Lofoty – rajskie wyspy na dalekiej Północy

Lofoty – rajskie wyspy na dalekiej Północy

Spis Treści

  Lofoty to bez wątpienia jedyne takie miejsce na świecie. Malownicze krajobrazy, zachwycające fiordy i rajski klimat dalekiej północy – na północy Norwegii znajdziemy wszystko, o czym tylko można zamarzyć. To znakomity kierunek na wakacyjny wypad, który przypadnie do gustu przede wszystkim zwolennikom chłodniejszego klimatu i dzikiej przyrody. Jedno jest pewne – po wyjedźcie na Lofoty zapragniemy wrócić tutaj jeszcze nie raz.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Malowniczy zakątek Norwegii

  Klimaty Lofotów

  Lofoty to archipelag leżący na Morzu Norweskim, u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Wyspy te rozciągają się na długości aż 112 km, tworząc malowniczy krajobraz, jakiego próżno szukać gdzie indziej. Cały archipelag zbudowany jest ze skał pochodzenia wulkanicznego  metamorficznego, których wiek ocenia się na 3 miliardy lat. Dla krajobrazu Lofotów charakterystyczne są skalne masywy wystające z morza, wysokie i strome ściany, ostro zarysowane wierzchołki oraz postrzępione granie, pomiędzy które wcinają się wąskie, krótkie i niezwykle malownicze fiordy.
  Liczbę mieszkańców Lofotów szacuje się na około 24,5 tysiące. Główną osadą i portem jest Svolvær, który znajduje się na wyspie Austvågøy. Miejscowa ludność zajmuje się głównie rybołówstwem i przetwórstwem ryb, a zwłaszcza dorszy, których połów przypada przede wszystkim na luty i marzec. Innymi źródłami utrzymania jest rolnictwo (głównie uprawa zbóż, ziemniaków oraz mleczarstwo), a także turystyka – przyjmuje się, że Lofoty odwiedza rocznie około 200 tysięcy turystów.

  Lofoty – klimat

  Na Lofotach

  Klimat Lofotów jest klimatem umiarkowanym chłodnym, wybitnie morskim. Średnia temperatura w styczniu i lutym wynosi tutaj -1oC, w lipcu i sierpniu około 12oC. Od 27 maja do 17 lipca na Lofotach panuje dzień polarny i słońce w ogóle nie kryje się za horyzontem. Zimą z kolei zdarzają się w tym regionie silne sztormy. Wokół wysp występuje wir wodny, zwany Maelstrom. To zjawisko charakterystyczne dla Morza Norweskiego, powstające przy wejściach do norweskich fiordów i cieśnin na skutek licznych przypływów i odpływów.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Lofoty, co warto zobaczyć?

  Lofoty to wymarzone miejsce dla miłośników przyrody i górskich wędrówek. Poza licznymi szlakami trekkingowymi nie brak tu atrakcji dla osób uprawiających jazdę konną, kajakarstwo, rafting czy sporty zimowe. Będąc w tym regionie, warto odwiedzić słynne Muzeum Wikingów Lofotr, spróbować lokalnej kuchni (w tym wyśmienitego sztokfisza) oraz udać się na poszukiwanie zorzy polarnej.

  Zorza polarna

  Wycieczka na Lofoty – kiedy najlepiej ją zorganizować?

  Zimą. Podróż na Lofoty zimą z pewnością ma wiele uroków – malownicze wyspy przykryte śniegiem prezentują się iście bajkowo, a norweska architektura, typowa dla tego regionu, nadaje im niepowtarzalnego klimatu, jakiego nie zaznamy nigdzie indziej. Warto jednak pamiętać, że o tej porze roku dzień jest bardzo krótki, przez co będziemy dysponować niewielką ilością światła dziennego. Z racji tego, że w górach zalegają spore ilości śniegu, a szlaki bardzo często są pokryte gęstym śniegiem, zimowe wędrówki poleca się jedynie osobom doświadczonym, które miały już okazję sprawdzić swoje możliwości w podobnych warunkach. Na pewno nie obejdzie się bez profesjonalnego sprzętu i konieczna jest raczej wyprawa w zespole. Wycieczka na Lofoty zimą może okazać się jednak dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli interesujemy się fotografią i chcemy zobaczyć zorzę polarną – o tej porze roku jest ona tutaj częstym zjawiskiem.

  Latem. Wyjazd na Lofoty w letnich miesiącach pozwoli na korzystanie w pełni z uroków okolicznych szlaków i terenów. Planując górskie wędrówki, warto zaplanować wyjazd w miesiącach od czerwca do września. Na początku czerwca w górach leży jeszcze śnieg, co może znacznie utrudniać wędrówkę i czynić ją niebezpieczną, szczególnie dla mało doświadczonego turysty, a na przełomie września i października zaczyna się już zima. W letnich miesiącach mamy największą szansę nie tylko na większą ilość cieplejszych dni, lecz także mniejszą ilość opadów.

  Lofoty

  Wybierasz się na Lofoty i szukasz odpowiedniej odzieży turystycznej lub sprzętu? Zajrzyj do sklepu internetowego e-Horyzont i skompletuj ekwipunek na wyjazd!
  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.