Jakie skarpety wybrać w góry? Na co zwrócić uwagę dobierając skarpety do górskich wycieczek?

Jakie skarpety wybrać w góry? Na co zwrócić uwagę dobierając skarpety do górskich wycieczek?

Spis Treści

  Skarpetki: bez względu na to czy są krótkie, długie, trekkingowe, miejskie, w kwiatki czy w paski- potrzebujemy ich! Utrzymują ciepło w naszych butach, dodają komfortu chodzenia, a czasem są po prostu modne.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jakie są cechy dobrych skarpet na górskie wycieczki?

  Nie istnieją niestety skarpetki idealne, którą założymy i mamy 100% pewności że podczas górskiej wyprawy nic się nie wydarzy. Ale jeśli podczas wybierania będziemy pamiętali o kilku bardzo ważnych zasadach, nasz komfort chodzenia na pewno się zwiększy.

  • Odpowiednia wysokość, dopasowana do naszej stopy oraz obuwia.
  • Oddychająca tkanina. Zachowująca świeżość latem i utrzymująca ciepło zimą.
  • Dopasowana skarpetka do naszej stopy, nie do buta.

  skarpety wysokie i niskie

  Amortyzacja i wysokość skarpet

  Dobrze dobrane, ciepłe skarpety podnoszą komfort chodzenia po górskich szlakach. Mają różne strefy, w których materiał jest grubszy lub cieńszy, dodatkowe elementy na kostkach i palcach, które jeszcze bardziej chronią naszą stopę przed otarciami.

  Podczas upałów przeciętna para stóp traci nawet do kieliszka wody. Grubsze skarpety trekkingowe zimowe są zazwyczaj cieplejsze i zapewniają większą amortyzację. Na dłuższe wycieczki warto zabrać ze sobą kilka skarpet o różnych grubościach na wypadek, gdyby zaczęły się tworzyć pęcherze. Przy mniejszej amortyzacji, skarpety trekkingowe na lato mogą powodować większą ilość otarć, ale ważne jest, aby poeksperymentować i sprawdzić, jaka grubość skarpety do chodzenia po górach sprawdza się dla nas i naszych butów.
  Upewnij się, że skarpetki nie mają fałd ani zmarszczek po założeniu butów, ponieważ mogą tworzyć punkty nacisku, które mogą prowadzić do powstawania niechcianych i bolesnych ran.

  dobór skarpet

  Jak dobrać odpowiedni rozmiar skarpet?

  Warto znać rzeczywisty rozmiar stopy, a nie buta. Podczas wybierania skarpet zwróć uwagę na ich dopasowanie do palców i pięty. Prawidłowa długość jest kluczowym kryterium. Jeśli skarpeta jest za długa, zwinie się na palcach. Jeśli jest za krótka, będzie naciskała na stopę a oba przypadki wywołują ból i pęcherze. Dlatego ważne jest abyśmy przed wyborem skarpet dokładnie zmierzyli stopę. Dopiero po zmierzeniu stopy możemy dobrać idealne skarpety górskie oraz buty.

  Jak poprawnie zmierzyć długość stopy do skarpetki?

  • Postaw stopę na kartce papieru na płaskim podłożu (płytka, panele itp.)
  • Następnie zaznacz linie przy pięcie oraz przy najbardziej wystającym palcu (linie powinny być do siebie prostopadłe)
  • Mierzymy odległość między dwiema liniami.

  skarpety trekkingowe

  Skarpety trekkingowe na zimę

  Ponieważ skarpetki mają bezpośredni kontakt ze skórą stóp, noszenie najlepszych, wygodnych skarpet do wędrówek zimowych utrzyma dynamikę wędrówki.
  Zimowe skarpety górskie zapewniają idealne wsparcie, utrzymują ciepło stóp i gwarantują, że nasze zimowe wyprawy staną się przyjemniejsze. Wydajne tkaniny pomagają wchłaniać i rozpraszać całą tę wilgoć. Oto najczęściej wybierane opcje.

  Skarpety z wełny merynosów

  Merynosy to gatunek owiec górskich pochodzących z Azji, który musiał zmagać się z ekstremalnie trudnymi warunkami atmosferycznymi - w dzień upały, w nocy mrozy. Ich włókna są drobne, wolne od swędzenia. Praktycznie zastąpiły drapiące skarpetki wełniane z poprzednich generacji. Ich największą zaletą jest to, że są termostatyczne (regulują temperaturę). Wełna pomaga stopom pozostać suchym w większości warunków, na powierzchni znajdują się samoczyszczące łuski, dzięki którym wełna usuwa nieprzyjemne zapachy oraz posiada właściwości przeciwbakteryjne. Większość skarpet wełnianych wykorzystuje mieszanki wełny i materiałów syntetycznych dla lepszej trwałości i szybszego suszenia.

  • Plusy: Wygodne w chłodnych lub ciepłych warunkach, wchłaniają i odprowadzają wilgoć
  • Minusy: wysycha nieco wolniej niż syntetyki, droższe. Pranie wymaga większego zaangażowania oraz środka do prania wełny.

  skarpety merino

  Skarpety bawełniane

  Bawełna nie jest zalecana do aktywnych zastosowań. Problem ze skarpetami ze 100% bawełny polega na tym, że absorbują one pot, szybko go wchłaniają i powoli wysychają, co jest idealną receptą na pęcherze.

  • Plusy: Wygodne do nieaktywnych zastosowań, niedrogie.
  • Minusy: Nie zalecane do aktywnego noszenia.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak prać i konserwować skarpety

  Jak prać w pralce skarpetki wełniane?

  • Odwróć skarpetki na lewą stronę i włóż je do torby z drobnej siatki, a następnie do pralki.
  • Używaj bardzo łagodnego detergentu, ustaw pralkę na cykl „dzianiny” lub „wełny”, (jeśli twoja pralka taki posiada) ponieważ są one znacznie łagodniejsze.
  • Ustaw go na najniższy możliwy cykl wirowania, co pomoże uwolnić część wilgoci bez nadmiernego rozciągania tkanin.
  • Po wyjęciu z pralki zwiń skarpetki w ręcznik, aby wchłonęły wodę i połóż jest na płasko. Nie wykręcaj, nie ściskaj ani nie wieszaj skarpet, ponieważ może to poluzować i wypaczyć kształt tkaniny.

  Jak ręcznie prać wełniane skarpety w domu?

  • Napełnij miskę zimną lub letnią wodą i pozwól im moczyć się przez dziesięć minut.
  • W razie potrzeby użyj łagodnego detergentu aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Nie szoruj ich, ponieważ może to poluzować i uszkodzić tkaninę.
  • Przepłucz ciepłą wodą, a następnie zwiń je w ręcznik, aby wycisnąć nadmiar wody. Na koniec połóż je płasko do wyschnięcia.

  Uwaga! Staraj się, aby wełniane skarpety nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

  skarpety i pies

  Skarpety do biegania po górach

  Niektóre skarpetki najlepiej nadają się na długi bieg, podczas gdy inne są przeznaczone na ciężki poranek na szlaku. Niezależnie od rodzaju, wciąż istnieje kilka funkcji, które powinna pochwalić się każda skarpeta do biegania, takich jak zapobieganie pęcherzom i utrzymywanie suchości palców podczas mokrych biegów.
  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu biegacze sięgali po parę 100% bawełnianych skarpet, zanim wyszli za drzwi. Jednak w dzisiejszych czasach dobra para skarpet do biegania będzie wykonana z materiałów pochłaniających wilgoć, takich jak poliester, akryl, a nawet mieszanka wełny i nylonu. Przede wszystkim dobrze dopasowana skarpeta powinna spełniać trzy czynności: chronić stopy, dawać komfort noszenia i odprowadzać wilgoć.
  Oprzyj się pokusie, aby po prostu kupić parę „skarpet sportowych”. Poszukaj pary zaprojektowanej specjalnie do biegania, nawet jeśli są drogie. Jeśli lubisz amortyzację, wypróbuj grubszą skarpetę. Jeśli w twoim bucie jest zbyt ciepło, wybierz lżejszy i cieńszy model.
  Jeśli masz problemy z ocieraniem się pięty o but, możesz wybrać skarpetkę za kostkę, lub te, które mają zakładkę z tyłu. Chodzi o to, aby wybrać skarpetę na podstawie twoich osobistych potrzeb w zakresie biegania.  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.