Wybierasz się w Tatry z dzieckiem? Sprawdź nasze propozycje szlaków dla dzieci w Tatrach!

Wybierasz się w Tatry z dzieckiem? Sprawdź nasze propozycje szlaków dla dzieci w Tatrach!

Spis Treści

  Wyprawa w Tatry z dzieckiem to znakomity pomysł zarówno na weekendowy wypad za miasto, jak i dłuższy wakacyjny odpoczynek. Tym bardziej, że szlaków w Tatrach dla dzieci nie brakuje – tras atrakcyjnych widokowo, ale niezbyt trudnych terenowo jest tutaj pod dostatkiem. W górach znajdziemy zarówno prostsze i mniej wymagające szlaki, z którymi świetnie poradzą sobie małe zuchy, jak i bardziej zaawansowane trasy dla tych, którzy z najmłodszymi wędrowali już nie raz. Propozycje dla siebie znajdą nawet Ci, którzy chcieliby odwiedzić Tatry z wózkiem dziecięcym, ponieważ w regionie występują także trasy asfaltowe.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wózek czy nosidełko?

  Planując wyprawę w Tatry z dzieckiem, musimy przede wszystkim zdecydować, jaką formę będzie miała nasza wyprawa i na jakim rodzaju trasy nam zależy. Kluczowe będą tutaj nie tylko indywidualne predyspozycje nasze i dziecka, lecz także to, w jakim wieku jest nasza pociecha i czy planujemy ze sobą zabrać wózek lub nosidełko dziecięce. W przypadku wyjazdów w Tatry z niemowlakiem, warto mieć świadomość, że nosidełko z pewnością dostarczy nam większych możliwości w zakresie poruszania się. Inaczej wygląda kwestia wędrowania z nieco starszymi dziećmi. Choć wiele tras w Tatrach maluchy z pewnością pokonają same, zawsze należy realnie ocenić możliwości swojej pociechy. Pamiętajmy, że w przypadku marszu z małym dzieckiem czas przejścia sugerowany przez mapę należy liczyć podwójnie. 

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Tatry z wózkiem dziecięcym

  Planując wybranie się w Tatry z wózkiem dziecięcym, musimy liczyć się z tym, że pole manewru będziemy mieć w tym zakresie dosyć ograniczone. Nie oznacza to jednak, że będą to miejsca mniej malownicze – wręcz przeciwnie. Bez problemu dotrzemy z wózkiem pod Morskie Oko. Całą Dolinę Rybiego Potoku pokonamy asfaltową drogą, przy czym należy pamiętać, że jest to odcinek wiodący nieco pod górę, a z racji na jego długość (8,5 km w jedną stronę) na przemarsz tam i z powrotem trzeba liczyć 4-5 godzin.
  Większych trudności nie powinno nam także sprawić pokonanie z wózkiem Doliny Chochołowskiej, na przejście której (około 15 km tam i z powrotem) musimy przeznaczyć około 3,5 godziny. Miejmy jednak na uwadze, że tylko w dolnej części doliny znajduje się asfalt – pozostała część szlaku jest drogą szutrową, na której nierzadko występują nierówności i kocie łby.
  Jeśli posiadamy wózek wyposażony w nieco większe koła, możemy spróbować udać się do Doliny Kościeliskiej. Tutaj należy jednak liczyć się z drogą szutrową i nieco trudniejszym odcinkiem od Pisanej Polany. Długość trasy wynosi 12 km i sam przemarsz zajmie nam około 3 godziny.

  Szlaki w Tatrach dla dzieci

  W Tatrach nie brak szlaków o niskim stopniu trudności, z którymi poradzą sobie dzieci. Każdorazowo jednak należy właściwie ocenić możliwości dziecka i odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy.

  Oto kilka propozycji szlaków dla dzieci w Tatrach.

  • Rusinowa Polana i Gęsia Szyja: łatwy szlak, którym dotrzemy na Gęsią Szyję (1489 m), z której rozpościera się wspaniały widok na polskie i słowackie Tatry Wysokie. Z Zazadniej wyruszamy niebieskim szlakiem na Polanę Rusinową, a stąd szlakiem zielonym podążamy na szczyt. Czas przejścia wynosi około 2 godziny w jedną stronę.
  • Szlak Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów: jeden z najpopularniejszych, a przy tym najłatwiejszych szlaków prowadzących do Doliny Pięciu Stawów. Wyruszamy z Palenicy Białczańskiej czerwonym szlakiem, a od Wodogrzmotów Mickiewicza poruszamy się już szlakiem zielonym. W Rzeżuchach zmieniamy szlak na czarny, skąd docieramy do doliny i schroniska w Dolinie 5 Stawów. Czas przejścia wynosi 2 godziny 45 minut w jedną stronę.
  • Smreczyński Staw: miejsce, które warto odwiedzić całą rodziną przy okazji wycieczki do Doliny Kościeliskiej. Nad ten niewielki staw znajdujący się w dolnej części Doliny Pyszniańskiej wyruszamy z Hali Ornak (1100 m) i podążamy czarnym szlakiem. Czas przejścia to zaledwie 30 minut w jedną stronę.
  • Wielki Kopieniec: miejsce polecane głównie z uwagi na znakomity punkt widokowy na pobliskie szczyty. Szlak na Wielki Kopieniec (1328 m) jest bardzo łatwy i nie powinien sprawić żadnych trudności. Trasa rozpoczyna się w Jaszczurówce, skąd zielonym szlakiem udajemy się na Polanę Olczyską. Dalej mijamy Polanę Kopieniec i dochodzimy na szczyt. Czas przejścia wynosi około 1 godziny 30 minut.  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.