Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek? Dowiedz się więcej o szczytach Tatr!

Karol Wiadomy 22/11/2018

Tatry są powszechnie znane chyba każdemu amatorowi pieszych wycieczek. Fenomenalne widoki, malownicze otoczenie przyrody i różnorodność krajobrazów – wszystko to czeka na nas w tej części Karpat. Ci z nas, którzy wspinaczką górską zajmują się już od dłuższego czasu, z pewnością mają na swoim koncie niejeden ze szczytów Tatr. Tych bowiem nie brakuje i każdy znajdzie szlak odpowiadający swoim możliwościom.

- CZYTAJ TAKŻE -

Malownicze i najwyższe pasmo Karpat

Tatry to najwyższe i jedno z najpiękniejszych pasm w łańcuchu Karpat. Znajduje się w Łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Długość Tatr, mierzona od południowo-zachodnich podnóży Ostrego Wierchu Kwaczańskiego do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu wynosi w linii prostej 57 km. Długość wzdłuż grani głównej, która przebiega od Huciańskiej Przełęczy na zachodzie do Zdziarskiej Przełęczy na wschodzie, wynosi 80 km.

Tatry dzieli się na Tatry Zachodnie (gdzie najwyższym szczytem jest Bystra o wysokości 2248 m) i Tatry Wschodnie (najwyższym szczytem Tatr Wysokich jest Gerlach mierzący 2655 m, a Tatr Bielskich Hawrań o wysokości 2152 m). Granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wschodnimi stanowi przełęcz Liliowe oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (mieszczące się na terytorium Polski) oraz Dolina Cicha Liptowska (znajdująca się po stronie Słowacji).

Najwyższe szczyty Tatr

Możemy wskazać kilka najwyższych szczytów Tatr, w zależności od ich położenia i terytorium, na jakim się znajdują:

 • najwyższym szczytem w Tatrach jest Gerlach o wysokości 2654 m n.p.m., który znajduje się po słowackiej stronie. Jest on także najwybitniejszym szczytem całych Karpat;
 • najwyższym szczytem Tatr polskich są Rysy – wierzchołek północno-zachodni ma 2499 m n.p.m. i przebiega przez niego granica polsko-słowacka;
 • najwyższym szczytem znajdującym się w całości w Polsce jest Kozi Wierch mierzący 2291 m n.p.m.;
 • najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich jest Bystra o wysokości 2248 m n.p.m.;
 • najwyższym polskim szczytem w Tatrach Zachodnich jest Starorobociański Wierch mierzący 2176 m n.p.m.;
 • najwyższym szczytem Tatr Zachodnich, który znajduje się w całości w Polsce jest Twarda Kopa o wysokości 2026 m n.p.m. Z racji na niewielką wybitność tego szczytu, najczęściej podawany jest Giewont mierzący 1894 m n.p.m.

- CZYTAJ TAKŻE -

Szczyty Tatr wedle wysokości

Najwyższe szczyty Tatr według kolejności, które mierzą powyżej 2500 m n.p.m. to:

 1. Gerlach (2655 m),
 2. Pośredni Gerlach (2642 m),
 3. Zadni Gerlach (2638 m),
 4. Łomnica (2634 m),
 5. Lodowy Szczyt (2627 m),
 6. Durny Szczyt (2621 m),
 7. Lawinowy Szczyt (2606 m),
 8. Lodowa Kopa (2603 m),
 9. Mały Gerlach (2601m),
 10. Gerlachowska Kopa (2600 m).

Odpowiednia odzież i sprzęt turystyczny podstawą bezpiecznej wędrówki

Wyruszając w górne partie terenu, nie możemy zapomnieć o odpowiednim wyposażeniu i odzieży. Jeśli planujemy wyprawę na jeden ze szczytów Tatr, to warto upewnić się, że posiadamy w swojej szafie:

 • kapelusze damskie: nawet podczas chłodniejszych miesięcy nie należy bagatelizować działania promieni słonecznych. Zanim przyjdzie pora na zimową czapkę, pamiętajmy o kapeluszach damskich, które uchronią nasza głowę przed nadmiernym promieniowaniem UV i zapewnią optymalną regulację wilgoci;
 • spodnie trekkingowe: praktyczne, funkcjonalne i wygodne. W zależności od wybranego przez nas rodzaju materiału, sprawdzą się zarówno podczas cieplejszych, jak i chłodniejszych miesięcy. Spodnie trekkingowe zapewnią komfort noszenia, a także skuteczną ochronę przed uszkodzeniami i działaniem czynników zewnętrznych;
 • kurtka puchowa damska: uniwersalne okrycie wierzchnie na chłodniejsze miesiące, które powinno znaleźć się w szafie każdej miłośniczki górskich wędrówek. Wybierzmy model, który zapewni odpowiednie ciepło i nie będzie krępował ruchów podczas intensywnej wspinaczki. Renomowani producenci oferują niebywale lekkie i funkcjonalne kurtki puchowe damskie, które z łatwością schowamy do plecaka, gdy wyruszamy na jeden ze szczytów Tatr. Planując wędrówkę w wyższe partie gór, należy liczyć się z gwałtownym spadkiem temperatury i zmiennymi warunkami pogodowymi.

Planujesz wyjazd w góry i zdobycie jednego ze szczytów Tatr? Odwiedź sklep internetowy z odzieżą turystyczną E-horyzont, w którym znajdziesz potrzebny sprzęt i odzież!

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty