Lekkie pakowanie - ciesz się lekkim plecakiem w podróży

Arkadiusz Łojek 23/08/2017

Od kilku lat coraz bardziej popularny jest trend lekkiego pakowania plecaka. Na dobre zadomowił się wśród turystów. Po części wymuszony on jest wymaganiami linii lotniczych, co do masy plecaka. Co zyskujemy? Możliwość pokonywania większych dystansów, w dłuższej perspektywie zdrowszy kręgosłup i więcej radości z łazikowania.
P.S. Nie będzie to artykuł o fetyszystach ucinających rękojeść szczoteczki do zębów, aby urwać kilka gramów ;)

- CZYTAJ TAKŻE -

Namiot 1500g – 1760g

Na czym najłatwiej oszczędzić wagę? Plecak, śpiwór i namiot. Zacznijmy od namiotu. Lekka dwójka ważąca 1500g? Tak, to Camp Minima 2 o tunelowej konstrukcji. Jest polecany dla osób o wzroście do 185 cm. Jeżeli oczekujesz większego komfortu, dwóch wejść (do których nie pada podczas deszczu), to gorąco polecam Jack Wolfskin Exolight II. Minimalnie cięższy (1760 gram) zapewni większą stabilność podczas letnich burz.

namiot Minima 2

Namiot MINIMA 2, Camp

namiot exolight II

Namiot EXOLIGHT II, Jack Wolfskin

Plecak 1460g – 1670g

Odpowiedni będzie taki w okolicach 40 litrów. Stawiam na wygodny system nośny, pokrowiec przeciwdeszczowy i przydatne kieszenie jako standardowe wyposażenie. Stąd waga nie będzie bardzo niska. Alpine Trail 40, to prosty jednokomorowy plecak z dużą kieszenią na przodzie i możliwością powiększenia o podniesienie komina. Więcej możliwości oferuje Highland Trail 42 (1670g). Plecak ma dwie komory z niezależnym dostępem (można je połączyć w jedną). Wyciąganie i wkładanie rzeczy do dużej komory ułatwia U-kształtny zamek umieszczony z przodu plecaka. Dla redukcji wagi możemy zdemontować klapę.

Alpine Trail 40

Plecak ALPINE TRAIL 40, Jack Wolfskin

Highland Trail 42

Plecak HIGHLAND TRAIL 42, Jack Wolfskin

Śpiwór 530g – 740g – 950g

Najlepszy stosunek termiki do wagi będą miały śpiwory puchowe. Niestety są też najdroższe i wrażliwe na długotrwałą (kilkudniową) ekspozycję na wilgotne warunki. Model Kolba firmy Yeti waży 740 gram, a jego temperatura komfortu to 0 stopni. Nasz najlżejszy śpiwór syntetyczny Pinguin model Lite waży jedyne 530 gram i zapewnia spokojną noc w przedziale 10 – 14 stopni. Warty polecenia jest też trochę cieplejszy (od +6 do +1 stopni) syntetyczny model Micra. Jego waga to 950 gram.

śpiwór kolba Yeti

Śpiwór KOLBA, Yeti (Aura)

spiwór LITE MUMMY Pinguin

Śpiwór LITE MUMMY, Pinguin

- CZYTAJ TAKŻE -

Mata 250g - 410g – 540g

Klasyczna karimata oferuje niższą wagę niż mata samopompująca. Niestety nie jest tak wygodna i po spakowaniu ma większy gabaryt. Jedna z najwygodniejszych karimat, to Therm-a-res Z Shield. Wytłaczana powierzchnia znacznie zwiększa komfort. Prawdziwych ortodoksów z pewnością zainteresuje alumata (do używania tylko latem – niski poziom izolacji od podłoża) o wadze 250g. Niestety Twój kręgosłup nie będzie zbyt szczęśliwy po nocy spędzonej na niej ;) W pełni komfortowa jest flagowa mata samopompująca Therm-a-rest, model Prolite. Oprócz niskiej masy (410 g) zajmuje niewiele miejsca, jej wymiary po spakowaniu to 28x 10cm.

karimata S-Shield Therm-a-rets

Mata Z-SHIELD, Therm-A-Rest

mata Prolite Therm-a-rets

Mata samopompująca PROLITE REGULAR Therm-A-Rest

Jedzenie

Najlepszym pomysłem są liofilizaty. Mimo skomplikowanie brzmiącej nazwy wszystko jest proste. Jest to proces, w którym żywność jest pozbawiana wody, dzięki czemu waży zdecydowanie mniej. Oszczędność wagi jest znaczna, przykładowo 120 g potrawy zapewni nam 522 kcal – solidny obiad. Nie ma konieczności stosowania konserwantów, stabilizatorów itp. chemii. Liofilizowane jedzenie pakowane jest w szczelne opakowania. Sam proces przygotowania posiłku jest bardzo prosty. Zalewamy opakowanie wrzącą wodą, mieszamy i czekamy kilka minut. Smacznego!liofilizaty

Kuchenka, kartusz gazowy i naczynie - 244 g

Kartusz, czyli pojemnik na gaz waży 185g (zawierający 100 gram gazu, w ofercie są też większe). Ultralekka kuchenka wykonana z tytanu - Pinguin Surpass Titan waży jedyne 48 gram. Do tego potrzebujemy małego naczynia. Primus Titech pot o pojemności 0,6l waży 111 gram. Cały zestaw do gotowania, to jedyne 244 gram. W alternatywie można się pokusić na zestaw Primusa Lite+ o wadze 390 gram (bez kartusza – 185 gram).

  • KUCHENKA SURPASS TITAN
  • PRIMUS TITECH
  • KARTUSZ TRAVEL GAS
  • ZESTAW KUCHENKA + GARNEK PRIMUS

Butelka z filtrem 98 g

Dostęp do świeżej wody zagwarantuje nam butelka Water to Go (98 g 0,5l) wyposażona w filtr. Dzięki innowacyjnemu systemowi filtrującemu, butelkę można napełniać wodą opadową, płynącą (z rzek i strumieni), a nawet stojącą (z jeziora, stawu, kałuży). Eliminuje ponad 99,9% wszelkich zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Usuwa chlor, bakterie, wirusy, metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia. Filtr jest wymienny i wystarcza na przefiltrowanie około 130 litrów.

butelki osobiste

Butelki osobiste Water To Go

Ręcznik szybkoschnący – od 55 gram

Ręcznik, to kolejna rzecz na której możemy zaoszczędzić cenne gramy i dodatkowo sporo miejsca w plecaku. Do wyboru mamy dwa rodzaje materiałów. Mikrofibra wysycha trzy razy szybciej niż klasyczny bawełniany ręcznik. Wycieramy się nim poprzez „oklepywanie”. Bardziej przyjemnym, ale trochę wolniej schnącym (2 razy szybciej niż bawełniany ręcznik) jest frota. Jak sama nazwa wskazuje wykonano go z klasycznego materiału frotte, z tym że z użyciem szybkoschnących włókien zamiast bawełny. Mój typ to frota ze względu na komfort, nawet za cenę lekko większej wagi. Używam ręcznika Terry w rozmiarze M (40x80, 125g) w zupełności wystarcz przy krótkich włosach. Jednakże jeżeli oczekujesz wytarcia się do sucha, a nie jedynie osuszenia, to pomyśl o większym rozmiarze. W bardzo ciepłe kraje lub do wycierania twarzy i rąk mogę polecić ręczniki z serii Light Jacka Wolfskina. Rozmiar M waży 55g i mieści się w zamkniętej dłoni. Wszystkie nasze ręczniki są zabezpieczona antybakteryjnie.

ręczniki szybkoschnące

Od lewej na powyższym zdjęciu:

Po lekturze powyższego artykułu wiesz w czym spać, co jeść i w czym nosić dobytek. Wagę możesz również redukować poprzez odpowiedni dobór odzieży. Ale to temat na kolejny artykuł.

Opracował Arkadiusz Łojek,
Horyzont Wrocław

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty