Na jaki polar warto zwrócić uwagę? Czy polar to dobra opcja dla aktywnych?

Maciej Szewczyk 09/09/2021

Polar jest nieodłącznym elementem garderoby każdego turysty. Jest szeroko dostępny, trwały, stosunkowo tani w produkcji, a jego design może maksymalnie spersonalizowany. Historia polarów zaczęła się w latach 80., kiedy to zaczęli je nosić dosłownie wszyscy. Obecnie rozwój technologii sprawił, że z prostego poliestrowego materiału można stworzyć bardzo specjalistyczną odzież dostosowaną pod konkretną aktywność outdoorową. Ale zacznijmy od początku, jak narodził się kultowy polar?

Polar – jak powstał?

Zanim nastała epoka polara, podróżnicy, turyści i alpiniści używali odzieży wykonanej z materiałów naturalnych, czyli bawełny, wełny, zwierzęcych futer i skóry czy puchu. Miały one swoje niezaprzeczalne zalety, jednak nie były wolne od wad – często długo schły, traciły właściwości pod wpływem wilgoci czy po prostu były ciężkie. Brakowało wówczas zarówno technologii do produkcji zaawansowanych materiałów syntetycznych, jak i do obróbki materiałów naturalnych (głównie puchu i wełny).

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że mielibyśmy zdobywać szczyty w futrzanym anoraku i bawełnianej bieliźnie. Rozwój nauki oraz technologii pozwolił wreszcie na stworzenie odpowiednich materiałów syntetycznych, które znacznie ułatwiły ludziom eksplorację świata, a nawet kosmosu. Obecnie często łączy się warstwy z odzieży syntetycznej np. z bielizną z wełny merynosa – ale to już kwestia gustu. Co najważniejsze, mamy wybór!

Bohater naszej opowieści, polar, powstał w 1979 roku w fabryce amerykańskiej firmy Malden Mills. Co ciekawe, firma specjalizowała się początkowo w produkcji dziecięcych ubranek. Zespół badawczy pod kierownictwem Aarona Feuersteina prowadził badania nad wykorzystaniem poliestru w odzieży, przy swoich projektach inspirował się futrem niedźwiedzia polarnego. W końcu opracowano tkaninę przypominająca miękką frottę, nazwano ją „Polartec” (od połączenia słów „polarny” i „technologia”). Uzyskana dzianina była bardzo lekka, a po dodatkowym szczotkowaniu pęczniała i stawała się puszysta. Okazało się, że przyszły polar prawie nie chłonie wody i bardzo szybko schnie oraz cechuje się świetną izolacją cieplną.

Kolejnym punktem zwrotnym była współpraca Malden Mills z mało znaną wówczas firmą outdoorową Patagonia kierowaną przez Yvona Chouinarda. Podczas tej kooperacji w 1981 roku powstał polarowy materiał pierwszej generacji – Synchilla. Polar jest obecnie tak powszechny ponieważ Aaron Feuerstein zrezygnował ze złożenia wniosku patentowego. Do dzisiaj firma Malden Mills istnieje i jest producentem powszechnie znanego materiału Polartec, który wykorzystywany jest w odzieży wielu marek outdoorowych.

jak wybrać polar w góry?

Jakie właściwości ma polar?

Do głównych zalet polarów, należą:

 • duża odporność na rozciąganie,
 • wysoka sprężystość i wytrzymałość,
 • szybkie schnięcie (polary chłoną wilgoć o wadze zaledwie ok. 1% swojej masy)
 • poliestry są odporne na działanie promieni słonecznych,
 • nie atakują ich mole, grzyby i bakterie,
 • nie wywołują uczuleń.

Główne wady polarów:

 • klasyczne modele elektryzują się,
 • do klasycznych modeli przywiera śnieg,
 • polary bywają łatwopalne,
 • są produkowane z pochodnych ropy naftowej – na szczęście można postawić na polar z recyklingu!

Podsumowując, polary mają więcej konkretnych zalet niż wad. Są ciepłe, choć pamiętajmy, że to nie polar „grzeje” tylko my, a polar to produkowane przez nas ciepło zatrzymuje. Dzieje się tak za sprawą budowy polaru – włókna tworzą cieniutkie długie rurki wypełnione powietrzem – a jak wiadomo najlepszym izolatorem jest właśnie powietrze. Co więcej, powierzchnia polara może być miękka i puszysta lub zupełnie gładka i śliska.

jak wybrać polar |Ciepłe futro niedźwiedzi polarnych było inspiracją dla przy tworzeniu pierwszego materiału polarowego.

Jakie są rodzaje polarów?

Rynek jest przepełniony przeróżnymi wariantami odzieży i zwykłemu turyście czasem ciężko się w tym wszystkim połapać. Trzeba mieć świadomość, że poszczególne polary mają wiele zalet, ale też kilka wad, o czym mówimy w dalszej części.

 • Lekkie bluzy oraz mikropolary to odzież wykonana z cienkiego polaru, najczęściej są to tzw. „100” lub cieńsze (ta liczba oznacza gramaturę, czyli wagę w gramach jednego metra kwadratowego materiału). Setkę można z powodzeniem nosić jako cienką warstwę termiczną – na bieliznę czy koszulkę oddychającą lub merino. Są to proste polary, które zapewniają umiarkowane utrzymanie ciepła, dzięki czemu dobrze sprawdzają się podczas aktywności. Są bardzo lekkie i po złożeniu zajmują mało miejsca w plecaku. Np. model Gecko od Jack Wolfskin.
 • Gładkie polary elastyczne to cienkie polary przeznaczone do bardzo dynamicznych aktywności, typowe midlayery, które mają utrzymywać komfort termiczny przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej oddychalności i pełnej swobody ruchów. Idealnie sprawdzą się podczas np. na jazdy rowerze, wymagającego podejścia czy skiturów. Np. R1 TechFace od Patagonia.
 • Polary średniej grubości, czyli „150” i „200” – to po prostu standardowe docieplenie w trakcie chłodniejszych dni, dobre zarówno na wypad w góry, jak i siedzenie na ganku późną jesienią. Są najczęściej stosowane jako podpinka w kurtkach 3 w 1. Np. model Powder Fullzip od Columbia.
 • Grube polary, czyli „300”. Mogą być noszone jako docieplina pod kurtkę membranową lub jako ciepłe okrycie wierzchnie w bezwietrzną pogodę. Mają zastosowanie raczej codzienne, ponieważ są za ciepłe na różnego rodzaju aktywności. Np. model Ovik Fleece Zip Sweater od Fjallraven.
 • Kurtki polarowe – zasadniczo kurtkami polarowymi nazywa się wszystkie polary z zamkiem pełnej długości, które często pełnią taką samą funkcję jak bluza. Są jednak też polary rozpinane, które bardziej zasługują na miano „kurtki” – są to wszystkie te modele, które dodatkowo w jakiś sposób chronią przed warunkami atmosferycznymi. Często będą grubsze i sztywniejsze, wyposażone w specjalne wzmacniane strefy o zwiększonej nienasiąkliwości, a materiał zewnętrzny będzie wiatroszczelny. Np. Roald od Fjord Nansen.
 • Polary hybrydowe to odzież skoncentrowana na podniesieniu termiki przy zachowaniu oddychalności. Przód takiego polara najczęściej jest wiatroszczelny i pikowany - ocieplony syntetykiem lub puchem. W takiej kurtce ma być ciepło z przodu, a z tyłu i na rękawach ma być zapewniona dobra oddychalność. Np. Crossing Peak od Jack Wolfskin.

