Malta - odpoczynek i kultura na wyciągnięcie ręki

Malta - odpoczynek i kultura na wyciągnięcie ręki

Spis Treści

  Jest taki kraj, a właściwie wyspa, która w jednym miejscu kryje bogaty wachlarz atrakcji. Przezroczysta woda do snorkelingu, skałki i klify do skakania, pełna historii ówczesna i dawna stolica, niebieskie laguny, zabytki czy deptak pełen klubów. Malta, bo o niej mowa - skradła moje serce dawno temu, miałam okazję być dwa razy i planuję kolejny wypad, dlatego będzie mi miło odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto odwiedzić Maltę?

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Malta

  Dlaczego warto odwiedzić Maltę?

  Malta leży na południu Europy, 81 kilometrów od włoskiej Sycylii, dlatego też klimat na Malcie przypadnie do gustu ciepłolubnym. Archipelag maltańskich wysp jest jednym z najbardziej bezchmurnych miejsc w Europie, w ciągu roku występuje tu 300 słonecznych dni! Lato które trwa od kwietnia do grudnia ze średnią temperaturą 20C jest długie i ciepłe, a zimą przy średniej niewiele niższej 15C kwitnie większość roślin. Jej urok wynika z maltańskiego, śródziemnomorskiego klimatu, urozmaiconej skalnej linii brzegowej z zatokami i wyspami oraz kilkutysięcznej historii. Szacuje się, że historia Malty sięga 7000 lat przed naszą erą, a megalityczne świątynie są jednymi z najstarszych w Europie. Przez ten czas Malta była pod panowaniem Fenicjan, Kartaginy, Starożytnego Rzymu, Arabów, Królestwa Sycylii i Wielkiej Brytanii. Wieki podbojów przyczyniły się do utworzenia barwnego, wielokulturowego kraju, który z każdego podbijającego ją Państwa zaczęrpnął trochę dla siebie. Mieszanka kulturowa ma swoje odzwierciedlenie głównie w języku i architekturze - w samej stolicy znajdują się 320 zabytki, przez co stanowi ona jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. (Całą stolicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

  Malta zabytki

  Zabytkowy most w Valetcie

  Jak dojechać na Maltę

  Loty na Maltę odbywaja się przez cały rok z największych miast w Polsce. Wizz Air, Ryanair i Lot oferują loty z Warszawy, Katowic, Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa i Wrocławia. Lot z Gdańska trwa ok 3,5 godziny, z Wrocławia 2 godziny 35 minut. Ceny lotów mogą wynieść od 150 do ponad 1000 złotych, średnio około 300 złotych w jedną stronę. Na Maltę można także przypłynąć z Włoch, ale to wyprawa już dla większych podróżników ;). Autobusy, których kursy obejmują lotnisko, oznaczone są: Xliczba (1-7), lotnisko znajduje się w centralnej/wschodniej części wyspy - 5 kilometrów od stolicy.

  Malta - Comino Blue Lagoon

  Comino Blue Lagoon

  Lot na Maltę w czasie pandemii

  Od lipca 2020 roku Malta otworzyła lotnisko dla podróżnych. Warunkiem przylotu jest wykonany test RT-PCR na 72 godziny przed przylotem*. Na miejscu na koszt rządu możemy zostać poproszeni o dodatkowe wykonanie testu, sprawdzona będzie także temperatura. Na miejscu w okresie zimowym były zwiększone zabezpieczenia sanitarne - wstrzymanie pracy hotelowych restauracji, zajęć sportowych etc. Natomiast latem prawdopodobnie tak jak rok temu wszelkie punkty będą otwarte i dostosowane do wymogów sanitarnych - noszenie maseczek, odległości między leżakami, dezynfekcje etc. Po powrocie jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, lub nie jesteśmy ozdrowieńcami (6 miesięcy) mamy do 48 godzin po przylocie aby wykazać negatywny test i uchronić się przed kwarantanną. Także podróż na Maltę jest może trochę droższa, bardziej stresująca niż dotychczas ale na pewno jest możliwa.

  Malta kamienice Valetty

  Kamienice Valetty

  Przydatne informacje - waluta, ceny, noclegi, komunikacja na Malcie

  Za wyjazdem na Maltę, poza licznymi atrakcjami, na plus jest także urzędowy język - maltański i angielski. Mieszkańcy płynnie posługują się dwoma, dlatego łatwo jest o cokolwiek zapytać czy załatwić. Obowiązującą walutą jest Euro, dania w restauracjach mogą kosztować od 8 -15 Euro, dlatego jak wszędzie na wakacjach - w myśl low budget najtaniej jest zaopatrywać się w sklepach i gotować samemu.

  Malta 10

  Na Malcie można wypożyczyć auto, którym można dojechać w każdy zakamarek 316 km2 Malty. Ja wybrałam komunikację miejską, gdyż ruch lewostronny mi nie służy gdy jestem pieszym, a co dopiero gdybym miała być kierowcą. Na szczęście komunikacja miejska na Malcie jest bardzo przyjazna - za 21 euro pojeździmy przez tydzień po całej wyspie łącznie z wyspą Gozo (Jednorazowy bilet zimą 1,5 euro, latem 2 euro). Z największych miejsc autobusy odjęzdżają co chwilę, z mniejszych też się da wydostać, przez co podróże potrafią trwać trochę dłużej niż by się chciało. ;) Ważne aby machać na autobus, mieć odliczone monety i wchodzić przednimi drzwiami - bilety kupuje się w automacie lub u kierowcy. Można skorzystać także z czerwonych autobusów turystycznych z odkrytym dachem, które mają przystanki przy największych atrakcjach turystycznych Malty. Alternatywą są także elektryczne rowery - pierwsze 30 minut za darmo!

  Malta rotunda

  Rotunda w Moście

  Noclegi na Malcie są zróżnicowane - na każdą kieszeń, trochę tańsze niż na południu Europy - We Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji. Najpopularniejsze są hotele i prywatne kwatery. Wiele zależy od tego które miasto wybierzemy - czy zamieszkamy bliżej tańszego centrum wyspy, w okolichach stolicy czy najdroższych dzielnicach nad samą wodą. Ceny zaczynają się od około 130 -150 zł za dobę dla dwóch osób. Dużo ofert można znaleźć do 400 złotych. Wiadomo są i noclegi za 600, 700 i więcej złotych - luksus nie zna granic :).
  Warto dodać, że Malta jest uznana za wysoko bezpieczny turystycznie obszar, o wysokim komforcie osiedlenia i przejścia na emeryturę - także kto wie...

  Malta pod wodą

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Atrakcje i zabytki Malty - co warto zobaczyć na Malcie?

  Warto wspomnieć, że dobytek kulturalny i wyjątkowe krajobrazy przyczyniły się do zainteresowania wyspą przez branżę filmową. Kręcono na Malcie między innymi: Grę o Tron, Troję, Assassin's Creed, Rejs w nieznane, Popeye, Hrabiego Monte Christo, Midnight Express, a z polskich produkcji: Nie kłam kochanie i Piratów Romana Polańskiego.

  Malta 13

  Valetta

  Wśród licznych atrakcji Malty wymienić należy:

  • Plaże - skaliste i piaskowe, za najładniejsze uważa się: Blue Lagoon, Anchor Bay, Mellieha Bay, Ghajn Tuffieha Bay, Gnejna Bay, Ramla Bay (z rzymskimi ruinami), Xwejni Bay, Wied iz-Zurrieq, St. George's Bay, St. Paul's Bay.
  • Wyspa Comino i Gozo na której znajdują się:
  • Blue Lagoon - wyspa z plażą usypaną białym piaskiem i błękitną wodą (Comino);

  Malta Azure Window

  • Azure Window - właściwie pozostałości po jeszcze niedawnej atrakcji - skalnym łuku, z wysokimi skałami i widokiem na zachód słońca i skałę Fungus Rock (Gozo);
  • Blue Hole - podwodna jaskinia do nurkowania głęboka na 15 metrów (Gozo);

  Malta Blue Grotto

  • Blue Grotto - ukryta w skale jaskinia do której wpływa się taksówkami wodnymi (Gozo).
  • Hagar Qim, Ggantija, Hypogeum Hal Saflieni, Mnajdra, Katakumby św, Pawła - ruiny świątyń nawet sprzed 3200 lat p.n.e
  • Klify Dingli - najwyższy punkt widokowy z kaplicą
  • Miasta - Valletta, Mdina, Mosta, Sliema, Isla, St. Julian's, Rabat, Marsaskala, Qawra;
  • Papaya Village czyli park rozrywki w postaci wioski Papaya zbudowanej na potrzeby filmu kręconego w 1980 roku
  • Narodowe Akwarium Malty o łącznej powierzchni 20 000 m2 z 41 zbiornikami wodnymi

  Malta to także niezliczone ilości kościołów, galerie sztuki i muzea, dawne fortyfikacje, parki i ogrody, dmuchane wodne parki rozrywki, a większość z nich znaleźć można właśnie w stolicy.

  Malta 17

  Park w Valetcie

  Valletta - stolica muzeum

  Valletta, nazywana muzeum pod gołym niebem, jest najdalej wysuniętą na południe i najbardziej nasłonecznioną stolicą Europy. Zlokalizowana między zatoką Grand Harbour i Marsamxett urzeka bogactwem architektury i kultury. Zwiedzanie Valletty to obowiązkowe przejście główną ulicą Republic Street, która zaczyna się przy bramie miejskiej, a kończy pod murami Fortu św. Elma. Warto wyposażyć się w mapę miasta, gdyż włóczeniu się po mieście w poszukiwaniu atrakcji może nie być końca.

  Valetta

  Valletta - dolne ogrody Barraka

  W Valletcie warto zwiedzić:

  • Konkatedrę św. Jana - późnobarokową katedrę sięgającą XVI w. (łącznie 10 kościołów)
  • Pałac Wielkiego Mistrza, Pałac Casa Rocca Piccola (łącznie 3 pałace)
  • Narodowe Muzeum Archeologii, Bibliotekę Narodową, Muzeum Sztuk Pięknych, Narodowe Muzeum Wojny
  • Parki, ogrody i skwery: Upper / Lower Barrakka Gardens, Hastings Gardens
  • Fort Saint Elmo (łącznie 4 forty)
  • Zabytkowy Port
  • Teatr Manoel, Operę Królewską
  • Baterię Armatnią (wystrzały o godzinie 12:00 i 16:00)
  • The Malta Experience w którym emitują filmy o historii i atrakcjach Malty (także w jęz. polskim)
  • Nabrzeże Valletty
  • Fontannę Trytona

  Większość atrakcji jest płatnych, a ich koszt wynosi od 3,5 euro (dzieci) do 11 euro dorośli. Nie sposób zwiedzić Valletty w jeden dzień, dodatkowo ma ona inny klimat za dnia jak i w nocy dlatego też sugeruję przeznaczyć na nią 2 dni i uważać na wysokie temperatury - może nie być okazji się schłodzić w morzu, chyba że w fontannie... ;)

  Malta 4

  Nad Azure Window

  Co zabrać ze sobą na Maltę?

  Na Malcie jest ciepło, duszno, latem temperatury sięgają 35-38 stopni, naszym głównym zadaniem jest spakowanie się i ubranie odpowiednio do pogody - zabezpieczając przed parzącymi promieniami słońca i ciepłem. Przyda się nam jasna, przewiewna odzież z filtrem UV, odkryte, wygodne obuwie, nakrycie głowy i gadżety do wodnych rozrywek.
  Na Maltę zdecydowanie warto zabrać:

  Malta kusi bezchmurną pogodą, przezroczystą wodą, zabytkami i wodnymi atrakcjami. Jest świetną opcją dla par, grupy przyjaciół czy rodzin. Jej wielkość i stosunkowo krótki lot (do 3 godzin) pozwalają na spędzenie obfitego w atrakcje długiego weekendu czy całego tygodnia. Ceny są standardowe, europejskie, a wrażenia niezapomniane, dlatego może tak jak ja - zakochasz się w Malcie? :)

  Malta

  *źródło:
  https://fly.pl/komunikaty/malta-koronawirus-otwarcie-granic-kwarantanna-informacje-dla-turystow/

  Zdjęcia: SKA i Autorki  Powiązane produkty

  © Copyright 2021 by e-Horyzont. All Rights Reserved.