Malta - odpoczynek i kultura na wyciągnięcie ręki

Alicja Narewska 15/04/2021

Jest taki kraj, a właściwie wyspa, która w jednym miejscu kryje bogaty wachlarz atrakcji. Przezroczysta woda do snorkelingu, skałki i klify do skakania, pełna historii ówczesna i dawna stolica, niebieskie laguny, zabytki czy deptak pełen klubów. Malta, bo o niej mowa - skradła moje serce dawno temu, miałam okazję być dwa razy i planuję kolejny wypad, dlatego będzie mi miło odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto odwiedzić Maltę?

Malta

Malta leży na południu Europy, 81 kilometrów od włoskiej Sycylii, dlatego też klimat na Malcie przypadnie do gustu ciepłolubnym. Archipelag maltańskich wysp jest jednym z najbardziej bezchmurnych miejsc w Europie, w ciągu roku występuje tu 300 słonecznych dni!

Dlaczego warto odwiedzić Maltę?

Malta leży na południu Europy, 81 kilometrów od włoskiej Sycylii, dlatego też klimat na Malcie przypadnie do gustu ciepłolubnym. Archipelag maltańskich wysp jest jednym z najbardziej bezchmurnych miejsc w Europie, w ciągu roku występuje tu 300 słonecznych dni! Lato które trwa od kwietnia do grudnia ze średnią temperaturą 20C jest długie i ciepłe, a zimą przy średniej niewiele niższej 15C kwitnie większość roślin. Jej urok wynika z maltańskiego, śródziemnomorskiego klimatu, urozmaiconej skalnej linii brzegowej z zatokami i wyspami oraz kilkutysięcznej historii. Szacuje się, że historia Malty sięga 7000 lat przed naszą erą, a megalityczne świątynie są jednymi z najstarszych w Europie. Przez ten czas Malta była pod panowaniem Fenicjan, Kartaginy, Starożytnego Rzymu, Arabów, Królestwa Sycylii i Wielkiej Brytanii. Wieki podbojów przyczyniły się do utworzenia barwnego, wielokulturowego kraju, który z każdego podbijającego ją Państwa zaczęrpnął trochę dla siebie. Mieszanka kulturowa ma swoje odzwierciedlenie głównie w języku i architekturze - w samej stolicy znajdują się 320 zabytki, przez co stanowi ona jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. (Całą stolicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Malta zabytki |Zabytkowy most w Valetcie

Jak dojechać na Maltę

Loty na Maltę odbywaja się przez cały rok z największych miast w Polsce. Wizz Air, Ryanair i Lot oferują loty z Warszawy, Katowic, Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa i Wrocławia. Lot z Gdańska trwa ok 3,5 godziny, z Wrocławia 2 godziny 35 minut. Ceny lotów mogą wynieść od 150 do ponad 1000 złotych, średnio około 300 złotych w jedną stronę. Na Maltę można także przypłynąć z Włoch, ale to wyprawa już dla większych podróżników ;). Autobusy, których kursy obejmują lotnisko, oznaczone są: Xliczba (1-7), lotnisko znajduje się w centralnej/wschodniej części wyspy - 5 kilometrów od stolicy.

Malta - | Comino Blue Lagoon

Lot na Maltę w czasie pandemii

Od lipca 2020 roku Malta otworzyła lotnisko dla podróżnych. Warunkiem przylotu jest wykonany test RT-PCR na 72 godziny przed przylotem*. Na miejscu na koszt rządu możemy zostać poproszeni o dodatkowe wykonanie testu, sprawdzona będzie także temperatura. Na miejscu w okresie zimowym były zwiększone zabezpieczenia sanitarne - wstrzymanie pracy hotelowych restauracji, zajęć sportowych etc. Natomiast latem prawdopodobnie tak jak rok temu wszelkie punkty będą otwarte i dostosowane do wymogów sanitarnych - noszenie maseczek, odległości między leżakami, dezynfekcje etc. Po powrocie jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, lub nie jesteśmy ozdrowieńcami (6 miesięcy) mamy do 48 godzin po przylocie aby wykazać negatywny test i uchronić się przed kwarantanną. Także podróż na Maltę jest może trochę droższa, bardziej stresująca niż dotychczas ale na pewno jest możliwa.

Malta | kamienice Valetty

Przydatne informacje - waluta, ceny, noclegi, komunikacja na Malcie

Za wyjazdem na Maltę, poza licznymi atrakcjami, na plus jest także urzędowy język - maltański i angielski. Mieszkańcy płynnie posługują się dwoma, dlatego łatwo jest o cokolwiek zapytać czy załatwić. Obowiązującą walutą jest Euro, dania w restauracjach mogą kosztować od 8 -15 Euro, dlatego jak wszędzie na wakacjach - w myśl low budget najtaniej jest zaopatrywać się w sklepach i gotować samemu.

Malta 10

Na Malcie można wypożyczyć auto, którym można dojechać w każdy zakamarek 316 km2 Malty. Ja wybrałam komunikację miejską, gdyż ruch lewostronny mi nie służy gdy jestem pieszym, a co dopiero gdybym miała być kierowcą. Na szczęście komunikacja miejska na Malcie jest bardzo przyjazna - za 21 euro pojeździmy przez tydzień po całej wyspie łącznie z wyspą Gozo (Jednorazowy bilet zimą 1,5 euro, latem 2 euro). Z największych miejsc autobusy odjęzdżają co chwilę, z mniejszych też się da wydostać, przez co podróże potrafią trwać trochę dłużej niż by się chciało. ;) Ważne aby machać na autobus, mieć odliczone monety i wchodzić przednimi drzwiami - bilety kupuje się w automacie lub u kierowcy. Można skorzystać także z czerwonych autobusów turystycznych z odkrytym dachem, które mają przystanki przy największych atrakcjach turystycznych Malty. Alternatywą są także elektryczne rowery - pierwsze 30 minut za darmo!

Malta |Rotunda w Moście

Noclegi na Malcie są zróżnicowane - na każdą kieszeń, trochę tańsze niż na południu Europy - We Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji. Najpopularniejsze są hotele i prywatne kwatery. Wiele zależy od tego które miasto wybierzemy - czy zamieszkamy bliżej tańszego centrum wyspy, w okolichach stolicy czy najdroższych dzielnicach nad samą wodą. Ceny zaczynają się od około 130 -150 zł za dobę dla dwóch osób. Dużo ofert można znaleźć do 400 złotych. Wiadomo są i noclegi za 600, 700 i więcej złotych - luksus nie zna granic :).

Warto dodać, że Malta jest uznana za wysoko bezpieczny turystycznie obszar, o wysokim komforcie osiedlenia i przejścia na emeryturę - także kto wie...

Czytaj także:

Malta |pod wodą

Atrakcje i zabytki Malty - co warto zobaczyć na Malcie?

Warto wspomnieć, że dobytek kulturalny i wyjątkowe krajobrazy przyczyniły się do zainteresowania wyspą przez branżę filmową. Kręcono na Malcie między innymi: Grę o Tron, Troję, Assassin's Creed, Rejs w nieznane, Popeye, Hrabiego Monte Christo, Midnight Express, a z polskich produkcji: Nie kłam kochanie i Piratów Romana Polańskiego.

Malta 13 |Valetta

Wśród licznych atrakcji Malty wymienić należy:

 • Plaże - skaliste i piaskowe, za najładniejsze uważa się: Blue Lagoon, Anchor Bay, Mellieha Bay, Ghajn Tuffieha Bay, Gnejna Bay, Ramla Bay (z rzymskimi ruinami), Xwejni Bay, Wied iz-Zurrieq, St. George's Bay, St. Paul's Bay.
 • Wyspa Comino i Gozo na której znajdują się:
 • Blue Lagoon - wyspa z plażą usypaną białym piaskiem i błękitną wodą (Comino);

Malta |Azure Window

 • Azure Window - właściwie pozostałości po jeszcze niedawnej atrakcji - skalnym łuku, z wysokimi skałami i widokiem na zachód słońca i skałę Fungus Rock (Gozo);
 • Blue Hole - podwodna jaskinia do nurkowania głęboka na 15 metrów (Gozo);

Malta |Blue Grotto

 • Blue Grotto - ukryta w skale jaskinia do której wpływa się taksówkami wodnymi (Gozo).
 • Hagar Qim, Ggantija, Hypogeum Hal Saflieni, Mnajdra, Katakumby św, Pawła - ruiny świątyń nawet sprzed 3200 lat p.n.e
 • Klify Dingli - najwyższy punkt widokowy z kaplicą
 • Miasta - Valletta, Mdina, Mosta, Sliema, Isla, St. Julian's, Rabat, Marsaskala, Qawra;
 • Papaya Village czyli park rozrywki w postaci wioski Papaya zbudowanej na potrzeby filmu kręconego w 1980 roku
 • Narodowe Akwarium Malty o łącznej powierzchni 20 000 m2 z 41 zbiornikami wodnymi

Malta to także niezliczone ilości kościołów, galerie sztuki i muzea, dawne fortyfikacje, parki i ogrody, dmuchane wodne parki rozrywki, a większość z nich znaleźć można właśnie w stolicy.

Malta |Park w Valetcie

Valletta - stolica muzeum

Valletta, nazywana muzeum pod gołym niebem, jest najdalej wysuniętą na południe i najbardziej nasłonecznioną stolicą Europy. Zlokalizowana między zatoką Grand Harbour i Marsamxett urzeka bogactwem architektury i kultury. Zwiedzanie Valletty to obowiązkowe przejście główną ulicą Republic Street, która zaczyna się przy bramie miejskiej, a kończy pod murami Fortu św. Elma. Warto wyposażyć się w mapę miasta, gdyż włóczeniu się po mieście w poszukiwaniu atrakcji może nie być końca.

Valetta |Valletta - dolne ogrody Barraka

W Valletcie warto zwiedzić:

 • Konkatedrę św. Jana - późnobarokową katedrę sięgającą XVI w. (łącznie 10 kościołów)
 • Pałac Wielkiego Mistrza, Pałac Casa Rocca Piccola (łącznie 3 pałace)
 • Narodowe Muzeum Archeologii, Bibliotekę Narodową, Muzeum Sztuk Pięknych, Narodowe Muzeum Wojny
 • Parki, ogrody i skwery: Upper / Lower Barrakka Gardens, Hastings Gardens
 • Fort Saint Elmo (łącznie 4 forty)
 • Zabytkowy Port
 • Teatr Manoel, Operę Królewską
 • Baterię Armatnią (wystrzały o godzinie 12:00 i 16:00)
 • The Malta Experience w którym emitują filmy o historii i atrakcjach Malty (także w jęz. polskim)
 • Nabrzeże Valletty
 • Fontannę Trytona

Większość atrakcji jest płatnych, a ich koszt wynosi od 3,5 euro (dzieci) do 11 euro dorośli. Nie sposób zwiedzić Valletty w jeden dzień, dodatkowo ma ona inny klimat za dnia jak i w nocy dlatego też sugeruję przeznaczyć na nią 2 dni i uważać na wysokie temperatury - może nie być okazji się schłodzić w morzu, chyba że w fontannie... ;)

Malta 4 |Nad Azure Window

Co zabrać ze sobą na Maltę?

Na Malcie jest ciepło, duszno, latem temperatury sięgają 35-38 stopni, naszym głównym zadaniem jest spakowanie się i ubranie odpowiednio do pogody - zabezpieczając przed parzącymi promieniami słońca i ciepłem. Przyda się nam jasna, przewiewna odzież z filtrem UV, odkryte, wygodne obuwie, nakrycie głowy i gadżety do wodnych rozrywek.
Na Maltę zdecydowanie warto zabrać:

Malta kusi bezchmurną pogodą, przezroczystą wodą, zabytkami i wodnymi atrakcjami. Jest świetną opcją dla par, grupy przyjaciół czy rodzin. Jej wielkość i stosunkowo krótki lot (do 3 godzin) pozwalają na spędzenie obfitego w atrakcje długiego weekendu czy całego tygodnia. Ceny są standardowe, europejskie, a wrażenia niezapomniane, dlatego może tak jak ja - zakochasz się w Malcie? :)

Malta

*źródło:
https://fly.pl/komunikaty/malta-koronawirus-otwarcie-granic-kwarantanna-informacje-dla-turystow/

Zdjęcia: SKA i Autorki

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty