Jaki plecak na rower wybrać?

Jaki plecak na rower wybrać?

Spis Treści

  Jazda na rowerze to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, świetna zabawa i okazja do zadbania o swoją kondycję – oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy najodpowiedniejszy dla nas modelu roweru i praktyczny plecak na rower, który sprawdzi się podczas każdej wyprawy. Wbrew pozorom pytanie o to, jaki plecak na rower jest najlepszy, nie jest wcale takie oczywiste – w końcu każdy z nas będzie kierował się własnymi preferencjami. Czy mimo tego jest coś, w co powinien być wyposażony funkcjonalny i praktyczny plecak na rower? Czym kierować się przy jego zakupie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jaki rodzaj bagażu wybrać?

  Najprościej podzielić sposoby transportowania większej ilości rzeczy na rowerze na torby, sakwy oraz plecak. W przypadku krótkich rowerowych wypadów, podczas których potrzebne rzeczy jesteśmy w stanie ograniczyć do niezbędnego minimum, możemy zdecydować się na małą torbę, którą można przytwierdzić do roweru. W tym zakresie producenci oferują nam:

  • torby mocowane na ramie;
  • torby mocowane pod ramą;
  • torby mocowane pod siodełkiem.

  W przypadku większego ekwipunku możemy zdecydować się na wybór tradycyjnego plecaka lub sakwy plecaka na rower.

  Sakwy wymagają  bagażnika rowerowego, co może być minusem - szczególnie gdy patrzymy na wagę roweru i zależy nam aby był jak najlżejszy. Sakwy rowerowe  są jednak świetnym rozwiązaniem na wielodniowe wyprawy rowerowe, w których zabieramy ze sobą sprzęt i ekwipunek na dłuższy wypad. Nie oznacza to, że nie można ich stosować w codziennym użytkowaniu, np w czasie przejazdów do pracy czy krótszych wycieczek.

  rower trekkingowy z sakwami przednimi i tylnymi, na wielotygodniową wyprawę

  Alternatywną formą transportu rzeczy na rowerze jest plecak. To idealne rozwiązanie na krótkie kilkugodzinne czy nawet jednodniowe wycieczki, a także na codzienne dojazdy do szkoły czy pracy.  Dobrze dobrany plecak na rower doskonale sprawdzi się podczas takiej jazdy i pozwoli zawsze mieć przy sobie niezbędne przedmioty oraz dokumenty. A dodatkowo nie wymaga od nas specjalnych uchwytów, bagażnika i innych form mocowania bagażu - możemy go używać przy każdym modelu roweru.

  Jaki plecak na rower wybrać?

  Niby na pierwszy rzut oka plecak na rower nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak jest kilka aspektów, na które warto spojrzeć przy jego wyborze.

  Waga i wielkość - to podstawa. Oczywiście nie chodzi o skrajność w postaci plecaków typowo kolarskich, które są mniejsze i mają opływowy kształt. W mniej skrajnej wersji plecaki przeznaczone dla rowerzystów są po prostu mniejsze i lżejsze od ich odpowiedników typowo turystycznych (wycieczkowych). Wynika to głównie z komfortu - nikt nie lubi wozić w zgiętej pozycji rowerzysty ciężarów na plecach.

  System nośny: Wybierając plecak na rower warto zwrócić uwagę na wygodny system nośny. Komfort to podstawa, szczególnie gdy przez dłuższy czas jest się w jednej pozycji. Trzeba więc zwrócić uwagę na wyprofilowanie systemu nośnego, aby był maksymalnie wygodny, nie uwierał, nie ocierał ramion, bioder czy obojczyków.

  Plecak na rower powinien być wyposażony w regulowany pas piersiowy (który uniemożliwi zsuwanie się pasów nośnych i przesuwanie plecaka względem osi kręgosłupa) oraz w pas biodrowy, który ustabilizuje plecak na korpusie rowerzysty. Regulacja tego pasa powinna umożliwić dostosowanie plecaka do swojej budowy ciała.

  Pas biodrowy umieszczony w klasyczny sposób (jak w wymienionych wyżej plecakach wycieczkowych) mógłby ograniczać ruchy bioder, dlatego często plecaki projektowane z myślą o zaawansowanych rowerzystach odróżnia pas umieszczony nieco wyżej. Taka konstrukcja dostosowuje się do mechaniki ruchów podczas jazdy na rowerze.

  Z systemem nośnym związany jest też tzw system wentylacji na plecach. Zazwyczaj stosuje się dwa rozwiązania -  jednym z nich jest siatka oddzielająca plecy od stelaża, dzięki czemu w powstałej przestrzeni następuje cyrkulacja powietrza. Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie w systemie nośnym specjalnych gąbek tworzących tunel wentylacyjny wzdłuż kręgosłupa i w tak powstałej przestrzeni następuje wymiana powietrza.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Wyposażenie plecaka na rower

  Jak wiemy wszystko ma swoje plusy i minusy, więc wydaje mi się, że zastanawiając się "jaki wybrać plecak na rower?" warto przede wszystkim kierować się wygodą. 

  Bukłak na wodę. Wśród dodatkowych elementów, w które powinien być wyposażony plecak na rower warto zwrócić uwagę na możliwość zamocowania bukłaka na wodę z wężykiem doprowadzającym. Można pomyśleć, że to mało istotny gadżet, ponieważ w rowerze zazwyczaj są zamontowane koszyki na bidony. Bukłak ma jednak na pewno większe znaczenie w przypadku osób, które lubią pić w trakcie jazdy, a jego posiadanie nie wymusza na nas konieczności zatrzymywania się, by uzupełnić płyny. Poza tym w bukłaku zmieścimy większą ilość wody, niż w bidonie.

  Bezpieczeństwo: niektóre z modeli plecaków na rower posiadają praktyczne wzmocnienia, które stanowią dodatkową ochronę dla kręgosłupa w momencie zderzenia i upadku.

  Elementy odblaskowe: plecaki rowerowe są dopracowane w najmniejszych szczegółach, takich jak odblaski, które stanowią dodatkową ochronę szczególnie po zmroku (a to już bezpośrednio ma wpływ na nasze bezpieczeństwo).

  Mocowanie kasku i światła - w plecakach na rower są zaprojektowane zwykle uchwyty np na światełko lub np kask, którego w tym momencie z jakiś względów nie mamy na głowie - w czasie postoju czy oczekiwania na pociąg. Zwróćmy uwagę zarówno na jakość mocowania, jak i jego wielkość – najlepiej upewnić się, czy nasz kask rzeczywiście się do niego zmieści i czy możliwy jest wówczas dostęp do plecaka. 

  Kieszonki. Dodatkowymi udogodnieniami mogą być niewielkie kieszonki przy pasie biodrowym (jak np. w plecaku Jack Wolfskin Moab Jam), np. na telefon lub klucze, dzięki którym nie musimy ściągać plecaka i szukać w większej kieszeni drobiazgów potrzebnych "od ręki".  Wydaje się, że to drobiazg, a jednak właśnie takie drobiazgi i dopracowane detale pozwalają na dobranie plecaka, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i preferencjom.

  Plecak Moab Jam 24 firmy Jack Wolfskin

  Pokrowiec przeciwdeszczowy - wiele tkanin  z których są wykonywane plecaki nie chronią ich zawartości przed zamoknięciem. Bardzo ważnym elementem wyposażenia plecaka (nie tylko na rower zresztą) jest pokrowiec przeciwdeszczowy, który w razie załamania pogody można skutecznie zamocować na plecaku. Większość plecaków marki Jack Wolfskin zawiera w komplecie taki pokrowiec, więc nie ma potrzeby dodatkowego szukania i zakupu kompatybilnego modelu.

  Często plecak na rower to nie tylko mały, zaawansowany technicznie plecak do szaleństw w bardzo wymagającym terenie. Coraz częściej rower jest używany jako codzienny środek transportu, dlatego jego wygląd musi też pasować do miejskiego outfitu i charakteru użytkowania. Producenci odpowiadają również na takie potrzeby projektując np. kieszeń na komputer lub tablet oraz licznych przegródek i organizer, zamiast kieszeni na bukłak (np. w plecaku Deuter Giga Alpine).

  Ponadto miejskie plecaki rowerowe mają nieco bardziej pękaty kształt, umożliwiający zabranie ze sobą wszystkiego, co jest potrzebne, bez konieczności ograniczania się. A z myślą o kobiecych użytkowniczkach rowerów powstał model Deuter Bike I 18 SL, co pokazuje, że producenci myślą o plecakach na rower w szerszym kontekście i wieloaspektowo, nie tylko pod kątem użytkowania ale też wyglądu.  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.