HARPAGAN - ponad 100 km przygody!

HARPAGAN - ponad 100 km przygody!

Spis Treści

  Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN to marka sama w sobie i trójmiejskim biegaczom nie trzeba go przedstawiać. HARPAGAN organizowany jest dwa razy do roku, a każdorazowo startuje w nim ponad 1000 osób. Aby uniknąć nadmiernego tłoku do wyboru mamy aż 8 różnych tras do wyboru. O tym, co ze sobą zabrać na zawody rozpisuje się wiele artykułów w sieci i na forach internetowych. Należy jednak zwrócić uwagę na datę ich powstania, ponieważ sprzęt mocno się zmienił na przestrzeni kilku ostatnich lat. Oglądając zdjęcia ze starszych edycji, na trasach pieszych dominują zawodnicy ubrani w ciężkie ubrania, wielkie plecaki i buty trekkingowe lub wojskowe. Dziś wyposażenie takiego zawodnika mocno się zmieniło. Nowe technologie, wykorzystywane przy produkcji odzieży sportowej sprawiają, że ubrania stały się dużo lżejsze, bardziej komfortowe, a przy tym gwarantują nam doskonałą ochronę przed wiatrem i wodą.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Stopy

  Sucha stopa to gwarancja tego, że nie powstaną nam podczas długiego marszu lub biegu otarcia i pęcherze, a stare ciężkie trepy ustąpiły miejsca lekkim butą z membraną. Do tego dokładamy skarpety np. z włóknami coolmax, dla jeszcze lepszego komfortu i pewności, że stopa pozostanie sucha. Ok - a co jeśli dla kogoś takie rozwiązanie to wciąż za mało? Na rynku pojawiły się wodoodporne skarpety firmy DEXSHELL o rożnych długościach. Oczywiście musimy się liczyć z niższą oddychalnością takiego materiału, ale wiadomo - coś za coś. Osobiście, aby zminimalizować ryzyko powstania otarć i pęcherzy zawsze na rajd HARPGAN zabieram ze sobą dodatkową parę skarpet trekkingowych, tak na wszelki wypadek. Wiele osób korzysta również ze stuptutów, które świetnie się sprawdzają w leśnych warunkach. Dzięki nim nie musimy przy każdym punkcie kontrolnym wysypywać piasku i kamyczków z obuwia, nie mówiąc już, jak wiele dają podczas porannego marszu po rosie.

  Spodnie

  Idąc wyżej, kolejnym elementem naszego ubioru są spodnie. Tu, w zależności od pogody, mamy wiele opcji do wyboru jednak najważniejsze, aby wszystko dobrze przemyśleć i pomimo upału nie wskakiwać w krótkie spodenki, ponieważ nasze nogi narażone będą na otarcia, zadrapania, ukąszenia i poparzenia. Osobiście jestem zwolennikiem spodni do biegania, gdyż są bardzo wygodne, dobrze odciągają wilgoć i bardzo szybko schną.

  Odzież na tułów

  Bielizna- warto mieć w szufladzie coś termoaktywnego, specjalnie na takie okazje. Pamiątkowy bawełniany t-shirt z logo HARPAGAN proponuję zostawić na rozdanie nagród ;) Na zawody lepiej założyć lekką i szybkoschnącą koszulkę, np. z technologią QMC (Qucik Moisture Control) marki Jack Wolfskin, na to bluzę softshellową, dobrze chroniącą przed wiatrem i jednocześnie świetnie oddychającą, lub po prostu cienki polar. Na wypadek deszczu warto mieć w plecaku kurtkę z membraną (np. TEXAPORE, GORE-TEX).

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wyposażenie dodatkowe na rajdzie HARPAGAN

  Trasa piesza rajdu HARPAGAN na odcinku 100 km charakteryzuje się długimi odcinkami po płaskim terenie, tak więc kijki mogą nam bardzo pomóc nieco odciążając nasze nogi (warto do zestawu dołożyć rękawiczki trekkingowe, aby nie nabawić się odcisków). Na taki element jak chusta, czy też komin nie trzeba nikogo namawiać. To obowiązkowy element wyposażenia, choćby ze względu na mnogość zastosowań (czapka, szalik, opaska na pot, czy chusteczka do nosa (sic!).

  Jeśli chodzi o odzież, którą ja zwykle ubieram na rajdy na orientację latem – to tyle. Zestaw jesienno-zimowy oczywiście różni się od tego opisanego wyżej. Ale to już raczej materiał na kolejny artykuł.

  Temat dodatkowego wyposażenia jest dość szeroki i każdy z pewnością zabiera nieco inne gadżety. Do absolutnych „must have” zaliczamy plecak lub kamizelkę biegową z dużą ilością kieszeni. Dzięki nim mamy prawie wszystko na wyciągnięcie ręki, a bukłak na plecach to łatwy i szybki dostęp do wody, bez konieczności zatrzymywania się. Latarka czołowa to kolejny element naszego wyposażenia, który w moim odczuciu jest niezbędny. Ja polecam te, które mają moc przynajmniej 350 lumenów. Dzięki nim odblask na punkcie kontrolnym możemy wypatrzeć nawet z ponad 100 metrów!

  Jeśli nie masz kompasu w głowie i czasem zdarza Ci się pomylić kierunki, to koniecznie zabierz to urządzenie ze sobą na zawody. Czy to będzie mały kompas nakładany na palec, czy większy prostokątny z miarkami do liczenia metrów, to już Twój wybór. Ważne, aby czerwona wskazówka pokazywała zawsze północ :) Pamiętając o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie, mam w kieszeni plecaka małą apteczkę, która zawiera: koniecznie coś na komary i inne insekty, plastry, bandaż elastyczny, i folię NRC (która może posłużyć jako awaryjna kurtka na nagłe ochłodzenie). W apteczce mam też krem na odparzenia i odciski (taki jak stosuje się u niemowląt). Twoje stopy i co delikatniejsze części ciała , podziękują Ci po wyścigu za ich porządne nasmarowanie.

  Energia

  To czym będziesz uzupełniać spalone kalorie i dodawać sobie energii zależy od tego co jesz na co dzień. Chodzi mi o to abyś nie eksperymentował na swoim żołądku i nie zaopatrywał się np. w żele energetyczne jeśli Twój żołądek nie jest do nich przyzwyczajony. W przypadku długich tras rajdu HARPAGAN po drodze często mijasz sklepy, w których możesz sobie dokupić coś do jedzenia i nie musisz dźwigać plecaka pełnego prowiantu. Ja jestem zwolennikiem naturalnych składników, orzechy, suszone owoce to podstawa na wielu zawodach. Na tych ostatnich testowałem domowej roboty żel, a w zasadzie mus energetyczny na bazie komosy ryżowej zmielonej z daktylami, miodem odrobina soli i dużej ilości soku z cytryny.

  Na koniec proponuję spakować jeszcze jedną ważną rzecz, dzięki której poczujemy się lepiej w chwili kryzysu czy spadku sił. Czy to będzie ulubiona muzyka, zdjęcie ukochanej osoby czy pluszowy miś, to już nie ma znaczenia. Ważne, aby uświadomić sobie, że wiele zależy od naszej psychiki, dzięki, której możemy przezwyciężyć swoje własne słabości i udowodnić sobie, że mogę zostać HARPAGANEM.

  A tak wygląda mój zestaw:

   

  Na podstawie własnych doświadczeń z uczestnictwa w rajdach HARPAGAN (i nie tylko) opracował:

  Piotr Konopski, Horyzont Designer Outlet Gdańsk  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.