Dolina 5 Stawów: odwiedź jedną z najbardziej malowniczych dolin w Tatrach

Adam Kalator 04/03/2019

Dolina Pięciu Stawów to jedna z najpiękniejszych dolin w całych Tatrach. To tutaj znajduje się najgłębsze jezioro w Tatrach i najwyżej położone schronisko w Polsce. Malownicze jeziora otoczone przez kosodrzewinę, rzadkie rośliny alpejskie i dziko żyjące zwierzęta – wszystko to sprawi, że do Doliny 5 Stawów wrócimy jeszcze nie raz. Mimo swojego wysokogórskiego charakteru i stosunkowo chłodnej aury, dolina zachwyca o każdej porze roku. Warto się tutaj wybrać chociażby dla niezapomnianego widoku na panoramę pobliskich szczytów. Jeśli jednak będziemy mieć ochotę na więcej, to miejsce jest znakomitym punktem wypadowym na dalsze wędrówki.

- CZYTAJ TAKŻE -

Położenie Doliny 5 Stawów

Dolina 5 Stawów znajduje się w Tatrach Wysokich i stanowi odgałęzienie Doliny Białki i górne piętro Doliny Roztoki, od którego oddzielona jest wysoką ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa. Dolina mierzy 4 km długości i położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wysokości około 1625-1900 m n.p.m. Rozciąga się stąd zachwycający widok na otaczające ją skaliste szczyty. Po północnej stronie widoczna jest Świnica, Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia i Kozi Wierch, a po południowej Niżni Liptowski Kostur, Wyżni Liptowski Kostur oraz Szpiglasowy Wierch. Od zachodniej strony ogranicza ją Walentynkowy Wierch i Gładki Wierch, a od wschodniej masyw Miedzianego, Opalony Wierch i Świstową Czubę.

Dolina 5 Stawów Polskich

Jeziora Doliny 5 Stawów

Nazwa doliny pochodzi od znajdujących się na jej obszarze pięciu jezior polodowcowych: Przedniego Stawu, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Czarnego Stawu oraz Zadniego Stawu. Szóste, najmniejsze jezioro, nazywane Wole Oko, nie zostało uwzględnione w nazwie doliny z racji tego, że jest jeziorem okresowym, które w niektórych okresach wysycha.

  • Przedni Staw: położony najbliżej wschodniego krańca Doliny. Jego powierzchnia wynosi 7,7 ha, a głębokość 34,6 m. Wypływający z niego potok wpada do Wielkiego Stawu Polskiego.
  • Mały Staw: niewielkie jezioro powierzchni 0,18 ha i głębokości około 2 m. Nad jego przebiegiem powstało pierwsze schronisko w Dolinie 5 Stawów. Obecnie wzdłuż północnego brzegu przebiega niebieski szlak turystyczny prowadzący na Zawrat.
  • Wielki Staw: największe jezioro w Dolinie 5 Stawów i drugie co do wielkości jezioro w polskich Tatrach. Jego powierzchnia wynosi 34,14 ha, a głębokość prawie 80 m.
  • Czarny Staw Polski: jezioro o powierzchni 12,7 ha i głębokości ponad 50 m. Wzdłuż wschodniego brzegu biegnie żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz, a wzdłuż północnego niebieski na Zawrat.
  • Zadni Staw Polski: najdalej wysunięte na północny zachód jezioro doliny. Znajduje się w górnym piętrze, w Dolince Pod Kotłem. Jego powierzchnia wynosi 6,5 ha, a głębokość 31,6 m.

Wielki Staw Polski

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Przy północnym brzegu Przedniego Stawu Dolnego znajduje się schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów. To najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach (1671 m n.p.m.), które nosi imię Leopolda Świerza. Zostało wybudowane w latach 1948-1953. Jest ono jedynym w Polsce schroniskiem, do którego nie prowadzi droga przejezdna dla samochodów. Schronisko zaopatrywane jest przy pomocy wyciągu towarowego, do którego towar przywożony jest na traktorach i kładach.
W schronisku jest obecnie 67 miejsc noclegowych w pokojach 2,4,6,7,8 i 10-osobowych, sala jadalna, kuchnia turystyczna, przechowalnia bagażu, bufet, sklepik z pamiątkami oraz wypożyczalnia zimowego sprzętu.
Warto wiedzieć, że nie jest to pierwsze schronisko w Dolinie 5 Stawów. Pierwsze powstało tutaj już w 1876 roku z ramienia Towarzystwa Tatrzańskiego. Było to małe, jednoizbowe schronisko nad Małym Stawem, do którego w kolejnych latach dobudowywano kolejne.

W schronisku w "Piątce"

- CZYTAJ TAKŻE -

Dolina 5 Stawów szlaki

Najpopularniejszym szlakiem do Doliny 5 Stawów jest szlak prowadzący z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki. Trasa ta jest jedną z najłatwiejszych, a także najmniej wymagających i niebezpiecznych. W Palenicy Białczańskiej wyruszamy czerwonym szlakiem w kierunku Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie obieramy zielony szlak w kierunku Rzeżuch. Dalej do schroniska w Dolinie 5 Stawów możemy podążać albo szlakiem czarnym, biegnącym bezpośrednio do schroniska, albo zielonym szlakiem prowadzącym przez Siklawę.  

Wielka Siklawa

W okolicach Doliny Pięciu Stawów Polskich znajduje się także gęsta sieć szlaków turystycznych, więc chętni na dalszą wspinaczkę mogą wyruszyć stąd:

  • na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch (szlakiem żółtym);
  • nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką (szlakiem niebieskim);
  • na Kozią Przełęcz (szlakiem żółtym);
  • na Zawrat (szlakiem niebieskim);
  • na Kozi Wierch (szlakiem czarnym).

Piatka ze szlaku na Zawrat

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty