Jaki kubek turystyczny wybrać na górską wyprawę oraz miejską codzienność?

Maciej Szewczyk 26/10/2020

Pracując w sklepie turystycznym często słyszę pytania o porządny kubek turystyczny lub kubek termiczny. Najczęściej pytacie o takie kubki jesienią i zimą, co jest zrozumiałe zresztą. Przyjemnie jest się napić ciepłej herbaty czy ulubionej kawusi na szlaku, idąc przez miasto czy będąc w pracy lub jadąc komunikacją miejską. Jako, że najczęściej w takich sytuacjach przemieszczamy się i nie zawsze można na spokojnie użyć zwykłego termosu, to dobry kubek termiczny jest wprost idealnym rozwiązaniem. Natomiast wiosną i latem przyda się mieć także zwykły kubek turystyczny, taki metalowy lub składany wykonany z tworzywa.

- CZYTAJ TAKŻE -

Dlaczego lepiej wybrać kubek turystyczny termiczny niż zwykły?

Każdy kubek termiczny charakteryzuje się tym, że posiada podwójne ścianki, pomiędzy którymi jest tzw. próżnia techniczna. Taka budowa, podobnie jak w przypadku termosów, umożliwia utrzymywanie ciepła lub zimna w środku kubka. Kubek taki posiada także szczelną pokrywkę z ustnikiem umożliwiającym łatwe otwieranie i picie. Zwykłe kubki turystyczne z uwagi na swoją budowę nie będą utrzymywały ciepła napoju. Chociaż te lepsze kubeczki mają czasem plastikową zakrywkę i przez to napój nie będzie się tak szybko wychładzał. Jednak nie ma co porównywać zwykłego kubka do kubka termicznego. Jeśli chcemy cieszyć się ciepłą kawą przez parę godzin to wybór jest oczywisty – porządny kubek termiczny!

Kiedy warto kupić kubek turystyczny?

W zasadzie taki dobry kubek turystyczny przydaje się zawsze i ma zastosowanie w wielu sytuacjach. Najczęściej jest kupowany jesienią i zimą, gdy odczuwamy większą potrzebę napicia się czegoś ciepłego w pracy, w drodze na uczelnię czy podróżując autem lub komunikacją miejską. Jeśli też nie chcemy nosić większego i cięższego termosu, z którego nalanie płynu do kubka jest bardziej czasochłonne i utrudnione niż szybkie napicie się z kubka termicznego, to jego zakup będzie idealnym rozwiązaniem.

kubek turystyczny

Jakie cechy powinien mieć solidny kubek turystyczny?

 • W przypadku kubka termicznego powinien długo trzymać temperaturę napoju. Najlepsze takie kubki osiągają wynik kilkunastu godzin. Jednak większość tańszych kubków będzie utrzymywała temperaturę co najwyżej do kilku godzin. Oczywiście w obu przypadkach mowa o nieotwieranym kubku i gdy płynu nie ubywa. Ale przecież nie po to kupujemy kubek termiczny, żeby tylko go zalewać gorącym płynem i nie korzystać z dobrodziejstwa picia ulubionej kawy czy herbaty. Wiadomo, im częściej będzie otwierany i płynu będzie ubywało to będzie on się też szybciej wychładzał.
 • Kubek powinien być solidnie wykonany z trwałych materiałów, dodatkowo nie zawierających szkodliwych substancji chemicznych takich jak BPA. Do produkcji dobrych kubków używa się najczęściej metali i tworzyw sztucznych. Wszystkie elementy kubka powinny być dokładnie wykonane i pasować do siebie, zwłaszcza zakrywka i ustnik. Zanim zdecydujecie się na zakup obejrzyjcie kubek w sklepie. Widoczne niedoróbki, nadlewy tworzywa itp. mogą powodować nieszczelność kubka.

BPA Free!

 • Powinien być szczelny. Po zalaniu każdego kubka i zamknięciu warto odwrócić go i sprawdzić, czy nic się nie wylewa. Może to uratować Wasze telefony, laptopy czy dokumenty przed zniszczeniem, gdy kubek schowamy do torby lub plecaka. Warto też co jakiś czas sprawdzić stan uszczelek i ustnika.
 • Powinien mieć antypoślizgowy uchwyt, który sprawdzi się idealnie zwłaszcza zimą, gdy będziemy chcieli się napić mając na rękach rękawiczki. Porządne kubki cechuje pewny antypoślizgowy uchwyt wykonany przeważnie z miękkiej gumy z jakimiś wzorami dla pewniejszego chwytu. Osobną kategorią są kubki posiadające rączkę do trzymania, która także powinna być odpowiednio wyprofilowana i zapewniać wygodne trzymanie kubka.
 • Wygodny i łatwy system otwierania, który można obsługiwać jedną ręką, często też zimą w rękawiczkach lub np. jadąc autem.
 • Powinien mieć kompaktowe wymiary, takie aby mieścił się w różne schowki, uchwyty na kubki, kieszonki boczne w plecaku czy do środka torby na ramię. Kształt smukły, nie za szeroki i nie za wysoki. Standardowa pojemność kubka to od 0,3 do 0,5 litra. Taka ilość ciepłego płynu spokojnie wystarczy na kilka godzin poza domem.
 • Każdy kubek, czy zwykły czy termiczny powinien dać się łatwo umyć. Wykonany z dobrych materiałów nie będzie się przebarwiał w środku ani "łapał" brzydkich zapachów.

Jakie napoje można przechowywać w kubku turystycznym?

Krótko mówiąc można przechowywać napoje gorące i zimne z pewnymi wyjątkami. Otóż nie należy wlewać do kubka napojów gazowanych, ponieważ znajdujący się w nich gaz i ciśnienie może doprowadzić do rozszczelnienia kubka i wylania się jego zawartości najprawdopodobniej na coś cennego np. telefon czy dokumenty w torbie. Także należy wlewać tylko i wyłącznie płyny niegazowane. Nie powinno się także wlewać do kubka termicznego alkoholu, kwaśnych płynów oraz mleka. Płyny te mogą uszkodzić kubek od środka poprzez wejście w reakcję chemiczną ze ściankami kubka. Mogą też spowodować, że kubek będzie miał brzydki zapach. Co ciekawe, zalanie kubka kawą z mlekiem mu nie zaszkodzi. Najlepiej i najbezpieczniej jest po prostu sprawdzić na stronie producenta, czego nie można wlewać do danego modelu kubka.

Kubek turystyczny termiczny czy termos?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Moim zdaniem nie ma sensu łączyć i porównywać kubka turystycznego z termosem. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady i będą dobrym rozwiązaniem w zupełnie różnych sytuacjach. Termos przyda się głównie podczas całodziennych wycieczek trekkingowych, gdzie co jakiś czas mamy możliwość usiąść i spokojnie otworzyć go, zalać kubek i popijać podczas jedzenia. Czy na przykład podczas postoju na parkingu jadąc autem. Termos będzie przeważnie większy pojemnościowo, cięższy, ale też zdecydowanie dłużej będzie trzymał wysoką temperaturę napoju.
Porządny kubek termiczny sprawdzi się nam praktycznie w każdej podróży, gdy szybko chcemy się napić czegoś ciepłego. Nie trzeba się zatrzymywać, żeby się z niego napić. Będzie bardziej kompaktowych wymiarów, dzięki czemu schowamy go w torebce, małym plecaczku miejskim czy postawimy w uchwycie w pociągu lub samochodzie. Na pewno krócej będzie utrzymywał temperaturę napoju niż termos, ale to przez swoją mniejszą pojemność i to, że ciepły płyn raczej wypijemy szybko lub w ciągu kilku godzin. Takie jest jego przeznaczenie. Picie z niego ma być łatwe, szybkie i sam kubek nie może być za duży.

kubek turystyczny

Co wybierzecie? Osobiście jesienią i zimą używam od dwóch lat metalowego kubka termicznego Jack Wolfskin model Thermolite o pojemności 0,5 litra. Dojeżdżam do pracy rowerem lub rzadziej komunikacją miejską, i w takich sytuacjach kubek sprawdza się doskonale. Kilka łyków gorącej herbaty od razu poprawia mi nastrój i daje chęci do dalszej jazdy rowerem w zimowe dni. Ale kubka używam też podczas krótkich wycieczek pieszych i rowerowych, a także będąc w pracy. Moja żona nie wyobraża sobie nocnego dyżuru w szpitalu bez gorącej mocnej kawy pitej z jej ulubionego kubka Contigo Byron 470 ml. W sumie do swojego ulubionego kubka termicznego można się bardzo przywiązać...

kubek Contigo

Warto wiedzieć, że…

 • Aby dłużej cieszyć się gorącą herbatą lub kawą z kubka termicznego można go przed wlaniem właściwego napoju zalać wrzątkiem na 4-5 minut. Po tym czasie wylać wrzątek i wlać ulubiony napój. Takie działanie wydłuży utrzymywanie ciepłego płynu przez kubek.
 • Analogicznie, aby dłużej mieć zimny napój w kubku można go wcześniej zalać zimną wodą z kilkoma kostkami lodu.
 • Fizyki się nie oszuka, dlatego trzeba mieć na uwadze to, że im większy kubek termiczny tym lepiej i dłużej będzie trzymał odpowiednią temperaturę płynu.
 • Należy pamiętać o tym, że zalewając kubek termiczny gorącym napojem możemy poparzyć usta przy pierwszym łyku. Warto odczekać trochę zanim zaczniemy pić z kubka, lub jeśli nie chcemy czekać to po zalaniu nie zakrywać go od razu szczelnie, tylko odczekać trochę aż napój ostygnie.

- CZYTAJ TAKŻE -

Najlepsze kubki turystyczne z naszej oferty

Kubki termiczne

Contigo Transit 470 ml

kubek Contigo Transit

Kubki marki Contigo to klasyka gatunku. Ten model wyposażony jest w szczelną pokrywkę i prosty automatyczny ustnik otwierany jedną ręką. Technologia Contigo AutoSeal gwarantuje stuprocentową szczelność. Kubek idealnie sprawdzi się w podróży i podczas poruszania się po mieście. Posiada wygodny antypoślizgowy gumowy uchwyt gwarantujący pewny chwyt. Kubek ma podwójne ścianki ze stali nierdzewnej. Utrzymuje ciepło napoju przez 5 godzin, a zimno przez 12. Kubek termiczny jest niezwykle prosty w obsłudze i utrzymaniu czystości. Zakrętkę wystarczy zdjąć i umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Zbudowany z materiałów wolnych od szkodliwych związków chemicznych BPA.

Contigo West Loop 470 ml

kubek Contigo West Loop

Praktyczny i łatwy w użyciu kubek termiczny. Posiada podwójne próżniowe ścianki ze stali nierdzewnej oraz specjalną zakrętkę z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe naciśnięcie i wylanie się płynu. Po prostu – naciskamy przycisk i pijemy, puszczamy go a ustnik zamyka się szczelnie. Kubek utrzymuje ciepło napoju przez 5 godzin, a zimno przez 12. Kubek dzięki szerokiemu otworowi wlewowemu jest łatwy w myciu, a zakrętkę można myć pod kranem lub w zmywarce. Kubek ma bardzo wygodny kształt ułatwiający trzymanie go w ręku. Oczywiście jest wykonany z materiałów wolnych od szkodliwych związków chemicznych – BPA Free!

Contigo Byron 470 ml

kubek Contigo Byron

Niezwykle popularny i prosty model kubka termicznego marki Contigo. Idealny do miasta, na uczelnię i do aktywności sportowych. Korpus wykonany ze stali nierdzewnej w technologii próżniowej. Pokrywka i zamykanie w technologii Snapseal zapewniają 100% szczelność. Na korpusie jest wygodna gumowa opaska poprawiająca chwyt. Kubek utrzymuje ciepło do 6 godzin a zimno napoju do 12 godzin. Szeroki wlew ułatwia nalewanie napoju i mycie kubka. Zakrywkę z tworzywa można myć w zmywarce. Oczywiście materiały, z którego zrobiono kubek są pozbawione szkodliwych związków chemicznych – BPA Free!

Hydro Flask 16oz Wide Mouth Flexsip 473 ml

kubek Hydro Flask 16oz Wide Mouth Flexsip

Zaprojektowany dla miłośników kawy, ale jako termos na herbatę czy do zimnych napojów także sprawdzi się doskonale. Został wykonany ze stali nierdzewnej o podwójnej izolacji próżniowej. Stal ta nie przenosi smaków ani zapachów. Przykrywka jest zakręcana i bardzo prosta w obsłudze. Dodatkowo kubek wyposażono w pasek do przymocowania go do plecaka czy torby. Szeroki wlew sprawia, że kubek łatwo się nalewa i czyści. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Produkty firmy Hydro Flask są bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie zawierają szkodliwych związków BPA oraz ftalanów.

Fjord Nansen Lando 0,4 L

kubek Fjord Nansen Lando

Klasyczny kubek termiczny polskiej firmy Fjord Nansen, przydatny na biwaku oraz podczas codziennej aktywności. Kubek wykonany jest ze stali nierdzewnej o konstrukcji próżniowej. Zakręcana pokrywka posiada otwór do picia i drugi odpowietrzający. Całość obsługuje się jednym przyciskiem typu "one touch". Średnica kubka pozwala na używanie go w większości samochodowych uchwytów i stojaków.

Primus Commuter Mug 0,4 L stalowy

kubek Primus Commuter

Ciekawy kubek termiczny uznanej szwedzkiej firmy outdoorowej Primus. Wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej o konstrukcji dwuściennej próżniowej. Korpus został pokryty chropowatym matowym lakierem ułatwiającym trzymanie kubka w ręku. Pokrywka plastikowa z otworem do picia, otworem odpowietrzającym oraz przyciskiem "one touch" ułatwiającym obsługę kubka nawet w grubej rękawicy. Spód kubka wyposażono w antypoślizgową gumową podkładkę, a średnica pasuje do większości uchwytów samochodowych.

Jack Wolfskin Kariba 0,5 L

kubek Jack Wolfskin Kariba

Ciekawy model kubka firmy Jack Wolfskin. Kariba sprawdzi się głównie w wielkomiejskim zgiełku, w biurze, na uczelni czy w podróży autem. Przezroczysta pokrywka ze szczelnie zamykanym ustnikiem plus podwójne próżniowe ścianki powodują, że kubek utrzymuje ciepło napoju do 12 godzin. Szeroki wlew ułatwia mycie kubka i nalewanie. Na korpusie znajduje się wygodny uchwyt antypoślizgowy ułatwiający pewne trzymanie kubka.

Pozostałe rodzaje kubków turystycznych

Oprócz szeroko opisywanego już kubka termicznego warto mieć też normalny kubek turystyczny przydatny podczas wielu outdoorowych aktywności, zwłaszcza w cieplejszych porach roku.

Kubek metalowy Pinguin Steel Mug 0,5 L

kubek Pinguin Steel Mug

Prosty metalowy kubek ze składanymi uchwytami, czeskiej firmy Pinguin. Dzięki kompaktowym wymiarom i uniwersalności przyda się zarówno w domu, jak i na biwaku w terenie.

Kubek metalowy z przykrywką Pinguin Thermo Mug 0,3 L

kubek Pinguin Thermo Mug

Mały kubek termiczny z plastikową przykrywką, podwójnymi ściankami i składanym uchwytem. Przyda się w chłodniejsze dni.

Kubek z tworzywa składany - kubeczek turystyczny Sea To Summit X-Cup 0,25 L

kubek See To Summit X-Cup

Ultralekki składany kubek turystyczny australijskiej firmy Sea To Summit, idealny na piknik, górską wędrówkę czy weekendowy wypad pod namiot. Jest bezpieczny w kontakcie z żywnością, nie chłonie żadnych zapachów oraz nie zmienia smaku napojów. Wykonany z wytrzymałego silikonu wolnego od BPA! Odporny na wysokie temperatury. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Mam nadzieję, że przekonałem Was do zakupu kubka termicznego. A także, że stanie się on Waszym ulubionym kubkiem, z którego będziecie mogli pić pyszną gorącą kawę/herbatę gdzieś w miejskiej dżungli czy podczas aktywności poza miastem. Smacznego!

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty