Jak dbać o kurtkę i buty turystyczne? ABC impregnowania

Jak dbać o kurtkę i buty turystyczne? ABC impregnowania

Spis Treści

  Lato już za nami i mimo że jeszcze temperatury nie wymagają od nas ubioru na cebulkę to warto przygotować naszą garderobę na chłodniejszy czas.  Oczywiście możemy oddać odzież do pralni ale alternatywą jest wypranie kurtek w domu. W tym celu warto skorzystać z impregnatów i środków piorących do odzieży outdoorowej. Na rynku możemy znaleźć wiele produktów ale jak wybrać ten właściwy? Na początku najważniejsze to określenie jakiego rodzaju kurtkę mamy.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak dbać o kurtkę z membraną, wierzchnią kurtkę w zestawie 3 w 1

  Kurtka z membraną czyli warstwą która ma nas chronić przed deszczem, wilgocią. Producenci zalecają pranie kurtek w środkach zabezpieczających kurtkę przed zatkaniem lub wykruszaniem się membrany. Do tego świetnie nadaje się płyn do prania, który odświeży kurtkę. Następnie należy użyć w drugim praniu płynu do impregnacji.  Do wyboru można wykorzystać produkty marki Jack Wolfskin - do prania: Uniwersal Cleaner Plus, a do impregnacji Apparel Waterproof Wash-in oraz Grangers - do prania Performance Wash, a do impregnacji Clothing Repel.

  Produkty marki Grangers można kupić w butelkach o różnej pojemności pozwalającej, aby odświeżyć odzież kilka razy zakładając, że jedna nakrętka płynu starczy na jedną sztukę odzieży. Można też kupić je w saszetkach, które są przeznaczone na jedno pranie.

  Można również dwa cykle prania połączyć w jeden czyli użyć płynu 2 w 1, który jednocześnie czyści i zaimpregnuje kurtkę. Tego typu produkt proponuje Jack Wolfskin - Apparel Clean & Proof oraz Grangers - Clothing Wash Repel. Środki piorące i impregnujące dostępne w jednym produkcie są nieco droższe, ale pozwalają zaoszczędzić czas.

  Jak dbać o kurtkę puchową

  Puch jest ciepły i lekki ale niestety jego konserwacja wymaga nieco więcej uwagi.  Pranie odzieży puchowej powoduje tworzenie się grudek wewnątrz. Zatem jak dbać o kurtkę puchowa? Grangers stworzył zestawy do prania Down Wash Kit, składające się z preparatu do prania puchu oraz piłek, które będą rozbijać puch w trakcie prania i nie pozwolą mu się zbrylić

  Podstawą prania kurtek puchowych jest niska temperatura wody, zapięcie wszystkich zamków oraz unikanie suszenia na grzejnikach lub przy źródłach dużego ciepła. Nie można jednak dopuścić, by kurtka puchowa schła zbyt długo, gdyż długotrwałe działanie wilgoci może zniszczyć puch. Idealnym rozwiązaniem jest uzycie suszarki bębnowej, ale można też dokonać tego susząc kurtkę w ciepłym, suchym pomieszczeniu lub na słońcu, kładąc ją płasko rozłożoną np. na suszarce.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak dbać o buty turystyczne

  Prawidłowa impregnacja obuwia trekkingowe powinna zająć się od określenia jakiego rodzaju buty mamy ze względu na materiał zewnętrzny. Nie możemy zapomnieć o czyszczeniu butów szczególnie gdy po ich ostatnim użyciu zalega błoto i brud. Najlepiej usunąć je pod letnią wodą, a niewielka szczoteczka może być dodatkowo pomocna do usunięcia większych zanieczyszczeń. Dopiero tak wyczyszczone i osuszone (!) buty mogą być zaimpregnowane i zakonserwowane.

  Do butów wykonanych ze skóry licowej i nubuku sugerowane są wszelkie produkty w tubkach lub woski w puszkach marki Jack Wolfskin oraz Grangers:

  Produkty najlepiej nakładać szmatką lub gąbką. Stosowanie powyższych produktów zapewnia odpowiednie nawilżenie produktów wykonanych ze skóry przez co nie ulegają wysuszeniu, a w związku z tym zniekształceniu i nadaje materiałom odpowiednią elastyczność. Zastosowane środki mają funkcję impregnującą i dzięki niej nim buty nie nasiąkają wodą, a jednocześnie zwiększają długość użytkowania butów.

  Buty wykonane z materiałów syntetycznych i zamszowych najczęściej mają w swojej budowie zastosowaną membranę dlatego bardzo ważne jest aby jej nie zatykać. Co więcej na zewnątrz nie tworzy się wyschnięta, twarda warstwa ograniczająca oddychalność buta. Do tego rodzaju obuwia są grupy środków marki Jack Wolfskin czy Grangers takie jak: impregnat Footwear Proofer,   impregnat silikonowy Fabsil Universal Protector: lub impregnat w pompce: Footwear Repel. Wszystkie proponowane produkty nadają się do naniesienia na uprzednio wyczyszczone buty przy pomocy pompki i pozostawienie do wyschnięcia. Nadmiar impregnatu można usunąć szmatką.

  Intensywne używanie obuwia, pot i zrogowaciały naskórek są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, dlatego marka Grangers oferuje również spray do eliminacji niepożądanego zapachu który wystarczy nanieść do środka buta Odour Eliminator.

  Chociaż nie ma produktów wiecznych to kurtki i buty turystyczne dobrych i sprawdzonych marek mogą służyć naprawdę długo. Potrzebna do tego jednak jest dobra i regularna konserwacja, o której nie można zapominać.

  opracowała: Aleksandra Dembicka

  Team e-Horyzont  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.