Kasprowy Wierch: miejsce, które zachwyci nie tylko miłośników narciarstwa

Kasprowy Wierch: miejsce, które zachwyci nie tylko miłośników narciarstwa

Spis Treści

  Kasprowy Wierch już od dawna stanowi popularny kierunek turystycznych wycieczek. Warto odwiedzić go zarówno w sezonie, gdy z góry rozpościera się wspaniały widok na okoliczne doliny i szczyty, jak i w zimie, kiedy zamienia się w polską stolicę narciarstwa. Dzięki kolejce linowej działającej na Kasprowym Wierchu na szczyt mogą się dostać nie tylko miłośnicy bardziej zaawansowanych wędrówek, lecz także wszyscy, którzy chcą po prostu odpocząć na łonie natury w iście wysokogórskim klimacie.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Topografia

  Kasprowy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m. Położony w głównej grani Tatr, na granicy polsko-słowackiej. Jego nazwa pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei, według ludowych podań, swoją nazwę zawdzięcza imieniu lub przezwisku jej właściciela – górala Kaspra. Już w połowie XIX wieku istniały ścieżki prowadzące tu z Doliny Gąsienicowej i Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy. Obecnie Kasprowy Wierch jest najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr – w sezonie odwiedza go nawet 4000 osób dziennie. 

  Na Kasprowy!

  Szlak na Kasprowy Wierch

  Planując wejście na Kasprowy Wierch, mamy do wyboru kilka szlaków turystycznych:

  • Szlak zielony prowadzący przez Myśliwskie Turnie, a dalej pod trasą kolei linowej na Kasprowy Wierch. Rozpoczyna się w Kuźnicach, przebiega wzdłuż nartostrady, mija stację kolejki na Myślenickich Turniach, a następnie wspina się brzegiem Doliny Goryczkowej, aż na sam szczyt.
  • Szlak niebieski prowadzący z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Halę Gąsienicową w kierunku Nosala. Na wysokości schroniska Murowaniec szlak przechodzi w szlak żółty, który prowadzi już na szczyt Kasprowego Wierchu. Warto pamiętać, że ze szczytu możemy wrócić kolejką linową do Kuźnic. O ile jednak bilety w obie strony lub bilet na górę można kupić na w przedsprzedaży, o tyle bilet na zjazd z Kasprowego można kupić tylko na szczycie.
  • Szlak żółty prowadzący z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową. Na wysokości Przełęczy między Kopami łączy się ze szlakiem niebieskim, prowadzi do schroniska Murowaniec, a następnie przechodzi w żółty, prowadzący na szczyt Kasprowego Wierchu.

  Ponadto Kasprowy Wierch jest doskonałym punktem startowym do dalszych wycieczek po okolicznych szczytach. Możemy stąd wyruszyć na Giewont, Czerwone Wierchy, do Doliny Kościeliskiej, a także rozpocząć wędrówkę w kierunku Świnicy, Przełęczy Zawrat czy Orlej Perci. Planując jednak wielogodzinną trasę, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu, lecz także o wyruszeniu na szlak już we wczesnych godzinach porannych. Nie tylko dlatego, że dłuższa wędrówka wymaga w końcu odpowiedniego zapasu czasu, ale również z powodu tego, że – jak powszechnie wiadomo – pogoda w Tatrach lubi zmieniać się już we wczesnych godzinach popołudniowych. 

  Panoram Kasprowego

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Kasprowy Wierch zimą: trasy narciarskie

  Kasprowy Wierch to prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa. Znajdują się tutaj dwie przestronne i szerokie trasy narciarskie: w Kotle Gąsienicowym i w Kotle Gorczykowym. W Kotle Gąsienicowym działa nowoczesny czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, a w Kotle Gorczykowym tradycyjny z drewnianymi, dwuosobowymi krzesełkami. Całkowita długość Trasy Goryczkowej wynosi 8 km, a Trasy Gąsienicowej około 10 km. Ze względu na trudne warunki terenowe i dużą stromiznę trasy, te nie nadają się jednak dla początkujących narciarzy. 

  Hala Gąsienicowa i Kasprowy

  Kamery internetowe Kasprowy Wierch

  W internecie znajdziemy dostęp do kamer na Kasprowym Wierchu, które umożliwią nam bieżącą ocenę aktualnie panujących tam warunków:

  • kamera TOPR umieszczona na szczycie Kasprowego Wierchu zapewnia widok na halę Goryczkową, Czerwone Wierchy i Giewont;
  • kamera Polskich Kolei Górskich umieszczona na budynku górnej stacji kolejki linowej zapewnia widok na ścieżkę prowadzącą do budynku, Halę Gąsienicową i Tatry Wysokie;
  • kamera Polskich Kolei Górskich umieszczona na dachu Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie Kasprowego Wierchu.

  Bilety na Kasprowy Wierch

  Bilety w obie strony oraz na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch można zakupić nie tylko w kasie, lecz także w przedsprzedaży. Rozwiązanie to jest polecane zarówno grupom zorganizowanym, jak i osobom które wybierają się na Kasprowy Wierch w sezonie lub w okresach, kiedy można spodziewać się wzmożonej ilości turystów.

  Myślenickie Turnie  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.