Często jestem nazywana współczesnym nomadem. Ciągle mnie coś gna, nie potrafię usiedzieć w miejscu, angażuję się w wiele projektów, zawodowo i prywatnie dużo się przemieszczam. Uwielbiam przy tym kontakt z naturą, przestrzeń i wolność.
Kim jest Joanna Hewelt?
Opowiedz nam o swojej pasji
Trenuję psy do zadań specjalnych. Ponad 10 lat w grupie ratowniczej, razem z moimi psami uczestniczyłam w akcjach poszukiwawczych, głównie zaginionych w lasach, otwartych terenach, ale również w trudnych zagranicznych misjach po trzęsieniu ziemi. Obecnie zaangażowana jestem w sport z psami, uczestniczę w zawodach, startuję w mistrzostwach, jako instruktorka zajmuję się też przygotowaniem innych zawodników.
Jak to wszystko się zaczęło?
Od dziecka kochałam zwierzęta, jako mała dziewczynka spędzałam dużo czasu jeżdżąc na koniach a marzyłam o własnym psie, który będzie mądry i oddany jak Lassie... Kiedy byłam nastolatką rodzice pewnego dnia podarowali mi pięknego labradora. Razem z nim totalnie wsiąknęłam w treningi i pracę z psami. Kolejne lata poświęciłam na rozwój w tym kierunku, zdobywanie doświadczenia i wiedzy. Z czasem pojawiły się u mnie kolejne psy, a ja razem z nimi podróżowałam po całym świecie. Na początku tylko jako zawodnik, w pewnym momencie postanowiłam porzucić pracę w korporacji i zostałam instruktorem szkolenia psów, a moja pasja objęła również moje życie zawodowe.
Jakie są Twoje bliższe i dalsze cele do zrealizowania?
Obecnie bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Mój kalendarz na ten rok był pełen wyjazdów – teraz wszystko zależy od tego jak na świecie będzie wyglądało znoszenie obostrzeń i otwieranie granic. Póki co wszystkie zawody, w tym najważniejsze - Mistrzostwa Świata, zostały odwołane. Tak samo jak seminaria i obozy, które prowadzę w różnych krajach. Postanowiłam wykorzystać sytuację i obecnie skupiłam się na sobie i na własnych psach. Sprawdzam gruntownie nasze zdrowie, pracuję nad formą fizyczną, dużo ćwiczymy w domu. Generalnie wychodzę z założenia by zawsze wykorzystać jak najlepiej to co nam podsuwa los. Od lata jeżeli będzie możliwość planuję wrócić do pracy z innymi zawodnikami, mam nadzieję, że też wkrótce zostaną ogłoszone pierwsze po pandemii zawody.
Jakie były Twoje cele startowe przed pandemią i co jej wybuch zmienił w Twoich planach?
Od kilku lat moje życie kręci się w cyklu rocznym, w którym najważniejszym punktem jest start na Mistrzostwach Świata. Po nim co roku następuje okres roztrenowania, układania nowego planu, zaliczenie kwalifikacji i przygotowanie do kolejnego startu. W tym roku zdobyłam wymagane punkty gwarantujące miejsce w kadrze narodowej. Zazwyczaj w tym czasie bym już intensywnie trenowała z myślą o starcie w Madrycie. Niestety mistrzostwa w Hiszpanii zostały odwołane, dlatego obecnie zmieniamy plany treningowe i będziemy się przygotowywać ponownie do kwalifikacji, które odbędą się prawdopodobnie późną jesienią. Nasz najważniejszy cel obecnie to Mistrzostwa Świata w Szwajcarii na początku czerwca 2021.
Czy kobiecie jest Twoim zdaniem łatwiej czy trudniej rywalizować w Twoim sporcie?
Myślę, że mimo wszystko łatwiej (dowodem czego jest fakt, że kobiety zdecydowanie dominują w tym sporcie). Oprócz twardości i determinacji, cechuje nas cierpliwość i empatia konieczna do nawiązania odpowiedniej relacji z psem. Jesteśmy idealną mieszanką siły i delikatności.
CZYTAJ TAKŻE:
Inspiracje Joanny
Co Cię w życiu napędza?
Wewnętrzny zew by podążać za tym co się kocha, przeżyć swoje życie najpełniej jak to możliwe, być między podobnymi sobie ludźmi, stawiać sobie wyzwania, rozwijać się i cieszyć chwilą.
Czy masz może idolkę, kobietę która Cię inspiruje i motywuje?
Nie mam jednej idolki, idola, ale uwielbiam inspirować się wielkimi sportowcami, pasjonatami. Na ten moment, ze szczególną uwagą obserwuję kobiety, które łączą macierzyństwo ze swoją pasją, jako że sama mam 7 miesięczną córeczkę. A podziwiam i śledzę Martynę Wojciechowską :)
Poznawanie świata według Joanny
Ile Świata już zwiedziłaś i jakie jest Twoje ulubione miejsce?
Razem z moimi psami jeżdżąc po zawodach i warsztatach zwiedziłam większość krajów w Europie, ale nie tylko... Jako prelegent uczestniczyłam w międzynarodowej konferencji w Korei Południowej, jako ratownik uczestniczyłam w misjach w Afryce po trzęsieniu ziemi, a jako zawodnik wyruszyłam startować w głąb Rosji na Syberię (gdzie jechałam z moim psem trzy doby koleją transsyberyjską). Uwielbiam z jednej strony Finlandię za piękną, dziewiczą przyrodę, proste a genialne i nowoczesne rozwiązania w miastach, szkołach... a z drugiej strony Włochy za ich styl, piękno, słońce i co tu dużo mówić- jedzenie.
A miejsce, które najbardziej chciałabyś odwiedzić?
Marzy mi się wyjazd do Australii, Stanów lub Kanady, ponieważ tam jeszcze nie byłam. Plany były na wyjazd tam w zeszłym roku, ale ze względu na duże zmiany w życiu, zostały trochę odsunięte w czasie.
Czym są dla Ciebie podróże?
Przede wszystkim ogromną szansą na rozwój. Lubię podróżować, odkrywać nowe miejsca, wracać do poznanych, obserwować różnice, nawiązywać kontakty. Uwielbiam uczyć się nowych języków poprzez rozmowę z ludźmi, gdzie się pojawiam natychmiast staram się używać miejscowych zwrotów. Pytam się przy tym jak żyją, jakie mają zwyczaje, jakie opinie, bardzo mnie interesuje zwykłe, codzienne życie w różnych miejscach. No i kuchnia- gdzie jestem próbuję natychmiast tego co regionalne. Każda podróż to dla mnie kolekcja nowych wrażeń.
Gdybyś nie mieszkała w Polsce, to gdzie chciałabyś osiąść?
Latem w Finlandii, zimą we Włoszech, na emeryturze w Portugalii :)
Czym kierujesz się przy doborze ubrań i sprzętu, z których korzystasz przy treningach i startach?
Zawody z psami odbywają się zazwyczaj na zewnątrz, dlatego głównie trenuję w terenie, praktycznie codziennie bez względu na porę roku. W ubraniach ważny jest dla mnie komfort termiczny- czasem długo stoję w miejscu obserwując pracę innych osób, czasem bardzo aktywnie ćwiczę z moimi psami. Ważna jest dla mnie odporność na wiatr, deszcz, ale również wysoka oddychalność ubrań. Do tego solidne wykonanie tak by nie podarły się przy pierwszym kontakcie z psimi pazurami. Wygoda, swoboda ruchów to też jest dla mnie niezwykle istotne. Poza treningami spędzam mnóstwo czasu na różnych wyprawach, długich spacerach brzegiem morza czy zdobywaniu szczytów gór. Wysokiej jakości odzież trekkingowa to konieczność w moim życiu.
Na zakończenie
Co chciałabyś przekazać od siebie czytelnikom i czytelniczkom tego wywiadu?
By nigdy nie rezygnowali z siebie, życie jest jedno i warto je zapełnić fantastycznymi wspomnieniami.
* * *
Podczas sesji zdjęciowej Asia korzystała z następujących produktów:
- Spodnie Jack Wolfskin ZENON SOFTSHELL PANTS
- Kurtka Softshellowa Jack Wolfskin NORTHERN POINT WOMEN
- Płaszcz przeciwdeszczowy Jack Wolfskin MONTEREY COAT WOMEN
- Kamizelka Jack Wolfskin JWP VEST W
- Buty Jack Wolfskin TRAIL BLAZE VENT LOW W
- Buty Jack Wolfskin SCRAMBLER LITE TEXAPORE LOW W
- Plecak Jack Wolfskin KINGSTON 22 PACK
CZYTAJ TAKŻE:
- Kobieca Strona Outdooru: poznaj sylwetki inspirujących kobiet - Karolina Sojka
- Kobieca Strona Outdooru: poznaj sylwetki inspirujących kobiet - Wiola Krzak
- Kobieca Strona Outdooru: poznaj sylwetki inspirujących kobiet - Ewa Zwolska
- Kobieca Strona Outdooru: poznaj sylwetki inspirujących kobiet - Karolina Sojka
- Kobieca Strona Outdooru: poznaj sylwetki inspirujących kobiet - Karolina Zysk
- Kobieca Strona Outdooru: Kim jest Magda Lassota? Wywiad z fotografką, podróżniczką i pisarką