Kleszcze: co powinniśmy o nich wiedzieć i jak skutecznie się przed nimi uchronić?

Kleszcze: co powinniśmy o nich wiedzieć i jak skutecznie się przed nimi uchronić?

Spis Treści

  Od kilku lat kleszcze stały się prawdziwym postrachem wśród osób uprawiających piesze wędrówki i inne formy aktywności na świeżym powietrzu. Z roku na rok jest ich coraz więcej, a co najgorsze – pojawiają się nie tylko poza miastem, lecz także w lokalnych parkach i na miejskich zieleńcach. Jak skutecznie się przed nimi chronić? Jak zadbać o właściwą ochronę przed kleszczami dla dzieci? Dowiedz się więcej na temat tego, jak uniknąć groźnych chorób przenoszonych przez te niepozorne pajęczaki.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Kiedy jesteśmy narażeni na ugryzienie przez kleszcza?

  Kleszcze pospolite możemy spotkać wszędzie tam, gdzie występują większe skupiska drzew liściastych, mieszanych i iglastych. Kleszcze łąkowe z kolei pojawiają się na pastwiskach, bagnach oraz w pobliżu jezior. Ich aktywność przypada na okres od połowy marca do końca listopada. Zasadniczo kleszczy powinniśmy wystrzegać się już wtedy, gdy temperatura wzrośnie powyżej 7-10ºC. Na ukąszenie narażone są przede wszystkim te miejsca ciała, w których naskórek jest dosyć cienki i wilgotny – mogą to być okolice ucha, granicy włosów, kolan oraz pachwin.

  Jak chronić się przed kleszczami?

  Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza:

  • Powinniśmy mieć świadomość tego, kiedy i gdzie możemy spodziewać się ich występowania. Warto wiedzieć, że kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem, dlatego – jeśli tylko mamy taką możliwość – na spacery i wędrówki wybierajmy się w godzinach okołopołudniowych i wczesnopopołudniowych.
  • Poruszajmy się środkiem ścieżek i trzymajmy się z dala od przydrożnej trawy i krzaków. Jeśli chcemy nazrywać polnych kwiatów lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na łące, to wejdźmy na jej środek, a nie stójmy na obrzeżach. Unikajmy także wchodzenia w trawę, gdy jeszcze znajduje się na niej rosa.
  • Dbajmy o odpowiednie ubranie przeciw kleszczom, które zapewni nam maksymalnie dużą ochronę. Pamiętajmy nie tylko o nakryciu głowy, lecz także o spodniach z długimi nogawkami oraz bluzce z rękawem. Wybierając przewiewne i naturalne materiały, możemy je nosić nawet latem. Do tego warto zwrócić uwagę na to, aby nasze ubranie było jasne – w razie ugryzienia przez kleszcza, będzie on bardziej widoczny.
  • Korzystajmy z preparatów odstraszających kleszcze. Preparaty w sprayu są powszechnie dostępne w aptekach i sklepach. Używajmy ich przed każdym wyjściem do parku, lasu lub wszędzie tam, gdzie mogą być kleszcze.
  • Po powrocie do domu koniecznie obejrzyjmy dokładnie całe ciało, aby upewnić się, że mimo zachowanych środków ostrożności, nie wbił się nam kleszcz.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Szczepienie przeciwko chorobom odkleszczowym

  Naukowcy szacują, że około 10-15 % kleszczy zakażonych jest m.in. boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Choć nie istnieje póki co skuteczna szczepionka na boreliozę, to mamy możliwość zaszczepienia się przeciwko równie groźnej chorobie przenoszonej przez kleszcze, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepionka przeciwko KZM podawana jest w trzech dawkach: druga podawana jest 2 tygodnie po pierwszym szczepieniu, a trzecia po 12 miesiącach. Już druga dawka zapewnia ochronę przed wirusem.

  Co robić w razie ugryzienia przez kleszcza?

  W przypadku ugryzienia przez kleszcza, należy jak najszybciej przystąpić do jego usunięcia. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu, zaleca się usunięcie go w pierwszej dobie od wkłucia. W celu skutecznego usunięcia kleszcza należy kolejno:

  • Delikatnie złapać kleszcza pęsetą i ostrożnym, ale zdecydowanym ruchem wykręcić. Z racji tego, że kleszcze zazwyczaj wkręcają się w prawą stronę, należy wykręcić je w stronę przeciwną. Możemy użyć do tego nie tylko pęsety, lecz także specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy dostępnego w aptece.
  • Upewnić się, że usunęliśmy całą część kleszcza. W przypadku, gdy doszło do oderwania części kleszcza, należy wykręcić ten fragment w identyczny sposób, jak poprzednio. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy usunęliśmy kleszcza prawidłowo lub istnieją jakiekolwiek przesłanki ku temu, by zakładać, że część kleszcza nadal tkwi w ciele, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
  • Zdezynfekować miejsce ukąszenia po wyjęciu kleszcza.

  Pamiętajmy, że w żadnym razie nie należy próbować wyciskać kleszcza ani niczym go smarować – może to doprowadzić do zwymiotowania przez kleszcza i zarażenia nas przenoszonymi przez niego chorobami.  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.