Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Spis Treści

  Podczas wypraw trekkingowych, niezależnie od ich długości i warunków, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć, oprócz doboru właściwej odzieży niezwykle ważny jest też wybór dobrego plecaka turystycznego. To w końcu tam pomieścimy cały niezbędny ekwipunek. Zastanawiasz się, jaki plecak trekkingowy będzie najlepszy dla Ciebie? Dowiedz się, czym się kierować przy wyborze!

  Pojemność - jaki plecak trekkingowy będzie odpowiedni?

  Pierwszym parametrem, na jaki zwykle warto zwrócić uwagę, będzie pojemność plecaka turystycznego. Te mniejsze, do 35 litrów, będą najlepsze na krótkie, np. jednodniowe wyprawy. Bardzo często ich wnętrze podzielone jest na przegrody i kieszenie, co ułatwi odnalezienie poszczególnych drobiazgów, ale też zmniejszy nieco jego pakowność. Zastanawiając się, jaki plecak trekkingowy wybrać, warto przemyśleć też, czy potrzebujemy mocnego usztywnienia, czy raczej wolimy postawić na mniejszy ciężar.

  Średnie plecaki, o pojemności od 35 do 60 litrów, przydadzą się na kilkudniowe wycieczki, zwłaszcza wtedy, gdy postanowiliśmy nocować pod namiotem. Tutaj znacznie częściej trafimy na te jednokomorowe, ewentualnie z kilkoma mniejszymi kieszeniami, np. z siatki. Umożliwi to spakowanie wszystkich rzeczy w dowolny sposób tak, aby pomieścić ich jak najwięcej na jak najmniejszej przestrzeni.

  Duże plecaki - powyżej 60 litrów, przeznaczone są na długie wyprawy, najczęściej w trudnych warunkach, na które musimy spakować znacznie więcej akcesoriów i żywności. W innym przypadku inwestycja w nie będzie opłacalna, choćby dlatego, że nie należą one do najlżejszych. Takie plecaki również najczęściej bywają jednokomorowe, jednak na zewnątrz zwykle mają zamontowane, np. specjalne uchwyty czy kieszenie, aby dodatkowo zwiększyć ich praktyczność i pakowność. Dlatego decydując, jaki plecak trekkingowy kupić, powinniśmy przede wszystkim określić typ, a przede wszystkim długość naszej wyprawy.

  Jaki plecak turystyczny wybrać? Postaw na system nośny!

  Jedną z najważniejszych rzeczy w plecaku trekkingowym będzie jego system nośny. Większe modele często wyposażone są w stelaż, który dodatkowo je usztywnia, zwiększając tym samym komfort użytkowania. Współczesne stelaże wykonane są najczęściej z lekkiego aluminium, możemy więc wybrać je bez obaw przed zbyt dużym obciążeniem. Zwróćmy też uwagę, aby poza wygodnymi szelkami nasz plecak miał również odpowiednio regulowany pas biodrowy, ewentualnie piersiowy. Zapewni to jego dobre przyleganie do pleców, co jest niezwykle ważne w przypadku wypraw trekkingowych.

  Najlepsze plecaki turystyczne - materiał i wentylacja

  Jaki plecak trekkingowy zapewni nam komfort nawet w trudnych warunkach? Przede wszystkim ten z nieprzemakalnego materiału. Obecnie na rynku królują tkaniny sztuczne, w tym nylon i poliester. Dzięki nim odpowiednio zabezpieczymy zawartość plecaka. Nieco inaczej wygląda sprawa z jego częścią, która będzie przylegać do naszych pleców. Przede wszystkim powinna być oddychająca. Warto zdecydować się na te o anatomicznym kształcie, pokryte szybkoschnącą siateczką. Dzięki temu zapobiegniemy poceniu pleców, a więc poczuciu dyskomfortu i otarciom.

  Jaki plecak trekkingowy wybrać - budowa

  Poza wielkością plecaka i ilością komór, warto zwrócić również uwagę na elementy dodatkowe. Tzw. komin potrafi zwiększyć objętość plecaka, a dzięki wyposażeniu go w ściągacz możemy stopniowo ją zmniejszać, np. w miarę ubywania z niego żywności. Zapewnia również znacznie większą elastyczność, gdy zastanawiamy się, jak spakować plecak na wyjazd. Z kolei zamontowana u góry plecaka klapa pomoże nam lepiej chronić jego zawartość. Nie bez znaczenia są również dodatkowe uchwyty, np. na kijki trekkingowe.

  Wiesz już, jaki plecak trekkingowy wybrać? Postaw na jakość! Sprawdź naszą ofertę plecaków turystycznych i wybierz ten idealny dla siebie!  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.