Jak rozłożyć namiot? Skorzystaj z naszych instrukcji!

Jak rozłożyć namiot? Skorzystaj z naszych instrukcji!

Spis Treści

  Wypad pod namiot to nie tylko znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, lecz także świetna opcja dla wszystkich, którzy poszukują takiego noclegu. Nie mówiąc już o tym, że wybierając nocowanie pod namiotem, możemy być pewni, że czeka nas wyjątkowa i niezapomniana przygoda – w końcu spędzenie nocy na łonie przyrody to coś, czego powinien doświadczyć każdy miłośnik aktywnego spędzania czasu. Aby jednak nasz wyjazd był naprawdę udany, nie wystarczy jedynie wybrać odpowiedniego sprzętu - musimy także upewnić się, że wiemy, jak rozłożyć namiot. Wbrew pozorom wcale nie jest to sprawą trudną i skomplikowaną – szczególnie, że producenci namiotów dokładają dzisiaj wszelkich starań, aby oferowane przez nich modele namiotów były najbardziej funkcjonalne i proste w obsłudze.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Zanim wyruszymy na biwak…

  Przed wyruszeniem na biwak musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w namiot odpowiadający naszym potrzebom i warunkom, jakie panują w miejscu docelowym, a następnie sprawdzić, czy posiadany przez nas sprzęt jest kompletny. W tym celu warto rozłożyć namiot i upewnić się, czy wszystkie części znajdują się w komplecie i są w pełni sprawne. Najlepiej zrobić to oczywiście odpowiednio wcześniej, aby w razie potrzeby mieć czas na zamówienie brakujących części lub oddanie namiotu do naprawy. Choć serwisy napraw zwykle starają się szybko realizować zlecenia, to lepiej uniknąć niepotrzebnego stresu i mieć pewność, że jesteśmy na biwak dobrze przygotowani – szczególnie, gdy planujemy wyjazd podczas wakacyjnych miesięcy, na które przypada szczyt sezonu.

  pod namiotem

  Jak poprawnie rozłożyć namiot?

  Nie zapominajmy, że tylko dobrze rozłożony namiot zagwarantuje nam pełnię komfortu podczas biwaku. W czasie deszczu nie będziemy musieli obawiać się zalania, a w razie wichury - porwania namiotu. Zanim więc wyruszymy na pole namiotowe, warto upewnić się, że wiemy, jak rozłożyć namiot i odpowiednio go zabezpieczyć. W przeciwnym razie mniej korzystne warunki atmosferyczne mogą nam spłatać dużego figla – nie mówiąc już o latających owadach lub ewentualnej wizycie nieproszonych, leśnych gości.
  Bez obaw - aby poprawnie rozłożyć namiot, wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad. Należy mieć na uwadze fakt, że podczas jego rozkładania kluczowe będzie poprawne umocowanie naciągów, dzięki czemu cała konstrukcja będzie stabilna i naszemu namiotowi nie straszna będzie ulewa ani silny wiatr. Z tego też powodu zwróćmy uwagę na dobór podłoża - najlepsza do rozbijania namiotu jest twarda ziemia, która ułatwia pewne zamontowanie w niej szpilek i bolców.

  pod namiotem

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak rozłożyć namiot kopułowy?

  • Rozkładanie namiotu kopułowego rozpoczynamy od rozłożenia sypialni, na którą następnie narzucimy tropik.
  • Część sypialnianą układamy w miejscu, w którym ma stanąć namiot, a następnie bierzemy dwa dłuższe pałąki i składamy je w ten sposób, aby każdy z nich stworzył długą rurkę. Oba pałąki mocujemy w sypialni w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, czyli w tunelu, znajdującym się na szwach jej wierzchniej części, po czym wkładamy je w dziurki mieszczące się w krawędziach podłogi części sypialnej.
  • W dalszej kolejności rozpoczynamy rozkładanie tropiku. Narzucamy go na część sypialnianą w taki sposób, aby wejście do sypialni i namiotu były ustawione równolegle oraz by miejsce łączenia szwów w tropiku znajdowało się dokładnie tam, gdzie krzyżują się pałąki. Po wewnętrznej stronie tropiku zwykle znajdują się sznureczki lub plastikowe uchwyty, które należy przymocować do pałąków w celu zwiększenia stabilności namiotu.
  • W przypadku, gdy w naszym namiocie znajduje się przedsionek, przystępujemy do jego rozkładania. Bierzemy krótszy pałąk, łączymy go i umieszczamy w tunelu znajdującym się równolegle do głównego wejścia do namiotu w tropiku, a jego końce mocujemy w dziurkach znajdujących się w dolnej części tropiku.
  • Wbijamy szpilki i bolce, zaczynając od krótszych sznureczków. Zwróćmy uwagę na to, aby znalazły się odpowiednio głęboko i - w miarę możliwości - w twardej powierzchni. Wbijanie najłatwiej rozpocząć od wbijania szpilek na tylnej części namiotu i stopniowo przesuwać się do przodu.
  • Na koniec sprawdzamy wszystkie naciągi i jeśli istnieje taka konieczność, naciągamy je.

  namiot kopułowy Yellowstone

  Namiot kopułowy Yellowstone II Vent firmy Jack Wolfskin

  Jak rozłożyć namiot tunelowy?

  • Rozkładanie namiotu tunelowego rozpoczynamy od tropiku. Część sypialną będziemy podwieszać dopiero na końcu.
  • Rozkładamy tropik na płasko w miejscu, w którym ma stanąć namiot, a następnie sięgamy po pałąki i składamy je w taki sposób, aby wspólnie stworzyły długą rurkę. Wkładamy je w tuneliki znajdujące się po zewnętrznej stronie topiku, a końce umieszczamy w dziurkach, które znajdują się na krawędziach tropiku tuż przy wejściu do tunelu.
  • Przechodzimy do tylnej części namiotu i chwytamy najbardziej środkowy sznurek służący do naciągnięcia namiotu, co powinno sprawić, że namiot rozłoży się niczym harmonijka. Następnie zaczynamy wbijać szpilki i bolce – należy jednak pamiętać, aby zacząć właśnie od środkowego, tylnego sznureczka i dopiero później wbijać je na tylnych bokach, przechodząc do boków namiotu. Na koniec tej części sprawdzamy dla pewności wszystkie naciągi i w razie potrzeby wprowadzamy konieczne poprawki.
  • W ostatniej kolejności będziemy rozkładać sypialnię. Zaczynamy od rozścielenia jej na podłożu oraz upewnienia się, po której stronie znajduje się wejście, a następnie wnosimy ją do wnętrza namiotu w taki sposób, aby wejście do sypialni znajdowało się równolegle do wejścia do tropiku. Na koniec część sypialnianą podwieszamy do tropiku za pomocą plastikowych uchwytów lub sznureczków i gotowe.

  Namiot tunelowy Lighthouse II

  Namiot tunelowy LIGHTHOUSE II firmy Jack Wolfskin

  A po skończonym biwaku…

  Kiedy wyjazd dobiegnie już końca i będziemy przymierzać się do składania namiotu, pamiętajmy o tym, aby dokładnie go wysuszyć – jest to konieczne nawet w czasie słonecznej i ciepłej pogody, ponieważ zewnętrzna strona podłogi namiotu zawsze jest lekko wilgotna. Jeśli ze względu na warunki atmosferyczne wysuszenie namiotu przed złożeniem jest niemożliwe, postarajmy się to zrobić jak najszybciej po powrocie do domu.
  Konieczne będzie także dokładne wyczyszczenie namiotu – zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. W sytuacji, gdy musimy usunąć spore zabrudzenia z podłogi lub topiku, zaleca się stosowanie do tego wody lub wody z mydłem, ewentualnie specjalnie przeznaczonych do tego środków. Warto także pamiętać o odpowiedniej konserwacji zamków błyskawicznych, które od czasu do czasu powinniśmy smarować parafiną lub silikonem.

  pod namiotem  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.