Góry w Polsce – które pasma warto zwiedzić?

Góry w Polsce – które pasma warto zwiedzić?

Spis Treści

  Wyjazd w góry to idealny sposób na spędzenie czasu wolnego. Wędrówka po górskich szlakach nie tylko daje możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów i niezwykłej przyrody, lecz także zmusza do wysiłku fizycznego i daje wytchnienie od codziennych trosk. Góry w Polsce to wiele niepowtarzalnych pasm z wysokimi szczytami, które pozwalają na spędzenie czasu na różne sposoby, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie tam miejsce idealne na letni lub zimowy wypoczynek. Przed wyjazdem polecamy odpowiednio się przygotować i zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami co do wycieczki. Warto zaopatrzyć się zawczasu w mapę geograficzną gór w Polsce i dokładnie ją przejrzeć w celu poznania położenia polskich gór fałdowych, gór wulkanicznych i gór zrębowych oraz dowiedzieć się, gdzie są jeziora w górach i jakie są lokalne atrakcje. Jeśli planujesz dłuższy wypad w najgorętszym okresie roku i chciałbyś ograniczyć budżet, polecamy przejrzenie ofert biur podróży, które pomogą Ci w organizacji wyjazdu w góry w Polsce na wakacje czy ferie zimowe za atrakcyjną, konkurencyjną kwotę. Czasem przypadkowo można trafić na prawdziwe okazje!

  Zastanawiasz się, gdzie w góry w Polsce warto pojechać? Postaramy się ułatwić ci zadanie!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Najwyższe góry w Polsce? Odwiedź Tatry!

  które góry w polsce - tatry

  Tatry to najwyższe i najpopularniejsze wśród turystów pasmo górskie w Polsce. Miejsca, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, to Dolina Pięciu Stawów, Kasprowy Wierch, Giewont i Rysy – najwyższy szczyt Polski. Interesującym punktem na mapie, odpowiednim do zwiedzania z rodziną gór w Polsce będzie na pewno Dolina Kościeliska i Chochołowska. Rozciągają się tam piękne widoki, a trasa jest łatwa do pokonania, nawet dla osób starszych i małych dzieci. Dla doświadczonych turystów i stałych bywalców gór polecamy zaś Orlą Perć – to trasa wymagająca i niebezpieczna, ale trud wspinaczki z pewnością zostanie wynagrodzony.
  Tatry to idealny wybór o każdej porze roku, ponieważ sezon trwa tam przez całe dwanaście miesięcy – latem otwarte są łatwo dostępne szlaki turystyczne, natomiast zimą dobrze funkcjonują wyciągi, stoki narciarskie i nartostrady, które będą kuszącą atrakcją dla dzieci i młodzieży. Tatry to także Zakopane, stolica górskiej rozrywki, gdzie od lat prowadzony jest jeden z największych sylwestrów w kraju. To miejsce, gdzie można wynająć górską chatę czy zjeść kwaśnicę lub najprawdziwszego oscypka z żurawiną!

  Esencja uroków polskich gór – Bieszczady

  które góry w polsce - bieszczady

  Bieszczady to niezwykle rozległe i atrakcyjne turystycznie pasmo górskie, będące częścią Karpat Wschodnich. Leżą między Polską, Słowacją i Ukrainą. Przez wiele osób Bieszczady uważane są najpiękniejsze góry w Polsce, ponieważ widoki zapierają dech w piersiach nawet najbardziej doświadczonym podróżnikom. Ich najwyższy szczyt to Tarnica (1346 m n.p.m.), na którym znajduje się stalowy krzyż, upamiętniający wizytę Karola Wojtyły w 1953 roku. W Bieszczadach szczególnie warto odwiedzić połoniny, Wetlińską i Caryńską, które charakteryzują się malowniczymi lasami, wzgórzami i potokami. Bieszczady to jedno z najdzikszych miejsc w naszym kraju, nic więc dziwnego, że można tam zaobserwować niespotykane w okolicach miast zwierzęta bytujące w swoim naturalnym środowisku, takie jak rysie czy jelenie. Osobom, które lubią poznawać lokalną historię, polecamy wstąpienie do Ustrzyków Dolnych, gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie można zapoznać się m.in. z kulturą górali, oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi, przedstawiającym historię młynarstwa. Miłośnikom niespotykanych krajobrazów z pewnością przypadnie do gustu także wyprawa do Parku Gwiezdnego Nieba, uważanego za jedno z najcenniejszych miejsc zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Wyprawę w Bieszczady polecamy przede wszystkim miłośnikom pieszych wycieczek oraz bliskiego obcowania z dziką i surową naturą.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Miejsce z historią? Postaw na Góry Świętokrzyskie

  które góry w polsce - świętokrzyskie

  Góry Świętokrzyskie to gratka dla miłośników historii, ponieważ stanowią najstarsze góry w Polsce, które powstały w okresie zlodowacenia, a więc uformowały się już około 540 milionów lat temu! To miejsce bogate w atrakcje – stare zamczyska, muzea czy obiekty, takie jak słynna Jaskinia Raj, gdzie można znaleźć interesujące minerały lub skamieliny. Góry Świętokrzyskie to także najniższe góry w Polsce, dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z górskimi wędrówkami. Miejsca, które warto odwiedzić w Górach Świętokrzyskich, to z pewnością Świętokrzyski Park Narodowy, Święta Katarzyna, Nowa Słupia czy Łysa Góra, gdzie znajduje się klasztor z relikwiami Krzyża Świętego.

  Najlepsze góry w Polsce dla miłośników nart to Karkonosze

  które góry w polsce - karkonosze

  Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach, którego najwyższym szczytem jest oblegana przez turystów Śnieżka (1602 m n.p.m.). Z niej rozciąga się bajeczna panorama gór – jeden z głównych powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. Karkonosze znane są fantastycznych widoków, takich jak malowniczy Wodospad Szklarki, Zamek Chojnik czy Świątynia Wang. Ponadto na tych terenach znajduje się Karkonoski Park Narodowy z wieloma szlakami ozdobionymi unikatową przyrodą. Z tego powodu jest to idealny cel dla miłośników pieszych wycieczek. Wielu zwolenników aktywnego odpoczynku zastanawia się, gdzie udać się w góry w Polsce na narty. Punkt docelowy dla narciarzy to właśnie Karkonosze, ze względu na obecne tam lokalizacje: Szrenica i Kopa, które stanowią zimą centra narciarskie. Z tego względu szczególnie polecamy ten rejon w okresie zimowym!

  W polskich górach znajduje się wiele innych malowniczych miejsc, które warto zwiedzić. Oprócz podanych wyżej przykładów, polecamy także leżące w Sudetach Góry Kaczawskie, nazywane Krainą Wygasłych Wulkanów, leżące na Dolnym Śląsku Góry Stołowe, słynące z nietypowego kamiennego krajobrazu oraz, położone w województwie małopolskim, Gorce, charakteryzujące się bogatą fauną i florą oraz spokojem, ponieważ to miejsce zdecydowanie mniej popularne niż np. Tatry.

  które góry w polsce - karkokosze latem

  Jakie buty zabrać w polskie góry?

  Kwestia ubioru warstwowego podczas wyjścia w góry to sprawa podstawowa i wszystkim znana, tak jak konieczność posiadania kurtki, która ochroni choćby przed lekkimi opadami. Trudnym tematem (i to takim, wokół którego narosło sporo mitów), jest za to sprawa doboru właściwego obuwia turystycznego. Zasadniczo w butach górskich powinny najbardziej interesować nas cztery kwestie: czy buty są wysokie, niskie, posiadają membranę i jaką mają podeszwę. Srogą zimą dobrze jest zadbać też o ocieplenie wewnątrz butów, ale w polskich warunkach podczas wędrówki w dobrych traperach wystarczy nam grubsza skarpeta. Zatem, by nie komplikować: buty wysokie wybierzemy jeśli idziemy w wysokie góry, wędrujemy z ciężkim plecakiem, chodzimy po trudnym terenie, jest zima lub bardzo duże ryzyko opadów lub jeśli mamy małe doświadczenie na kamienistych górskich szlakach i istnieje spore ryzyko, że źle postawimy stopę. Buty niskie przede wszystkim wybierzemy w cieplejsze miesiące w roku, kiedy zależy nam na przewiewności, lekkości i swobodzie stawiania kroków. Buty z membraną (lub solidne skórzane) będą najlepsze w nieco chłodniejszych okresach, poza latem, kiedy zależy nam na ochronie przed wodą. W większych temperaturach membrana ogranicza oddychalność i zmniejsza komfort wędrówki, w niższych jej zastosowanie ma same plusy. Jeśli chodzi o podeszwę, to na każdą górską trasę przydadzą nam się buty z agresywnym bieżnikiem, ale decydująca jest kwestia twardości. Miękka podeszwa będzie wygodniejsza na polnych i mało kamienistych trasach, twardsza na tych mniej regularnych i skalistych. W najwyższe góry, zwłaszcza zimą, zabiera się buty z całkowicie usztywnioną podeszwą, pod które można podpiąć raki.

  Planujesz wyprawę w polskie góry? Sprawdź naszą ofertę w sklepie e-Horyzont i zdecyduj się na niezbędne na szlaku sprzęty i odzież turystyczną!
  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.