Gęsia Szyja: szlak w Tatrach Wysokich na każdą porę roku

Gęsia Szyja: szlak w Tatrach Wysokich na każdą porę roku

Spis Treści

  Niezliczona ilość szlaków w Tatrach Wysokich sprawia, że w tej części gór każdy znajdzie trasę dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości. Nie brak tu malowniczych ścieżek, z którymi poradzi sobie nawet mniej doświadczony wędrowca. Do takich szlaków można zaliczyć podejście na Gęsią Szyję, wiodące przez urokliwą dolinę i Rusinową Polanę. Warto wybrać się tutaj o każdej porze roku – także zimą. Zachwycająca panorama Tatr, rozciągająca się ze szczytu Gęsiej Szyi, na pewno zrobi wrażenie nawet na tych, którzy podczas górskich wędrówek widzieli już niejedno.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Widok z Gęsiej Szyi na Dolinę Waksmundzką

  Gęsia Szyja - szczyt

  Gęsia Szyja (1489 m) jest najwyższym szczytem w grupie masywu o tej samej nazwie. Grupa Gęsiej Szyi oddzielona jest od masywu Koszystej Równią Waksmundzką. Znajduje się pomiędzy dwiema dużymi dolinami walnymi: Doliną Suchej Wody oraz Doliną Białki i jej odnogami: Doliną Waksmundzką, Doliną Filipką oraz Doliną Złotą. Gęsia Szyja praktycznie w całości porośnięta jest lasem świerkowym. Wyjątek stanowi jedynie jej wierzchołek, który stanowią skały dolomitowe o wysokości 15 metrów, zwane Waksmundzkimi Skałkami.
  Niegdyś nazwa Gęsia Szyja odnosiła się jedynie do wąskiego i wygiętego głazu, który znajduje się na wschodnim grzbiecie szczytu, od strony Rusinowej Polany – jego kształt przypominał właśnie gęsią szyję. Dopiero z czasem nazwę tę zastosowano do całego masywu. 

  Z Gęsiej Szyi na Dolinę Białej Wody

  Malownicza panorama Tatr

  Z Gęsiej Szyi można podziwiać szeroką panoramę Tatr od Tatr Bielskich przez Tatry Wysokie, aż do Tatr Zachodnich. Na wschodzie rozciąga się galeria Tatr Bielskich (a wśród nich między innymi Murań, Nowy Wierch, Hawrań czy Kopa Bielska), a na południowym wschodzie i południu szczyty Tatr Wysokich (między innymi Jagnięcy Szczyt, Czarny Szczyt, Łomnica, Śnieżny Szczyt, Kopa Lodowa, Mała Wysoka, Kaczy Szczyt Młynarz, Ganek, Ciężki Szczyt oraz Rysy). W dole widoczna jest Dolina Białki i Dolina Białej Wody, a na południu masywy Wołoszyna i Koszystej, które oddziela od siebie Dolina Waksmundzka.

  Z Gęsiej Szyi na Tatry Bielskie i otoczenie Doliny Jaworowej

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Gęsia Szyja – szlak

  Trasa na Gęsią Szyję zaliczana jest do najłatwiejszych szlaków, przez co polecana jest zarówno dzieciom, jak i osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z chodzeniem po górach. Szczyt można zdobyć z kilku stron, przy czym trasą bardzo atrakcyjną jest szlak prowadzący z Zazadni, który przebiega obok Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej.  
  • Trasa z Zazadni (962 m) na Rusinową Polanę (1200 m) biegnie szlakiem niebieskim. Czas jej przejścia szacowany jest na 1 h 15 minut. Wyruszamy z Zazadni wąską drogą prowadzącą w górę. Po kilkunastu minutach marszu docieramy do rozwidlenia, które opuszczamy trasą oznaczoną na niebiesko. Następnie wchodzimy do Doliny Złotego Potoku, mijamy Kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej i dalej, stromymi schodami, podchodzimy już dość swobodnie na Polanę Rusinową.
  • Trasa z Rusinowej Polany (1200 m) na Gęsią Szyję (1489 m) biegnie szlakiem zielonym. Czas jej przejścia szacowany jest na 30 minut. Na skrzyżowaniu na Rusinowej Polanie skręcamy w stronę wzniesienia i ruszamy w górę. Droga na szczyt jest względnie stroma i prowadzi po schodach – na tym odcinku należy uważać szczególnie po opadach deszczu, ponieważ drewniane części schodów stają się śliskie.

  Zejście z Gęsiej Szyi na Polanę Rusinową

  Gęsia Szyja zimą

  Szlak na Gęsią Szyję czynny jest cały rok. O ile od wiosny do jesieni nie powinien sprawić żadnych trudności, o tyle zimą do takiego marszu trzeba już się lepiej przygotować – szczególnie, gdy trafimy na nieprzetarty szlak. Wybierając się więc zimą na Gęsią Szyję, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby wyruszyć wcześnie rano, gdyż o tej porze dzień jest naprawdę krótki i wcześnie robi się ciemno. Konieczne będzie także precyzyjne zaplanowanie wyjścia na szlak. Pamiętajmy, że czas przejścia trasy zimą wyliczony według mapy może się znacznie wydłużyć. Absolutną podstawą będzie właściwy ubiór i odpowiednie buty. Nie zapomnijmy także o termosie z ciepłym napojem oraz słodkiej przekąsce, które dodadzą nam potrzebnej energii.

  Jak dojechać z Zakopanego na szlak prowadzący na Gęsią Szyję?

  Jeśli podróżujemy z Zakopanego samochodem, to najlepszym rozwiązaniem będzie zatrzymanie się na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Jeśli jednak chcemy skorzystać z lokalnej komunikacji, możemy dostać się tutaj busem, wysiadając na jednym z przystanków znajdujących się wzdłuż Drogi Oswalda Balzera. Przystanek początkowy mieści się na dworcu autobusowym za dworcem PKP.


  Na Rusinowej 

  Planujesz wyjazd w Tatry Wysokie i zdobycie Gęsiej Szyi? Odwiedź sklep internetowy e-Horyzont i wybierz dla siebie niezbędną odzież oraz akcesoria!  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.