Tatrzańska dolina, którą trzeba odwiedzić: ruszajmy do Doliny Chochołowskiej!

Tatrzańska dolina, którą trzeba odwiedzić: ruszajmy do Doliny Chochołowskiej!

Spis Treści

  Choć już w XIX wieku Dolina Chochołowska stała się popularnym celem turystycznych wycieczek, to dopiero w ubiegłym stuleciu nastąpił prawdziwy rozkwit turystyki pieszej na jej terenie. Odwiedzenie tej największej doliny polskich Tatr to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich odpoczywających w tej części Polski. Z racji na szeroki i wygodny szlak, który nie nastręcza wędrowcom żadnych trudności, trasa ta polecana jest także rodzinom z dziećmi i osobom starszym. Wiosną warto odwiedzić dolinę z uwagi na kwitnące tu krokusy, a zimą, by zobaczyć narciarzy biegowych i turowych.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Podstawowe informacje o Dolinie Chochołowskiej

  Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Znajduje się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowi lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Ma około 10 km długości i ponad 35 km2 powierzchni. Administracyjnie znajduje się na terenie wsi Witów.
  W dolnej części Doliny Chochołowskiej tworzy się głęboki wąwóz, na którym występują przewężenia zwane bramami. Są to Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Górna część doliny rozdziela się na trzy główne ramiona: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Oprócz tych odgałęzień dolina ma jeszcze wiele mniejszych dolin (m.in. Małą Suchą Dolinę, Dolinę Huciańską, Dudową czy Długą) oraz wiele żlebów.

  W Chochołowskiej

  Pochodzenie nazwy

  Nazwa Doliny Chochołowskiej wzięła się od znajdującej się w jej pobliżu wsi Chochołów. Wieś ta zajmowała obszar Tatr pomiędzy Wołowcem a Bobrowcem już w XVI wieku. Dzięki występowaniu w Dolinie Chochołowskiej dużych obszarów polan i hal pełniła rolę największego ośrodka pasterstwa w Tatrach. W 1930 roku 70 juhasów wypasało tutaj blisko 4000 owiec, a 280 juhasów wypasało bydło.

  Szałas na Chochołowskiej

  Schronisko PTTK w Dolinie Chochołowskiej

  W Dolinie Chochołowskiej na wysokości 1146 m n.p.m. znajduje się największe schronisko w polskich Tatrach. Budynek powstał w latach 1951-1953. Na jednej ścianie znajduje się tablica upamiętniająca akcję ratowniczą TOPR z 11-12 lutego 1945, kiedy przetransportowano tutaj rannych partyzantów ze Skrajnego Salatyna. W czerwcu 1983 roku doszło w tym miejscu także do spotkania papieża Jana Pawła II z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Na pamiątkę tego wydarzenia umieszczono tablicę pamiątkową, a także wytyczono szlak papieski w Dolinie Jarząbiej. Do dzisiaj w budynku schroniska można zresztą oglądać rzeźbę, która jest podarunkiem od Lecha Wałęsy dla Papieża. Obecnie schronisko w Dolinie Chochołowskiej dysponuje 121 miejscami noclegowymi. 

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Informacje turystyczne

  Do Doliny Chochołowskiej z Zakopanego można dojechać licznymi busami. Na Siwej Polanie znajduje się bezpłatny parking – od tego miejsca Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów mechanicznych. Dalej można się poruszać:
  • pieszo. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej wynosi 2 godziny 10 minut i 1 godzinę 45 minut (powrót),
  • kolejką turystyczną, która odjeżdża co pół godziny i dojeżdża do Polany Huciska,
  • rowerem. Dolina Chochołowska jest jedną z niewielu dolin w Tatrach, gdzie można poruszać się rowerem. Działa tutaj także wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać dalej niż kolejką traktorową, ponieważ aż do leśniczówki,
  • bryczką góralską.
   
  Wstęp do Doliny Chochołowskiej jest płatny. Bilety wydawane są jednak nie przez Tatrzański Park Narodowy, a przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi. Wynika to z faktu, że choć Dolina Chochołowska znajduje się na terenie TPN, nie jest jego własnością, a należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. Górale odzyskali prawo do gospodarowania swoją własnością w 1983 roku. TPN zajmuje się jedynie nadzorem ich działalności.

  Spacer po Chochołowskiej

  Dolina Chochołowska szlaki

  Dnem Doliny Chochołowskiej prowadzi zielony szlak, który wiedzie od Siwej Polany. Okolica jest znakomitą bazą wypadową na dalsze wędrówki. W pobliżu Schroniska odchodzi kilka szlaków turystycznych na wyższe szczyty Tatr:

  • żółtym szlakiem można udać się na Grzesia przez Bobrowiecką Przełęcz,
  • czerwonym szlakiem dotrzemy przez Dolinę Jarząbczą na Trzydniowiański Wierch,
  • zielonym szlakiem dojdziemy przez Wyżnią Dolinę Chochołowską na Wołowiec.  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.