Mount Everest – wyprawa nie dla każdego wspinacza

Mount Everest – wyprawa nie dla każdego wspinacza

Spis Treści

  Najwyższy szczyt świata: Mount Everest, (zwany błędnie Mont Everest), to marzenie niemal każdego wspinacza i miłośnika gór. Panująca na Mount Everest pogoda, duża wysokość i legenda, którą owiana jest góra sprawiają, że choć od pierwszego zdobycia wierzchołka minęło już ponad 70 lat, to Czomolungma nadal rozpala wyobraźnię zdobywców.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Gdzie leży Mount Everest?

  Mount Everest, lub Czomolungma to najwyższy szczyt świata. Czomolungma, w jeżyku Tybetańczyków – odwiecznych mieszkańców podnóży „dachu świata” oznacza Bogini Matka Śniegu lub Bogini Matka Ziemia. Najwyższa góra świata, będąca zarazem najwyższym szczytem Azji, mierzy około 8848metrów, około, bo różną wysokość uzyskujemy stosując różne metody pomiaru oraz różny punkt odniesienia (poziom oceanu zmienia się w czasie a co więcej jest różny w różnych miejscach globu). Niemniej, ten najwyższy niemal na dziewięć tysięcy metrów górujący nad oceanami szczyt jest bez wątpienia jedną z najsłynniejszych gór świata, i marzeniem niejednego wspinacza.

  trekking w Nepalu

  Ile kosztuje wejście na Mount Everest?

  Wycieczka na Mount Everest to niestety kosztowna przyjemność. Mount Everest zdobywać można od strony tybetańskiej (kraju będącego pod okupacją Chińską) lub od strony nepalskiej. Ceny różnią się w zależności od tego, w którym kraju zdobędziemy pozwolenie na wspinanie. Udająca się na Mount Everest wyprawa zorganizowana przez firmę operującą po stronie tybetańskiej to koszt od 40 000$ do 80 000$. Jeśli zdecydujemy się wspinać od strony południowej, zapłacimy Nepalczykom 40 000 do 70 000$ za wejście (dane z 2018 roku). Do tej ceny należ doliczyć koszt ekwipunku oraz dojazd z polski w Himalaje, co również stanowi niemałe kwoty. Dodatkowo, pamiętajmy, że wejście utrudni nam panująca na Mount Everest temperatura i pogoda, co generuje niemałe koszty związane z zakupem profesjonalnej, bardzo ciepłej odzieży wyprawowej.

  w drodze do obozu II

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Polacy na Mount Everest

  Pierwszymi żywymi zdobywcami Mount Everest, którzy mogli potwierdzić swoje wejście na Mount Everest byli Norgay Tenzing oraz Edmund Hillary w 1953 roku. Prawdopodobnie, szczyt udało się również osiągnąć George’owi Mallory’emu i towarzyszom, jednak ponieśli oni śmierć prawdopodobnie na zejściu ze szczytu. Od tamtego czasu na najwyższy szczyt świata ciągną nieprzerwanie wyprawy wspinaczy z całego świata. Wyprawy bardzo często kończące się śmiercią lub kalectwem zdobywców.

  Pierwsza skutecznie zdobywająca Mount Everest wyprawa polska, to wyjątkowy wyczyn Wandy Rutkiewicz. W 1978 Polska Himalaistka, jako trzecia kobieta na świecie i jako pierwsza osoba legitymująca się polskim paszportem stanęła na dachu świata. Dwa lata później, w lutym 1980roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonują pierwszego wejścia zimowego na Mount Everest. Jest to ważne wydarzenie w tzw. złotej erze polskiego himalaizmu zimowego. Warto nadmienić, że już w maju tego samego roku, Czok i Kukuczka wytyczyli nową drogę na tej górze. Dotychczas na najwyższym szczycie świata stanęło 41 Polaków, oraz ponad 4000 osób innych nacji. Góra pochłonęła ponad 200 ludzkich istnień. Ciała wielu z nich do dziś spoczywają w śniegu w ścianach Czomolungmy.

  Pomimo niezwykle trudnych warunków, jakie panują na szczycie góry ośmiotysięcznej, I pomimo tego, ze zdobycie Mount Everest w XXI wieku wciąż wiąże się z niemałym ryzykiem, coraz większe ilości wspinaczy z całego świata próbują, co roku dołączyć do grupy szczęśliwych zdobywców góry. Kto będzie czterdziestym drugim Polakiem na szczycie dachu ziemi?

  panorama Everestu

  Mateusz Sętkiewicz

  E-Horyzont Team  Powiązane produkty

  © Copyright 2019 by e-Horyzont. All Rights Reserved.