Jak wybrać odpowiednią linę i uprząż wspinaczkową? – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak wybrać odpowiednią linę i uprząż wspinaczkową? – wszystko, co musisz wiedzieć

Spis Treści

  Planując zakup liny wspinaczkowej i uprzęży warto posiadać podstawową wiedzę w tym zakresie. Na rynku wybór jest ogromny i czasem trudno się w nim odnaleźć. W niniejszym artykule poznasz typy i przeznaczenie lin oraz uprzęży, dowiesz się także na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  wspinaczka z dolną asekuracją

  Jakie funkcje musi spełniać profesjonalna lina wspinaczkowa?

  Najważniejsze zadanie liny wspinaczkowej to zapewnienie nam bezpieczeństwa, czyli funkcja asekuracyjna. Aby ten warunek został spełniony, lina wspinaczkowa musi posiadać certyfikaty CE i UIAA, gwarantujące jej wytrzymałość i użycie odpowiednich materiałów do jej wykonania. Lina służy nam również do poruszania się po niej, np. podczas zjazdu, jest to funkcja komunikacyjna. Pełni też funkcję transportową, gdyż dzięki niej możemy przemieszczać wyposażenie w pionie lub poziomie. Ostatnia funkcja, to funkcja pomocnicza, gdyż linę w postaci repsznura czy taśmy stosuje się do tworzenia dodatkowej asekuracji.

  Rodzaje lin wspinaczkowych i ich podział: statyczne, dynamiczne, bliźniacze i pomocnicze

  Podstawowy podział lin wspinaczkowych obejmuje liny statyczne, czyli takie które się nie rozciągają, dynamiczne, czyli takie które pod obciążeniem ulegają wydłużeniu oraz bliźniacze i pomocnicze o różnych właściwościach i zastosowaniach.

  Liny statyczne

  Liny te charakteryzuje niski stopień rozciągania pod obciążeniem, sięga on zaledwie 2-5%. Liny takie stosuje się w pracach wysokościowych, speleologii, poręczowaniu oraz zwykle na ściankach wspinaczkowych. Mała dynamika lin jest w tych dziedzinach wskazana. Nie nadają się one jednak do wspinaczki, gdyż szarpnięcie po odpadnięciu może być dla nas niebezpieczne, lina statyczna nie pochłonie bowiem energii upadku.

  Liny dynamiczne

  Właśnie te liny stosuje się we wspinaczce, ich duża rozciągliwość pozwala zaabsorbować powstałą po odpadnięciu energię, nie przenosząc jej na wspinaczy. Na rynku spotkamy kilka rodzajów lin dynamicznych – połówkowe, bliźniacze, lodowcowe, ale najczęściej spotykane są liny pojedyncze.
  Lina pojedyncza: dlaczego pojedyncza? Podczas wspinaczki stosuje się bowiem jedną linę do asekuracji. Jest to wyjście względnie tanie i zapewniające dobry stopień bezpieczeństwa. Rozwiązanie takie stosuje się w szeregu aktywności wspinaczkowych, od klasycznej wspinaczki skałkowej, przez drytooling, po wspinaczkę wielowyciągową. Średnica lin pojedynczych waha się od 9 do 12 mm
  Lina połówkowa, podwójna – zastosowanie dwóch nieco cieńszych lin (8-9 mm), prowadzonych razem lub osobno, zapewnia większy stopień bezpieczeństwa i przyspiesza ewakuację, jest to rozwiązanie stosowane zwykle w obszarach górskich
  Lina bliźniacza – w tym wypadku stosuje się dwie cienkie żyły (7-8 mm), które prowadzi się razem; tak jak w przypadku liny podwójnej ma to wpływ na bezpieczeństwo, jednak ze względu na fakt, iż asekurować należy się wyłącznie przy użyciu obu lin jednocześnie, rozwiązanie to traci na popularności
  Lina lodowcowa – jak sama nazwa wskazuje, lina ta służy do asekuracji na lodowcu, choć dobrze sprawdza się także podczas „graniówek”; stosuje się ją w terenach o małym współczynniku odpadnięć, zwłaszcza ciężkich; lina taka jest cienka, lekka, ze względu na charakter pracy powinna być impregnowana
  Liny pomocnicze – występują zwykle pod postacią repsznura pełniąc wiele funkcji około-wspinaczkowych, najczęściej używane średnice mieszczą się w zakresie 3-6 mm

  Parametry lin wspinaczkowych: długość, średnica i siła graniczna

  Długość liny – kupując linę staniemy przed wyborem jej długości, klasyczne liny pojedyncze mają długość w przedziale 50-70 m, oczywiście znajdziemy również dłuższe; wydawać by się mogło, że dłuższa lina to większe możliwości - i tak, i nie, gdyż jeśli operujemy głównie w niewysokich skałkach, to w zupełności wystarczy 50 m, a każdorazowe zwijanie 70 metrowej liny może przyprawić o ból głowy, taka długość staje się niepraktyczna
  Średnica – mówi nam o grubości liny określanej w milimetrach; liny pojedyncze spotykamy zwykle 9-12 milimetrowe; grubsza lina to pewniejszy chwyt i bezpieczniejsza praca asekurującego, wadą jest waga i opory w przyrządzie, cieńsza znowuż mniej waży, dobrze chodzi w przyrządzie asekuracyjnym, ale wymaga więcej wprawy u osoby asekurującej
  Siła graniczna - liczba rwań i siła graniczna mówią nam o wytrzymałości i właściwościach dynamicznych liny, czyli o tym ile razy możemy narazić linę na silne rwanie odpadając od ściany oraz o tym jak „przyjemny” będzie dla nas moment szarpnięcia; im wyższa siła graniczna liny, tym mocniej odczujemy wyhamowanie po odpadnięciu, im wyższa ilość odpadnięć, tym częściej możemy zaliczać ciężkie loty.

  Lina wspinaczkowa PETZL Mambo

  Lina wspinaczkowa PETZL Mambo

  Jak wybrać dobrą linę do wspinaczki?

  W pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby, warto zastanowić się, gdzie chcemy być i co robić w ciągu najbliższych 2-3 lat i pod tę perspektywę dobrać linę wspinaczkową.
  Jeśli rozpoczynamy przygodę ze wspinaczką, a nasza aktywność będzie opierała się głównie o ściankę wspinaczkową i skałki, niekoniecznie warto inwestować w najdroższe modele z impregnowanym podwójnie oplotem. W zupełności wystarczy 50-60 metrowa lina dynamiczna o większej średnicy, dobrym przykładem będzie tu BEAL DIABLO 50.

  Lina wspinaczkowa BEAL Diablo

  Lina wspinaczkowa BEAL Diablo

  lub BEAL ZENITH 60. Lina DIABLO ma średnicę 10,2 mm co zapewni odpowiedni chwyt, jednocześnie dobrze będzie ślizgać się przez przyrządy. Liczba odpadnięć to 6, a siła graniczna 8,4 KN, co zapewnia w miarę przyjemne wyhamowanie po odpadnięciu. ZENITH w wersji 60 metrowej poszerzy nasze możliwości, dzięki zmniejszonej średnicy jest lekka, ale zapewnia ten sam poziom bezpieczeństwa na poziomie 6 odpadnięć, siła graniczna 7,5 KN delikatnie wyłapuje loty.

  Lina wspinaczkowa BEAL Zenith

  Lina wspinaczkowa BEAL Zenith

  Gdy nasze ambicje wzrosną i chcemy przenieść się ze wspinaczką w góry, powinniśmy pomyśleć o linach z nieco wyższej półki. Lina do asekuracji w górach powinna być lekka i zabezpieczona przed nasiąkaniem wodą, długość rzędu 60-80 metrów będzie optymalna. Za przykład może tu posłużyć GILMONTE BOOM 60:

  Lina wspinaczkowa GILMONTE BOOM

  Lina wspinaczkowa GILMONTE BOOM

  Lina ta jest lekka, wodoodporna i posiada duży współczynnik odpadnięć, bo aż 9, dzięki temu nadaje się na najtrudniejsze drogi, w tym wspinaczkę lodową. Innym godnym polecenia modelem z górnej półki będzie 70 metrowa GILMONTE NEXT - liczba odpadnięć na poziomie 9 oraz miękkie lądowanie z siłą graniczną 7,4 KN. Lina ta jest również impregnowana. Obie liny świetnie się sprawdzą do asekuracji w górach i podczas turystyki zimowej.

  Lina wspinaczkowa GILMONTE NEXT

  Lina wspinaczkowa GILMONTE NEXT

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Jak wybrać karabinek wspinaczkowy?

  Rodzajów i zastosowań karabinków jest od zatrzęsienia, jednak ten, w który powinieneś zaopatrzyć się na początku, to z pewnością HMS. Jest to klasyczny, zakręcany karabinek o dużej wytrzymałości. Nie wdając się głęboko w temat, warto wybrać HMS o w miarę dużym prześwicie, co zapewni łatwą pacę przy wpinaniu i wypinaniu przyrządów. Polecam tu BLACK DIAMOND ROCKLOCK o prześwicie 21mm. Karabinek jest lekki, łatwo się na nim pracuje, a parametry wytrzymałości są na najwyższym poziomie.

  Karabinek wspinaczkowy Black Diamond ROCKLOCK

  Karabinek wspinaczkowy Black Diamond ROCKLOCK

  Co należy wiedzieć wybierając uprząż wspinaczkową?

  W celu właściwego dobrania uprzęży wspinaczkowej powinniśmy określić jej przeznaczenie. Podobnie jak w przypadku lin, i tutaj warto zastanowić się gdzie będziemy używali uprzęży w ciągu najbliższych 2-3 lat, bo tyle przypuszczalnie czasu upłynie przed zakupem kolejnej. O ile dobrze ją dobierzemy za pierwszym razem. W co zatem zainwestować na początku wspinaczkowej przygody? Bezpiecznym wyjściem będzie uniwersalność. Zanim nabierzemy doświadczenia i wyspecjalizujemy się na tyle, by mieć własne zdanie na temat doboru uprzęży, powinniśmy zainwestować w taką, która sprawdzi się tak na ściance, jak i w skałach. Przed dokonaniem zakupu warto odwiedzić profesjonalny sklep turystyczny, gdzie sprzedawcy doradzą nam odpowiedni rozmiar i zaproponują modele pod planowaną aktywność. Na rynku znajdziemy też modele dedykowane dla pań.

  damski wspin w Sokolikach

  Rodzaje uprzęży

  Uprzęże można podzielić na 3 podstawowe rodzaje - biodrowe, piersiowe i pełne. Różnią się kształtem i zastosowaniem.

  uprząż biodrowa

  Typowa uprząż biodrowa

  Uprząż biodrowa – najczęściej spotykany i najpopularniejszy rodzaj uprzęży, zapewnia dobry komfort użytkowania i bezpieczeństwa, szybko się ją zakłada i zdejmuje. Nadaje się do większości aktywności górskich, jak i na ścianki wspinaczkowe. Producenci prześcigają się w tworzeniu wyspecjalizowanych uprzęży do konkretnych aktywności - poza klasycznymi wspinaczkowymi znajdziemy też uprzęże lodowcowe, ski-tourowe, wielkościanowe czy sportowe.

  uprząż piersiowa

  uprząż piersiowa

  Uprząż piersiowa – stanowi niejako uzupełnienie uprzęży biodrowej, poprawiając bezpieczeństwo wspinacza i udostępniając więcej możliwości przytroczenia akcesoriów. W praktyce rzadko spotykana wśród wspinaczy, częściej stosowana przez grotołazów.

  uprząż pełna

  uprząż pełna

  Uprząż pełna – to zintegrowana uprząż biodrowo-piersiowa, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i duży komfort użytkowania, wykorzystywana głównie w pracach wysokościowych i przez speleologów. Jej wadą jest dość duża waga. Przy pełnej uprzęży warto nadmienić, iż jest ona świetnym rozwiązaniem przy stawianiu pierwszych kroków we wspinaczce przez dzieci. Dzieci mają nieco przesunięty środek ciężkości, pełna uprząż zapobiega wypadnięciu w przypadku odwrócenia do góry nogami.

  Budowa uprzęży – Pas biodrowy, pętle udowe, taśmy podtrzymujące oraz klamry i szpejarki

  Pomijając specjalistyczne uprzęże, jak np. do prac wysokościowych czy kanioningu, klasyczna uprząż wspinaczkowa, zwana biodrową, składa się z pasa biodrowego, pętli udowych, taśm podtrzymujących, klamer i szpejarek oraz najmocniejszego elementu – łącznika. Pas biodrowy okala nas w pasie, jego regulacja odbywa się z pomocą jednej lub dwóch klamer. W bocznych i tylnych częściach pasa wszyte są szpejarki, czyli elementy do których wczepiamy sprzęt wspinaczkowy. Szpejarki pełnią wyłącznie funkcję pomocniczą i nie można ich w żaden sposób wykorzystywać do asekuracji. Wokół ud znajdują się pętle udowe połączone z pasem biodrowym łącznikiem. Pętle te w tylnej części posiadają wszyte taśmy podtrzymujące, połączone z pasem biodrowym, poprawiają one komfort użytkowania. Elementem trwale łączącym pętle udowe z pasem biodrowym jest łącznik i to na tym elemencie skupia się największe obciążenie podczas wspinaczki.

  Uprząż wspinaczkowa Black Diamond BIG GUNUprząż wspinaczkowa Black Diamond BIG GUN - widok z boku

  Uprząż uniwersalna z pełną regulacją – wspinaczka górska, wielowyciągowa, drogi nieubezpieczone

  Na rynku znajdziemy uprzęże dedykowane pod prawie każdą aktywność górską, wspinaczkę ściankową, skalną, zimową, lodowcową, ski-alpinizm, itd. Wszystkie one różnią się między sobą zastosowanymi materiałami, ilościami szpejarek, szerokością pasów i innymi elementami, jednak trzon pozostaje ten sam. Czy zatem istnieje uprząż do zastosowania w wielu aktywnościach? Przy odrobinie tolerancji i kompromisowego podejścia tak, jak najbardziej. Uprząż uniwersalna powinna mieć dwie klamry do regulacji biodrowej oraz klamry udowe, dzięki czemu będziemy mogli stosować ją w szerokim zakresie. To istotne, gdy np. wybieramy się w góry zimową porą, gdzie mamy na sobie więcej ubrań. Optymalna ilość szpejarek to 3, szerokość pasów nie powinna krępować naszych ruchów podczas chodzenia, jednocześnie zapewnić dobre oparcie w zwisie. Dobrym przykładem uniwersalnej uprzęży jest BLACK DIAMOND ALL-ROUND. Uprząż ta posiada pełną regulację obwodów i 4 szpejarki.

  Uprząż wspinaczkowa Black Diamond ALL ROUND

  Uprząż wspinaczkowa Black Diamond ALL ROUND

  Jak zakładać uprząż wspinaczkową?

  Wydawałoby się, iż to nic trudnego, jednak niejednokrotnie byłem świadkiem zakładania uprzęży tyłem do przodu. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się jej z każdej strony, sprawdźmy przebieg pasków i taśm, wyrównajmy skręcenia i połóżmy na ziemi przed sobą łącznikiem do przodu. Następnie wejdźmy w pętle biodrowe i unieśmy uprząż. Gdy będzie na wysokości pasa lekko zaciągnijmy pas biodrowy i sprawdźmy ułożenie wszystkich taśm, jeśli nie ma skręceń i wszystko dobrze się układa, możemy dociągnąć pętle udowe i pas biodrowy. Uprząż nie powinna nas ściskać, lecz musimy mieć poczucie, że dobrze przylega do ciała.

  Jak właściwie dobrać odpowiednią uprząż do wspinaczki?

  Podstawowym kryterium doboru jest obwód naszego pasa, gdyż uprzęże wybiera się w pierwszej kolejności pod ten parametr. W celu jego zmierzenia najlepiej posłużyć się miarą krawiecką. W momencie, gdy wiemy ile wynosi nasz obwód, możemy przebierać w sklepach stacjonarnych i internetowych, szukając najbardziej odpowiedniego modelu. Najlepiej zrobić to oczywiście w sklepie turystycznym, a jeśli nie mamy takiej możliwości, weźmy pod uwagę możliwość zwrotu towaru i wymiany poprzez sklep internetowy. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze? Uprząż powinno się zakładać intuicyjnie, jeśli wciąż plątają i skręcają nam się taśmy, to poszukajmy innego modelu. Dobrze jest wypróbować uprząż w zwisie, wtedy poczujemy czy jest komfortowa. Jeśli cokolwiek nas gniecie czy uciska, to jest spore prawdopodobieństwo, że odczucie to podczas wspinaczki będzie się potęgować. Sprawdźmy też jak pracują klamry, jeśli paski w nich chodzą płynnie i nie musimy walczyć z zaciągnięciem pętli, to dobrze mówi o danym modelu. Możemy też zwrócić uwagę na ułożenie szpejarek, powinno nam się łatwo sięgać do karabinków i przyrządów. Podsumowując, wybierz lub poproś sprzedawcę o 2-3 modele przeznaczone do planowanej przez Ciebie aktywności, wypróbuj je zwracając uwagę na powyższe podpowiedzi i dokonaj wyboru.

  Na stanowisku

  Uprzęże męskie i damskie - przegląd polecanych modeli

  Uprzęże męskie i damskie nie różnią się tylko rozmiarem, ale również doborem innych materiałów i kształtem poszczególnych elementów, poniżej podaję przykłady kilku wartych uwagi modeli męskich i damskich.

  Uprzęże damskie

  Damska uprząż wspinaczkowa Black Diamond MOMENTUM WOMEN

  Damska uprząż wspinaczkowa Black Diamond MOMENTUM WOMEN'S

  Uprząż BLACK DIAMOND MOMENTUM WOMEN’S to klasyczna uprząż wspinaczkowa do zastosowania na ściance, w skałach i lodzie. 4 szpejarki pomieszczą zapas sprzętu, anatomiczny pas biodrowy będzie dobrze przylegał do ciała, a oddychające pętle udowe jeszcze poprawią komfort użytkowania.

  Damska uprząż wspinaczkowa Black Diamond SIREN

  Damska uprząż wspinaczkowa Black Diamond SIREN

  Uprząż BLACK DIAMOND SIREN - sportowa uprząż dla wspinających się kobiet

  Uprzęże męskie

  Męska uprząż wspinaczkowa Black Diamond MOMENTUM MEN'S

  Męska uprząż wspinaczkowa Black Diamond MOMENTUM MEN'S

  Uprząż BLACK DIAMOND MOMENTUM MEN'S- męska wersja wspomnianej wcześniej uprzęży, 4 szpejarki, szerokie zastosowanie dające dużą uniwersalność.

  Męska uprząż wspinaczkowa STUBAI TRIPLE

  Męska uprząż wspinaczkowa STUBAI TRIPLE

  Uprząż STUBAI TRIPLE - klasyczna uprząż sprawdzonego producenta, w pełni regulowana, 4 szpejarki, zastosowanie klamer FastFix ułatwia zakładanie i regulowanie uprzęży.

  Męska uprząż wspinaczkowa STUBAI LUX LIGHT

  Męska uprząż wspinaczkowa STUBAI LUX LIGHT

  Uprząż STUBAI LUX LIGHTWIGHT - superlekka uprząż wykonana z taśm DYNEEMA, dobry wybór pod kątem asekuracji na lodowcach i do zimowej turystyki wysokogórskiej

  Przegląd profesjonalnego sprzętu wspinaczkowego

  Świetnym przykładem modelu z górnej półki może być BLACK DIAMOND BIG GUN TEQUILA. Model ten stworzony został na tzw. Wielką Ścianę. Jest wyjątkowo wygodny, dzięki szerokim i grubo wyściełanym pasom pozwala na pracę pod obciążeniem przez wiele godzin. Posiada aż 7 szpejarek i umieszczoną z tyłu wytrzymałą pętle do przytroczenia worka transportowego lub innego sprzętu. Szeroki zakres regulacji pozwala na stosowanie uprzęży tak latem, gdy jesteśmy w krótkich spodenkach, ja i zimą, gdy mamy na sobie grubą i ciepłą odzież.

  Uprząż wspinaczkowa Black Diamond BIG GUN

  Uprząż wspinaczkowa Black Diamond BIG GUN

  Innym wartym uwagi TOP modelem jest damska uprząż BLACK DIAMOND SOLUTION GUIDE. Jej największym atutem jest waga, zaledwie 362 g. Mimo obniżenia wagi zachowano pełny komfort użytkowania dzięki wielowarstwowej budowie pętli i pasa biodrowego. 4 szpejarki i dodatkowy uchwyt z tyłu spełnią wymagania najbardziej wymagających wspinaczy.

  Damska uprząż wspinaczkowa Black Diamond SOLUTION

  Damska uprząż wspinaczkowa Black Diamond SOLUTION GUIDE

  Mam nadzieję, iż powyższy artykuł wyjaśnił ci podstawowe pojęcia i rozwiał kilka wątpliwości związanych z zakupem liny i uprzęży wspinaczkowej. Jeśli jednak nie jesteś pewien wyboru, skontaktuj się z naszym sklepem internetowym lub odwiedź jeden z naszych sklepów stacjonarnych, gdzie fachowa obsługa pomoże Ci dobrać najlepszy sprzęt do planowanej przez Ciebie aktywności.

  wspin w Sokolikach  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.