Odzież polarowa - na jaki polar warto zwrócić uwagę oraz czy polar to dobry wybór podczas outdoorowej aktywności ?

Odzież polarowa - na jaki polar warto zwrócić uwagę oraz czy polar to dobry wybór podczas outdoorowej aktywności ?

Spis Treści

  Polar jest nieodłącznym elementem garderoby każdego turysty, ale i nie tylko. Jego wielka popularność i dostępność na całym świecie sprawiły, że używać go mogą niemalże wszyscy i wszędzie. Jako odzież turystyczna i na co dzień sprawdza się świetnie. Jest szeroko dostępny, trwały, tani w produkcji, a jego design może być jaki tylko chcemy, kolory jakie tylko sobie zapragniemy. Lata 80. i 90. ubiegłego wieku to szczytowy okres polara, jako odzieży turystycznej. W późniejszym okresie (aż do dziś) wyewoluował do bardziej specjalistycznych odmian, a rozwój technologii produkcji sprawił, że z prostego poliestrowego materiału można stworzyć zaawansowane polary, bluzy czy kurtki. Ale zacznijmy od początku, jak narodził się kultowy polar?

  - CZYTAJ TAKŻE -

  polary 1

  Polar – jak powstał?

  Zanim nastała epoka polara podróżnicy, turyści i alpiniści używali odzieży wykonanej z materiałów naturalnych, czyli bawełny, wełny, zwierzęcych futer i skóry czy puchu itp. Materiały te miały swoje niezaprzeczalne zalety, jednak miały też mnóstwo wad. Nie istniała wówczas technologia służąca do produkcji zaawansowanych materiałów syntetycznych ani też do obróbki materiałów naturalnych (głównie puchu i wełny). Zresztą ludzie doszli do prostego wniosku. Przecież naturalne materiały oraz zwierzęce od wieków się sprawdzały, więc po co kombinować i szukać nowych rozwiązań?. Ktoś inny spyta, że przecież największych odkryć i wyczynów sportowo – górskich ludzie dokonali bez pomocy zaawansowanych technologii i materiałów. Więc jak to w końcu jest? Potrzebne nam te wszystkie poliestry, poliamidy, texy i membrany czy nie? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Patrząc na rozwój technologii produkcji materiałów syntetycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, w samej branży outdoorowej tylko, to trudno nam sobie wyobrazić dziś, że mielibyśmy zdobywać szczyty w futrzanym anoraku i bawełnianej bieliźnie. Więc skoro postęp i rozwój nauki oraz technologii pozwolił wreszcie na stworzenie odpowiednich materiałów syntetycznych to czemu nie spróbować. Nowoczesne syntetyczne materiały znacznie ułatwiły ludziom eksplorację świata, a nawet kosmosu. Niestety sprawiły też, że produkcja tworzyw syntetycznych obecnie to prawdziwa hekatomba ekologiczna dla naszej planety.

  Bohater naszej opowieści, polar, powstał w 1979 roku w fabryce amerykańskiej firmy Malden Mills. Firma specjalizowała się początkowo w produkcji dziecięcych ubranek. Zespół badawczy Malden Mills pod kierunkiem Aarona Feuersteina prowadził badania nad wykorzystaniem poliestru, w tym także do produkcji odzieży turystycznej i specjalistycznej. W końcu została opracowana specjalna gruba dzianina przypominająca miękką frottę. Nazwano ją "Polartec" i właśnie polar wziął nazwę od tej dzianiny. Do jej produkcji wykorzystano poliestrową przędzę. Uzyskana dzianina była bardzo lekka a po dodatkowym szczotkowaniu pęczniała i stawała się puszysta. Okazało się także, że przyszły polar nie chłonie wody i bardzo szybko schnie oraz cechuje się świetną izolacją cieplną. Podobno inspiracją do stworzenia polara były obserwacje i badania struktury niedźwiedziego futra. Czyli jednak po raz kolejny podpatrywanie natury wyszło nam na dobre.

  niedźwiedzie polarne

    Ciepłe futro niedzwiedzi polarnych było inspiracją dla Malden Mills przy tworzeniu nowego materiału

  Kolejnym punktem zwrotnym w rozwoju polara okazała się współpraca Malden Mills z mało znaną wówczas firmą outdoorową kierowaną przez Yvona Chouinarda. Firmą tą była dziś dobrze znana Patagonia, a Chouinard jest obecnie żywą legendą wśród entuzjastów turystyki i branży outdoorowej. Obie firmy wspólnie wyprodukowały polarowy materiał pierwszej generacji. Został nazwany Synchilla - od słów syntetyczny i Szynszyla, co miało wskazywać na miękkość i puszystość materiału porównywalną do futerka szynszyli. Począwszy od roku 1981 rozpoczął się okres rozwoju i wszechobecnej dostępności oraz popularności polara na całym świecie. Było to możliwe, ponieważ Aaron Feuerstein zrezygnował z opatentowania polartecu.

  materiał Patagonia

  Materiał polarowy swą strukturą jest podobny do futra niedzwiedzi

  Jakie są rodzaje polarów?

  Wybór odpowiedniego polara do konkretnej aktywności outdoorowej wcale nie jest taki prosty. Rynek jest przepełniony przeróżnymi wariantami odzieży polarowej i zwykłemu turyście czasem ciężko się w tym wszystkim połapać. Trzeba mieć świadomość, że polary mają wiele zalet, ale również i wad, o czym jeszcze będziecie mogli przeczytać poniżej.

  Polary traktowane jako odzież można najprościej podzielić na bluzy, kurtki polarowe, czapki, szaliki, rękawiczki oraz pozostałe wariacje polarowe typu np. kamizelka czy hybrydowe polary.

  • Lekkie bluzy oraz mikropolary to odzież wykonana z cienkiego polaru, najczęściej są to tzw. "100" lub "150" (ta liczba oznacza gramaturę, czyli wagę jednego metra kwadratowego materiału). "Setkę" można z powodzeniem nosić jako pierwszą warstwę odzieży, ewentualnie jakow warstwę dodatkową (drugą) - na bieliznę czy koszulkę termiczną lub merino. Są to proste polary bez żadnych dodatków, często bez kieszeni i z krótkim zamkiem lub bez niego. Są bardzo lekkie i po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca w plecaku. Idealnie sprawdzą się podczas intensywnych aktywności np. na rowerze czy podczas jazdy na nartach.

  Jack Wolfskin Echo

  Przykład cienkiej "setki" - Jack Wolfskin Echo

  • Kurtki polarowe to już grubsze polary o gramaturze "200" i "300". Mogą być noszone jako wierzchnia warstwa (zwłaszcza "trzysetka") lub jako docieplina pod kurtkę membranową. Często "dwusetka" jest dociepliną w kurtkach typu 3in1. Te polary mogą posiadać kaptur, zapinane kieszenie, ściągacz na dole i z reguły są rozpinane na całej długości. Są ciepłe, ale kosztem większej objętości po spakowaniu i oczywiście masy.

  Jack Wolfskin Robson Jacket

  Jack Wolfskin Robson Jacket - przykład grubej polarowej kurtki

  • Czapki polarowe świetnie sprawdzą się podczas intensywnych aktywności. Dobrze odprowadzają pot i trzymają ciepło głowy. A jak mawiały nasze babcie: "Wnusiu, załóż czapę, bo przez gołą głowę się przeziębisz!" - z tą mądrością nie ma co dyskutować. Osobiście uwielbiam czapkę Jack Wolfskin model Real Stuff, wykonaną z cienkiego mikropolara Tecnopile. Mam ją zawsze przy sobie, nawet latem w plecaku, w górach czy nad morzem.

  Real Stuff

  Moja ulubiona czapka Real Stuff od Jacka Wolfskina, zdjęcie z Białych Skał w Górach Stołowych

  - CZYTAJ TAKŻE -

  • JACK WOLFSKIN - TEST CZAPKI REAL STUFF CAP >

  • Szaliki i kominy polarowe najczęściej są wykonane z tych najcieńszych polarów. Sprawdzą się jako dodatkowe ocieplacze w chłodne dni, zajmują niewiele miejsca w plecaku a mogą dać naprawdę niezły komfort cieplny np. na stoku narciarskim czy na łyżwach.

  czapka i szalik Jack Wolfskin

  Polarowe czapki, rękawiczki i szaliki stanowią stylowe dodatki do stroju sportowego oraz codziennego

  • Rękawiczki polarowe to podstawowy element zimowego ubioru. Występują zarówno w cienkiej wersji "100" jak i tych grubszych cieplejszych "150" i "200". Są ciepłe i przyjemne w dotyku. Niestety do materiału polarowego przykleja się śnieg, więc rękawiczki z niego wykonane średnio nadają się do aktywności, gdzie musimy dotykać śniegu (np. narciarstwo, snowboard czy lepienie bałwana).

  Polarowe czapki, rękawiczki i szaliki

  Polarowe czapki, rękawiczki i szaliki stanowią stylowe dodatki do stroju sportowego oraz codziennego

  • Kamizelki polarowe to jak dla mnie dość specyficzna odmiana odzieży. Wiemy, że polar nie chroni przed podmuchami wiatru, a tu jeszcze brakuje rękawów. Jednak polarowe kamizelki mają swoich wielbicieli. Z rozmów z klientami w sklepie wiem, że są noszone głównie wiosną i jesienią, przy okazji np. biesiadowania przy ognisku, spacerów z psami czy prac w sadzie lub ogrodzie.
  • Polary hybrydowe to także dość nietypowa odzież. Przód takiego polara najczęściej jest wykonany z wiatroodpornych materiałów. Może też być ocieplony syntetykiem lub puchem. Często taka kurtka posiada kaptur, zapinane kieszenie, ściągacze. Krótko pisząc w takiej kurtce ma być ciepło z przodu, a z tyłu i na rękawach ma być dobra oddychalność przy zachowaniu komfortu cieplnego. Ciekawym modelem i przykładem takiej kurtki jest Crossing Peak Jacket (prod. Jack Wolfskin).

  Kurtka hybrydowa - Jack Wolfskin Crossing Peak Jacket

  Kurtka hybrydowa - Jack Wolfskin Crossing Peak Jacket (wersja damska)

  • Warto też wspomnieć, że materiał polarowy jest powszechnie stosowany jako ocieplina i wyściółka w wykończeniu np. butów, kurtek, czapek i rękawic wykonanych z innych materiałów niż polar.

  - CZYTAJ TAKŻE -

  Co dokładnie znaczą gramatury polarów?

  Najpopularniejszym kryterium podziału polarów jest jednak to odnoszące się do ich gramatury. W skrócie chodzi po prostu o to, ile gramów dzianiny użyto do wyprodukowania metra kwadratowego materiału polarowego. Używa się najczęściej parametrów od 100 do 300 gramów. Stąd popularne nazwy polarów "setki", "dwusetki" oraz "trzysetki".

  • Najcieńsze polary i mikropolary, ważące mniej niż 100 g/m2. Są naprawdę cienkie i świetnie spisują się jako pierwsza, przylegająca do ciała warstwa docieplająca.
  • "Setki" (100 g/m2) to cienkie polarki dające jednak przyzwoity komfort cieplny. Świetnie sprawdzają się podczas intensywnego wysiłku jako pierwsza warstwa lub druga przylegająca na koszulkę termiczną. Dobrze oddychają, są małe po spakowaniu dzięki temu mieszczą się nawet w małym plecaku. Warto mieć taką "setkę" pod ręką w plecaku idąc w góry.
  • "Dwusetki" (200 g/m2) to najpopularniejsze gramaturowo polary na rynku. Dobrze sprawdzają się jako samodzielne kurtki czy bluzy, oraz jako docieplina zakładana pod kurtkę turystyczną. Często wyposażone w zapinane na ekspres kieszenie i ściągacze na dole. Po prostu są klasyką gatunku. Warto dodać, że są produkowane także nieco cieńsze wersje o gramaturze 150 g/m2.
  • "Trzysetki" (300 g/m2) to najgrubsze i najcieplejsze polary. Najczęściej są noszone jako samodzielne kurtki polarowe. Raczej nie nadają się do uprawiania intensywnych aktywności sportowych. Po spakowaniu zajmują dużo miejsca.

  Jakie właściwości ma polar?

  Dzianina polarowa produkowana jest z włókien poliestrowych. Niestety jak każdy syntetyczny materiał jest produktem pochodzącym ze źródeł nieodnawialnych. W tym przypadku akurat jest to ropa naftowa i jej pochodne. Nie jest tajemnicą, że produkcja materiału polarowego i butelek plastikowych PET są takie same.

  Do głównych zalet materiałów syntetycznych, w tym polarów, należą:

  • Duża odporność na rozciąganie
  • Wysoka sprężystość i wytrzymałość
  • Szybkie schnięcie
  • Poliestry są odporne na działanie promieni słonecznych
  • Nie atakują ich mole, grzyby i bakterie
  • Nie wywołują uczuleń

  Dwie główne wady syntetyków:

  • Elektryzują się
  • Są łatwopalne

  Podsumowując, nasze ulubione polary mają więcej konkretnych zalet niż wad. Są ciepłe i mają świetny komfort cieplny, choć pamiętajmy, że to nie polar "grzeje" tylko nasze własne ciepło, które my wytwarzamy, a polar je zatrzymuje. A to dzięki temu, że dzianina polarowa jest zbudowana z cieniutkich długich rurek wypełnionych w środku powietrzem. A jak wiadomo najlepszym izolatorem od zimna jest powietrze. Po praniu i odwirowaniu odzież polarowa jest praktycznie od razu sucha, a to dlatego, że polar jest hydrofobowy i praktycznie nie chłonie wody (dane mówią o ilości wody równej 1% swojej masy). Dodatkową zaletą takaniny polarowej jest możliwość jej barwienia i zadrukowywania na wszelkie możliwe pomysły i wzory. Powierzchnia polara może być miękka i puszysta lub zupełnie gładka i śliska.

  Patagonia

  Damska kurtka polarowa Performance Better Sweater Hoody (Patagonia)

  Jak dbać i konserwować odzież polarową?

  Jeżeli chcemy, aby nasza polarowa odzież długo nam służyła musimy o nią odpowiednio dbać. Jeśli chodzi o pranie to teoretycznie po wypraniu np. czapki czy bluzy polarowej w proszku do prania nie powinno się nic stać. Jednak aby cieszyć się jak najdłużej zaletami swoich polarów polecam prać je w specjalnych płynach do odzieży turystycznej lub sportowej. Wtedy będziemy mieć pewność, że zachowają wszystkie swoje cechy przez wiele lat.

  Pamiętajmy, że materiałów polarowych nie wolno prasować! Poliestry, z których są produkowane, są bardzo łatwopalne. Zbyt gorąca temperatura prasowania może doprowadzić do stopienia włókien lub nawet zapalenia się materiału. Tak samo trzeba uważać przy otwartym ogniu, np. podczas siedzenia przy ognisku, aby iskry wylatujące z ognia nie wypaliły dziurek w materiale.

  Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odzieży z polaru?

  Wybierając polar należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze trzeba się zastanowić do jakiej aktywności będziemy go używać. Do intensywnego wysiłku, gdzie liczy się dobra oddychalność oraz niska masa i wygoda najlepiej wybrać cienki mikropolar lub o gramaturze "100", ewentualnie "150". Do mniej intensywnej turystyki świetnie nada się klasyczna "dwusetka". A jeżeli będziemy dużo przebywać w bezruchu na mrozie (np. obserwacja ptaków czy wędkarstwo), najlepiej wybrać najcieplejszą "trzysetkę". Głównym kryterium wyboru odzieży polarowej będzie zatem jego gramatura dopasowana do rodzaju aktywności fizycznej.

