Plecak do szkoły – co wybrać, aby dziecko było zadowolone?

Plecak do szkoły – co wybrać, aby dziecko było zadowolone?

Spis Treści

  Wrzesień to czas wakacyjnych wspomnień, powrotu do szkoły i biur. Jesień i skracające się dni zachęcają także do organizacji porządków zarówno w domu jak i w swoich prywatnych rzeczach. Dla dzieci powrót do szkoły nie zawsze jest przyjemny i wyczekany, jednak to właśnie przygotowywanie się do nowego roku szkolnego sprawia im najwięcej frajdy. Przegląd przybornika, nowe gadżety, kolorowe długopisy, naklejki, fajne zeszyty i zmiana plecaka to okazja na odświeżenie swoich skarbów i pochwalenie się nowymi nabytkami w szkole. Ładny plecak jednak to nie wszystko, rodzice mają ciężkie zadanie aby kupując szkolny plecak pogodzić wygodę, funkcjonalność i zadowolenie dziecka. Poniżej przygotowałam przydatne wskazówki: na co zwrócić uwagę podczas wyboru plecaka szkolnego dla dzieci.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  plecaki do szkoły 1

  Czym powinien charakteryzować się dobry plecak szkolny?

  Dobry plecak do szkoły powinien charakteryzować się trzema kluczowymi cechami:

  • Być wygodny i wytrzymały
  • Być uniwersalny i funkcjonalny
  • Podobać się dziecku

  Przeglądając plecaki do szkoły (np. w naszym sklepie internetowym, w dziale plecaki dla dzieci),  trzeba wziąć pod uwagę takie, które będą wygodne i zdrowe dla naszych dzieci, a do tego będą im się podobały. Warto zastanowić się nad plecakiem od producentów sprzętu turystycznego, bowiem to właśnie oni stawiają kroki milowe w kwestii udoskonalania budowy plecaków i ich systemów nośnych, tak ważnych dla prawidłowej postawy dzieciaków. W przypadku plecaków dziecięcych największy wybór można znaleźć u dwóch wiodących marek - Jack Wolfskin oraz Deuter.

  plecaki dla dzieci Jack Wolfskin
  A teraz do rzeczy. Jakie są najważniejsze cechy dobrego plecaka szkolnego? Oto one:

  • Rozmiar i pojemność powininny być dostosowane do wieku, wzrostu i zapotrzebowania dziecka. Mały plecak do 10 litrów sprawdzi się w przedszkolu i pierwszych 3 klasach podstawówki, plecak do 20 litrów w szkole podstawowej, a 20 - 30 litrów dla licealistów i studentów. Plecak powinien mieć min. dwie przegrody, w tym jedną wielkości A4. Nie może być za długi, ani za krótki, powinien sięgać maksymalnie kilka centymetrów poniżej linii talii, a jego szerokość nie przekraczać szerokości barków.
  • Wygodne szelki - miękkie, amortyzujące ale i wzmocnione. Ich rozstaw nie może być zbyt wąski bo będą wbijały się w ramiona, zbyt szeroko umiejscowione szelki mogą zsuwać się na boki.
  • Szkolny plecak powinien posiadać wygodny, sztywny i wzmocniony pianką lub gąbką system nośny, który podtrzymuje zawartość i prawidłową postawę kręgosłupa. Mile widziane jest wsparcie odcinka lędźwiowego, otwory wentylacyjne ułatwiające cyrkulację powietrza oraz pasy: piersiowy i biodrowy, wspierające plecy w przypadku cięższej wagi plecaka.
  • Funkcjonalna budowa wnętrza w postaci kieszeni i przegródek ułatwi dziecku organizację oraz równomiernie rozłoży jego ciężar. Do plecaka muszą wejść książki, zeszyty, kanapki, napój, piórnik, klucze, buty i strój na zmianę, a czasem i notebook. To właśnie ilość przegródek oraz kieszeni dodatkowych zewnętrznych i elastycznych bocznych, pomoże w przemyślanym spakowaniu plecaka oraz zabezpieczy przed luźnym lataniem przedmiotów.
  • Warto zwrócić uwagę na jakość plecaka dla dziecka, istone są: wzmocniony dół, materiał odporny na rozdarcia np ARMATECH PLUS 600D Jack Wolfskin, płynnie chodzący zamek błyskawiczny oraz certyfikaty. Dobrze jest także zwrócić uwagę na jego odporność na zabrudzenia i częste pranie.
  • Ważnym aspektem jest bezpieczeństwo, mowa tu o elementach odblaskowych, które zwiększają widoczność dzieci na przejściu dla pieszych i drodze nawet siedmiokrotnie. Takie elementy powinny znajdujdować się na froncie i szelkach plecaka, można je oczywiście także dokupić i doczepić samemu. Ciekawe rozwiązanie zastosowała marka Jack Wolfskin w plecaku BEAMY, umieszczając w nim diody LED firmy OSRAM, zasilane powerbankiem. Tę technologię producent wykorzystywał wcześniej w modelach plecaków rowerowych.

  plecak szkolny BEAMY Jack Wolfskin

  Plecak szkolny BEAMY Jack Wolfskin

  • Wygląd - po wyfiltrowaniu tych kilku modeli plecaków, które okażą się wygodne i funkcjonalne, należy swoje wybory skonfrontować z potrzebami swojej pociechy. Dziecko na pewno będzie Ci wdzięczne za otrzymanie kilku propozycji do wyboru. W końcu dzieci to małe dorosłe, które mają swój gust i też chcą mieć coś do powiedzenia! Plecaki dla dzieci tworzone są obecnie w najciekawszych fasonach i kolorach. Przykładem fantazyjnych plecaków dla najmłodszych są te np. w kształcie głowy wilka od Jack Wolfskin albo głowy lisa od Deuter, które mogą nosić już 2 latki:

  plecak szkolny LITTLE JACK Jack Wolfskin

  Plecak szkolny LITTLE JACK Jack Wolfskin

  plecak szkolny KIKKI Deuter

  Plecak szkolny KIKKI DEUTER

  • Miłym dodatkiem są gadżety, takie jak: adresownik, miejsce na plan lekcji, doczepiana linijka, smycz na klucze itp.

  plecak szkolny

  Wybór plecaka szkolnego a zdrowie dziecka?

  Wspominaną już, jedną z najważniejszych cech dobrego plecaka dla dziecka jest jego waga. Mowa tu o wadze zarówno samego plecaka jak i jego zawartości. GIS sugeruje, że plecak szkolny, nie powienien być cięższy niż 10-15% wagi dziecka. Sam plecak powinien ważyć około 1200 g dla maluchów i 1400 g dla starszych uczniów. Możemy sprawdzić, czy elementy plecaka są wykonane z pianki Eva - jest ona bardzo lekka i wytrzymała, wykorzystywana często do produkcji mat turystycznych i obuwia.

  plecak do szkoły 2
  Źle zapakowany, zbyt ciężki plecak może powodować nie tylko nieprawidłową, pochyloną do przodu postawę i skrzywienie kręgosłupa ale i napięcia mięśni i stawów, bóle bioder, pleców i karku, a nawet zmniejszyć pojemność płuc. W prawidłowej postawie pomóc może typ plecaka oraz jego budowa.
  W pierwszych latach szkolnych dobrze sprawdzą się tornistry, które są wytrzymałe i rozkładają równo ciężar na plecach. Plecaki z dosyć swobodnym układem komór lepiej zadziałają u starszaków, którzy mają silniejsze plecy, a z czasem zawartość ich plecaka potrafi się zmniejszać. Plecaki z systemem walizkowym nie są specjalnie polecane. Plecaki na kółkach nie sprawdzą się na nierównej powierzchni i podczas korzystania ze schodów, ponadto stelaż z kółkami i rączką stanowić będą dodatkowe obciążenie plecaka, a ciągnięte jedną ręką mogą prowadzić do asymetrii tułowia.
  Pamiętajmy o zwróceniu szczególnej uwagi na aspekt budowy plecaka. Mile widziane jest wsparcie odpinanym pasem biodrowym i piersiowym oraz regulacja szelek umożliwiająca ich równomierne zaciągnięcie. W przypadku systemów nośnych, producent Jack Wolfskin w swoich plecakach dla dzieci proponuje dwa rodzaje budowy plecaka:

  • SNUGGLE UP: wygodny system nośny z szerokimi paskami na ramiona, równomiernie rozkładający ciężar
  • ACS TIGHT: elastyczny, całkowicie przylegający do ciała system nośny o regulowanej wysokości zapewniający doskonałą wentylację

  Szkielet dziecka kształtuje się do około 17 roku życia - dlatego tak istotne jest, aby zadbać o niego już od najmłodszych lat.

  plecak do szkoły 4

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Plecak do szkoły dla dziewczynki – jaki wybrać?

  Plecaki dla dziewczynek wyróżniają się przede wszystkim motywem i kolorem. Często są to plecaki w kolorze różowym, miętowym, błękitnym, pomarańczowym czy czerwonym. Pamiętajmy, że dziewczynki lubią się stroić, a ich dodatki mają być spójne z ich hobby i ulubioną tematyką. Wybór jest ogromny: zwierzęta, przyroda, serca, piórka, elementy tropikalne, motywy z bajki np. Kraina Lodu, Barbie itp. Córcia powinna mieć możliwość wybrania wymarzonego plecaka, jednak motyw powinien być na tyle uniwersalny, aby nie znudził się w ciągu roku czy dwóch. Dziewczyny także przywiązują większą wagę do zawartości swojego plecaka, dlatego uszczęśliwi je duża ilość przegródek i dodatków: miejsc na długopis, piórnik, portfel, klucze, maskotki. Przykładem uniwersalnego dziewczęcego plecaka powyżej 6 roku życia jest model Little TRT od Jack Wolfskin.

  plecak szkolny LITTLE TRT Jack Wolfskin

  Plecak szkolny dla dziewczynki LITTLE TRT Jack Wolfskin

  Plecak do szkoły dla chłopca – jaki wybrać?

  Chłopcy lubią mieć swoją prywatną rzecz w postaci plecaka, jednak rozpierająca ich na przerwie energia częściej skutkuje rzuceniem go pod salę lub w kąt korytarza i pognanie z kolegami w celu załatwiania swoich "spraw". Wobec tego plecak chłopięcy szczególnie w klasach powyżej 3 powinien być wytrzymały i w ciemnych kolorach - szarym, czarnym, granatowym. Najczęściej wybierane są plecaki z motywami piłkarskimi, dużą ilością grafik czy prezentujące postaci z gier. Chłopcy nie lubią przekombinowania - ważniejsza dla nich od gadżetów będą dwie duże komory w których pomieszczą swój cały męski dobytek.
  chłopięcy plecak szkolny LITTLE TRT Jack Wolfskin

  Plecak szkolny dla chłopca LITTLE TRT Jack Wolfskin

  Pamiętajmy, że w czasach w których social media i wygląd zewnętrzny mogą nas określać, (a szczególnie podatne na opinię rówieśników są właśnie dzieci) znane logo producenta także może być dla naszych podopiecznych ważne.

  Polecane modele plecaków szkolnych

  Poniżej przygotowałam zestawienie top plecaczków dla dzieci, z podziałem na ich poszczególne cechy, które pozwolą zauważyć różnice miedzy nimi. Przy wyborze kierujmy się wskazówkami, które zostały opisane w pierwszym akapicie:

  Jak odciążyć plecak szkolny dziecka?

  Wiemy już na co zwracać uwagę wybierając plecak szkolny dziecka, jednak sprytne wskazówki pozwolą nam dodatkowo odciążyć plecak już po jego zakupie:

  • Przy pakowaniu plecaka, nauczyć dziecko starej, dobrej, harcerskiej zasady: ciężkie rzeczy zawsze idą na sam dół plecaka, a lżejsze na górę;
  • Rzadziej używane książki i atlasy oraz buty na zmianę powinny więcej czasu spędzać w szafce szkolnej niż w plecaku;
  • Zamiast pakować ciężką wodę, albo dawać pieniążki na napój (nie upilnujesz aby dziecko kupiło sobie wodę mineralną zamiast soku / gazowanego napoju) zainwestuj w półlitrową butelkę z filtrem, pamiętaj aby miała ciekawy wzór;
  • Nie pakuj kanapek w pudełko, a w woskowe, ekologiczne, wielorazowe woskowijki lub wielorazowy papier;
  • Wybierzcie z dzieckiem cienkie zeszyty z miękką oprawą;
  • Dopilnuj aby dziecko ograniczyło ilość przyborów do tych najważniejszych danego dnia;
  • Wybierz możliwie najlżejsze buty na zmianę;
  • Uczul dziecko, aby nosiło plecak na obu ramionach;

  Zawsze sprawdź jak dziecko zachowuje się pod wpływem ciężaru plecaka - czy "zatacza się", zgłasza zbyt duży ciężar, sprawdź także samemu jak oceniasz jego wagę.

  plecaki do szkoły

  Plecak turystyczny dla dziecka - jaki wybrać?

  Warto wspomnieć, że wybierając się na rodzinną czy szkolną wycieczkę, także powinniśmy wybrać dobry plecak turystyczny dla dziecka. Na dłuższą wyprawę nie możemy pakować dziecka do plecaka szkolnego, bo jego cechy nie są do tego przystosowane. Dziecięce plecaki turystyczne mogą mieć pojemność: już od 8 do 40 litrów, ale przede wszystkim mają dostosowany do ich wzrostu, lub regulowany system nośny. Ważne jest odciążenie pleców poprzez wybór modelu posiadającego odczepiany i regulowany pas biodrowy, pas piersiowy oraz szelki na ramiona. W turystycznym plecaczku dla dzieci powinien znajdować się ekwipunek o możliwej jak najniższej wadze m.in. bidon, czapeczka, polar, kurtka przeciwdeszczowa, przekąski i ulubiona zabawka.

  plecaki turystyczne dla dzieci

  Czym się różni dziecięcy plecak turystyczny od szkolnego? Plecaki turystyczne nie posiadają komór, mają za to dodatkowe elementy i cechy, takie jak:

  • Pokrowiec przeciwdeszczowy
  • Zaczepy mocujące na kijki
  • Oddychający tylny panel
  • Elastyczne kieszenie boczne
  • Zamkniecie na klapę z klamrą
  • Dołączona mata do siedzenia
  • Materiały i technologie odporne na rozdarcia i promienie UV

  Przykładem takich plecaków turystycznych dla dzieci są plecaki marki Jack Wolfskin i Deuter, które można znaleźć w naszym sklepie internetowym w dziale plecaki turystyczne dla dzieci.

  dziecięce plecaki turystyczne

  Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się przydatne, a wybór dobrego plecaka szkolnego będzie łatwiejszy niż zwykle. Plecak dla dzieci potrafi służyć od 2 do 5 lat, a czasem i dłużej dlatego cena także powinna być uśredniona - nie za wysoka ani nie za niska. Postawmy na kompromis, zwróćmy uwagę na jego walory zdrowotne, jakość materiałuów z których jest zrobiony oraz uniwersalny design, który nie pozwoli dziecku na humory związane z chęcią częstej zmiany plecaka na nowy. Wiele także zależy od szkoły do której chodzi lub pójdzie nasza pociecha. Niektóre dbają o to, aby dzieci nie musiały nosić codziennie pomocy szkolnych, udostępniając im szafki i dostosowując program nauki. Niestety taki stan rzeczy nie jest normą, wtedy warto posłużyć się wskazówkami dotyczącymi odciążania plecaków. Na sam koniec, wszystkim rodzicom, dzieciom i studentom rozpoczynającym nowy rok szkolny życzę wysokich ocen i przyjemności ze zdobywania nowej wiedzy.  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.