Co wybrać na prezent dla wspinacza?

Co wybrać na prezent dla wspinacza?

Spis Treści

  Wybór upominku dla amatora wspinaczki nie musi być trudny. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które ułatwią nam wybór prezentu, który ucieszy i będzie dobrze służył każdemu amatorowi wspinania.

  Trafiony prezent dla wspinacza

  Wybierając prezent, chcemy sprawić radość naszym bliskim. Łatwiej osiągnąć ten cel, gdy dobrze znamy potrzeby tej osoby. Gorzej, jeżeli osoba obdarowywana zapała miłością do nietypowego i egzotycznego hobby, o którym nie mamy zielonego pojęcia. Wspinanie należy do nich niewątpliwie. Jak więc wybrać trafiony prezent, i ucieszyć nim naszego zapalonego amatora pionowych ścian? Producenci i sklepy oferują na szczęście szeroki wachlarz możliwości.

  Wspinaczka niejedno ma imię

  Aby bezbłędnie trafić w potrzeby bliskiej nam osoby, dowiedzmy się, jaką gałęzią wspinania się pasjonuje. Ułatwi nam to wybranie odpowiedniego prezentu. Uogólniając, możemy założyć, że nasz wspinacz, uprawia jedną lub kilka z czterech najpopularniejszych gałęzi wspinania.

  • Sztuczna ścianka – wspinanie z liną. Najprawdopodobniej mieszkaniec wielkiego miasta spędza najwięcej czasu na wysokiej sztucznej ścianie wspinając się z liną.
  • Sztuczna ścianka – buldering. Jeżeli obdarowywany wspinacz trenuje na niskiej, czterometrowej ściance bez liny, a zabezpieczonej materacem, jest amatorem bulderingu.
  • Skały – wspinanie sportowe. Jeżeli wspinacz raczy nas opowieściami o tym jak wyposażony w dziesięć ekspresów i linę zdobywa kolejne drogi Jury Krakowsko Częstochowskiej najprawdopodobniej mamy do czynienia ze wspinaczem sportowym.
  • Skały – wspinanie tradowe. Jeżeli osoba ma pół szafy wypełnione nietypowym sprzętem takim jak kostki, friendy, pętle, tricamy i kaski, opowiada nam o mrożących krew w żyłach przejściach dziewiczych ścian Sokolików i Tatr lub Alp, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze wspinaczem tradowym.

  Na szczęście, nawet, jeśli nie uda nam się dokładnie określić obszaru zainteresowań wspinacza, któremu chcemy zrobić wspinaczkową niespodziankę, to zostaje nam szeroki wybór prezentów uniwersalnych.

  Prezenty dla każdego wspinacza

  Istnieje spora gama gadżetów i produktów, które przydadzą się każdemu wspinaczowi niezależnie od poziomu zaawansowania.

  • Magnezja
   Magnezji używa dla poprawienia siły chwytu niemalże każdy amator wspinaczki. Szczególnie dobrym pomysłem będzie sprezentowanie magnezji w płynie(BD LIQUID WHITE GOLD): nie jest popularna, jednak pokocha ją każdy, kto spróbuje jej choć raz. Stanowi świetny podkład pod magnezję sypką, której nigdy wspinaczowi dość. Dobrej jakości magnezja ucieszy na pewno każdego (BD WHITE GOLD).
  • Woreczek na magnezję
   Woreczek, to zazwyczaj pierwszy obok butów zakup, którego dokonuje wspinacz. Mimo to nowy, ładny i stylowy woreczek powinien ucieszyć każdego wspinacza. Szczególnie interesujące są woreczki polskiej marki MILO: NOQUA.

  Dla amatora boulderingu

  • Zestaw szczotek do chwytów będzie wspaniałym prezentem dla każdego zapalonego boulderowca (BD BRUSH SET).

   

  Dla tych, którzy chodzą na ściankę wspinaczkową

  Najprawdopodobniej, osoba, której chcemy zrobić niespodziankę wspina się z liną na ściance wspinaczkowej. Dobrym prezentem będzie wtedy przyrząd i karabinek.  

  • Przyrząd asekuracyjny
   Na rynku istnieje wiele przyrządów, niektóre z nich cechują się świetną jakością i uniwersalnością np. BD ATC GUIDE, który możemy stosować zarówno na sztucznej ściance jak i w skałach czy górach.
  • Karabinek
   Doskonałym pomysłem jest zakupienie przyrządu w komplecie z karabinkiem typu HMS np. lekkim i poręcznym HMS MINI PEARABINER KEYLOCK SCREWGATE.
  • Uprząż
   Uprząż to świetny prezent dla początkującego wspinacza, który nie posiada jeszcze na własność tego elementu wyposażenia. Istotne jest jednak, by uprząż dopasować do płci i rozmiaru użytkownika. Te dwa kryteria pełnią zasadniczą rolę w wyborze wygodnej uprzęży. Dla pań wspinających się, polecamy funkcjonalną i lekką uprząż BD SIREN, zaś dla panów skrojoną zgodnie z męską anatomią BD MOMENTUM.

   

  Dla tych, którzy jeżdżą w skały

  Amatorów wspinania w skałach i górach ucieszy następujący sprzęt:

  • Kask
   Kask z pianki (BD VECTOR) zapewni nam lekkość i wygodę użytkowania, jednak jego trwałość jest znacznie zredukowana w porównaniu do cięższych, lecz trwalszych konstrukcji plastikowych jak BD HALF DOME.
  • Worek na linę
   Dobrym prezentem dla wspinacza posiadającego własną linę będzie worek zintegrowany z płachtą, który zapewni czystość i przedłuży czas użytkowania liny. Świetnym wyborem będzie tu BD SUPER CHUTE ROPE BAG.

  Mamy nadzieję, że ta garść porad ułatwi Wam sprawienie radości osobie wspinającej się!

  W wyborze prezentów doradzał
  Mateusz Sętkiewicz
  E-Horyzont Team  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.