  Następnie warto zwrócić uwagę na pozostałe szczegóły takie jak:

  • Szwy oraz jakość wykończenia np. lamówek przy rękawach.
  • Jak wykończone jest miejsce styku brody z polarem, czy zamek chroni w tym miejscu dodatkowa warstwa materiału czy też zamek i suwak po zapięciu będzie dotykał brodę. Przy minusowych temperaturach nie jest to zbyt przyjemne uczucie.
  • Wszystkie zamki powinny być renomowanych producentów np. YKK lub Salmi.
  • Przy wyborze cienkiego polara krój powinien być raczej dopasowany do ciała. Grubsze polary lepiej żeby były trochę bardziej swobodne.
  • Jeśli mamy kurtkę wierzchnią z możliwością podpięcia polara to warto wziąć pod uwagę kupno polara z nią kompatybilnego. Dużo ciekawych kurtek typu 3in1 w swojej ofercie ma Jack Wolfskin.

  Kurtka Thorvald Jack Wolfskin

  Kurtka typu 3in1 model Thorvald, z odpinanym klasycznym polarem (prod. Jack Wolfskin)

  • Decydując się na zakup odzieży polarowej spróbujmy mieć wpływ na środowisko planety. Dlatego wybierzmy polar z recyklingu. Coraz więcej producentów odzieży turystycznej, i nie tylko, oferuje nam produkty wykonane z recyklingowanych plastikowych butelek PET czy wyławianych z oceanów sieci rybackich.

  polary 12

  Recykling plastiku

  Odzież polarowa a ekologia

  Pisząc o odzieży polarowej nie mogę pominąć tematu jej wpływu na środowisko naturalne. Bo ogólnie to polary są ciepłe, miłe w dotyku, mają dużo zalet, są tanie i masowo popularne na całym świecie. Jednak w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Dlaczego?

  Pisałem wcześniej, że dzianina polarowa, tak samo jak plastikowe butelki PET mają praktycznie taki sam proces produkcyjny i są wytwarzane ze źródeł nieodnawialnych, czyli pochodnych ropy naftowej. Nie dość, że sam proces produkcji jest szkodliwy dla środowiska, to popularne plastiki, w tym polary, pozostają na planecie setki lat zanim ulegną biodegradacji. Oczywiście mowa o wyrzuconych butelkach czy ubraniach polarowych gdzieś do lasu czy wody.

  Kolejnym dużym zagrożeniem dla środowiska jest powstający podczas prania i używania polarów tak zwany mikroplastik. Według różnych badań szacuje się, że mikroplastik znajduje się już w 73% badanych organizmów w oceanach. Szokujące jest też to, że we wszystkich przebadanych organizmach z Rowu Mariańskiego (prawie 11 kilometrów głębokości) wykryto obecność mikroplastików. Naukowcy szacują, że do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

  Czy mamy więc możliwość wpływu na walkę z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego przez plastiki i mikroplastiki? Owszem, tak!

  Po pierwsze - kupujmy odpowiedzialnie. Zastanówmy się, czy jest nam potrzebny kolejny polar. Jeśli tak, to postarajmy się wybrać taki z recyklingu, od uznanego producenta. Wiele firm outdoorowych ma już w swojej ofercie odzież wykonaną z recyklingu plastików. Szacunkowo do wyprodukowania jednej polarowej bluzy potrzeba około 35 plastikowych butelek. Nieźle, prawda?.

  Po drugie - używajmy ubrań jak najdłużej i naprawiajmy je. Retro jest teraz w modzie przecież.

  Po trzecie - odzież wykonaną z poliestrów należy prać w specjalnych workach wyłapujących mikroplastik. Tak, piorąc w pralce polary produkujemy nieświadomie mikroplastiki, które następnie trafiają do wody i do oceanów.

  worek do prania guppyfriend

  Guppyfriend - specjalny worek do prania odzieży poliestrowej, wyłapujący mikroplastik przed przedostaniem się do obiegu wody (prod. Jack Wolfskin)

  Jak widać, każdy z nas może mieć wpływ na środowisko naturalne.

  Podsumowanie

  Odzież polarowa jest nieodłącznym elementem ubioru każdego turysty, a także sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Ich popularność na świcie jest ogromna, przez co mają też wpływ na środowisko naturalne. Warto więc być świadomym ich zalet i zagrożeń, jakie niosą ze sobą.

  polary 14

  Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku!  Powiązane produkty

  © Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.