Kije trekkingowe w górach - moda, czy wygoda? Jakie kije trekkingowe wybrać?

Kije trekkingowe w górach - moda, czy wygoda? Jakie kije trekkingowe wybrać?

Spis Treści

  Jakie kije trekkingowe wybrać?

  Jeszcze kilka lat temu turysta poruszający się z kijkami trekkingowymi wzbudzał zainteresowanie, szczególnie gdy były one używane przez ludzi młodych i na pierwszy rzut oka sprawnych fizycznie. Dziś taki widok nie jest już niczym niezwykłym. Ludzie z kijkami niemalże zawładnęli parkami i górami. Niemniej nie zawsze mają ze sobą sprzęt właściwy dla danego marszu i terenu... A zatem - jakie kije trekkingowe wybrać na góry?

  Do zwykłego chodzenia po płaskim, nizinnym terenie lub wprost miejskim parku wystarczą nam kije nordic walking. Nie są one jednak zaprojektowane zaprojektowane z myślą o chodzeniu po górach, ich wytrzymałość może być niewystarczająca na bardziej pofałdowany i stromy, często trudny teren. Kilkadziesiąt lat temu wśród górskich wędrowców modne były drewniane laski, nierzadko z metalowymi odznakami, które ułatwiały górskie wędrówki. Dodatkowy punkt podparcia ułatwiał turyście pokonywanie górskich szlaków. Dziś taką rolę spełniają kijki trekkingowe.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Dlaczego kijki trekkingowe?

  Z kijami trekkingowymi po górach chodzę od kilkunastu lat.

  A dlaczego? Ponieważ:

  • odciążam nogi i kręgosłup
  • aktywizuję mięśnie rąk
  • zwiększam stabilność podczas stromych zejść
  • dzięki kijom szybciej podchodzę pod górę

  Warto nadmienić, że korzystam z nich na podejściach i zejściach. Na długich płaskich odcinkach noszę je przytroczone do plecaka. Zupełnie nie wyobrażam sobie chodzenia bez kijków zimą. Dają one dodatkową stabilizację na śliskim, niepewnym podłożu - takim jak śnieg. Kijki nieraz uratowały moje kostki na stromych zejściach. Dzięki regulacji mogę je dopasować w zależności od nachylenia terenu.

  Jak dobrać długość kijków trekkingowych

  Według reguł odpowiednio dobrany kijek trekkingowy powinien tworzyć kąt 90 stopni z przedramieniem, którego staw łokciowy także tworzy kat prosty. Aby to uzyskać należy stanąc wyprostowanym na płaskim podłożu i trzymając kij w dłoni i zginając odpowiednio wspomniany łokieć oprzeć go na ziemi, a następnie odpowiednio go zablokować. Ta długość może podlegać na górskim szlaku modyfikacjom - przy podejściach mozna go skrócić, natomiast przy zejściach - wydłużyć, tak abyśmy mogli się o niego opierać. Niektóre modele kijów mają pod główną rekojeścią dodatkowy gąbkowy uchwyt, możliwiający tzw. "dolny chwyt" na podejściu (np. kije TRAIL Black Diamond) - wówczas owa nadprogramowa regulacja jest zbędna. Warto zwrócić uwagę na szybki i komfortowy system regulacji, tak aby zajmowała ona jak najmniej czasu, ale o tym w dalszej części tekstu.

  Jeśli opisany sposób regulacji się nie sprawdza, można skorzystać z zaleceń któregoś z producentów kijków trekkingowych. Np. firma Black Diamond zaleca nastepujące ustawienia długości dla wzrostu użytkownika:

  • dla wzrostu do 154 cm - długość całkowita: 100 cm
  • dla wzrostu 154-171 cm - długość całkowita: 110 cm
  • dla wzrostu 172-182 cm - długość całkowita: 120 cm
  • dla wzrostu od 183 cm - długość całkowita: 130 cm

  Słów kilka o kijkach…

  Zdecydowana większość kijów trekkingowych wykonana jest z aluminium. W produktach z najwyższej półki (również cenowej) producenci stosują włókno węglowe. Po odpowiednim uformowaniu przy podobnej (lub lekko niższej wadze) są one bardziej sztywne od aluminiowych odpowiedników. Najczęściej spotykana konstrukcja, to wsuwane w siebie segmenty. Z reguły w liczbie trzech. Modele dwusegmentowe są długie po złożeniu i zdecydowanie mniej popularne. Od kilku lat popularność zdobywa system składania oparty na metalowej żyłce. Kije wykonane w tym systemie są krótsze po złożeniu. Dzięki temu łatwiej jest je zamontować na mniejszym plecaku lub schować do środka. Warto zwrócić uwagę na system blokowania. Spotykany rozporowy jest coraz mniej popularny i zdecydowanie mniej wygodny. Bywa kłopotliwy zimą, bo może się zdarzyć, że do regulacji będziemy musieli zdjąć rękawice. Zdecydowanie polecam system zewnętrznego blokowania. Jest szybszy i pewniejszy w obsłudze, również mniej podatny na zużycie.

  Alpine Ergo CorkKije trekkingowe wykonane z włókna węglowego ALPINE ERGO CORK prod. Black Diamond

  Kije trekkingowe a nordic walking

  Zanim postanowisz kupić kije trekkingowe odpowiedz sobie na pytanie, gdzie będziesz z nimi chodzić? Masz zamiar zabrać je w góry czy wykorzystywać do spacerów miejskich? Bo musicie wiedzieć, że istnieje rozgraniczenie między kijami trekkingowymi, a tymi do nordic walking. Różnią się przede wszystkim rączką i – w modelach miejskich – połączoną z nią rękawicą. Także końcówki kijów trekkingowych i do nordic walking nie są takie same. Przy szybkim spacerze po równej parkowej powierzchni lepiej sprawdzą się gumowe nakładki, niezbyt praktyczne na przykład w kijach trekkingowych zimą.  Do nordic walking sprawdzą się kije wyposażone w rękawiczki, a nie paski oraz z gładką, niewielką rękojeścią. Pamiętajcie również, by dopasować kijki do wzrostu. W tym celu ustawcie je pionowo i chwyćcie za rączkę. Jeśli kąt ugięcia waszego łokcia w przybliżeniu ma 90 stopni, to są to odpowiednie kije dla was. 

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Kije trekkingowe – jak dobrać?

  Kije trekkingowe to obszerna i zróżnicowana kategoria. Ich wybór naprawdę nie jest prosty, jeśli mają spełniać swoje zadanie amortyzacji i wsparcia. Przede wszystkim liczy się sama konstrukcja kija. Pamiętajmy, że podczas wycieczek górskich nie wszędzie będziecie mieli możliwość korzystania z kijów trekkingowych. Zastanawiając się więc jakie kijki trekkingowe w góry wybrać, musicie przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwość ich złożenia i zapakowania, by po przymocowaniu ich do plecaka zajęły mało miejsca. Muszą też być w miarę lekkie, tak, by nie stanowiły dla was zbyt dużego obciążenia na szlaku. 

  Kije trekkingowe składane

  Patrząc na konstrukcję kijków trekkingowych w góry, możemy wyróżnić ich kilka rodzajów:

  • kije dwusegmentowe - to jedna z najprostszych konstrukcji, przekładająca się na ich stabilność. To jednak w zasadzie ich jedyne plusy. Dwa elementy to przede wszystkim większy rozmiar kijów po złożeniu, a jak wiemy, w górach miejsce w plecaku ma zasadnicze znaczenie. Zresztą mocowanie do plecaka kijków dwusegmentowych jest bardziej skomplikowane. Obecnie modele dwuczęściowe częściej przeznaczone są dla osób uprawiających nordic walking. W naszym sklepie przykładem dwusegmentowych kijów trekkingowych są TRAIL SPORT 2 marki Black Diamond. Cechują się one lekkością, dlatego sprawdzą się również przy skitouringu. Producent w celu zapewnieniu trwałej konstrukcji stworzył je z duraluminium i wyposażył w zewnętrzny system blokowania. Rękojeść została wykonana z pianki neoprenowej z taśmą na nadgarstek.
  • kije trzysegmentowe – są najbardziej popularnym modelem spotykanym na górskich szlakach. Umożliwiają one osiągnięcie naprawdę niewielkiego rozmiaru po spakowaniu – szczególnie w porównaniu z kijami dwusegmentowymi. Przytroczenie ich do plecaka nie sprawia większego problemu. W naszym sklepie najbardziej popularne są kije trekkingowe TRAIL PRO SHOCK Black Diamond. Są one lekkie, wygodne i naprawdę solidne z absorberem i fantastycznym systemem regulacji długości sprawiającym, że te kije trekkingowe zimą sprawdzą się tak samo dobrze jak latem. Podczas marszu z plecakiem turystycznym kijki trekkingowe odciążają stawy i kręgosłup. Amortyzujące elementy umieszczone pod rękojeściami absorbują wstrząsy od podłoża, minimalizując zmęczenie nadgarstków i dłoni.  Używanie kijków trekkingowych podczas wędrówki ułatwia chodzenie dzięki nadaniu rytmu krokom, ogranicza też zmęczenie nóg i stóp.
  • kije czterosegmentowe to już propozycja dla osób, które wygodny transport kijów stawiają na pierwszym miejscu. Więcej elementów przekłada się na mniejszy rozmiar kijów po złożeniu, jednak pamiętajcie także, że im więcej elementów, tym mniejsza stabilność i trwałość. Producenci zapewniają o ich bezpieczeństwie, dlatego jeśli macie naprawdę mało miejsca w plecaku, możecie skusić się na taki model, dla mnie jednak najbardziej optymalna jest wersja 3-segmentowa.

  kije trekkingowe Trail Pro ShockKije trekkingowe TRAIL PRO SHOCK z regulacją zewnętrzną (FLICKLOCK), prod Black Diamond

  Materiał wykonania kijów trekkingowych

  Producenci kijów trekkingowych najczęściej oferują produkty wykonane z włókien węglowych (karbonu) lub z aluminium. Karbon charakteryzuje się bardzo dużą twardością i sztywnością, a przy tym nie waży dużo - wręcz bardzo mało. Powoduje to, że kije trekkingowe tego rodzaju są jednak bardziej podatne na uszkodzenia. Zwolennicy kijów z włókien węglowych to osoby ceniące przede wszystkim lekkość sprzętu. Aluminium natomiast łatwiej się odkształca, co z kolei w mniejszym stopniu niż w przypadku karbonu grozi ich całkowitym złamaniem. Znane są różne rodzaje aluminium, a ich wytrzymałość zależy od stosowanych domieszek i sposobu hartowania.

  Kije trekkingowe - jak dobrać rączkę i końcówki

  Rączka, czyli niepozorny, ale bardzo istotny element. Musi być wygodna, bo będziemy ją mieć w dłoni nierzadko kilka godzin! Spotykamy się z 3 rodzajami. Gumowa latem nie jest najbardziej komfortowa, za to zimą nie chłonie wilgoci. Zdecydowanie lepszym materiałem jest korek (naturalny) lub pianka. Trudno jednoznacznie opowiedzieć się za pianką lub korkiem – nie widzę pomiędzy nimi większych różnic praktycznych. Ciekawym rozwiązaniem są rączki przedłużane, dzięki którym uchwyt można dostosować do pochylonego pod różnym kątem terenu. Topowe marki dodatkowo stosują w swoich wyrobach różnego rodzaju rozwiązania antypoślizgowe oraz żebrowanie dla większej wygody. Z rączką zespolony jest pasek. Powinien być wykonany z miękkiego materiału i być regulowany. Ważnym elementem kija jest metalowy grot, który styka się z podłożem. Powinien on być wykonany z wytrzymałego stopu, najlepiej widii (niem. wie Diamant, co znaczy „jak diament”). Dobre kije poznacie m.in. po tym, że dostępne są nowe groty jako części zamienne. Jest to najszybciej zużywający się element kijów trekkingowych. Przy zakupie kijów nie zapomnij o gumowych nasadkach montowanych na wcisk, na groty. Zwiększają one żywotność metalowej końcówki, poprawiają przyczepność na skale i eliminują irytujące stukanie metalu o kamienie. Ważną funkcją kijów trekkingowych, szczególnie w górach, jest amortyzacja. Wygodny i pewny chwyt to bardzo istotna sprawa. Producenci wyposażają więc swoje modele w różne systemy amortyzacji, które mają za zadanie odciążenie stawów, podnosząc w ten sposób komfort użytkowania kijów trekkingowych. Zastanawiając się jakie kije trekkingowe będą najlepsze, warto zastanowić się także nad kwestią amortyzacji. Choć łączy się ona z wyższą ceną, to niesie ze sobą również wiele zalet.

  Rodzaje systemów blokowania

  Najważniejszym elementem kijów trekkingowych, w największym stopniu odpowiadającym za bezpieczeństwo, jest system blokowania. Jest to najczęściej wykorzystywana przez nas funkcja kijów, więc ważne, by była niezawodna i prosta. Kije rozkładamy przed wyruszeniem na szlak, w trakcie wycieczki, gdy trzeba dostosować je do nachylenia terenu. Później składamy je by bezpiecznie przetransportować, gdy przychodzi czas na przytroczenie ich do plecaka. Dobierając system blokowania warto wiedzieć, jaki mamy wybór:

  • wewnętrzny system blokowania  - jest rozwiązaniem, które bardzo długo było ulubionym turystów górskich. Blokada uruchamiana jest poprzez skręcanie dwóch sąsiednich segmentów, dzięki czemu kije ustawione zostają w odpowiedniej pozycji. Ten model polecam jednak turystom, którzy zamierzają zdobywać szczyty latem, ze względu na fakt, że rozkładanie kijów z wewnętrznym systemem bywa problematyczne w niskich temperaturach. Ponadto po dłuższym użytkowaniu wewnętrzny system często traci na skuteczności. Jest podatny na destrukcyjne działanie błota, które po zaschnięciu negatywnie wpływa na taką konstrukcję. Plusem jest zaś rozsądny stosunek jakości kijów trekkingowych z wewnętrznym systemem blokowania do ich ceny.
  • zewnętrzny system blokowania - charakteryzuje się dużym poziomem niezawodności oraz łatwą obsługi. Dlatego, jeśli zastanawiacie się jakie kije trekkingowe wybrać zimą, odpowiadam – z zewnętrznym systemem blokowania. Łatwość obsługi ma bowiem ogromne znaczenie w zimowych warunkach, kiedy wszelkie operacje wykonuje się w rękawiczkach. Ten system jest zresztą także bardziej odporny na niskie temperatury oraz inne czynniki zewnętrzne. W tego rodzaju kijach trekkingowych regulacja długości jest możliwa nawet jedną ręką w szybki i precyzyjny sposób.
  • a może hybrydowy system blokowania? - dotyczy on kijków trekkingowych, w których zastosowano dwie technologie - zarówno zewnętrznego i wewnętrznego systemu blokowania. Myślę, że konstrukcja hybrydowa stanowi to udany kompromis między wytrzymałością, a szybkością rozkładania kijów trekkingowych, umożliwiający zastosowanie ich o każdej porze roku.

  Kije Light FL FOAM

  Kije LIGHT FL FOAM z systemem rozporowym, prod Pinguin

  Kije trekkingowe typu "sonda"

  Sonda to innowacyjny system blokowania pozwalający na redukcję wagi kijków trekkingowych i umożliwiającym ich sprawne rozłożenie. Kije tego typu z reguły sa skonstruowane z materiałów wytrzymalszych od tych stosowanych w kijach tradycyjnego typu, dzieki czymu umozliwia to uzycie elementów o mniejszej średnicy (czyli lżejszych). Konstrukcja kija jest analogiczna do konstrukcji klasycznej sondy lawinowej i składa się tu ze znajdującej się w górnej części dźwigni, połączonej ze ściągającą linką, której zadanie polega na zespoleniu ze sobą konkretnych części. Kije trekkingowe typu sonda wybierają głównie osoby uprawiające trail running, chętnie też zabierane są na trekkingowe wypady wymagające podróży samolotem – ich gabaryty pozwalają na wygodny transport nawet w lotniczym bagażu podręcznym.

  Kije trekkingowe Distance FLZ

  Kije trekkingowe DISTANCE Black Diamond

  Kije trekkingowe zimą

  Zima to okres, w którym kije trekkingowe mają o wiele więcej funkcji do spełnienia, a to za sprawą śniegu. Kije trekkingowe zimą powinny wspomóc naszą pracę rąk i ułatwić marsz. Kto wędrował w śniegu, ten wie jak trudne jest siłowanie się z jego kilogramami. Marsz staje się trudniejszy, wolniejszy, łatwiej także o stratę równowagi. Poza tym, że kije pomogą nam uniknąć kamieni schowanych pod warstwą śniegu, to doskonale sprawdzają się w parze z rakietami śnieżnymi (bo chyba o konieczności posiadania kijów trekkingowych przy nartach nie muszę nikomu przypominać?). Jakie kije trekkingowe zimą? To nie jest łatwe pytanie. Czasem bowiem przydadzą nam się krótsze niż latem – gdy podczas wędrówki zapadacie się po kolana w śniegu, a czasem dłuższe – gdy poruszacie się na nartach śladowych lub biegowych. Dlaczego? Już tłumaczę. Dłuższy o 20 czy 30 centymetrów kij pozwoli wam uzyskać właściwe wybicie, usprawniające waszą wędrówkę. Choć jak wspominaliśmy, kije dwusegmentowe są mniej kompaktowe, to lepiej sprawdzą się w zimowych warunkach ze względu na swoją większą wytrzymałość. 

  ochrona-grotu

  Osłona grotu marki BLACK DIAMOND

  talerzyki-zimowe

  Talerzyki zimowe BLACK DIAMOND

  Kilka zdań na koniec

  Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy producent zapewnia części zamienne, tak jak np. Black Diamond. W przypadku pechowego zaklinowania i wygięcia kijka będziemy mogli wymienić feralny segment na nowy. Bez konieczności zakupu nowej pary. Zauważam, że sporo osób nastawionych jest bardzo sceptycznie do kijów trekkingowych. Uważa, że jest to kolejny, zbędny gadżet. Jednakże już po kilku pierwszych kilometrach zmieniają zdanie. Część osób też za późno decyduje się na zakup. Dopiero wtedy kiedy pojawiają się bóle kolan, czy po skręceniu lub zwichnięciu kostki. Wierzę, że dzięki kijom części tych kontuzji można byłoby uniknąć. W naszym sklepie e-Horyzont znajdziecie wiele opisanych przeze mnie rodzajów kijów trekkingowych, wystarczy kliknąć w ten link i rozpocząć zakupy.

  Opracował Arkadiusz Łojek,
  Horyzont Wrocław  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.