Co to jest hardshell?

Co to jest hardshell?

Spis Treści

  Obecnie rynek outdoorowy oferuje szeroki wybór odzieży i obuwia, a liczba jest na tyle duża, że czasem, aż trudno dokonać wyboru i odpowiedzieć na pytania: Hardshell a softshell – jakie są różnice? Hardshell – jakie produkty wybrać?

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Kurtka hardshell – to znaczy jaka?

  Kurtka hardshellowa odróżnia się głównie przez zastosowanie membrany. Czym jest membrana? To rodzaj tkaniny wyspecjalizowanej w ochronie przed deszczem przy jednoczesnym przepuszczaniu pary wodnej na zewnątrz dzięki bardzo małym, nie przepuszczających wody otworom. Jednocześnie te otwory są odpowiednio duże, aby pozwalać cząsteczkom wody w postaci pary wodnej wydostawać się na zewnątrz. Zastosowana technologia pozwala utrzymać właściwości wodoodporne materiału przy jednoczesnym uniknięciu zaparzenia czyli dając efekt wysokiej oddychalności. Głównym zadaniem kurtki hardshellowej jest ochrona przed deszczem, czego idealnym przykładem może być model Jack Wolfskin Exolight Men.

  Czym jest zatem Softshell? Hardshell a sofshell – jakie są różnice?

  Skąd w takim razie pomysł na kurtkę softshellową? Softshell to lżejsza, bardziej elastyczna kurtka, która może mieć warstwę ocieplającą w formie cienkiego mikropolaru. Jego właściwości powodują, że jest dedykowany dla osób aktywnych, które potrzebują ochrony przed wiatrem przy jednoczesnym nie przegrzewaniu organizmu oraz zachowaniu swobody ruchów. Kurtki softshellowe nie mają membrany, dlatego ich zaletą jest lepsze pozbywanie się ciepła towarzyszącemu aktywności fizycznej. Mówiąc o softshellach nie można zapomnieć, że obecnie na rynku mamy ich wiele modeli i wersji takich jak Jack Wolfskin Essential Peak JKT Men albo The North Face Nimble. Najprostsze rozróżnienie to sofshelle typowo letnie, z cienkiego, elastycznego materiału po wersje bardziej rozbudowane, z grubszego materiału, z dodatkową warstwą ociepliny. Mogą one być doskonałą warstwą ochronną zimą w górach np. Jack Wolfskin Northern Pass Women lub Jack Wolfskin Skyland Crossing Women.

  Opcja numer trzy – windstopper

  Wraz z rozwojem technologii zmieniają się też oczekiwania i potrzeby klientów. Zgodnie z tą myślą powstała hybryda kurtki softshellowej z membraną, czyli tzw. windstopper. Softshell z membraną jest odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy chcieli mieć właściwości kurtki hardshellowej czyli membranę (ochronę przed deszczem), a jednocześnie lekkość i oddychalność kurtki softshellowej. Rozwój technologii pozwolił na połączenie kurtki z membraną i dużej oddychalności oraz elastyczności przy jednoczesnym niewielkim wzroście wagi. Przykładem jest Jack Wolfskin Gravity Flex Men lub Black Diamond Down Patrol Shell. Trzeba wspomnieć, że membrany wykorzystywane w kurtkach hybrydowych są już innego typu, przez co można kupić softshelle z membraną tylko w wybranych, najbardziej podatnych na przemoknięcie miejscach, takich jak ramiona czy kaptur. Sceptycy mogą powiedzieć, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ponieważ to ani dobrze oddychający softshell ,ani solidna kurtka z membraną.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kurtki hardshell?

  Dodatkowo lista na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze hardshella lub softshella:

  • Grubość materiału/gramatura, jeśli kurtka jest grubsza tzn że jest cięższa i odwrotnie, natomiast im jest cieńsza - tym lżejsza. Jest to o tyle istotne, że zależy na jaki sezon przewidujemy używanie kurtki, jeśli np. na narty czy w sezonie jesienno-zimowym to warto wybrać ten nieco grubszy wariant.
  • Krój zarówno bardziej kobiecy jak i męski, który będzie odpowiednio dobrany i dopasowany, aby zapewniał optymalną ochronę przed wiatrem. Jeśli decydujemy się na hardshell - nie musi być aż tak dopasowany, może mieć luźniejszy krój.
  • Kieszenie, wiadomo, każdy ma inne preferencje. Jedni wolą ich więcej inni mniej. Jednak w konkretnych aktywnościach jak np. wspinaczka warto zwrócić uwagę aby kieszenie były umiejscowione wyżej, tak by założona uprząż nie powodowała dyskomfortu.
  • Kaptur, który ochroni głowę przed niewielkimi opadami deszczu albo uratuje, gdy nie mamy pod ręką czapki. Jednak to znowu zależy od przyzwyczajeń i preferencji.
  • Wywietrzniki pod pachami. Są takie aktywności, które powodują, że oddychalność samego materiału nie wystarcza, wtedy rozwiązanie w postaci wywietrzników pod pachami będzie istotnym rozwiązaniem.
  • Zamek, podobnie jak wywietrzniki pod pachami, może mieć możliwość odpięcia zarówno od góry jak i od dołu. Szczegół, ale czasem może się przydać.

  Mając wiedzę o ofercie jaką mamy na rynku outdoorowym można zacząć rozważać, czy wybrać hardshell, czy softshell. Podejmując decyzję, najłatwiej odnieść się do rodzaju aktywności do której będziemy wykorzystywać potrzebną kurtkę. Czy będą to regularne wyjazdy w góry w Polsce, czy sporadyczne spacery z psem do lasu? Być może nie ma sensu kupować kurtki z membraną, jeśli wybieramy się w teren, w którym przez większość czasu raczej nie pada. Albo trasa naszej podróży prowadzi przez szlak schronisk i deszcz może nas spotkać, ale sporadycznie - więc lepiej postawić na oddychalność, a nie wodoodporność. A może wybieramy się na wyprawę i liczymy każdy gram bagażu? Odpowiedzi na te pytania pozwolą zdecydować i wybrać najlepszy produkt.

   

  Opracowała Aleksandra Dembicka

  E-Horyzont Team  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.