Wybieramy prezent dla wspinacza. Najciekawsze gadżety dla miłośników wspinaczki

Wybieramy prezent dla wspinacza. Najciekawsze gadżety dla miłośników wspinaczki

Spis Treści

  Wybór upominku dla miłośnika wspinaczki nie musi być wyzwaniem – nawet dla laika. Przygotowaliśmy zestaw porad i pomysłów, które ułatwią Ci wybór prezentu idealnie dopasowanego do potrzeb Twojego wspinacza i bezsprzecznie sprawi mu lub jej sporo radości ;)

  Łatwo jest dobrać prezent dla osoby, która pasjonuje się czymś, co znajduje się również w obrębie naszych zainteresowań, gorzej, jeżeli osoba obdarowywana zapała miłością do nietypowego i egzotycznego hobby, o którym nie mamy zielonego pojęcia. Wspinaczka niewątpliwie jest specjalistyczną aktywnością, dlatego warto nieco zgłębić jej tajniki i skorzystać z podpowiedzi, które specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy. Opcji jest bowiem naprawdę sporo!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Prezent dla wspinacza

  Wspinanie w skałach z asekuracją dolną wymaga posiadania zestawu ekspresów, przydatny jest też woreczek z magnezją, do którego można sięgnąć, by poprawić sobie przyczepność chwytu.

  Prezent dla wspinacza, ale jakiego?

  Aby bezbłędnie trafić w potrzeby bliskiej nam osoby, dowiedzmy się, jaką gałęzią wspinania się pasjonuje. Ułatwi nam to wybranie odpowiedniego gadżetu wspinaczkowego. Na start wyróżnijmy cztery najpopularniejsze rodzaje wspinaczki – można uprawiać tylko jednen z nich lub kilka naprzemiennie. Z punktu widzenia osoby wybierającej prezent dla wspinacza to rozróżnienie ma o tyle istotne znaczenie, że każdy rodzaj wspinaczki wymaga nieco innych akcesoriów i innego sprzętu, a to na nich będziemy się skupiać, szukając dopasowanego upominku.

  • Sztuczna ścianka – wspinanie się z liną na sztucznym obiekcie. Jeśli dany wspinacz mieszka w wielkim mieście, najprawdopodobniej najwięcej czasu poświęca na treningach na sztucznej ścianie, wisząc na linie lub asekurując innego wspinacza.
  • Bouldering – wspinanie się na niskich, mocno pochyłych ścianach bez liny, w pomieszczeniach wyłożonych materacami (lub w skałach, pod którymi wykłada się materace).
  • Wspinanie sportowe w skałach – jeżeli wspinacz raczy nas opowieściami o tym, jak wyposażony w dziesięć ekspresów i linę zdobywa kolejne drogi Jury Krakowsko-Częstochowskiej, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze wspinaczem sportowym.
  • Wspinanie tradowe w skałach – jeżeli osoba ma pół szafy wypełnione nietypowym sprzętem takim jak kostki, friendy, pętle, tricamy i kaski, opowiada nam o mrożących krew w żyłach przejściach dziewiczych ścian Sokolików i Tatr lub Alp, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze wspinaczem tradowym, który podczas wspinaczki sam tworzy sobie punkty asekuracyjne.

  Warto też dodać, że aby prezent dla miłośnika wspinaczki był w pełni trafiony, powinniśmy wystrzegać się kupowania bardzo podstawowych elementów wyposażenia, ponieważ różni wspinacze mogą mieć nieco inne, często specyficzne preferencje. Kupowanie butów wspinaczkowych czy wybór uprzęży to często (zwłaszcza dla zaawansowanych amatorów wspinaczki) bardzo osobista i niezwykle ważna decyzja, więc lepiej nie podejmować jej za kogoś i nie skazywać go lub jej na konieczność korzystania z nie do końca dopasowanego sprzętu.

  Dla ułatwienia orientacji w cenach danych pomysłów na prezent, po każdej propozycji zamieszczamy orientacyjną kwotę, od której zaczynają się przyzwoitej jakości produkty danego typu.

  prezent dla miłośnika wspinaczki

  Sprzęt używany do wspinaczki tradowej, podczas której w skale umieszcza się odpowiednie przyrządy, służące później jako punkty asekuracyjne.

  Prezent dla wspinacza skałkowego

  Przygotowanie prezentu dla osoby, która się wspina w skałach jest stosunkowo proste, ponieważ wspinacze skałkowi korzystają z największej liczby sprzętu, gadżetów i akcesoriów, dzięki czemu zdecydowanie mamy w czym wybierać.

  • Kask wspinaczkowy – chroni głowę przed uderzeniami o skałę podczas odpadnięcia od ściany, a także zabezpiecza przed sypiącymi się kamieniami. Warto wiedzieć, że kaski z samej pianki zapewnią lekkość i wygodę użytkowania, jednak ich trwałość będzie zredukowana w porównaniu do nieco cięższych, lecz solidniejszych konstrukcji uzupełnionych o plastikową lub poliwęglanową obudowę. Ceny kasków zaczynają się od ok. 180 zł.
  • Torba na linę – przechowywanie i korzystanie z liny wymaga posiadania odpowiedniego pokrowca, najlepiej z płachtą, którą rozkłada się na ziemi, by przy rozwijaniu nie brudzić liny. Zatem bardzo dobrym prezentem dla wspinacza, który posiada własną linę, będzie worek lub torba. Zapewnią one czystość, ale też przedłużą czas użytkowania liny. Ceny toreb zaczynają się od ok. 100 zł.
  • Ekspres lub zestaw ekspresów – służą do wczepiania się w punkty w skale i przeplatania przez nie liny w celu asekuracji. To o tyle dobry prezent dla wspinacza skałkowego, że ekspresów nigdy za wiele. Jeden ekspres wprawdzie może być mało spektakularnym prezentem, ale zestaw sześciu już robi wrażenie. Koszt zestawu zaczyna się od ok. 300 zł, pojedyncze ekspresy można kupić już za ok. 60 zł.
  • Karabinek HMS – czyli najprostszy, zakręcany karabinek, który sprawdza się przy asekuracji, tworzeniu punktów i prawie każdej czynności wspinaczkowej. Tak jak z ekspresami, takich karabinków nigdy za wiele. Cena zaczyna się od ok. 50 zł.

  pomysł na prezent dla wspinacza

  Tak wygląda standardowa wspinaczka z asekuracją „na wędkę” na sztucznej ścianie.

  Prezent dla miłośnika wspinaczki na sztucznych ścianach

  Jeśli mamy do czynienia z początkującym wspinaczem, dobrym prezentem mogą być podstawowe przyrządy, które na początku po prostu wypożycza się od obsługi ścianki. Jeśli jednak wspinacz jest nieco bardziej doświadczony i posiada już trochę sprzętu, poniższe propozycje mogą nie być dla niego zbyt atrakcyjne. W takim wypadku warto zerknąć do dalszej części tego artykułu do akapitu „Uniwersalne pomysły na prezent dla wspinacza”.

  • Przyrząd asekuracyjny – na rynku znajduje się wiele różnorodnych przyrządów asekuracyjnych, ale zwłaszcza na początek dobrze jest wybrać taki, który będzie jak najbardziej uniwersalny i prosty w obsłudze. W tym miejscu polecamy tzw. kubek, który sprawdza się zarówno na sztucznych ściankach, w skałach czy podczas zjazdów z mostów. Dobry kubek dla wspinacza w najbardziej podstawowym wariancie znajdziemy już za ok. 60 zł.
  • Karabinek HMS – zakręcany karabinek, taki sam, jak opisywany w poprzednim akapicie. Cena zaczyna się od ok. 50 zł.
  • Uprząż – to świetny prezent, ale, podkreślamy, tylko dla początkującego wspinacza, który nie posiada jeszcze na własność tego elementu wyposażenia. Istotne jest jednak, by dopasować ją do płci i rozmiaru użytkownika. Te dwa kryteria pełnią zasadniczą rolę w wyborze wygodnej uprzęży. Tego typu prezent dla wspinacza zaczyna się od ok. 200 zł.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  gadżety dla wspinacza

  Kobieta wspinająca się na przewieszeniu w boulderowni. Pod nią znajdują się materace, które będą amortyzowały upadek.

  Gadżety dla wspinacza boulderowego

  Wspinaczka na boulderach jest bardzo minimalistyczna pod względem sprzętu. Jedyną asekuracją są tam materace, a wspinacz potrzebuje zaledwie butów i magnezji. Są jednak dwie rzeczy, które doskonale sprawdzą się jako prezent dla miłośnika wspinaczki boulderowej.

  • Szczotka do chwytów lub zestaw szczoteczek – na często używanych chwytach na boulderowych baldach (podobnie zresztą jak w skałach) nawarstwia się osad składający się w dużej mierze ze starej magnezji. Sprawia on, że trudniej jest zachować przyczepność i utrzymać się na takim chwicie. Boulderowcy przyszykowujący się więc do pokonania trudnych dróg, przecierają chwyty specjalnymi szczotkami, które trochę przypominają szczoteczki do zębów. Koszt takiej szczotki to ok. 35 zł.
  • Stojący worek na magnezję – w przeciwieństwie do standardowych woreczków na magnezję, które wiesza się na biodrach, worki przeznaczone na boulder powinny mieć taką konstrukcję, by dało się je postawić na materacu – chodzi o to, aby przy uderzeniu o ziemię nie rozbryzgiwać magnezji na całą salę. Są one często dość spore i muszą posiadać ściągacz. Tego typu worki kosztują od ok. 60 zł.

  Prezent dla wspinacza skałkowego

  Zabrudzony magnezją chwyt wspinaczkowy.

  Uniwersalne pomysły na prezent dla wspinacza

  Istnieje spora gama przedmiotów, które będą dobrym prezentem dla wspinacza niezależnie od jego lub jej specjalizacji czy doświadczenia. Nie wszystkie wymienione tu gadżety wspinaczkowe są czysto praktyczne i przydadzą się na ścianie, część po prostu nawiązuje do pasji wspinaczkowej.

  • Magnezja – używa się jej dla poprawienia stabilności chwytu i ograniczenia potliwości dłoni. Szczególnie dobrym pomysłem będzie sprezentowanie wspinaczowi magnezji w płynie lub w materiałowej kulce. Obie opcje są bardzo praktyczne i na pewno będą dozwolone na każdej ściance – niektóre salki bowiem zakazują stosowania niektórych rodzajów magnezji ze względo na ryzyko zbytniego zapylenia. Ceny magnezji zaczynają się od ok. 20 zł.
  • Woreczek na magnezję – to zazwyczaj jeden z pierwszych zakupów, których dokonuje wspinacz. Mimo to nowy, ładny i stylowy woreczek powinien być bardzo przyjemnym prezentem dla każdego miłośnika wspinaczki. Warto wybrać wyrazisty kolor i wzór, taki by wyróżniał się na tle innych woreczków. Ceny woreczków zaczynają się od ok. 50 zł.
  • Chwytotablica – przyrząd treningowy, który zazwyczaj jest czymś w rodzaju deski z otworami na palce, które imitują kamień. Taką chwytotablicę wiesza się zwykle nad drzwiami i trenuje siłę palców i rąk. To doskonały prezent dla każdego wspinacza. Chwytotablice zaczynają się od ok. 200 zł.
  • Sztyft regenerujący – drobny prezent dla wspinacza, który przydaje się bardzo często i z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Podczas wspinaczki skóra dłoni musi znosić bardzo duże obciążenia, często się uszkadza i wymaga regeneracji. Specyfiki zaprojektowane specjalnie dla wspinaczy kosztują od ok. 30 zł.
  • Biżuteria wspinaczkowa – prezent nie tylko dla pań, ale również dla panów. Na rynku można znaleźć bransoletki z linek, które bezpośrednio nawiązują do wiązań wspinaczkowych, można też poszukać ręcznie robionej srebrnej biżuterii z motywami górskimi. Ceny są tu bardzo różne, w zależności od rodzaju biżuterii.
  • Książka w tematyce wspinaczkowej – zawsze warto poszerzać horyzonty i czytać o ludziach przekraczających wszelkie wyobrażalne granice. Przykładami książek idealnych na prezent dla wspinacza mogą być: „Presja” Tommiego Caldwella, „Spod zamarzniętych powiek” Dominika Szczepańskiego i Adama Bieleckiego czy „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamińskiej.

  Mamy nadzieję, że nasze propozycje pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru! Po sprzęt i gadżety wspinaczkowe zapraszamy do sklepu e-Horyzont.pl!  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.