Jaka pojemność plecaka turystycznego jest najlepsza?

Agnieszka Bargieła 19/07/2021

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który plecak jest najlepszy. Wybierając plecak turystyczny musimy rozpatrzyć kilka następujących kwestii – czas trwania podróży, sposób w jaki to robimy (pieszo, głównie środkami komunikacji), miejsce, w którym będziesz spędzał noc (głucha dzicz, camping a może airbnb…?).

Te wszystkie zmienne wpływają na ilości rzeczy, jakie musisz zabrać ze sobą. Jeżeli jesteś fanem spędzania nocy wśród natury, do Twojego bagażu będziesz musiał dodać na przykład namiot, śpiwór, kuchenkę turystyczną... a to tylko czubek góry lodowej. Na nasze szczęście postęp technologiczny sprawił, że sprzęt turystyczny jest coraz lżejszy i zajmuje mniej miejsca niż kiedyś. Podstawową rzeczą w jaką należy się zaopatrzyć w pierwszej kolejności, to dobrej jakości plecak turystyczny z dopasowanym do Twoich potrzeb systemem nośnym. Dzięki niemu bez problemu pokonasz nawet setki kilometrów z obciążeniem, a Twój kręgosłup na pewno powie Ci serdeczne „dziękuję”.

Jaka pojemność plecaka turystycznego będzie odpowiednia?

Każdorazowo przed zaplanowaniem wycieczki należy zastanowić się co musisz zabrać ze sobą. Najlepszą opcją będzie wykonanie listy rzeczy, które będą potrzebne. Dzięki wykonaniu tej czynności, unikniesz zabrania niepotrzebnych rzeczy, które jak wiadomo wpłyną na obciążenie z jakim będziesz pokonywał kilometry. Im mniej rzeczy tym lepiej – powie Ci to każda osoba, która wędrowała dłużej z dużym ciężarem na plecach. Wybierając rzeczy, które zabierasz z sobą na wyprawę w miarę możliwości wybieraj asortyment w wersji light – dzięki temu ograniczysz liczbę kilogramów na Twoich barkach.

jaka pojemność plecaka 3

Jaki plecak turystyczny do 25, 30, 40 litrów najlepiej wybrać?

Rozważając zakup plecaka turystycznego, musimy liczyć się z tym, że w ofercie sklepów istnieje ich całe mnóstwo. Marki outdoorowe w zasadzie co sezon wprowadzają nowe rozwiązania, nowy design i nowe technologie. Najważniejszy dla Ciebie będzie wygodny system nośny z odpowiednią wentylacją, dodatek w postaci klamer, pasków i troków, a także możliwość wyregulowania plecaka do Twojej budowy ciała. Poniżej przykłady plecaków o wybranym litrażu.

Plecaki małe do 25 l pojemności

Najlepiej żeby miał usztywniane plecy i wygodny system nośny, możliwość przytroczenia kilku rzeczy na zewnątrz plecaka, pas piersiowy, dzięki któremu szelki nie będą zsuwały się z ramion oraz pas biodrowy z możliwością zawinięcia go do środka (co w przypadku z miejskiego korzystania plecaka może być bardzo przydatne). Atutem będzie również kieszeń na bukłak oraz miejsce do przypięcia kijków trekkingowych.

VELO JAM 15 – wygodny, przylegający do pleców plecak o pojemności 15 l. Posiada centralny system wentylacyjny, a dodatkowym atutem są pętelki do mocowania kasku (dla fanów przejażdżek rowerowych), zaczepy na wpięcie lampki LED, przestrzeń na bukłak z wodą oraz regulowany pas piersiowy oraz biodrowy.

jaka pojemność plecaka 4 |Plecak rowerowy VELO JAM 15, prod. Jack Wolsfkin

ROCK BLITZ 15 – mały, mocny plecak o prostej konstrukcji, zaprojektowany do wspinaczki skałkowej. Zastosowane w nim wyjątkowo mocne, odporne na przetarcia materiały pozwolą mu przetrwać nawet holowanie na repsznurze po skale.

jaka pojemność plecaka 19 |Plecak wspinaczkowy ROCK BLITZ 15, prod. Black Diamond

MOAB JAM 24 – wygodny plecak o ergonomicznym kształcie przeznaczony do uprawiania sportów. Zaopatrzony w pojemną kieszeń główną oraz mniejsze organizery, w których zmieścisz potrzebne rzeczy. Komfortowy, szeroki pas biodrowy ma możliwość schowania go do wewnątrz, przez co zwiększa się wygoda codziennego użytkowania.

jaka pojemność plecaka 5 |Plecak sportowy MOAB JAM 24, prod. Jack Wolsfkin

Plecaki o pojemności do 30 litrów

W przypadku tego litrażu kierujemy się tymi samymi zasadami, które podałam powyżej. Możemy również wybrać model plecaka ze względu na system wentylacji – w przypadku plecaków o pojemności 25-35 l często wybierane przez turystów są plecaki z zastosowaną siatką dystansową, która w przypadku cieplejszego sezonu znacznie zmniejsza zawilgocenie w obszarze pleców i pozwala na swobodny przepływ powietrza.

KINGSTON 30 PACK – wielofunkcyjny, sportowy plecak trekkingowy o pojemności 30 l. Posiada obszerną kieszeń wewnętrzną, oddzielną komorę dolną, kieszeń przednią oraz 2 elastyczne kieszenie siatkowe. Dodatkowo - zaczepy na kije trekkingowe oraz pokrowiec przeciwdeszczowy chowany w dolnej kieszeni. System nośny to ACS Tight – dobrze przylegający system nośny zapewniający odpowiednią wentylację.

jaka pojemność plecaka 6|Plecak KINGSTON 30 PACK, prod. Jack Wolsfkin

BOREALIS CLASSIC – uniwersalny plecak turystyczny spod znaku TNF, sprawdzi się zarówno na co dzień w drodze do szkoły lub pracy, jak i na weekendowym wypadzie w podmiejski plener, czy też podczas jednodniowych wycieczek po tatrzańskich szlakach.

jaka pojemność plecaka 21 |Plecak turystyczny BOREALIS CLASSIC (29), prod. The North Face

CROSSTRAIL 30 ST – plecak turystyczny o pojemności 30 l wykonany na dystansowym systemie nośnym ACS z systemem wentylacyjnym siatkowym. Przeznaczony na krótsze wycieczki.

jaka pojemność plecaka 7|Plecak CROSSTRAIL 30 ST, prod. Jack Wolsfkin

TRANS ALPINE 28 SL - plecak rowerowy zaprojektowany dla aktywnych kobiet, pasjonatek jazdy na dwóch kółkach, z uwzględnieniem ich budowy anatomicznej. Jego system nośny jest krótszy od plecaków uniwersalnych, pasy nośne są inaczej osadzone i węższe, a pas piersiowy ma większy zakres regulacji - pozwala to dopasować plecak do różnych damskich sylwetek.

jaka pojemność plecaka 20 |Damski plecak rowerowy TRANS ALPINE 28 SL, prod. Deuter

ORBIT 26 PACK - mały plecak górski przeznaczony na krótkie wyprawy wymagające wysiłku fizycznego. Posiada doskonałą wentylację pleców i wyposażenie ułatwiające spakowanie wszystkich rzeczy niezbędnych do przejścia długiej trasy.

jaka pojemność plecaka 8 |Plecak ORBIT 26 PACK, prod. Jack Wolsfkin

Plecaki o pojemności do 40 litrów

ORBIT 38 PACK – plecak górski na siatce dystansowej, przeznaczony na jedno- oraz wielodniowe wyprawy.

jaka pojemność plecaka 10|Plecak turystyczny ORBIT 38 PACK, prod. Jack Wolfskin

FUTURA PRO 38 SL – plecak turystyczny dla kobiet wędrujących po górach, jak wszystkie plecaki z damskiej serii Deuter dostosowany do kobiecej anatomii. Doskonały system nośny z wentylacją pleców pozwala na komfortową wędrówkę i wspinaczkę nawet w upalne dni.

jaka pojemność plecaka 22|Damski plecak górski FUTURA PRO 38 SL, prod. Deuter

KALARI TRAIL 36 PACK – wygodny, średniej pojemności plecak przeznaczony na krótkie wyprawy. Posiada wszystko, co powinien posiadać pełnoprawny plecak turystyczny.

jaka pojemność plecaka 11 |Plecak KALARI TRAIL 36 PACK, prod. Jack Wolfskin

Jaki system nośny najlepiej sprawdzi się w plecaku turystycznym?

Plecaki ze względu na przeznaczenie różnić się będą nie tylko pojemnością, ale przede wszystkim rozwiązaniami technicznymi, takimi jak: system nośny, rodzaj użytych materiałów, sposobami zamknięć. Wybierając plecak turystyczny warto zrobić rozeznanie w jakich plecakach jaki system nośny się sprawdza i jest stosowany przez firmy outdoorowe.

Czytaj także:

Plecaki duże (plecaki wyprawowe/trekkingowe) – konstrukcja systemu nośnego nastawiona jest na maksymalną wygodę podczas trekkingu z dużym obciążeniem. Wiąże się to z dobrym usztywnieniem pleców – najczęściej za pomocą płaskowników metalowych lub profilu aluminiowego zamkniętego, rzadziej standardowego profilu aluminiowego. Poza dobrym usztywnieniem, ważne jest przeniesienie maksymalnej części ciężaru na nogi – służy do tego pas biodrowy. Dobrze wyprofilowany i odpowiednio przylegający do ciała, wraz z poduszką lędźwiową pozwalają na praktycznie całkowite odciążenie ramion. Uwieńczeniem całości jest takie dobranie wyściółki wszystkich pasków od strony ciała użytkownika, aby odprowadzały maksymalnie dużo wilgoci od ciała. Bardzo ważne są również możliwości regulacyjne plecaka – we wszystkich płaszczyznach. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest wentylacja plecaka – dzięki specjalnie zaprojektowanym strefom unikniemy przepocenia, co w zimniejsze lub upalne dni będzie miało ogromne znaczenie dla Twojego komfortu.

jaka pojemność plecaka 12 |Plecak marki Jack Wolfskin o sztywnym, elastycznym całkowicie przylegającym do ciała systemie nośnym ACS Tight, który jednocześnie dzięki podłużnemu kanałowi wentylacyjnemu zapewnia przepływ powietrza.

W plecakach na kilkudniowe wycieczki można spotkać modele z podobnym systemem nośnym jak w dużych (transportowych) plecakach, ale pojawiają się także konstrukcje na systemie siatkowym. Rozciągnięta na ramie ze stali, aluminium bądź włókna szklanego siatka dystansuje zasadniczą część plecaka od pleców użytkownika. Rozwiązanie takie dobrze sprawdza się w plecakach o pojemności od około 20 do 45 litrów. W plecakach większych rzadko stosuje się ten system, gdyż w przypadku załadunku powyżej 15 kg system przestaje działać prawidłowo – środek ciężkości znajduje się zbyt daleko od ciała, co sprawi, że przy dłuższych wędrówkach możemy zacząć odczuwać ból pleców.

jaka pojemność plecaka 13

jaka pojemność plecaka 14 |Plecak z siatką dystansową, która zapewnia swobodny przepływ powietrza - rozwiązanie cenione przez turystów zwłaszcza latem i w cieplejsze miesiące.

Systemy nośne plecaków alpinistycznych i wspinaczkowych są stosunkowo proste – bardzo rzadko posiadają rozbudowane możliwości regulacyjne. Wynika to z faktu, że są projektowane z myślą o jak najmniejszej ilości newralgicznych miejsc, potencjalnie łatwych do uszkodzenia. Nie znajdziemy w tych plecakach wielu kieszeni, pasków do troczenia, itp., ale za to otrzymujemy plecaki o bardzo trwałych materiałach i systemach nośnych pozwalających na przenoszenie dużych ciężarów, jakimi jest sprzęt wspinaczkowy.

jaka pojemność plecaka 15 |Plecak wspinaczkowy z wzmocnionym miejscem na raki, specjalną kieszenią na czekan, szpejarkami przy pasie i mocowaniami na narty skiturowe

Jeżeli stoisz przez wyborem zakupu plecaka turystycznego zwróć uwagę na dopasowanie i możliwość regulacji długości systemu nośnego – większość marek outdoorowych w swojej ofercie posiada plecaki dla kobiet oraz mężczyzn. Plecaki dla pań z reguły mają krótszy pas nośny, ze względu na niższy wzrost. Różnice można także zauważyć w pasie biodrowym, który uwzględnia inną budowę ciała – szerszą miednicę oraz biodra i węższą talię. Bardzo ważne jest dobre dopasowania plecaka pod względem oparcia ciężaru na biodrach – to pas biodrowy sprawia, że ciężar przenoszony jest na nogi i dzięki temu możemy odciążyć kręgosłup i cieszyć się komfortowym marszem.

Jak dopasować plecak ze względu na jego pojemność?

jaka pojemność plecaka 16

Można przyjąć, że na jednodniowy wypad w góry będziesz potrzebował plecaka ok. 25-35-litrowego, ponieważ do takiego bez problemu zmieści się zarówno coś cieplejszego do ubrania (na przykład polar i kurtka przeciwdeszczowa) jak i prowiant oraz picie. Wszystko zależy oczywiście również od tego, w jakim celu udajesz się w trasę. Podczas wypadu w góry zimą zazwyczaj mieszczę się w plecaku 34 l, natomiast latem wystarcza mi już plecak 24-litrowy.

Plecak o pojemności 40-50 litrów sprawdzi się podczas kilkudniowych wycieczek z noclegiem w schronisku/ pensjonacie lub w miejscu, które nie będzie od Ciebie wymagało spakowania karimaty, śpiwora oraz namiotu.

A jeżeli masz zamiar wędrować i spać pod gołym niebem, to dobry będzie dla ciebie model plecaka około 60-litrowego bądź nieco większy – oczywiście pamiętając, że im większy plecak, tym więcej rzeczy spakujesz do środka – a więc ciężar plecaka będzie większy. Podczas dłuższego trekkingu, gdy decydujesz się spać pod namiotem, radzę Ci dobrze przemyśleć, co tak naprawdę potrzebujesz, a co jest zbędne. Im mniej rzeczy, tym bardziej komfortowy będzie marsz i mniejszy ból pleców.

Jakie inne udogodnienia poza optymalną pojemnością warto mieć w plecaku trekkingowym?

Bardzo ważnym aspektem są wszystkie paski, troki, klamry oraz dodatkowe kieszenie zastosowane w plecaku. Zwiększają one jego funkcjonalność i sprawiają, że przenoszenie dodatkowych rzeczy jak na przykład kije trekkingowe, sandały czy bidon nie jest problemem.

Dodatkowe kieszenie zewnętrzne muszą być umieszczone tak, by łatwo i szybko dało się z nich coś wyciągnąć. Standardowo kieszenie znajdują się po bokach i z przodu plecaka, a bardzo wygodnym rozwiązaniem jest też umieszczenie kieszeni na pasie biodrowym, dzięki czemu możemy trzymać tam podręczne przedmioty lub nawet butelkę z wodą.

Wewnątrz plecaka zazwyczaj znajdziemy jeden duży poprzeczny schowek przeznaczony na bukłak na wodę z rurką, umożliwiający picie w trasie. Jeśli nie korzystamy z takiego bukłaka, kieszeń ta sprawdzi się świetnie na przechowywanie dokumentów, map i książek, których nie wyciągamy za często i nie chcemy, by się pogięły.

Klapa i komin to atrybuty plecaków na wymagające wyprawy, choć często wykorzystuje je się też w mniejszych plecakach przeznaczonych na wycieczki. Klapę rozpina się mniej wygodnie niż zamek, ale pozwala za to na regulację stopnia zaciągnięcia i włożenie pod nią dodatkowych rzeczy. Komin jest po to, by plecak w razie potrzeby mógł powiększyć się o kilka brakujących litrów. Pod klapę, tak jak za pomocą troków, można doczepić dodatkowe przedmioty i przewiesić je przez plecak, np. kurtkę czy karimatę. Jeśli wiemy, że będziemy korzystać z tego typu rozwiązań, to sprawdźmy również, czy wybrany przez nas plecak ma przynajmniej po dwa troki po obu stronach, które można swobodnie regulować. Po bokach plecaka można przypiąć bardzo dużo przydatnych rzeczy, np. sandały, śpiwór, tarp czy menażkę.

jaka pojemność plecaka 17 |Na zdjęciu plecak CROSSTRAIL 32 LT ze szlufkami na klapie pozwalającymi na przytroczenie np. kasku, z rozpinanymi pasami bocznymi, mocowaniem na kije trekkingowe i czekan, a także z kieszonkami w pasie biodrowym

Wybierając swój plecak turystyczny należy zwrócić uwagę, czy dostęp do plecaka jest umożliwiony również od dołu. Najczęstszym rozwiązaniem jest oddzielenie komory głównej, tak by w dolnej komorze można było schować śpiwór, dodatkową parę butów lub inne przedmioty. Niektóre z modeli zostały zaprojektowane w taki sposób, że można je otworzyć po kształcę litery „U”, co sprawia, że by wyciągnąć na przykład polar lub koszulkę na zmianę, nie musimy przepakowywać całego plecaka od nowa. Jest to bardzo praktyczne i cenione sobie przez turystów rozwiązanie.

jaka pojemność plecaka 18

Podsumowując - dobry plecak turystyczny to taki, który jest dobrany do Twoich potrzeb oraz jest dobrze dopasowany do Twojej budowy ciała oraz dobrze „leży”. Wybierając swojego towarzysza podróży nie wahaj się o to, by poprosić sprzedawcę o pomoc – pomoże Ci go odpowiednio dopasować i na pewno wskaże kilka modeli, które będą spełniały Twoje oczekiwania.

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty