Jak impregnować buty turystyczne?

Karol Wiadomy 10/07/2018

Podczas dłuższych, pieszych wycieczek czy bardziej ekstremalnych wypraw, nasze buty narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Najlepszym pomysłem będzie więc wybór odpowiedniego obuwia od sprawdzonego producenta, wykonanego z najwyższej jakości materiałów i zabezpieczonego dodatkową warstwą, np. membraną. Jednak warto również właściwie je pielęgnować, aby dodatkowo przedłużyć jego żywot. Dowiedz się zatem, jak impregnować buty turystyczne!

- CZYTAJ TAKŻE -

Jak impregnować buty turystyczne… i właściwie po co?

Na początek warto przypomnieć, czym właściwie jest impregnacja obuwia. To po prostu sposób nasączania ich zewnętrznej warstwy odpowiednimi środkami chemicznymi, w celu podniesienia ich odporności na określone czynniki atmosferyczne. Powinniśmy zabezpieczać zarówno buty już używane, jak i zupełnie nowe, jeżeli producent nie zamieścił informacji o zaimpregnowaniu ich w procesie wytwarzania. Co więcej, zabieg ten jest ważny nawet w przypadku butów dodatkowo zabezpieczonych membraną. Dlaczego? Być może, pomimo takiego zabezpieczenia przed przemakaniem, czuliście wilgoć we wnętrzu buta. Czy w takim razie membrana nie zadziałała tak, jak powinna? Niekoniecznie. Jeżeli warstwa zewnętrzna nie została zaimpregnowana, mogła nasiąknąć wilgocią i przestać w odpowiednim stopniu przepuszczać powietrze. W wyniku tego nasze stopy po prostu zaczęły się bardziej pocić. Nasiąknięta wilgocią skarpetka nie pełni już odpowiednio swojej funkcji izolacyjnej, od czego już tylko krok do przemarznięcia. Dlatego porady, jak impregnować buty turystyczne, przydadzą się również w takim przypadku.

Buty trekkingowe mogą wszystko

Impregnowanie butów krok po kroku - jak to zrobić?

Zwykle proces impregnacji butów przeprowadza się, wykonując kolejno następujące kroki:

  • Jeżeli obuwie turystyczne jest używane, dokładnie oczyść je z błota, gliny czy innych zanieczyszczeń, najlepiej za pomocą szczotki, mokrej gąbki oraz któregos z preparatów do czyszczenia obuwia, np. GEAR CLEANER marki Granger’s. Taki preparat nakłada się za pomocą atomizera albo aplikatora w formie gąbki, w którą wyposażone jest opakowanie. Do tej czynności należy wyjąć sznurówki.
  • Dokładnie wysusz buty, jeśli niedawno służyły Ci w podróży - najlepiej daj im „odpocząć” ok. 2 dni.
  • Nałóż grubą warstwę wybranego impregnatu i poczekaj, aż się wchłonie (więcej o wyborze najlepszego preparatu dowiesz się w dalszej części poradnika). W wypadku preparatów woskowych lub olejowych proces ten możemy wzmocnić, delikatnie wcierając impregnat w powierzchnię cholewki. Wśród wielu tego typu preparatów dobrze sprawdzają się woski PASTE WAX (Grangers) oraz FOOTWEAR BEESWAX (Jack Wolfskin). Z kolei przy preparatach opartych na wodzie (np. FOOTWEAR REPEL Grangers lub FOOTWEAR PROOFER Jack Wolfskin) warto przed ich nałożeniem lekko zwilżyć cholewkę wodą . W obydwu przypadkach preparaty wnikną głębiej i impregnacja będzie trwalsza.

Gotowe! Jak sprawdzić, czy proces przebiegł pomyślnie? Wystarczy lekko polać buty wodą. Jeżeli kropelki pozostają na wierzchu, Twoje obuwie jest gotowe do użytku. Jeśli zaczną się wchłaniać, proces należy powtórzyć. Warto też sprawdzić, czy na pewno wybraliśmy odpowiedni impregnat.

Jaki środek do impregnacji butów trekkingowych wybrać?

Dobór odpowiedniego środka jest niezwykle ważny, gdy zastanawiamy się, jak impregnować buty. Do wyboru mamy szeroki asortyment preparatów wodnych, olejów, past i wosków. Ich wybór zależeć będzie przede wszystkim od materiału, z którego wykonane jest obuwie. Najczęściej spotykane są te z nubuku, o przyjemnej, przypominającej zamsz powierzchni. Wosk pozwoli nam na uzyskanie wysokiej ochrony, jednak sprawi, że buty stracą miłą w dotyku strukturę. Z kolei w przypadku skórzanych butów trekkingowych, wykonanych ze skóry licowej, należy uważać, aby zabezpieczając je przed wilgocią nie zmniejszyć ich przepuszczalności. Dlatego zastanawiając się, jak impregnować buty z takiego materiału, czasem lepiej postawić na oleje. Wreszcie jeśli chcemy zaimpregnować buty trekkingowe wykonane częściowo lub w całości z mocnej tkaniny typu Cordura - najlepszym wyborem będą preparaty, w których dla składnika impregnującego nośnikiem jest woda.

Uwaga! Jeśli nasze buty turystyczne są wyposażone w wodoodporną membranę (Goretex, Texapore, itp.), podczas zakupu preparatów do konserwacji obuwia należy zwrócić uwagę, czy można je stosować do takich membran. Z reguły jest to oznaczone na opakowaniu i w opisie produktu (np. frazą: "Produkt rekomendowany dla GoreTex i innych membran wodoodpornych")

- CZYTAJ TAKŻE -

Sprawdzian dla butów

Jak impregnować buty turystyczne? Regularnie!

Wiemy już, jak impregnować buty i jaki jest główny cel tego zabiegu. Warto jednak zaznaczyć, jakie dodatkowe korzyści, poza ochroną stóp przed przemakaniem, niesie za sobą ten zabieg. Odpowiednio zaimpregnowane buty z pewnością wytrzymają znacznie więcej sezonów niż te, o które odpowiednio nie zadbamy. Niezabezpieczona wierzchnia warstwa może stać się twarda, co nie tylko zmniejszy wygodę użytkowania obuwia, lecz także zwiększy jego podatność na powstawanie na niej pęknięć. Odpowiednio dobrany impregnat zabezpiecza również szwy oraz chroni elementy metalowe, głównie przed korozją. Najpewniejszą regułą jest przyjęcie zasady, że podstawowej konserwacji (czyszczenia) obuwia turystycznego dokonujemy po każdej wycieczce, natomiast pełnej (razem z impregnacją) przynajmniej kilka razy w roku - przed rozpoczęciem sezonu turystycznego i na jego zakończenie, przed i po każdym większym wyjeździe oraz oczywiście zawsze, gdy widzimy, że nasz buty potrzebują już impregnacji.

Jak widać, impregnowanie butów turystycznych jest niezwykle proste, a najważniejszy jest wybór odpowiedniego preparatu. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepszy produkt dla siebie!

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty