Less waste czyli jak podróżnik może być bardziej ekologiczny

Aleksandra Dembicka 18/12/2018

Nie chodzi o to, żeby dać się zwariować, ale trzeba to głośno powiedzieć, ograniczanie plastiku to po często po prostu dobre nawyki, więc dlaczego nie zacząć ich stosować w podróży? Oto kilka pomysłów, jak być less waste i podróżować w większej zgodzie z naturą. Jak mawia przysłowie 'kropla drąży skałę' więc może skorzystacie z proponowanych rozwiązań, a potem Wasze rodziny, znajomi, współpracownicy...

- CZYTAJ TAKŻE -

Less waste w praktyce - picie i jedzenie

Jadąc gdzieś albo po prostu funkcjonując codziennie warto zaopatrzyć się w butelkę osobistą wielokrotnego użytku z wymiennymi wkładami węglowymi. Firma Water to Go stworzyła taką butelkę, więc nie ma potrzeby martwić się, czy gdzieś będzie otwarty sklep, aby kupić wodę. Można zabrać taką butelkę zabrać ze sobą napełnioną wodą z kranu, a nawet w ciągu dnia jeśli jej zabraknie to można ją napełnić i nie martwić się, że butelka jest pusta.

Jeżdżąc w góry podstawą wyposażenia jest termos do którego można nalać wrzątek w kuchni w schronisku aby zaparzyć własną herbatę lub przygotować kaszę i inne potrawy w czasie wyjazdu. Wiele termosów naprawdę długo potrafią utrzymać wysoką temperaturę. Dodatkowo można wybrać wg potrzeb i preferencji kolorów. Np firma Primus produkuje termosy różnych pojemności i kolorów więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Zwłaszcza zimą warto mieć ze sobą kubek termiczny, w ten sposób nie trzeba kupować napojów w jednorazowych kubkach, a niektóre sieciówki chętnie napełniają własne kubki, a żeby było ciekawiej można otrzymać za to rabat. Picie przez słomkę jest często dużo wygodniejsze zwłaszcza gdy napój ma kostki lodu. Zamiast używać jednorazowych słomek można zaopatrzyć się w metalowe słomki (łamane lub proste). Jedną można zawsze ze sobą mieć w plecaku.

Podobnie jest ze sztućcami. Zamiast używać jednorazowych widelców, łyżek i noży można zaopatrzyć się w tzw. Spork'a czyli łyżko-widelec. Może być składany lub prosty oraz w ulubionym kolorze.

- CZYTAJ TAKŻE -

Less waste w praktyce - bagaż i bilety

Podróżując mamy ze sobą torbę lub plecak ale czasem mogą się nam zdarzyć zakupy które niekoniecznie się do nich zmieszczą. Warto wtedy mieć ze sobą małą, składaną siatkę wielokrotnego użytku która jest lekka i bardzo wytrzymała. Sea to Summit dba o każdy szczegół. Prawie każdy z nas ma smartfona co umożliwia zainstalowanie na telefonie wielu aplikacji które zapobiegną drukowaniu biletów i innych informacji takich jak bilety na samolot linii Ryanair. Zamiast drukować bilet wystarczy, że zapiszesz dokument w telefonie i pokażesz QRkod w czasie kontroli.

Less waste w praktyce - higiena

Zamień zwykłe mydło na mydło biodegradowalne, które nadaje się nie tylko do użytku osobistego ale też do czyszczenia garnków, patelni, prania odzieży czy czyszczenia sprzętu turystycznego. Mydło nie zawiera fosforanów i jest bezzapachowe. Opakowanie pozwala zabierać je w bagażu podręcznym podczas podróży lotniczych.

Pomysły jak być less waste w podróży zebrała i opisała
Aleksandra Dembicka
E-Horyzont Team

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty