Góry w Gruzji: gdzie warto uprawiać trekking oraz jak się przygotować do kaukaskich wędrówek?

Góry w Gruzji: gdzie warto uprawiać trekking oraz jak się przygotować do kaukaskich wędrówek?

Spis Treści

  Gruzińskie filmy i wino, choć może wciąż niszowe, mają swoich wyznawców na całym świecie, a jak jest z górami? Te stanowczo stanowią wizytówkę Gruzji, a o ich nieodpartym uroku zaświadczy każdy, kto choć raz wybrał się na górską trasę zarówno w obrębie Gruzji, jak i Armenii. Spora część podróżników wielokrotnie wraca w tamte rejony albo nawet zostaje na dłużej – na trasach i w gruzińskich hostelach można spotkać globtroterów, dla których krótka wyprawa przeistoczyła się w wielomiesięczny (dobrowolny) pobyt. Co takiego kryje w sobie dzika Gruzja? Oto kilka praktycznych porad, jak zacząć swoją przygodę z trekkingiem w Gruzji.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jakie atrakcje górskie ma do zaoferowania Gruzja – Kaukaz?

  Gruzja + góry = Kaukaz, takie równanie wydaje się być naturalną odpowiedzią na pytanie jakie góry w Gruzji są najlepsze na trekking. Kaukaz to olbrzymie pasmo górskie, które ciągnie się przez  ponad 1500 km, na szerokości od 110 do 180 km – łączna powierzchnia (blisko 440 tys. km²) rozpościera się w obrębie Armenii, Azerbejdżanu, Rosji i Gruzji. Najwyższe 8 szczytów kaukaskich osiąga wysokość ponad 5000 m n.p.m.

  Najwyższą górą Gruzji (trzecią na Kaukazie) jest Szchara (Shkhara - 5193 m n.p.m.) i wejście na ten szczyt to już klasyczna wyprawa wysokogórska. Nieopodal, tuż za granicą administracyjną państwa, znajduje się najwyższy szczyt Europy – Elbrus (5642 m n.p.m.). Właśnie dlatego północne pasmo Kaukazu (patrząc z perspektywy Gruzji) z jego najwyższymi szczytami uznać należy za zdecydowanie wymagające. W wyższe rejony Kaukazu należy wybrać się w grupie doświadczonych alpinistów wraz z przewodnikiem, który doskonale zna teren (występujące tam lodowce należą do bardzo niebezpiecznych). Nie oznacza to jednak, że niższe partie Wysokiego Kaukazu oraz Mały Kaukaz są mniej godne odwiedzin. Są to piękne i zapadające w pamięci miejsca, które każdy miłośnik gór powinien mieć na swojej liście.

  góry w Gruzji

  Widok na Kazbek (5033 m n.p.m.) – najchętniej odwiedzany przez alpinistów szczyt Gruzji.

  Gdzie warto uprawiać trekking w Gruzji?

  Jeżeli chodzi o trekking, to opcji jest wiele. Świetnymi opiniami cieszy się region Swaneti, leżący stosunkowo niedaleko Elbrusu, ale po stronie gruzińskiej. Znajdują się tam urokliwe Góry Swaneckie i nieco mniej znany, ale zdecydowanie godny polecenia szczyt Laila (4010 m n.p.m.), czyli widowiskowa góra o trzech wierzchołkach.

  Oto kilka rekomendacji tras w Swanetii:

  • z miejscowości Mestia startują szlaki (oznakowane!), które obejmują jedno lub dwudniowe trekkingi – po drodze, za jeziorkami Kuruldi można wejść na piękną przełęcz z widokiem na górę Uszba (4694 m n.p.m.);
  • z Mestii można ruszyć też na bardzo ciekawy 5 lub 6-dniowy trekking do jednej z najwyżej położonych i ciągle zamieszkanych miejscowości w Europie, która dodatkowo znajduje się u stóp góry Szkhara. Wioska nazywa się Ushguli i oprócz pięknych widoków, znajdziemy w niej sporo kamiennych wież, wpisanych na listę UNESCO;
  • z tamtych okolic można już spróbować zdobyć szczyt Laila.

  Kolejnym zakątkiem wartym odwiedzenia jest region Kazbegi. Jest to dość popularna okolica wśród autorów górskich wycieczek, ponieważ znajduje się tam szczyt Kazbeg (5033 m n.p.m.). Jest to bardzo wymagająca góra, na którą ruszają już zorganizowane wyprawy (trasy wiodą przez lodowiec, więc lepiej nie ryzykować i skorzystać z usług przewodników). Natomiast na samodzielny trekking można podejść do ostatniej bazy przed atakiem szczytowym i spokojnie cieszyć się zapierającymi dech w piersi widokami.

