Morskie Oko: niezbędne informacje o najsłynniejszym jeziorze w Tatrach

Karol Wiadomy 04/03/2019

Morskie Oko to najbardziej znane miejsce w Tatrach. Dzięki łatwemu i niewymagającemu szlakowi może się tutaj wybrać praktycznie każdy, bez względu na wiek i kondycję. Malownicze widoki, piękno otaczających grani i bogata roślinność sprawiają, że warto odwiedzić tę część Tatr o każdej porze roku. Szczególnie, że w pobliżu Morskiego Oka nie brak interesujących szlaków zarówno dla początkujących wspinaczy, jak i tych bardziej zaawansowanych, którym marzy się zdobycie najwyższych szczytów w kraju.

- CZYTAJ TAKŻE -

Podstawowe informacje

Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach, które znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. To jezioro pochodzenia polodowcowego o barwie zielonej. Morskie Oko ma 34,93 ha powierzchni, a 50,8 m głębokości (w najgłębszym miejscu). Jego nazwa jest tłumaczeniem z języka niemieckiego. Wcześniejszą nazwą, będącą w użyciu, był Biały Staw. 

Schronisko Morskie Oko

Schronisko nad Morskim Okiem położone jest na wysokości 1405 m n.p.m. i należy do najstarszych tego typu obiektów w całych Tatrach. Nazwane imieniem Stanisława Staszica, który w roku 1805 badał jezioro. Miejsce to jest znakomitym punktem wypadowym do dalszej wędrówki. Aktualnie dysponuje 77 miejscami noclegowymi. W trakcie sezonu, z racji na duże oblężenie schroniska, rezerwacji należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem. 

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Jak dojechać do Morskiego Oka?

Odległość z Zakopanego do Morskiego Oka wynosi 31 km. Jadąc samochodem do Morskiego Oka, możemy wybrać drogę przez Poronin, kierując się do Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie zjeżdżając w kierunku Łysej Polany lub podążać trasą prowadzącą przez Jaszczurówkę i Cyrhlę. Najbardziej dogodny parking to ten przy Palenicy Białczańskiej. W czasie trwania sezonu należy liczyć się z tym, że miejsca bardzo szybko się zapełniają i trzeba stawać wzdłuż drogi. 

Trasa Morskie Oko: jak dojść do Morskiego Oka?

Ośmiokilometrowy szlak do Morskiego Oka rozpoczyna się przy parkingu na Palenicy Białczańskiej. Trasa w dużej mierze przebiega po asfalcie i nie sprawi większych trudności nawet początkującym wędrowcom. Czas spaceru szacowany jest na 2 godziny. Należy pamiętać, że na szlaku do Morskiego Oka (podobnie jak na terenie całego Tatrzańskiego Parku Narodowego) obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Morskie Oko i schronisko

- CZYTAJ TAKŻE -

Morskie Oko - łatwiejsze szlaki

W okolicy Morskiego Oka nie brak miejsc do pieszych wędrówek dla mniej doświadczonych turystów. Popularne szlaki przebiegające przez ten rejon będą idealną propozycją także dla osób preferujących spacery lub łatwe wycieczki.

  • Morskie Oko – Czarny Staw. Krótki, ale malowniczy szlak prowadzący brzegiem Morskiego Oka, a następnie kamienną ścieżką pod Czarny Staw pod Rysami. Na wędrówkę należy przeznaczyć około 2-3 godziny w obie strony.
  • Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego – Szpiglasowy Wierch – Pięć Stawów – Morskie Oko. Łatwa technicznie trasa prowadząca przez malownicze okolice tej części Tatr. Czas przejścia całego szlaku szacowany jest na 6-10 h.

Morskie Oko, Mnich, Kazalnica

Morskie Oko - trudniejsze szlaki

Rejon Morskiego Oka jest także świetną bazą wypadową do bardziej zaawansowanych pieszych wycieczek. Tego rodzaju wyprawy warto jednak połączyć z noclegiem w schronisku w Morskim Oku, aby na szlak wyruszyć już wczesnym rankiem.

  • Morskie Oko – Rysy. Trasa uważana za jedną z najtrudniejszych w Polsce. Szlak rozpoczyna się nad Morskim Okiem, skąd prowadzi nad Czarny Staw pod Rysami, a następnie na Bulę Pod Rysami, skąd wiedzie prosto na szczyt Rysów (2499 m n.p.m.) Trasa jest dosyć wymagająca, a na końcowym odcinku zamontowane są łańcuchy. Długość przejścia szlaku od Morskiego Oka szacowana jest na 2,5-4 h. W okresie letnim należy liczyć się z dużym tłokiem na szlaku.
  • Morskie Oko – Przełęcz pod Chłopkiem. Bez wątpienia jedna z piękniejszych tras w całych Tatrach. Wędrówkę rozpoczynamy nad Morskim Okiem i kierujemy się w stronę Czarnego Stawu, od którego poruszamy się już zielonym szlakiem. Mijamy Bulę pod Bandziorem, Kazalnicę, aż wreszcie docieramy na Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m.). Z Morskiego Oka trasę tę pokonuje się średnio w 2-4 h.

Panoerama Morskiego Oka

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty