Czym jest via ferrata? Jak przygotować się do wspinaczki w trudnych warunkach

Czym jest via ferrata? Jak przygotować się do wspinaczki w trudnych warunkach

Spis Treści

  Via ferrata, czyli z włoskiego „żelazna droga”, to bardzo trafne określenie tego wysokogórskiego szlaku o charakterze wspinaczkowym. Zdecydowanie nie jest to zwykły szlak turystyczny. Prowadzony jest na bardzo śmiałym i eksponowanym terenie, który na trudnych odcinkach musi być wspomagany metalowymi linami, stalowymi klamrami, drabinkami czy mostkami. Bez odpowiedniego ekwipunku górskiego pokonanie całego szlaku górskiego jest po prostu niemożliwe. Bez względu na to, czy wybieramy się na via ferrata w Polsce czy zagranicą, musimy być wyposażeni w odpowiedni sprzęt do asekuracji, a przy tym mieć dobrą kondycję fizyczną. Podpowiadamy, jak przygotować się do wspinaczki w trudnych warunkach!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Via ferrata w Dolomitach - drabinka

  Co zabrać ze sobą na via ferrata?

  Podstawowe wyposażenie turysty poruszającego się po „żelaznej drodze” powinno składać się z: kasku i uprzęży wspinaczkowej, lonży dostosowanej do via ferraty wraz ze specjalnymi karabinkami i absorberem energii, a także wytrzymałej odzieży, obuwia i rękawiczek do wspinania, które będą stanowiły zabezpieczenie dla ciała podczas wspinania się po drabinach czy stalowych linach. Cały niezbędny sprzęt do wspinaczki znajdziecie oczywiście w ofercie naszego sklepu. Mamy do zaoferowania m.in. damskie i męskie kaski marki Camp, które zyskały opinie najwygodniejszych na rynku, a także regulowane uprzęże wspinaczkowe marki Black Diamond, które poprzez anatomiczny krój pozwalają na swobodne poruszanie się podczas wspinaczki. Posiadamy też bogatą ofertę butów wspinaczkowych dla kobiet i mężczyzn renomowanych marek Saltic, La Sportiva czy Five Ten. Jeżeli wybieramy się na via ferrata w wyższych partiach gór, na których bardzo często zalega twardy i zmrożony śnieg, powinniśmy mieć ze sobą raki turystyczne i czekan ułatwiający zimową wspinaczkę. Nie zapominajmy też o kwestiach tak prozaicznych, jak apteczka czy zapas wody.

  Na ferracie - przepinka

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Via ferrata - dekalog wspinacza

  1. Na via ferrata nigdy nie wchodź samemu - w awaryjnej sytuacji, np. odpadnięcia, pomoc drugiej osoby może okazać się niezbędna. Ubezpieczaj i sprawdzaj też swojego partnera - zwróć uwagę na to, czy ma odpowiednio zapiętą uprząż, wpiętą lonżę i założony kask.
  2. Za każdym razem upewnij się, czy lina, po której się wspinasz, a także pozostałe sprzęty wspinaczkowe są w dobrym stanie. Od tego zależy Twoje bezpieczeństwo na szlaku.
  3. Zanim wejdziesz na szlak, musisz dobrze zaznajomić się z „żelazną drogą” - poznaj jej opis, charakter, największe trudności z nią związane, a także ewentualne możliwości odwrotu. Przeanalizuj, ile czasu zajmie Ci podejście i zejście z via ferrata i mierz swoje siły na zamiary.
  4. Wybierz stopień trudności via ferraty dostosowany do Twoich indywidualnych możliwości. Od wybranego stopnia trudności uzależniony jest m.in. rodzaj sprzętu, jaki należy ze sobą zabrać. Stopnie trudności oznaczone są zazwyczaj dużymi literami od A do F, przy czym A oznacza najniższy stopień trudności, zaś F ekstremalnie trudny.
  5. Regularnie śledź prognozy pogody i bądź przygotowany na najtrudniejsze warunki. Załamanie pogody może przyjść w górach całkowicie nieoczekiwanie, dlatego należy bacznie obserwować, czy nie nadciągają chmury. Pamiętaj o tym, aby nie wchodzić na szlak przy burzowej pogodzie - żelazne elementy wyposażenia wspinaczkowego mogą przyciągać pioruny!
  6. Do plecaka turystycznego warto też spakować ciepły polar, kurtkę przeciwdeszczową, termos z ciepłą herbatą, zapas jedzenia, a także naładowany telefon.
  7. Podczas wspinania się po stromym lub pionowym fragmencie, na jednym odcinku liny może znajdować się tylko jedna osoba - to pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzenia drugiej osoby podczas ewentualnego upadku.
  8. Przed zakupem sprzętu na via ferrata upewnij się, że posiada atest UIAA - to gwarancja jego wytrzymałości.
  9. Nie wchodź na „żelazną drogę” zamkniętą dla ruchu - jej zabezpieczenia mogą wymagać wymiany i narazić Cię na niebezpieczeństwo.
  10. Przed via ferrata ćwicz swoją kondycję i zdobądź odpowiednie doświadczenie. Jeżeli wybierasz się na via ferrata pierwszy raz, rozważ przejście specjalnego kursu via ferratowego lub szkolenia z turystyki wysokogórskiej. Na zajęciach dowiesz się m.in., jak prawidłowo obsługiwać sprzęt i asekurować się na tak trudnych szlakach.

  wspinaczka na ferracie, Dolomity  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.