  Na koniec położona na północnych zboczach Wielkiego Kaukazu wspaniała Tuszetia, którą niektórzy podróżnicy nazywają swoim rajem na ziemi:

  • najpierw należy dojechać do Omalo (odludnej miejscowości „otwartej i działającej” zaledwie 3-4 miesiące w roku), co wcale nie jest takie proste, ponieważ prowadzi tam dość niebezpieczna i emocjonująca droga górska, którą trzeba pokonać wynajętym samochodem terenowym (ok. 5 godzin jazdy);
  • z Omalo możliwy jest pięcio lub siedmiodniowy trekking do Doliny Juty w regionie Kazbegi, w trakcie którego mija się przepastne łąki, polany, jest pusto, cicho i odludnie (oprócz pasterzy i ich psów, nieraz agresywnych). Wszystko to można podziwiać również z grzbietu wierzchowca.

  gruzja góry

  Zaśnieżone szczyty Kaukazu widziane wprost ze szlaku.

  Jak przygotować się na trekking w Gruzji?

  Kluczem do sukcesu jest planowanie, w co wlicza się zaopatrzenie w sprzęt, walutę, znalezienie noclegów, przewodników oraz zdobycie istotnych informacji o miejscu podróży. Warto przed wyjazdem zadbać nie tylko o tanie bilety samolotowe, ale także dowiedzieć się czy region, do którego jedziemy jest bezpieczny – Gruzja graniczy z separatystycznymi terenami – Abchazją i Osetią Południową (stąd umiarkowane zagrożenie terrorystyczne w całym kraju). Jadąc do Gruzji na mniej niż rok nie potrzeba wyrabiać wiz. Język angielski nie jest tam używany powszechnie, prędzej można porozumieć się w języku rosyjskim. Sam trekking wymaga zabrania ze sobą namiotu, ponieważ nie zawsze uda się trafić na jakąkolwiek miejscowość. W przydrożnych wioskach za to warto podpytać się o nocleg – tubylcy z chęcią i często za darmo udzielają schronienia wędrowcom.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jaki sprzęt warto wziąć na gruzińskie górskie wycieczki?

  Wybierając się do Gruzji na trekking należy pamiętać, że tamtejsze szlaki nieco różnią się od tych, z którymi można zetknąć się w Polsce czy zachodniej Europie.

  Oddzielną kwestią są najwyższe partie gór, które wymagają już zabrania typowego sprzętu alpinistycznego i właściwego przygotowania. Jeśli nie jesteś jednak wytrawnym wpinaczem wysokogórskim, poszukaj zorganizowanej wyprawy. Lista ekwipunku niezbędnego by zdobyć np. Kazbek jest bardzo długa, a instruktorzy przed wyruszeniem podsyłają szczegółową listę obowiązkowego wyposażenia. Najważniejsze rzeczy, które zabiera się na tego typu wyprawy to: dwie lub trzy pary butów (buty wysokogórskie, wygodne trekki za kostkę i lekkie obuwie sportowe), dwa plecaki (główny i podręczny), kurtka puchowa, gruby polar, kurtka z membraną, bielizna termoaktywna, dwie pary rękawic, zimowy śpiwór, kije trekkingowe, kask, czekan, uprząż, lina, raki, stuptuty, krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne, odpowiednio wyposażona apteczka, kuchenka, menażka, namiot i dobrze izolująca mata.

  góry armenii i gruzji

  Niesamowita wioska na końcu świata położona na 2100 m n.p.m. – Ushguli.

  Czym wyróżniają się Góry w Gruzji?

  Przede wszystkim, co rzadko spotykane, w górach w Gruzji powszechna jest jazda konna, a ta gałąź turystyki górskiej rozwija się tam bardzo prężnie. Pomimo rosnącego zainteresowania trekkingiem po Gruzji, wiele miejsc jest na tyle trudno dostępnych, że dociera tam niewielu turystów, można więc zaznać pełnego spokoju i obserwować wciąż dziewicze krajobrazy. Za to szlaki górskie i trekkingowe zazwyczaj są nieoznakowane.

  Gruzja to taki „Dziki Zachód”, ale na pograniczu Europy i Azji, przez co prawdopodobnie bardziej swojski i kulturowo bliższy polskim podróżnikom. Jest to też zupełnie inne łażenie po górach niż w Polsce, chociażby pod względem bezpieczeństwa – zasadniczo nie ma w Gruzji odpowiednika GOPR-u czy TOPR-u. Jeżeli więc ktoś poznał na wskroś góry w Polsce i szuka kolejnych wyzwań, to może najwyższy czas na Gruzję?

  Inne atrakcje gruzińskie, które warto odwiedzić

  Będąc na miejscu dobrze jest skorzystać z całego wachlarza atrakcji, jakie kryje w sobie Gruzja. Góry, trekking i jazda konna to nie wszystko. Na pewno warto odwiedzić miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

  • malownicze miasto-muzeum Mccheta, jedno z najstarszych w Gruzji (ślady pierwszych osadników sięgają epoki brązu),
  • Mmonastyr Gelati z pięknymi mozaikami i malowidłami ściennymi,
  • a także wspomniana wyżej Górna Swanetia z jej średniowiecznymi miasteczkami.

  Jeżeli jednak będziemy w pewnym momencie zmęczeni górami Gruzji, świetnym pomysłem może być wycieczka krajoznawcza w region Kachetia czy do Tblisi. To niesamowita okazja do poznania tamtejszej kultury, kuchni i wspaniałych mieszkańców tego fascynującego kraju.

  jakie góryw gruzji

  Region w północno-wschodniej Gruzji, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych w obrębie kraju – Tuszetia.  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.