Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Spis Treści

  To wyjątkowo smutne uczucie zobaczyć puste miejsce po swojej wspaniałej maszynie. Utrata roweru to chyba najprzykrzejsza przygoda, jaka może spotkać cyklistę. By tego nigdy nie przeżyć, musisz zawsze stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Sprawdź zatem, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

  Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą - zasady bezpieczeństwa

  • Nigdy nie zostawiaj roweru bez zabezpieczenia (np. pod sklepem) w myśl zasady „Ja tylko na chwilę, nic się nie stanie” - wręcz przeciwnie, stanie się, złodziejowi ta chwila wystarczy.
  • Rower przypinaj do stojaka, solidnej latarni, barierki, itp. Unikaj elementów, które można zdemontować - np. znaków drogowych, które po zdjęciu tablicy okazują się zwykłymi słupkami i wystarczy wówczas tylko podnieść rower do góry, by uwolnić go od takiego zabezpieczenia.
  • Zdejmij bagaż i ruchome wyposażenie (lampki, licznik, pompkę).
  • W miejscu publicznym nie zostawiaj roweru na długo, bo zacznie kusić potencjalnego złodzieja.
  • Przypinając rower pamiętaj, by zabezpieczenie z miejscem przypięcia (stojakiem, itp.) łączyło przede wszystkim przede stały element roweru (np. ramę). Pamiętaj, że przypinając rower za koło, możesz po powrocie zastać... tylko to koło. Jak na pierwszym zdjęciu, które wykonałem w Sopocie - przedstawia stojak rowerowy obok jakiejś kawiarni przy sopockim nadmorskim trakcie pieszo-rowerowym.
  • Do zabezpieczania roweru używaj porządnego zamknięcia, wykluczającego lub przynajmniej bardzo utrudniającego pokonanie go przez złodzieja. Tego typu zabezpieczenia możesz kupić praktycznie w każdym sklepie rowerowym czy markecie budowlano-narzędziowym. Nie żałuj pieniędzy - pamiętaj, że najdroższa kłódka jest tańsza od twojego roweru. Unikaj zwykłych linek zamykających za 10-20 zł, które łatwo można przeciąć. Stanowczo odradzam zamknięcia szyfrowe - złamanie kodu zajmuje złodziejowi kilkanaście sekund.
  • Jeżeli masz miejsce i pozwoli ci na to rodzina - trzymaj rower w mieszkaniu. Możesz zawiesić go na ścianie lub pod sufitem na specjalnym wieszaku. Absolutnie nie zostawiaj roweru na balkonie - może zniknąć nawet z ostatniego piętra. Jeśli musisz korzystać z garażu czy piwnicy - przypnij rower do wieszaka, rury czy metalowego ucha przytwierdzonego do ściany. Utrudni to złodziejowi kradzież i może nie zdąży jej dokonać.
  • Jeżeli nie jesteś mistrzem sztuk walki - omijaj odludne zaułki czy parkowe deptaki po zmroku. Możesz stracić rower i zyskać guza na głowie. A jeśli już tam jedziesz - nie jedź sam.
  • Zapisz numery fabryczne roweru, zrób jego zdjęcie, w miarę możliwości oznakuj go. W przypadku kradzieży zwiększy to szanse na jego odzyskanie, zdarza się, że złodzieje rowerów wpadają w ręce policji. Może będziesz miał szczęście...

  Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą - przegląd sprzętu

  Poniżej znajdziesz przegląd podstawowych zabezpieczeń rowerowych, wraz z subiektywną oceną autora co do ich skuteczności.

  • U-Lock - to mocny, długi pałąk, wykonany z grubego pręta z utwardzanej stali, wygiętego w kształcie litery "U", zaopatrzony w solidny zamek. Choć jego koszt jest dość wysoki, jest wart każdej wydanej nań złotówki - to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń roweru przed kradzieżą.
  • Łańcuch zabezpieczający w mocnej osłonie z tworzywa lub tkaniny, z kłódką lub zamkiem. Tu polecam gotowe komplety oferowane we wspomnianych wyżej sklepach, skutecznością będą one dorównywać U-Lockowi. Można też spróbować zmontować samodzielnie podobne zabezpieczenie, kupując odpowiedni odcinek mocnego łańcucha oraz solidną kłódkę, ale obawiam się że taki komplet nie dorówna zestawowi fabrycznemu. Wadą łańcucha jest jego znaczna, sięgająca kilku kilogramów waga, zaś zdecydowaną zaletą - jego długość, pozwalająca na wygodniejsze i skuteczniejsze przypięcie roweru do stałego punktu (niż w przypadku U-Locka).
  • Zabezpieczenia składane czyli szekle. To ciekawe rozwiązanie, znacznie lżejsze od łańcucha i U-Locka, pozwalające na przypięcie roweru do stałego punktu dość długą, składaną obejmą. Jego słabym punktem są jednak nity, które sprytny złodziej jest w stanie rozbić.
  • Linka zamykająca w osłonie zabezpieczającej przed przecięciem. Taka linka skutecznością odbiega mocno od opisanych wyżej rozwiązań, niemniej może stanowić zabezpieczenie roweru zaparkowanego na chwilę "pod sklepem", jej rozbrojenie czy przecięcie jest dość trudne - ale nie niemożliwe.
  • Linka zamykająca zwykła. Najpopularniejsze, najtańsze, najlżejsze, a jednocześnie najmniej bezpieczne zamknięcie do roweru. W większości przypadków jej przecięcie zajmie złodziejowi kilka, kilkanaście sekund. Można ją polecić jedynie jako zabezpieczenie uzupełniające do wymienionych wyżej patentów - na przykład do dodatkowego zapięcia przedniego koła.

  Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą - na zakończenie

  Mam nadzieję, że trzymając się powyższych uwag znacznie ograniczysz szanse potencjalnego złodziej, by dobrał się do Twojej ukochanej maszyny. Oby służyła jak najdłużej, dawała codzienną radość z jazdy, a jedynym Twoim zmartwieniem była jej bieżąca konserwacja. Czego życzę serdecznie wszystkim cyklistom. Powodzenia!

  Na podstawie doświadczeń z wielu lat użytkowania roweru opracował:
  Krzysztof Nowak

  przodownik turystyki kolarskiej PTTK
  E-Horyzont Team  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.