Jak wyprać buty? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!

Zuzanna Szybka 16/07/2019

Buty to jeden z tych elementów naszej garderoby, który najszybciej ulega zabrudzeniu i zużyciu. Plamy, zabrudzenia, piach, kurz – codzienne użytkowanie sprawia, że nasze obuwie wystawiane jest na wiele prób. Jak właściwie je czyścić, żeby móc cieszyć się nim jak najdłużej? Czy można wyprać je w pralce i jeśli tak, to jak zrobić to w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu? Zachęcamy do skorzystania z kilku praktycznych porad, które ułatwią nam prawidłowe czyszczenie ulubionych butów oraz wyjaśnią wszystkie kwestie związane z tym, jak wyprać buty!

- CZYTAJ TAKŻE -

buty do wyprania

Jakich butów nie prać w pralce?

Przed praniem butów w pralce powinniśmy przede wszystkim sprawdzić symbole widoczne na metce – tylko dzięki zaleceniom producenta będziemy w stanie wybrać odpowiedni sposób czyszczenia naszego obuwia i nie dopuścić do ich zniszczenia. Warto mieć świadomość, że nie wszystkie buty sportowe i materiałowe można prać w sposób mechaniczny. O ile pranie butów materiałowych zwykle przynosi dobre efekty, o tyle pranie butów sportowych niesie za sobą pewne ryzyko. Należy pamiętać, że w razie jakiegokolwiek uszkodzenia producent zwykle nie uznaje reklamacji – tak jest w przypadku większości obuwia sportowego znanych marek.
W żadnym razie nie zaleca się prania tych butów, na których metce widnieje zakaz czyszczenia go w sposób mechaniczny. Jeśli producent sugeruje wypranie butów w inny sposób, to najlepiej zdecydować się na czyszczenie ich ręcznie za pomocą jednego z domowych sposobów – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie ulegną deformacji ani uszkodzeniu.

Dodatkowo zaleca się, aby do pralki nie wkładać:

 • butów na obcasie – do ich czyszczenia poleca się stosowanie specjalistycznych środków ze sklepu obuwniczego;
 • butów zawierających drobne elementy, takie jak koraliki czy cekiny, które podczas prania łatwo mogą odpaść;
 • butów roboczych, które mają zaschnięte plamy z cementu lub inne ciężkie zabrudzenia, mogące doprowadzić do uszkodzenia pralki.

Jak wyprać buty, aby usunąć z nich nieprzyjemny zapach?

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z butów, należy na 2-3 godziny przed praniem nasypać do ich wnętrza 3-4 łyżeczki sody oczyszczonej lub żwirku dla kota, które wchłoną wilgoć i wyeliminują brzydki zapach. Innym polecanym rozwiązaniem jest także wsadzenie do butów torebek z herbatą i pozostawienie ich na noc przed praniem.

- CZYTAJ TAKŻE -

Jak przygotować buty przed wypraniem ich w pralce?

Kiedy już wiemy, jak wyprać buty w pralce i chcemy rozpocząć pranie, warto sięgnąć po kilka sprawdzonych metod, które sprawią, że będzie ono bardziej skuteczne.

 • Raz jeszcze upewnijmy się, że nie ma przeciwwskazań do prania butów w pralce. W tym celu należy zapoznać się z metką lub – jeśli nie ma tam potrzebnej informacji – zajrzeć na stronę producenta. W sytuacji, gdy istnieją jakieś przeciwwskazania, buty należy wyprać ręcznie.
 • Do pralki wkładajmy tylko wstępnie umyte i wyczyszczone obuwie – wszelkiego rodzaju kamienie lub piasek mogą doprowadzić do zatkania przewodów i filtrów pralki. W tym celu należy dokładnie oczyścić buty z piasku oraz błota. Najlepiej użyć do tego szczotki do butów lub szczoteczki do zębów.
 • Wyjmijmy sznurowadła i – jeśli to możliwe – także wkładkę wewnętrzną.
 • Każdy z butów umieśćmy w specjalnym worku do prania bielizny. Worki są zapinane na zamek i z łatwością znajdziemy je w sklepie z akcesoriami dla domu lub pralkami. Jeśli nie posiadamy takich worków, możemy także wykorzystać niepotrzebne poszewki.
 • W bębnie pralki umieśćmy także dwa ręczniki kąpielowe, które zabezpieczą buty przed nadmiernym obijaniem się o ściany pralki i zminimalizują w ten sposób ewentualne uszkodzenia.

Dobór odpowiedniego programu i temperatury

Aby pranie butów w pralce było naprawdę skuteczne, konieczne jest wybranie najbardziej optymalnego programu. Niektóre pralki posiadają nawet specjalny program do prania obuwia. Jeśli jednak w naszej nie ma takiej opcji, wystarczy postępować według następujących wskazówek:

 • ustawiamy temperaturę na 30°C lub 40°C;
 • wybieramy program prania bez wirowania, wybierzmy najmniejsza ilość obrotów oraz krótki czas trwania prania – np. 30 lub 40 minut. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie programu prania ręcznego, który oferuje nie tylko niską temperaturę, lecz także delikatne ruchy bębna;
 • najlepiej użyć kapsułek do prania lub płynu do płukania – z racji tego, że proszek niełatwo się wypłukuje, najlepiej z niego zrezygnować.

Pranie butów w pralce: jakie ryzyko za sobą niesie?

Nawet jeśli wiemy, jak wyprać buty w pralce, musimy mieć świadomość tego, że zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem. Warto pamiętać o tym, że obuwie, bez względu na dobór odpowiedniego programu, może się rozkleić - wynika to z faktu, że podczas jego produkcji stosowany jest klej, który pod wpływem działania wysokiej temperatury może stracić swoje właściwości. Nie mówiąc już o tym, że materiał pod wpływem wody i temperatury może ulec zmechaceniu i pomarszczeniu – z tego też powodu bezwzględnie nie zaleca się prania w pralce butów zamszowych oraz skórzanych, ponieważ materiał może ulegnąć ściągnięciu lub zniszczeniu.
Na koniec miejmy na uwadze fakt, że dynamiczne obroty pralki mogą sprawić, że niektóre drobne elementy butów ulegną uszkodzeniu lub po prostu odpadną. Mowa tutaj o luźno zamocowanych flekach, ćwiekach, łańcuszkach lub innych ozdobach.

Jak wysuszyć buty po praniu?

Choć suszenie butów nie powinno sprawić nam większego problemu, to i w tym przypadku warto kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym nie dopuścimy do wyblaknięcia lub utraty kształtu butów.

Pamiętajmy o tym, aby:

 • nie suszyć wypranych butów w suszarce bębnowej, na grzejniku ani ostrym słońcu – może to spowodować zżółknięcie, wyblaknięcie, a nawet rozklejenie;
 • suszyć buty w temperaturze pokojowej i pozwolić im wyschnąć w naturalny sposób;
 • zadbać o wcześniejsze rozsznurowanie, wyjęcie wkładki wewnętrznej oraz wywinięcie języków na zewnątrz;
 • wypchać buty gazetami, dzięki czemu nie stracą pierwotnego kształtu oraz fasonu;
 • rozwiesić je na sznurku, a następnie przypiąć klipsami lub spinaczami do bielizny.

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty