Nasze dziecko jest coraz większe. Chcielibyśmy pokazać mu góry i inne piękne miejsca, ale nie ma ono sił na dłuższe spacery. Rozwiązaniem jest nosidełko turystyczne dla dziecka, pozwoli mu ono bezpiecznie i komfortowo odkrywać góry i pagórki. W początkowym etapie maluch sam będzie pokonywał tylko małą część trasy. Wraz z dorastaniem ta proporcja szybko się odwróci. Nosidełko stanie się rezerwą na wypadek zmęczenia po dłuższym spacerze. P.S. Są też dzieci leniwe, które widząc nosidełko na wyjeździe, już po 100 metrach odczuwają nagły zespół „bolących nóżek” ;)
Od jakiego wieku dziecka można używać nosidełka?
Większość producentów nosidełek turystycznych dla dzieci zaleca użytkowanie ich po ukończeniu 9 miesiąca życia Dziecko powinno pewnie siedzieć zanim rozpocznie przygodę z nosidłem. Zalecane jest też robienie kilkuminutowych przerw po godzinie noszenia. Górną granicą jest z reguły waga użytkownika, większość nosidełek ma limit do 20 kg. Trudno przewidzieć granice „wiekowe”, ze względu na różnice w rozwoju fizycznym pomiędzy dziećmi.
Nosidełko turystyczne – czy faktycznie jest bezpieczne?
Dziecko przypięte jest pasami bezpieczeństwa z użyciem specjalnej klamry, której nie jest w stanie rozpiąć samo. Kłopotliwe jest noszenie śpiącej pociechy. Spora szansa, że podczas snu będzie wychylać się na bok lub głowa będzie bezwładnie zwisać. Nie będzie to bezpieczne i wygodne dla kręgosłupa naszego milusińskiego, jak i naszego. Dobrze w takiej sytuacji zrobić sobie przerwę. W przypadku niskich temperatur korzystanie z nosidełka nie jest możliwe, gdyż nieruszające się dziecko szybko się wychładza.
Wybór modelu nosidełka
Na rynku mamy spory wybór nosidełek, od 300 zł do ponad 1000 zł. Używałem modeli z każdego zakresu cenowego. Podczas przymiarek w sklepie dużej różnicy nie zauważymy. Poczuje ją nasz kręgosłup, po kilkunastu minutach noszenia w terenie. Tańsze modele mają niewygodny system nośny dla rodzica. Noszenie 10 kilogramowego obciążenia w plecaku nie jest problematyczne. Inaczej jest w przypadku dziecka, które nie przylega tak ściśle do naszych pleców i dodatkowo rusza się na boki, gdy zobaczy coś ciekawego. Dlatego polecam modele ze średniej i wyższej półki cenowej. System nośny dla rodzica jest bardzo ważny. Pas biodrowy powinien być szeroki, szelki „mięsiste” i dobrze rozkładające ciężar. Przydatne tu będzie doświadczenie nabyte podczas wyboru lub użytkowania plecaka transportowego. Ważny jest też zakres regulacji. Nie wszystkie nosidełka będą miały szeroki zakres regulacji ze względu na wzrost rodzica. Lepiej sprawdzić to przed zakupem.
CZYTAJ TAKŻE:
- Jak dopasować i wyregulować plecak do wzrostu? Plecak turystyczny dla dzieci – jaki wybrać?
- Wybierasz się w Tatry z dzieckiem? Sprawdź nasze propozycje szlaków dla dzieci w Tatrach!
- Rudawy Janowickie – czy warto wybrać się na wędrówkę po nich z dzieckiem?
- Beskid Śląski z dzieckiem – ciekawe miejsca na rodzinne wycieczki po Beskidach
Siedzisko dziecka powinno być regulowane w płaszczyźnie góra i dół. Szelki wykonane są z miękkich materiałów, które są wygodne i miłe w dotyku. Zapinane są na klamrę, którą dziecko samo nie jest w stanie rozpiąć. Materiał przed buzią dziecka z reguły jest przypinany na rzepy, tak abyśmy mogli go bez problemu wyprać. Przydatną rzeczą jest kółko lub karabińczyk umożliwiający montaż maskotki. Wygodne są też „strzemiączka”, które podtrzymują nogi. Z ich brakiem milusiński poradzi sobie układając nogi na stelażu nosidła. Z tak wyposażonego centrum dowodzenia nasz maluch będzie z radością obserwował świat i motywował nas do szybszego poruszania się w terenie :)
Bardzo przydatny jest daszek, który chroni przed słońcem i małym deszczem. W zdecydowanej większości nosidełek jest demontowalny. Jest to bardzo ważny element, który nie występuje we wszystkich modelach. Nie kupiłbym nosidełka bez daszka.
Dobrze jest mieć kilka małych kieszonek, w które włożymy rzeczy, które dobrze mieć pod ręką. Takie jak mokre chusteczki, czy przekąskę. Pozytywna rzecz, to kieszenie na pasie biodrowym. Możemy do nich sięgać bez zdejmowania nosidełka. Szczególnie ważna jest duża kieszeń-komora, umiejscowiona pod siedziskiem. To w niej schowamy zapasy pieluch, niezbędne zabawki i wiele innych rzeczy. Dobrze żeby była pojemna.
Wybierając model zwracajcie uwagę na wagę nosidełka. Mocno wyposażone modele ważyć będą ponad 3,5 kg. Lekkie, nawet około kilograma mniej. Jest to o tyle ważne, że lżejsze da nam większą mobilność, a nie wszystkie opcje są niezbędne. Warte polecenia ze względu na korzystną wagą są nosidełka turystyczne firmy Littlelife, dostępne w sklepie e-horyzont.pl.
Pierwsze kroki z nosidełkiem turystyczmum
Początki, to przymiarka w sklepie. W ponad 90% sytuacji kończy się płaczem. Nowe miejsce w połączeniu z obcymi ludźmi i nietypową, wysoką pozycją zaburza poczucie bezpieczeństwa. Nie ma co się zrażać. Dobrze jest zabrać nosidełko do domu, postawić w pokoju dziecka i dać mu dzień na oswojenie się z nową rzeczą. Potem jest już zdecydowanie lepiej. Wysoka pozycja, z której może oglądać świat niczym dorosły. Uśmiech na małej twarzy mamy zagwarantowany.
Pierwszym skojarzeniem są wędrówki górskie. Nosidło sprawdzi się również w innym terenie, gdzie nie będziemy w stanie wydolnie poruszać się wózkiem. Czyli na plaży, podczas spaceru po nierównym podłożu, czy podczas wycieczki do lasu.