Czy skitouring jest dla każdego?

Czy skitouring jest dla każdego?

Spis Treści

  Jeżeli szukasz oryginalnego sposobu na aktywne spędzenie czasu w górach, skitouring może być opcją dla Ciebie. Obawiasz się jednak zapewne, czy dasz sobie radę. Sprawdźmy zatem, czy to sport dla każdego!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Czym właściwie jest skitouring?

  Skitouring, w polskiej wersji po prostu skituring, to aktywność fizyczna łącząca ze sobą wędrówki górskie z narciarstwem. Chodzenie odbywa się przy użyciu nart skiturowych, których podeszwa pokryta jest materiałem antypoślizgowym, zwanym foką (kiedyś był to materiał pozyskiwany z foczej skóry - stąd nazwa). Narty minimalizują zapadanie się w śniegu, podczas podejścia pomagają utrzymać równowagę i gwarantują antypoślizgowość, natomiast podczas zjazdu naturalnie ograniczają jego prędkość. Wycieczki skiturowe trwają zwykle od jednego do dwóch dni (w ekstremalnych przypadkach do pięciu). Organizowane są obecnie niemal wszędzie i cieszą się coraz większą popularnością.

  Skitour w lesie

  Jak przygotować się do każdej wyprawy?

  Być może już teraz wydaje Ci się, że nie dasz rady, wątpisz w swoje możliwości i kondycję. Na szczęście istnieją tury organizowane specjalnie dla całkiem początkujących pasjonatów skitouringu. Jednym z najlepszych miejsc na świecie dla początkujących są, uwaga, polskie Tatry. Góry te, bardzo zróżnicowane pod względem budowy oraz jednocześnie nie ekstremalnie wysokie, stanowią doskonałe miejsce dla pierwszych prób skituringowych. Polecamy zatem skitouring w polskich Tatrach na początek, szczególnie dla osób niedoświadczonych. Mimo wszystko warto trochę potrenować w domu przed wyprawą. Wizyta na siłowni, biegi czy też trening na orbitreku znacznie zwiększą nasze szanse na przyjemność z wycieczki i na pewno zmniejszą prawdopodobieństwo kontuzji.

  skitouring na grani, przed zjazdem

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jaki sprzęt kupić i czy w ogóle kupować?

  Ważną kwestią jest również przygotowanie sprzętu. Poza nartami, butami oraz wiązaniami stanowiącymi absolutną podstawę, nie możemy zapomnieć o porządnym, nieprzemakalnym plecaku turystycznym, kurtce, która pozwoli skórze oddychać oraz kijkach, które pomogą nam kierować zjazdem, będą stanowić podporę oraz służyć utrzymaniu równowagi.

  Tak jednak jak logiczną potrzebą jest posiadanie własnego ubrania oraz plecaka, tak sprzętu już niekoniecznie. Zwłaszcza, jeżeli jesteśmy początkujący, możemy nie mieć ochoty na wydanie sporej kwoty na sport, którego jeszcze nie znamy. Na szczęście, w każdym miejscu organizującym tury, można wypożyczyć odpowiedni sprzęt do skitouringu. W późniejszym czasie jednak, kiedy już stwierdzimy, że ta aktywność interesuje nas nie tylko jako jednorazowa forma aktywności, powinniśmy zastanowić się nad kupnem własnego zestawu.

  sprzęt do skitouringu - wiązania

  Co zatem powinniśmy mieć?

  • narty - tu kupujemy sprzęt lekki, który pozwoli nam z łatwością wchodzić w zakręty,
  • buty - muszą być lekkie, wygodne i ciepłe, ale przede wszystkim posiadać dwa tryby nachylenia podczas zjazdu oraz tryb chodzenia; absolutnie nie wybierajmy butów pod kątem estetycznego wyglądu,
  • wiązania oraz kijki - w tym przypadku możecie zdać się na indywidualne doradztwo w sklepie specjalistycznym; należy wybrać sprzęt, który będzie najbardziej odpowiadał waszym oczekiwaniom, co do dynamiki oraz komfortu podejścia i zjazdu,
  • rękawiczki,
  • czekan - w przypadku trudniejszych tras,
  • kask - obowiązkowy na trudniejszych trasach i przy dużej ilości drzew,
  • gogle lub okulary - ważne, aby były odporne na parowanie oraz chroniły oczy przed słońcem,
  • GPS - przydatny zawsze i wszędzie jako gwarant naszego bezpieczeństwa; możemy go zastąpić mapą, ale na pewno przyda nam się w ekstremalnej sytuacji, tak samo, jak niektóre aplikacje na telefon umożliwiające ściągnięcie służb ratowniczych.

  skitouring w górach wysokich

  Co poza sprzętem?

  Jeśli macie już cały sprzęt, zapisaliście się na turę i jesteście mentalnie gotowi do wyprawy, pamiętajcie jeszcze o kilku rzeczach. Zabierzcie ze sobą gorącą herbatę w termosie, zapas słodyczy (najlepiej batony energetyczne i czekoladę) oraz miłe towarzystwo i w drogę!  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.