Jak zachować się podczas lawiny w górach?

Karol Wiadomy 08/08/2018

Każdego roku w wyniku zejścia lawin, w tym również w Polsce, ginie nie tylko wielu turystów, lecz także zawodowych wspinaczy. Lawina to bardzo gwałtowne i nieprzewidywalne zjawisko, a prędkość śniegu, jaką za sobą niesie, może wynosić nawet 100-200 km/h. Choć w przypadku zejścia lawiny nic nie jest w stanie zagwarantować nam stuprocentowego bezpieczeństwa, to odpowiedni sprzęt, dobra znajomość terenu, trening i właściwe przygotowanie, mogą uratować zdrowie lub życie. Oto kilka ważnych zasad dotyczących prawidłowego zachowania się podczas lawiny w górach.

- CZYTAJ TAKŻE -

Lawina w Tatrach - przygotowania od podstaw

Polskie służby ratownicze każdego roku ostrzegają przed ryzykiem schodzących z gór lawin, w wyniku których życie straciło już wielu turystów i zawodowych wspinaczy. I choć dla nas historia ta nie musi mieć tak tragicznego końca, to zjawisko to może doprowadzić również do wielu groźnych obrażeń ciała. Niebezpieczne mogą okazać się nie tylko obrażenia wynikające ze zderzenia się z ogromną masą śniegu, lecz także wychłodzenie organizmu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wybrana przez nas odzież sprawdziła się w najbardziej ekstremalnych warunkach. W naszym sklepie znajdziecie m.in. nieprzemakalne i chroniące przed wilgocią spodnie trekkingowe Ocean Storm Flex Jack Wolfskin, które zostały stworzone właśnie z myślą o uprawianiu sportów ekstremalnych i przygodach w głębokim śniegu. Polecamy też kurtkę narciarską Lightning Jacket od marki Helly Hansen, wykonaną z nieprzemakalnej i oddychającej tkaniny w połączeniu z innowacyjnym systemem wentylacji. Niezbędnym elementem garderoby powinna być też bielizna termoaktywna oraz odpowiednie obuwie, które również znajdziecie w sklepie E-horyzont. Warto wyposażyć się w detektory lawinowe, sondy i łopatki, aby zapewnić sobie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie móc odpowiednio zareagować, gdy zasypany zostanie ktoś inny.

zjazd na na nartach w terenie lawiniastym

- CZYTAJ TAKŻE -

Lawina w górach - na co uważać?

Każdorazowo przed wejściem na szlak należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody oraz ostrzeżeniami służb ratowniczych na danym obszarze. Warto zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę, lecz także ilość śniegu czy siłę wiatru, od którego w dużej mierze uzależnione jest ryzyko zejścia lawiny. Najkorzystniejszymi i najbezpieczniejszymi warunkami do wyprawy w góry są: słaby wiatr, temperatura poniżej zera, a także mocno zróżnicowana pokrywa starego śniegu.

Sygnałem alarmującym przed zbliżającą się lawiną będą syknięcia, wibracje, pękanie i głuche odgłosy burczącego śniegu. Lawiny najczęściej można się spodziewać podczas świeżych opadów śniegu, przy silnym wietrze, szybkim ociepleniu, a także w przypadku słabej warstwy wewnątrz pokrywy śnieżnej. Niebezpieczne może być też występowanie mgły lub zamieci śnieżnej.

Zejście lawiny bardzo często powodują też sami ludzie, np. poprzez gwałtowne ruchy po delikatnej pokrywie śnieżnej. Jeśli okaże się, że znajdujemy się na drodze spadającego z gór śniegu, powinniśmy jak najszybciej zboczyć z tej trasy. W tym przypadku nawet kilka metrów różnicy może nas uratować przed groźnymi obrażeniami, a nawet śmiercią.

zejście lawiny

Nadchodzi lawina - co robić?

Ratunek w przypadku zejścia lawiny to prawdziwy wyścig z czasem. Od momentu zasypania, wystarczy nam powietrza zaledwie na kilkanaście minut, dlatego należy działać szybko i starać się nie panikować. Co dokładnie robić? Przede wszystkim nie zatrzymywać się, lecz cały czas się poruszać, podobnie jak w przypadku poruszania się po głębokiej i rwącej wodzie. Należy stawiać szerokie kroki z rękami rozłożonymi na bok i starać się utrzymywać na powierzchni. Najlepiej też pozbyć się zbędnego sprzętu, takiego jak: kijki, narty, deska snowboardowa czy plecak. Gdy lawina już ustanie, należy zamknąć usta i rozłożyć ręce przed twarzą, aby otworzyć sobie przestrzeń na powietrze. Trzeba też cały czas się poruszać - mocno kopać nogami i silnie poruszać rękami, żeby w ten sposób przedostać się na powierzchnię lawiniska.

Jeżeli jesteśmy świadkami zejścia lawiny i przysypania kogoś innego, należy natychmiast zawiadomić służby ratunkowe, a także dokładnie obserwować teren, na którym ostatnio były widziane osoby przysypane przez masę śniegu. Jeżeli posiadamy detektor, należy go włączyć i jeśli wskaże miejsce zasypanego, użyć sondy lawinowej (dostępnej też w naszym sklepie). Wokół odnalezionej osoby należy wykopać szeroki dół w kształcie litery V, prowadząc najpierw do oswobodzenia jej głowy i klatki piersiowej, aby mieć pewność, że może swobodnie oddychać. Jeśli będzie to konieczne, należy przeprowadzić reanimację, a następnie zapewnić osobie poszkodowanej właściwe ułożenie i ochronę przed wychłodzeniem, aż do momentu przybycia służb ratunkowych.

śmigłowiec TOPR podczas akcji ratunkowej

śmigłowiec TOPR podczas akcji ratunkowej (fot. Krzysztof Nowak)

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty