Czym jest magnezja? Kto powinien jej używać?

Czym jest magnezja? Kto powinien jej używać?

Spis Treści

  Jesteś sportowcem i zastanawiasz się, jak uniknąć kontuzji z powodu zbyt wilgotnych rąk? Może wybierasz się na wspinaczkę i jesteś w trakcie kompletowania sprzętu? Jako doświadczony wspinacz na pewno wiesz, czym jest magnezja, ale jeśli jesteś początkujący, pozwól, że przedstawimy Ci kilka najważniejszych informacji na ten temat.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Do czego służy magnezja?

  Magnezja to inaczej hydroksowęglan magnezu i chociaż ma zupełnie odmienne właściwości, bardzo często mylona jest z talkiem lub kredą. Na pewno zdarzało Wam się myśleć, że sportowcy przed podnoszeniem ciężarów smarują ręce talkiem. Nic bardziej mylnego, do tego celu używa się właśnie hydroksowęglanu magnezu, czyli magnezji, która nie tylko znacząco zwiększa tarcie, lecz także zapobiega poceniu się rąk. Nacieranie magnezją rąk stanowi również dla sportowców swego rodzaju środek relaksacyjny. Czynność ta pozwala na oddech i analizę następnego kroku.

  wspinaczka w skale

  Rodzaje magnezji:

  • magnezja w płynie - koszt to około 40 zł za 150 ml. Najmniej popularna forma ze względu na mniejszą od pozostałych praktyczność. Aby uzyskać płynną strukturę, do hydroksowęglanu magnezu dodaje się alkohol i kalafonię. Oczywiście, tak uzyskany płyn jest całkowicie nietoksyczny. Gęstość może natomiast zależeć od producenta i nie ma większego wpływu na właściwości preparatu. Jego używanie zaleca się przede wszystkim podczas treningu na ściance, gdzie można się zatrzymać i nasmarować ręce oraz w sportach, takich jak rzut kulą czy skok o tyczce. Wspinacze górscy zdecydowanie wolą wybierać magnezję w proszku.
  • magnezja sypka (w kostce) - koszt to około 10 złotych za 60 g. Najbardziej popularna ze wszystkich form. Kupuje się ją w kostce i samodzielnie rozkrusza. Jest łatwa w użyciu, wystarczy sięgnąć do woreczka na magnezję i odpowiednia ilość proszku już znajduje się na rękach. Jej stosunkowo dużą wadą jest mocne pylenie, co powoduje, że na niektórych obiektach treningowych nie ma zezwolenia na jej używanie.
  • magnezja w kulce - koszt to około 20 zł za jedną kulkę. Mimo pozorów, starcza na dość długo i pozwala na uniknięcie pylenia, tak samo jak magnezja w płynie. Używanie polega na delikatnym ściśnięciu kulki. Wtedy na palcach pozostaje mała, ale wystarczająca ilość magnezji. Z tego względu jest to najbardziej ekonomiczna forma użytkowania tego preparatu. Dzięki najmniejszemu stopniowi pylenia w stosunku do pozostałych form, najczęściej używa się jej na ściankach wspinaczkowych.

  wspinaczka z magnezją

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Dla kogo magnezja?

  Ze względu na swoje właściwości to środek doskonały dla sportowców zajmujących się skokami o tyczce, rzutem kulą czy też wspinaczką. W przypadku wspinaczki pozwala na chwycenie się skały w miejscach, które w innej sytuacji byłyby dla nas niedostępne. Wspinacze chwalą sobie również jej właściwość odprężającą, dzięki której nazwano ją białą odwagą. Sięgnięcie do woreczka po porcję magnezji pozwala na nowo się skupić, skoncentrować i odpocząć kilka sekund, mimo że magnezja jest przede wszystkim środkiem zwiększającym tarcie.

  Ostrzeżenie, czyli jak NIE stosować magnezji

  Mimo że nazwa kojarzy nam się jednoznacznie, pamiętajmy, że magnezja nie służy do jedzenia! Choć może wydaje się to zabawne, to zanotowano przypadki spożycia magnezji przez niedoświadczonych, początkujących wspinaczy. Zdecydowanie odradzamy tego typu eksperymenty, ponieważ kończą się ostrym nieżytem żołądka. Jeśli używacie magnezji podczas wspinaczki górskiej, na trasę zabierzcie ze sobą preparat z magnezem spożywczym, a do jedzenia zapasy i kuchenkę turystyczną. Nie ma to jak ciepły posiłek na trasie! Magnezję natomiast schowajcie do specjalnego, szczelnie zamkniętego woreczka. W domu trzymajcie ją z dala od dzieci i zwierząt.

  wspin w skale  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.