CZYTAJ TAKŻE:


Z polaru wykonuje się też drobniejsze elementy garderoby:

 • Czapki polarowe świetnie sprawdzą się jako drobne docieplenie, które zawsze można mieć w zanadrzu, dzięki nie zatrzymywaniu wilgoci będą też idealne podczas dużego wysiłku. Osobiście korzystam z czapki Jack Wolfskin Real Stuff, wykonanej z mikropolara Tecnopile. Mam ją zawsze przy sobie, nawet latem w plecaku, w górach czy nad morzem.
 • Szaliki i kominy polarowe sprawdzą się jako dodatkowe ocieplacze w chłodne dni, zajmują niewiele miejsca w plecaku a mogą dać naprawdę niezły komfort cieplny np. na stoku narciarskim czy na łyżwach.
 • Rękawiczki polarowe to dobra opcja na zimę w mieście i zapasa na szlaku. Dają sporo ciepła, ale są przewiewne i przyczepia się do nich śnieg, więc trudno w nich np. ulepić bałwana i długo wytrzymać na tatrzańskim szczycie.
 • Warto też wspomnieć, że materiał polarowy jest powszechnie stosowany jako ocieplina i wyściółka w wykończeniu np. butów, kurtek, czapek i rękawic wykonanych z innych materiałów niż polar.

jaki polar wybrać

Co dokładnie znaczą gramatury polarów?

Najpopularniejszym kryterium podziału polarów jest jednak to odnoszące się do ich gramatury. W skrócie chodzi po prostu o wagę metra dzianiny polarowej – im wyższa, tym materiał grubszy. Używa się najczęściej parametrów od 100 do 300 gramów. Stąd popularne nazwy polarów „setki”, „dwusetki” oraz „trzysetki”.

Jak dbać i konserwować odzież polarową?

Przy praniu nie musimy się zbytnio przejmować, wystarczy nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury – standardowe 40 stopni będzie zupełnie bezpieczne. Najlepiej też nie używać proszku, tylko płynu do prania odzieży sportowej i turystycznej.

Pamiętajmy, że materiałów polarowych nie wolno prasować! Poliestry, z których są produkowane, łatwo się topią, a po stopieniu przestają być oddychające, przez co polar staje się zupełnie bezużyteczny w trakcie aktywności. Trzeba też oczywiście uważać podczas siedzenia przy otwartym ogniu, np. przy ognisku, aby iskry wylatujące z ognia nie wypaliły dziurek w materiale.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odzieży z polaru?

Kiedy już zdecydujemy się na odpowiednią grubość i rodzaj polaru dostosowane do planowanej aktywności, należy zwrócić uwagę na pozostałe szczegóły takie jak:

 • wykończenie miejsca styku brody z polarem – czy zamek chroni w tym miejscu dodatkowa warstwa materiału. Przy minusowych temperaturach kontakt skóry z zamkiem nie jest zbyt przyjemny,
 • krój cienkiego polara powinien być raczej dopasowany do ciała. Grubsze polary lepiej żeby były trochę bardziej swobodne,
 • jeśli mamy kurtkę wierzchnią z możliwością podpięcia polara, warto wziąć pod uwagę kupno polara z nią kompatybilnego. Dużo ciekawych kurtek typu 3in1 w swojej ofercie ma Jack Wolfskin.

polary ekologia |W procesie recyklingu plastik najpierw się mieli, po czym wytwarza z niego przędzę, z której z kolei powstaje polar.

Odzież polarowa a ekologia

Decydując się na zakup odzieży polarowej, dobrze jest postawić na polar z recyklingu, żeby nie dokładać cegiełki do zanieczyszczenia planety. Coraz więcej producentów odzieży turystycznej, i nie tylko, oferuje nam produkty wykonane z recyklingowanych plastikowych butelek PET czy wyławianych z oceanów sieci rybackich. Szacunkowo do wyprodukowania jednej polarowej bluzy potrzeba około 35 plastikowych butelek. Nieźle, prawda?

Kupujmy odpowiedzialnie. Zastanówmy się, czy jest nam potrzebny kolejny polar. Jeśli tak, to postarajmy się wybrać taki od uznanego producenta, który będzie trwały, wykonany z poszanowaniem środowiska i pracy ludzi w fabrykach.

Ponadto używajmy ubrań jak najdłużej i naprawiajmy je, kiedy pojawi się jakikolwiek problem.

Powiązane Wpisy

Powiązane produkty