Jak dopasować i wyregulować plecak do wzrostu? Plecak turystyczny dla dzieci – jaki wybrać?

Bartek Conrad 29/05/2020

Odpowiednie wyregulowanie plecaka ma niebagatelny wpływ na komfort jego użytkowania, a co za tym idzie, na to, czy podczas naszych wędrówek będziemy mogli w spokoju cieszyć się widokami, czy też będziemy przeklinać w duchu wrzynające się w ramiona szelki lub otarcia na biodrach. Osobną tematyką jest dobór plecaka dla dziecka. Tu warto zastanowić się zarówno nad odpowiednim modelem, jak i maksymalną wagą, jaką dziecko może nieść bez szkody dla zdrowia.

- CZYTAJ TAKŻE -

Jak zabrać się za przygotowania do wyprawy: przymierzanie i kompletowanie plecaków dla każdego z osobna

Planując zakup plecaków dla całej rodziny warto odwiedzić jeden ze specjalistycznych sklepów zajmujących się sprzedażą takiego asortymentu i poprosić o pomoc sprzedawców. To z pewnością ułatwi nam zadanie, pozwoli uniknąć błędów i przyspieszy całe zadanie. Dobrze wyposażone sklepy posiadają plecaki męskie, damskie oraz dziecięce. Jeśli planujemy zakupy w sieci, można sugerować się proponowanymi kategoriami – przykładowo w sklepie e-horyzont.pl w przypadku plecaków mamy ponad 15 kategorii, co pozwala dość trafnie odnaleźć modele zgodne z naszymi preferencjami. Podział uwzględnia pojemność, płeć i funkcje. Niewątpliwą przewagą zakupów stacjonarnych jest możliwość przymierzenia plecaków, jednak nawet w przypadku sklepu internetowego możemy skontaktować się telefonicznie lub przez LiveChat ze sprzedawcą.

Jak dopasować plecak pamiętając o jego obciążeniu i kto będzie go nosił?

na szlaku z plecakami

Przyjmuje się umownie, że na jednodniowe wycieczki wystarcza plecak 15-35-litrowy, kilkudniowe 40-60, a ponadtygodniowe 60-80 litrów. Będąc jednak rodzicem trójki dzieci trzeba przyjąć, że na każde dziecko, które samodzielnie nie nosi jeszcze plecaka, będziemy potrzebowali 5-7 litrów więcej. Zwykle nasze wyjazdy z małymi dziećmi ograniczają się do jednodniowych wypadów, w takim wypadku przy dwójce dzieci warto zaopatrzyć się w wygodny, 30-40-litrowy plecak, który zmieści tak naszą, jak i dziecięcą odzież oraz zapas jedzenia i picia. Dobrym przykładem takiego plecaka może być Jack Wolfskin KALARI TRAIL 36, zaopatrzony w dwie komory, dojście przednie, wiele kieszonek i komfortowy system nośny, znacząco ograniczający pocenie się. Dla niestrudzonych mam bardzo wygodny będzie plecak Deuter FUTURA PRO 38 SL .

Długości i rozmiary systemu nośnego w plecaku dla mężczyzny i kobiety oraz dziecka

regulacja systemu nośnego w plecaku

Obecnie bez większego problemu znajdziemy plecaki dedykowane mężczyznom, kobietom oraz dzieciom. Różnią się one długością pleców oraz szerokością i rozstawem pasów, co pozwala na komfortowe dopasowanie do budowy ciała użytkownika. W większych modelach spotkać możemy regulację wysokości szelek, a nawet ich rozstawu. W mniejszych plecakach nie ma aż takiej potrzeby, możemy za to wybrać modele dedykowane pod konkretny wzrost, czy dokładniej, pod długość pleców, mierzoną od wysokości ramion do kości krzyżowej. Producenci często używają też zakresu rozmiarów, np. S-M lub M-L, gdzie dla osób niższych sprawdzi się pierwszy zakres, a dla wyższych drugi. Przykładem takiego rozwiązania może być model Jack Wolfskin ORBIT - wersja 26-litrowa wykonana jest w przedziale S-M. Dobre dopasowanie plecaka do wzrostu ma wpływ na komfort użytkowania, jednocześnie z naszego doświadczenia wynika, iż największe znaczenie zyskuje to podczas długich marszów z dużym obciążeniem, gdy na plecach nosimy plecaki o pojemności ponad 40 litrów. Jeśli mamy możliwość zakupić niewielki plecak dedykowany pod wzrost, oczywiście skorzystajmy, jeśli akurat nie będzie takiej możliwości, nie oznacza to wcale, iż noszenie modelu UNISEX będzie niekomfortowe. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku plecaków dziecięcych, gdyż tu różnice w długości w stosunku do osoby dorosłej są bardzo duże. Niejednokrotnie spotkać można dzieci z plecakami za dużymi i wiszącymi, co negatywnie wpływa na utrzymanie właściwej postawy ciała.

Dopasowywanie plecaka: pas biodrowy i ściągnie pasa naramiennego

system nosny i pas biodrowy

W celu odpowiedniego dopasowania plecaka powinniśmy go obciążyć. Mogą posłużyć do tego 2-4 butelki wody. Jeśli plecak okaże się komfortowy przy takim obciążeniu, możemy być spokojni o naszą wygodę podczas wycieczki. Podczas dopasowywania zaciągnijmy pas biodrowy i rozluźnijmy szelki tak, by cały ciężar spoczął na biodrach. Większe modele plecaków posiadają rozbudowany pas biodrowy, zakrywający przednie kolce biodrowe. W mniejszych modelach nie ma takiej konieczności. W momencie, gdy ciężar spoczywa na biodrach, możemy zaciągnąć szelki do chwili, w której poczujemy, że plecak zaczyna obciążać ramiona. Następnym krokiem jest zaciągnięcie pasków naramiennych, które przyciągną plecak do naszych pleców, zapewniając większą stabilność podczas poruszania się.

system nośny w plecaku

Dociąganie pasów stabilizujących oraz zapinanie pasa piersiowego

W modelach 40-litrowych i większych często znajdziemy dodatkowe pasy stabilizujące, łączące plecak z pasem biodrowym. Podczas przymierzania obciążonego plecaka rozluźnijmy te pasy, następnie poprawmy zaciąg pasa biodrowego. Wykonajmy kilka dynamicznych ruchów oscylacyjnych, aby zrozumieć, w jakim celu zastosowano boczne paski stabilizujące. Przekonamy się, iż plecak jest bardzo niestabilny i ciągnie nas na boki. W chwili, gdy paski są luźne, a pas biodrowy dobrze dociągnięty, możemy również zaciągnąć paski stabilizujące, aż poczujemy opór. Jeżeli teraz wykonamy ruchy oscylacyjne, plecak nie będzie tańczył. W praktyce ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas wspinaczki, gdzie ważny jest właściwy balans.

pas biodrowy w plecaku

W turystyce, gdy zdarza nam się na przykład potknąć i stracić równowagę, luźny plecak może nas przeważyć i doprowadzić do upadku. Ostatnim paskiem, którym powinniśmy się zająć jest pas piersiowy. Pas ten znajduje się na wysokości klatki piersiowej i łączy szelki plecaka, zapobiegając ich zsuwaniu z ramion. Zwykle zapinany na małą klamrę, posiada elastyczną gumę, dzięki której możemy swobodnie oddychać, gdyż ta naciąga się podczas ruchów klatki piersiowej. Dobrze, by plecak miał możliwość regulacji wysokości pasa piersiowego, ciekawym gadżetem jest również klamra paska z funkcją gwizdka ratowniczego. Prawidłowe zaciągnięcie wszystkich pasów stabilizacyjnych zapewni nam większą wygodę i właściwy balans, a to przekłada się również na nasze bezpieczeństwo.

pas piersiowy w plecaku

Czy powinniśmy regulować plecak w trakcie marszu?

W większości sytuacji plecak wymaga dodatkowej regulacji podczas marszu. Związane jest to z siłami dynamicznymi, jakie wytwarzają się podczas ruchów naszego ciała, plecak ulega ciągłemu rozciąganiu i po pewnym czasie może dojść do poluzowania niektórych pasów. Im większe obciążenie nosimy w plecaku, im dłuższy marsz za nami, tym większa szansa, że coś się poluzuje. Sytuacja ta najczęściej dotyczy pasa biodrowego, gdyż dochodzi tam do największych przeciążeń. Producenci plecaków kreują więc nowe rozwiązania, mające na celu ograniczenie tego efektu. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem, które ogranicza rozluźnianie pasa podczas marszu, a jednocześnie ułatwia jego zaciąganie, jest zastosowanie nowego systemu klamer zaciąganych dośrodkowo.

z plecakiem w górach

- CZYTAJ TAKŻE -

Plecak turystyczny dla dzieci – dlaczego warto po niego sięgnąć?

z dziećmi w górach

Chcąc wychować małych turystów, warto uczyć ich samodzielności. Piękny, nowy plecak na pewno zachęci maluchy do odwiedzania kolejnych schronisk i zdobywania szczytów. My, jako rodzice, powinniśmy pamiętać, by nie przeciążać dziecka, a plecak dobrać odpowiednio do wieku i wzrostu. 4-latek może spokojnie wziąć do plecaka małą butelkę wody oraz polar czy kurtkę. W plecaku nie może zabraknąć miejsca na ulubioną maskotkę i coś słodkiego. Co robić, gdy nasze dziecko odmawia noszenia plecaka? Ratując od razu marudzącego malucha niewiele go uczymy. Jednocześnie upierając się, by plecak pozostał na plecach, możemy zniechęcić dziecko do turystyki. Najlepiej więc zachować zdrowy rozsądek i wykazać się pomysłowością. Możemy na przykład namówić go, by niósł plecak aż do trzeciego szlaku na drzewie, jaki znajdzie, a potem na 3 szlaki weźmiemy go my. Warto przy tym wzmacniać pozytywnie wysiłek włożony przez naszego malucha w pokonywanie trudności. Kto był z dziećmi na szlaku wie, że nie ma 10 minut, by któreś nie wołało o picie lub jedzenie. W chwili, gdy uda nam się zachęcić dziecko do noszenia wody i przysmaków we własnym plecaczku, będzie nam lżej, nie tylko fizycznie.

Jak dopasować plecak dla dziecka - najważniejsze zasady

Wielu producentów informuje, na jaki wzrost lub wiek przewidziany jest dany plecak, niektórzy podają długość pleców, co pozwala na jeszcze dokładniejszy dobór, choć wymaga od nas nieco więcej zaangażowania. Plecaki dobieramy więc na bazie tych wytycznych.

za duży ten plecak!

Jak dobrać odpowiedni plecak turystyczny dla dziecka?

W przypadku najmniejszych turystów nie możemy oczekiwać noszenia na plecach większego ekwipunku, plecak ma raczej za zadanie zachęcać do samodzielności i budować nawyk jego noszenia. Dziecko oswaja się z faktem, iż coś przyczepione jest do jego pleców, uczy się, że chcąc coś zjeść lub napić się, nie musi już wołać opiekuna - wystarczy zdjąć plecak i samemu zaspokoić swoje potrzeby. W przydatku starszych dzieci możemy oczekiwać nieco większego wysiłku, a co za tym idzie, coraz lepiej dopasowanego i wyposażonego plecaka. Poniżej przykładowe modele z podziałem na wiek.

Plecak Jack Wolfskin BUTTERCUP

 • Wiek: 2+
  Plecak BUTTERCUP Jack Wolfskin
  to dobry pomysł na pierwszy plecak w życiu małego turysty. Waży zaledwie 270 gram, ma 4,5 litra pojemności, zmieści małą butelkę i kanapki, nie zabraknie miejsca na maskotkę i smakołyki. Posiada już pas piersiowy, który utrzyma plecak na miejscu i zapobiegnie jego zsuwaniu.

Plecak Jack Wolfskin KIDS EXPLORER 16

 • Wiek: 3+
  Plecak KIDS EXPLORER 16 Jack Wolfskin
  jest przewidziany dla dzieci nawet od drugiego roku życia, my jednak proponujemy ten model od trzeciego. Jest to już prawdziwie turystyczny plecak, zapinany na dwie klamry, posiada jedną dużą komorę i kieszeń na przodzie, poza tym siatkowe kieszonki boczne idealne na napoje. Bardzo ciekawym dodatkiem jest rozkładana mata do siedzenia, która znajduje w komplecie z plecakiem. Nie zabraknie w nim też elementów odblaskowych oraz paska piersiowego. Na górnej klapie znajduje się wygodny uchwyt do przenoszenia, jak można przypuszczać, został stworzony także z myślą o rodzicach, gdy malec radykalnie odmówi dalszej współpracy przy noszeniu plecaka.

Plecak Jack Wolfskin KIDS EXPLORER 20

 • Wiek: 6+
  Plecak KIDS EXPLORER 20 Jack Wolfskin
  – powiększona wersja wcześniej wymienionego modelu, dodatkowo wyposażona w pas biodrowy oraz zaczep do przytroczenia kijków trekkingowych. Zmieści się tu nie tylko woda i kanapki, ale także kurtka i ciepły polar.

Plecak Jack Wolfskin PIONEER 22

 • Wiek: 9+
  Plecak PIONEER 22 Jack Wolfskin
  – ten model jest już odpowiednikiem plecaków turystycznych dla dorosłych, posiada szeroki pas biodrowy, pas piersiowy oraz wentylowany system nośny. Poza główną komorą znajdziemy elastyczną kieszeń przednią oraz boczne, a także kieszeń w klapie; od spodu znajduje się pokrowiec przeciwdeszczowy. Nie zabrakło miejsca na przytroczenie kijków oraz zaczepienie karabinków, całość dopełnia górski motyw na przodzie plecaka.

W ofercie sklepu e-Horyzont znaleźć można szeroki wybór bardzo dobrych plecaków dla dzieci. Jeśli mamy wątpliwości, można skontaktować się z działem obsługi telefonicznie lub przez LiveChat, gdzie zostaną nam udzielone wszystkie najważniejsze informacje, tak by zakup spełnił nasze oczekiwania.

z dzieckiem na szlaku

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty