować na wyjazd

Co spakować na wyjazd w góry?

Co spakować na wakacje na górskim szlaku? Początkujący podróżnik powinien zadbać o wybór odpowiedniego namiotu. Potrzebujesz jedno- czy dwuosobowego? A może rodzinnego? Zabierz też karimaty, jeśli spodziewasz się ładnej pogody. Z pewnością przydadzą się również śpiwory. Wybierz je zgodnie z oznaczeniami producenta co do temperatury. Ciepły, puchowy śpiwór niekoniecznie musi sprawdzić się na letnim wyjeździe.

Co spakować na wyjazd, aby uniknąć bolesnych odcisków? W górach z pewnością przydadzą Ci się odpowiednie skarpetki - oddychające i dobrze przylegające do stopy, np. HIKING PRO CLASSIC CUT lub TREKKING MERINO CLASSIC CUT firmy Jack Wolfskin. Pamiętaj też, aby wybierać odzież z dobrze przepuszczających powietrze tkanin. Skompletuj apteczkę pierwszej pomocy w razie urazu. Spakuj do niej również podstawowe leki, w tym przeciwbólowe, na problemy z układem pokarmowym oraz antyalergiczne. Przyda się także spray na komary oraz preparat łagodzący skutki ugryzień. Nie zapomnij o ubezpieczeniu i dowodzie osobistym!

Pora na jedzenie. Co spakować na wyjazd w góry? Wybór prowiantu zależy od długości i intensywności wyprawy. Jeśli zamierzasz kilka nocy spędzić pod namiotem, wybierz żywność liofilizowaną. Nie zapomnij o kuchence i sztućcach! W przypadku długich marszów warto zabrać również batony energetyczne.

co spakować na wakacje

- CZYTAJ TAKŻE -

Co spakować na wyjazd za granicę?

Wybierasz się w nieco dłuższą podróż, poza granice Polski? Zastanawiasz się, co spakować na wyjazd? Pamiętaj o dokumentach. Zależnie od miejsca docelowego potrzebny może Ci być dowód osobisty lub paszport. Upewnij się, że dokumenty nie straciły ważności! Na paszport można czekać nawet do miesiąca, a w rzadkich przypadkach dłużej, dlatego sprawdź to odpowiednio wcześniej, aby uniknąć rozczarowań. Ważne będzie również odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Do tego odpowiednia ilość gotówki w obowiązującej w kraju docelowym walucie. Jeżeli podróż chcesz odbyć publicznymi środkami transportu, nie zapomnij o biletach!

Pamiętaj też, że pakowanie na wakacje to nie wszystko. Jeśli wybierasz się poza Europę, w bardziej egzotyczne miejsca, nie zapomnij sprawdzić listy zalecanych szczepień. W przeciwnym wypadku narażasz się na spore niebezpieczeństwo. Zabierz też ze sobą uniwersalny antybiotyk. Uważaj również na jedzenie, nie wszędzie można wwozić wybrane produkty spożywcze.

co zabrać na wyjazd

Co jeszcze spakować na wyjazd? Wiele zależy od jego charakteru. Podstawowe rzeczy, jak kostium kąpielowy czy klapki pod prysznic bądź na plażę, jeżeli wybieramy się nad morze, wyprawkę dla malucha, jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem. Również ubrania musimy dostosować do klimatu miejsca i charakteru wyjazdu. Chcesz skompletować swój zestaw podróżnika? Wszystko, co niezbędne, znajdziesz w naszym sklepie! Gotowy do drogi? Udanego wyjazdu!

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty