Mówi się, że 70% ciepła ucieka przez głowę, jednak ciężko znaleźć badania potwierdzające tę teorię. Najbardziej słuszne byłoby więc stwierdzenie, że najwięcej ciepła ucieka przez niezakrytą część ciała. Czapki pełnią nie tylko funkcje grzewczą, w zależności od ich przeznaczenia i pory roku, mają także także chronić przed wiatrem i słońcem, albo po prostu stanowić ciekawe uzupełnienie stylizacji. Jaką czapkę wybrać na konkretną porę roku i aktywność? Zapraszamy do artykułu.
Zasady doboru czapki do konkretnej pory roku
Za przykład ogromnego znaczenia nakryć głowy posłużyć może np. kapelusz. Kapelusze pamiętamy z filmów o przygodach Indiany Jonesa, są one też znakiem rozpoznawczym Johnego Deepa, istnieje kilkanaście fasonów kapelusza. Najbardziej popularnymi są: kapelusz Panama, kapelusz kowbojski, kapelusz safari, kapelusz wojskowy, z krótkim rondem z długim, kapelusz oversize/plażowy/falowany. Wykonane są z wełny, słomy, filcu czy bawełny, wybór jest ogromny, a to dopiero jedna kategoria.
Ważne jest aby dobrać okrycie głowy do obowiązującej pory roku - nie należy przegrzewać głowy, ani jej wyziębiać. Lekki np. słomiany, albo typu safari – w jasnych kolorach użyjemy latem, aby obijały promienie słoneczne, cieplejsze, grubsze np. filcowe założymy gdy temperatura spadnie poniżej 10C.
Tak samo ma się sprawa w przypadku wyboru czapek. Grubość materiału z którego zrobiona jest czapka, zbliżona powinna być do pozostałej części garderoby, stanowiąc jej przedłużenie.
Wiosną i jesienią przydadzą się cienkie czapki do biegania typu beanie lub chusty na głowę, latem czapki z daszkiem, na zimę wybierzcie czapki wełniane i bawełniane zasłaniające uszy.
W dalszej części poznamy różnice między czapkami w zależności od pogody i uprawianej aktywności.
Nakrycia głowy na lato - jak chronić się przed słońcem
Przed słońcem możemy kryć się latem nosząc kapelusz, czapkę z daszkiem czy chustę. Jeżeli wybieramy się w bardzo ciepłe kraje czy góry warto wybrać jasną kolorystykę, dobrze jest także zwrócić uwagę, czy produkt posiada filtr UV. Ciekawym rozwiązaniem jest kapelusz w góry. Obecne kapelusze typu safari mają bardzo dobre parametry, szybko schną, można je zginać nie martwiąc się o ich kształt i schować do kieszeni bojówek lub za siatkę plecaka.
Jeżeli kapelusz jest dla Was zbyt ekstrawagancki lub nie jesteście do niego przekonani, należy mieć przy sobie latem zawsze czapkę z daszkiem. Ciekawym rozwiązaniem są czapki które kryją głowę ale i kark. np. czapka Supplex Canyon marki Jack Wolfskin, która wygląda jak zwykła, lekka, cienka czapka z daszkiem, jednak posiada kieszonkę, a w niej ukryty dodatkowy materiał zasłaniający tył szyi.
Czapka SUPPLEX CANYON CAP Jack Wolfskin
Interesującą propozycją jest także czapka posiadająca składany daszek:
Czapka HUNTINGTON CAP Jack Wolfskin
Najlżejszym i zajmującym najmniej miejsca rozwiązaniem jest chusta typu buff, którą można założyć na kilka sposobów. Którą opcję wybierzemy, pamiętać należy, aby poza ochroną głowy zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu, ochronę karku, oczu oraz skóry – im wyższy filtr tym lepiej...
Czapka z daszkiem - jaką wybrać?
Czapki z daszkiem nie tracą swojej popularności od kilku dekad, obecnie służą nierzadko jako element ubioru, podkreślając unikatowy styl jego właściciela. Niewielu wie, że poprzednikami czapki z daszkiem były: cylindry, a następnie kaszkiety, aby te, w XIX wieku w USA przekształciły się na potrzeby sportu w ściśle przylegające do głowy czapki z krótkimi tekturowymi daszkami. Bejsbolówki miały chronić zawodników przed oślepieniem od słońca. Z czasem na czapki zaczęto umieszczać logotypy, reklamy, wydłużono daszek oraz dodano plastikową regulację dostosowującą wielkość czapki do obwodu głowy.
Czapki z daszkiem (głównie poliesterowe, nylonowe, bawełniane, z bawełny organicznej), obecnie pełnią nie rzadko funkcję estetyczną- uzupełniają stylizację. Wśród nich znaleźć można: czapkę z prostym / płaskim daszkiem tak zwane fullcap, daszkiem w literę U, trekkingówki, czapki trucker (z siatką z tyłu) patrolówki, fidelki itp. Znaleźć można także cieplejsze czapki z daszkiem na zimę, w tym nawet wodoodporne, takie jak czapka zimowa TEXAPORE WINTER CALGARY CAP produkcji Jack Wolfskin.
Czapka zimowa TEXAPORE WINTER CALGARY CAP Jack Wolfskin
Wybór czapki zależy więc od własnych upodobań i jej zastosowania, szeroka oferta niemal w każdym sklepie odzieżowym robi wrażenie.
CZYTAJ TAKŻE:
Zimowe nakrycia głowy co warto o nich wiedzieć?
Jest kilka rodzajów ciepłych czapek na zimę, wśród najpopularniejszych modeli są: czapka z pomponem – tzw bobble hat, czapka typu beanie, czapka krasnal, czapka z podwijanym mankietem, czapka z nausznikami (uszanka), peruwianka, czapka wełniana radarówka- czapka z krótkim daszkiem, w większości przypadków ich przeznaczenie jest podobne. Różnią się od siebie wyglądem ale i grubością i materiałem z których zostały wykonane. Jeżeli chodzi o rozmiar – wiele zależy od producenta jednak najczęściej spotykaną rozmiarówką jest podział na: XS S/M L/XL. Często czapki mają uniwersalny rozmiar i są typu unisex czyli mogą je nosić kobiety i mężczyźni. Wymienić można czapki bawełniane, wełniane, poliestrowe (z recyklingu), akrylowe, polarowe lub ich mieszanki.
Ostatnio dużą popularnością cieszą się produkty zawierające w sobie wełnę merino. Ta, różni się od tradycyjnej tym, że jest mniej sztywna, jest miękka w dotyku i przyjemna w użytkowaniu. Taka czapka nie podrażnia i nie uczula, dlatego jest polecana alergikom.
Ciepła podszewka wewnętrzna z jakiego materiału?
Ciepłą podszewką wewnętrzną może być wcześniej wspomniany polar, bawełna i wełna.
Przykładem ciepłej, wiatroszczelnej czapki jest mieszanka wełnianej (50% wełna, 50% akryl) czapki z polarową podszewką wewnętrzną w technologii Stormlock od Jack Wolfskin:
Czapka STORMLOCK POMPOM BEANIE Jack Wolfskin
Testowałam czapkę w podobnej mieszance z kolekcji 365 Jack Wolfskin i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nigdy nie nosiłam cieplejszej czapki, cenię ją sobie na naprawdę mroźne dni.
Ten sam producent posiada także w swojej ofercie czapki w których zarówno materiał zewnętrzny jak i podszewkę wykonano z polaru. Obecność podszewki jest gwarancją podwójnego ciepła, choć ma też ona swoje wady. Dla niektórych może okazać się zbyt ciepła i zbyt mało oddychająca, może tłumić za dużo odgłosów i zdawać się zbyt ciężka.
Jaka czapka w góry i na narty?
Odpowiednia czapka w góry zimą dostosowana jest do planowanej aktywności. W przypadku uprawiania sportów i korzystania z kasku, warto mieć pod nim cienką czapkę typu beanie, w przypadku używania samych gogli dobrze jest postawić na czapkę grubszą: czapkę z pomponem / typu krasnal. Dla ludzi wybierających się na szlak górski zimą, polecam zaopatrzyć się w dwie czapki – cieńszą na wchodzenie pod górę / ew chustę jeśli mróz nie jest zbyt mocny i grubszą na schodzenie, tak aby dbać o dobrą termoregulację ciepła.
Ubiór w góry zimą to zawsze rozwiązanie warstwowe: Dobrze jest samemu wykonać test doboru rodzajów okryć wierzchnich aby znaleźć swoje ulubione rozwiązanie. W teorii pierwszą z zewnątrz warstwą powinna być kurtka z membraną na wypadek deszczu, lub kurtka puchowa. Kolejno można wybrać softshell lub cienki polar, a pod nimi odzież termiczną. Dodatki to wysokie, grube skarpety, nieprzemakalne rękawiczki i komin/ maska, w przypadku śniegu – nie zapomnijcie stuptutów. O plecaku z ciepłą herbatą, wodą i prowiantem nie wspominając...
Jak wybrać ciepłą czapkę dla naszego smyka? Co to są te czapki dziecięce i kiedy się sprawdzają?
Czapki dziecięce podobnie jak w przypadku czapek dla dorosłych możemy podzielić na letnie i zimowe. Dzieci nie zawsze lubią nosić czapkę ani gdy świeci słońce, ani gdy mrozi, dlatego pozwólmy, aby to nasza pociecha wybrała tę która najbardziej się jej podoba.
W przypadku słonecznych miesięcy, konieczne jest dopilnowanie aby dziecko miało na sobie czapkę z daszkiem lub kapelusz. Dla dziecka które przebywa wyjątkowo dużo na dworze, sprawdzi się czapka z dodatkowym okryciem karku. Te marki Jack Wolfskin posiadają materiał: SUPPLEX UV: jest to lekka, miękka i szybkoschnąca tkanina nylonowa z doskonałym filtrem UV 40+
Czapka dziecięca SUPPLEX CANYON CAP KIDS Jack Wolfskin
W przypadku zimowej czapki dziecięcej ważną rolę odgrywa wzrost oraz wiek dziecka. Czapka nie może być za ciasna, ani zbyt luźna żeby nie spadała podczas zimowych szaleństw. Dla dzieci do wieku szkolnego, polecam czapki typu peruwianka, która zakrywa także uszy i większą część twarzy.
Nie ignorujmy konieczności noszenia czapki latem i zimą. Szeroki wybór kolorów, fasonów, materiałów i przeznaczenia czapki z pewnością pomoże nam zdecydować który model okaże się dla nas idealny.