Jack Wolfskin nie jest producentem, który kojarzy się z produkcją sprzętu do biegania. Jednak ponieważ jestem wielkim pasjonatem wszelkich odmian tego sportu, a Jack Wolfskin jest mi marką bardzo bliską, uparcie starałem się dobrać sprzęt z wilczą łapką, który sprawdzi się w runningowych warunkach. Chcecie się dowiedzieć jak mi poszło? Zapraszam zatem do lektury!
- CZYTAJ TAKŻE -
Koszulka do biegania - u nas Ci tego pod dostatkiem!
Najmniejszy problem sprawił mi t-shirt do biegania. Nie potrzebujemy w tym wypadku kosmicznych technologii, bo t-shirt do biegania powinien być po prostu lekki, oddychający i nienasiąkający wilgocią. Jeżeli planujemy bieganie w terenie, to idealnie gdyby był dodatkowo wytrzymały na zaciągnięcia i zaczepienia. Chyba każdy szanujący się producent sprzętu do aktywności fizycznych posiada w swojej kolekcji tego typu koszulki z technicznej tkaniny (najczęściej poliester), które doskonale sprawdzą się podczas biegania. Nie inaczej jest w przypadku Jacka Wolfskina, stąd też do wyboru miałem wiele modeli.
Koszulka Jack Wolfskin ROCK CHILL LOGO T MEN (spersonalizowana)
Postawiłem na koszulkę Jack Wolfskin Rock Chill Logo. T-shirt sprawdził się w każdych warunkach outdoorowych, ponieważ poza dobrymi właściwościami cyrkulacji ciepła i wilgoci, dodatkowo okazała się bardzo odporna na zniszczenie, nawet gdy przedzierałem się w niej biegiem przez krzaki podczas biegu na orientację. Trochę gorzej wypadł test w warunkach idoorowych, podczas startu w biegu po schodach Star Challenge. W środowisku gdzie jest zdecydowanie cieplej, powietrze stoi i jest nieznośnie duszno, koszulka dawała mi mniej wentylacji niż bym tego oczekiwał. To jednak zapewne sprawka solidnego szycia, które odpowiada za trwałość materiału, wychwalaną przeze mnie parę linijek wyżej… w końcu nie można mieć wszystkiego!
Legginsy ¾ do biegania
Równie łatwo poszedł wybór dolnej części garderoby do biegania. Mój wybór padł na legginsy ¾ Jack Wolfskin Passion Trail. W kategorii legginsów wybór z brandu Jack Wolfskin nie był duży, a zdecydowany byłem właśnie na taką formę dolnej części odzieży. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta - legginsy dają niemal pewność, że podczas biegu nie obetrę sobie wewnętrznych części ud. Taka dolegliwość potrafi być prawdziwą zmorą, szczególnie podczas długodystansowego biegu w terenie. Krótkie spodenki niestety nie dają pewności zabezpieczenia przed obtarciami, chyba że są w wersji 2 w 1 z zastosowaną legginsową wkładką. Wracając do naszego modelu Passion Trail, muszę przyznać że zrobił na mnie rewelacyjne wrażenie. Pierwsze wbiegnięcie w teren lekko mnie przeraziło, bo zahaczyłem o krzaki i od razu zaciągnąłem nitkę, ale na obawach o trwałość sprzętu się skończyło. Wykonałem w nich kilka solidnych treningów na orientację, przedzierając się przez krzaki, zahaczając o gałęzie i wywracając się kilkukrotnie na leśną ściółkę. Zabawa przednia, a i legginsy dały radę bez większych uszczerbków! Do ich plusów należy również zachowana dobra swoboda ruchów, zapinana kieszonka (np. na klucze lub drobne) i materiał, który bardzo dobrze “oddycha” wentylując zgrzane ciało.
Legginsy do biegania Jack Wolfskin PASSION TRAIL 3/4 TIGHTS MEN
Wilcze buty do biegania
No i tu zaczęły się schody, bo też w Jacku Wolfskinie ciężko doszukać się modelu typowo biegowego. Wybór padł na buty sportowe Jack Wolfskin Fast Striker Low Men, które swoją budową i ciężarem nawet bez przesadnego naginania faktów plasował ten model wśród obuwia dedykowanego właśnie do biegania.
