Jak wybrać skarpety trekkingowe?

Loading...
Jak wybrać skarpety trekkingowe?

Spis Treści

  Wyprawa trekkingowa, odbywająca się w trudnych, górskich warunkach, wymaga od nas bardzo dokładnego i rozsądnego przygotowania. Poza wypracowaniem doskonałej formy fizycznej i wyborem odpowiedniego ekwipunku turystycznego, powinniśmy skupić się także na doborze właściwej odzieży, zaczynając w tym przypadku od podstaw, czyli skarpet trekkingowych. Ta część garderoby często traktowana jest po macoszemu - niestety, bardzo niesłusznie! To właśnie nasze stopy będą „nieść” nas przez najtrudniejsze szlaki górskie, dlatego należy im się jak najlepsze wsparcie i ochrona. Podpowiadamy, jak wybrać dobre skarpety trekkingowe!

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Skarpety do butów trekkingowych - dlaczego są tak ważne?

  Skarpety, które mają bezpośredni kontakt z naszymi stopami, mają niebagatelny wpływ na ich komfort podczas pieszych wędrówek. Powinny pełnić funkcję dodatkowej amortyzacji i ochrony dla stóp, np. przed otarciami, a przy tym spełniać rolę podobną do bielizny termoaktywnej, czyli odprowadzać wilgoć na zewnątrz butów i regulować temperaturę w ich wnętrzu. Musimy pamiętać o tym, że podczas dużego wysiłku, jakim jest trekking, nasze stopy będą wydzielać znacznie większe ilości potu niż w codziennych warunkach. Dlatego niezmiernie ważne jest to, aby skarpety były wykonane z odpowiednich materiałów.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Skarpety trekkingowe - jakie na zimę, a jakie na lato?

  Wybierając skarpety trekkingowe, powinniśmy kierować się przede wszystkim aktualną porą roku i temperaturą powietrza. Zimą będziemy potrzebować nieco grubszych skarpet niż latem, ale jednocześnie najważniejszym kryterium wyboru powinien być materiał, z którego zostały wykonane.

  Uniwersalnym produktem na lato i zimę będą skarpety trekkingowe wykonane z wełny merino, np. dostępne w naszym sklepie wysokie skarpety damskie SKI MERINO SOCK HIGH CUT Jack Wolfskin. Unikalne właściwości wełny merino sprawiają, że zapewnia dobrą oddychalność, skuteczne odprowadzanie wilgoci i naturalną barierę bakteriostatyczną, dzięki czemu stopy dłużej zachowają swoją świeżość. Przedstawione skarpety Jack Wolfskin zostały wyposażone w specjalne kanały wentylacyjne na podbiciu i na stopie, które zapobiegają przegrzewaniu się stóp, a także tworzeniu się pęcherzy czy otarć, nawet podczas długich i wymagających wędrówek. Na lato proponujemy jednak wybór skarpet średnich lub niskich z wełny merino, np. TREKKING MERINO CLASSIC CUT, które będziemy w stanie dopasować do butów trekkingowych z niższą cholewką.

  Doskonałymi opiniami cieszą się także skarpety trekkingowe z włóknami Cool Max, np. znajdujące się w ofercie naszego sklepu skarpety AUTUMN KEVLAR od marki Fjord Nansen. To bardzo dobra propozycja zarówno na letnie, jak i jesienne wędrówki, a przy tym bardzo intensywne trekkingi. Syntetyczne włókna Cool Max zapewniają komfortowe uczucie suchości na skórze i pomagają chronić ją przed przegrzaniem. W składzie skarpet trekkingowych od marki Fjord Nansen znajdziemy też wspomnianą wełnę merynosową, która zapewni doskonałą izolację cieplną i oddychalność dla skóry, lycrę pozwalającą na miękkie przyleganie materiału do skóry, kevlar zwiększający wytrzymałość skarpety w takich miejscach, jak pięta czy palce, a także system Stop-Bacteria, hamujący rozwój bakterii i redukujący nieprzyjemny zapach.

  Skarpety trekkingowe z bawełny? Tak, ale nie na szlak

  Bawełna ma właściwości wchłaniające wilgoć, co doprowadza do tego, że pot wytwarzany przez naszą skórę pozostaje wewnątrz buta. Jeśli korzystamy z butów trekkingowych z dodatkiem membrany, poziom oddychalności może zostać jeszcze bardziej ograniczony. Trekking w skarpetach bawełnianych latem będzie mało komfortowy, zaś zimą może doprowadzić do wychłodzenia stóp. Problemem w tym przypadku może także okazać się przykry zapach, powstały po całym dniu pieszej wędrówki w skarpetach bawełnianych.  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.