Buty sportowe Jack Wolfskin FAST STRIKER LOW MEN
Zacznijmy od budowy i charakterystyki butów Jack Wolfskin Fast Striker Low. Pierwsze co każdemu nabywcy owych butów polecam zrobić, to wymienić sznurowadła od razu po zakupie. Zastosowane w tym modelu sznurówki są niewygodne i nasiąkające wodą do tego stopnia, że czuć jak skaczą podczas biegania. Nie gwarantują też że nie rozwiążą się podczas treningu. Ten element obuwia na szczęście można bardzo łatwo wymienić. Krój buta będzie odpowiadał raczej osobom z szerszymi stopami. Cholewka została wykonana z dobrze oddychającego i wytrzymałego meshu, ale nie jest wodoodporna. But jest przeznaczony dla osób o neutralnym podbiciu stopy, ponieważ nie występuje wsparcie wewnętrzne dla osób nadpronujących (kostki uciekające nadmiernie do wewnątrz). Podeszwa jest wyposażona w stosunkowo agresywny bieżnik, natomiast zastosowana amortyzacja jest raczej niewielka. Waga obuwia to 640 g / para (waga dla rozmiaru 8). Ten model jest dostępny także w wersji damskiej (Fast Striker Low Women).
- CZYTAJ TAKŻE -
-
BIEGI EKSTREMALNE I SURVIVALOWE: JAK SIĘ UBRAĆ I PRZYGOTOWAĆ NA RUNMAGEDDON?>
-
PLECAK DO BIEGANIA – JAK WYBRAĆ TEN NAJWŁAŚCIWSZY? >
-
KAMIZELKI BIEGOWE I KAMIZELKI NA ROWER - DWA RÓŻNE PRZEZNACZENIA, TO SAMO ZASTOSOWANIE >
-
AKTYWNY WYPOCZYNEK – POZNAJ NASZE PROPOZYCJE >
Test butów do biegania - poligon doświadczalny
Fast Strikery podczas kilku treningów udało mi się sprawdzić w bardzo różnorodnym środowisku i przy zmiennej pogodzie. Biegałem w nich po wydmowym terenie wokół nadmorskiego Lubiatowa, gdzie zmagały się z grząskim podłożem. Następne testy czekały je na wzgórzach morenowych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie po opadach deszczu musiały udowodnić że zachowują przyczepność na zbiegach i podbiegach. Kilka treningów wykonałem też na polnych drogach, w dużo łatwiejszym do biegania terenie. Jakie z tych testów wyciągnąłem wnioski?
Obuwie Jack Wolfskin Fast Striker Low określiłbym jako buta stworzonego dla spokojnych wybiegań w terenowych warunkach. Nie jest on butem dynamicznym, który sprawdzi się na szybkich treningach interwałowych czy podczas startów. Nie jest też butem na tyle amortyzowanym, by dawał komfort podczas długodystansowych wycieczek biegowych. Jest natomiast butem, który doskonale sprawdzi się podczas zwykłych wybiegań, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni w jakim terenie przyjdzie nam wyjść na trening, bo np. jesteśmy w delegacji. To co najbardziej urzekło mnie w Fast Strikerach to szeroka podeszwa, która w połączeniu z gumowymi korkami rewelacyjnie zachowywała się na grząskim piasku czy błocie, utrzymując dobrą przyczepność i pewne wybicie. Również dzięki wspomnianej dobrej przyczepności oraz odpowiednim dopasowaniu do stopy, Fast Strikery dobrze radzą sobie z podbiegami i zbiegami, nawet na błotnistych ścieżkach. Jednak raczej nie jest to obuwie dla osób z wąską stopą, dla których odczucie dopasowania do stóp może być już zgoła inne. Obuwie dobrze zachowywało się podczas przemierzania prostszych szlaków, zwykłych leśnych ścieżek. Oczywiście to but typowo terenowy, więc nie sprawdzał się na asfaltowych fragmentach trasy, gdzie brakowało mi już odpowiedniej amortyzacji.
Sprzęt do biegania - podsumowanie testu
Podsumowując, nie odkryję Ameryki, gdy napiszę że Jack Wolfskin nie specjalizuje się w ofercie dla biegaczy, czego odzwierciedleniem jest dostępność produktów nadających się do tego typu dyscypliny sportu. Jak przystało jednak na jedną z wiodących firm w świecie outdooru, również ze stajni sygnowanej wilczą łapką można dobrać poszczególne produkty nadające się nie tyle stricte do biegania, co do ogólnie aktywnego trybu życia.
Produkty te, jak opisane w powyższym tekście T-shirt JW Rock Chill Logo, legginsy ¾ JW Passion Trail czy buty JW Fast Striker Low spokojnie zdają egzamin jako wyposażenie do podstawowych treningów biegowych. Nie powinniśmy natomiast oczekiwać od nich że sprawdzą się podczas startów w zawodach czy na specjalistycznych treningach szybkościowych lub długodystansowych. No, może poza legginsami Passion Trail, które pozytywnie mnie zaskoczyły i mają za sobą już pierwsze starty w zawodach!
Sportową odzież i buty Jack Wolfskin testował dla Was Maciej Hewelt
Zdjęcia: Sontag Studio (www.sontagstudio.pl)